ДСТУ 3281—95

ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ

ПОРЯДОК РОЗРОБЛЕННЯ
МІЖДЕРЖАВНИХ СТАНДАРТІВ

Видання офіційне

ДЕРЖСТАНДАРТ УКРАЇНИ
Київ

ПЕРЕДМОВА

  1. РОЗРОБЛЕНО Українським науково-дослідним Інститутом стандар­тизації, сертифікації та Інформатики Держстандарту України

ВНЕСЕНО Управлінням державної стандартизації Держстандарту Ук­раїни

  1. ЗАТВЕРДЖЕНО І ВВЕДЕНО В ДІЮ наказом Держстандарту Ук­раїни від 27 грудня 1995 р. № 442

З НА ЗАМІНУ КНД 50—013—93

РОЗРОБНИКИ: Я. М. Юзьків, О. Ф. Малишко, О. С. ОдноколовДСТУ 3281—95

ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ

ПОРЯДОК РОЗРОБЛЕННЯ
МІЖДЕРЖАВНИХ СТАНДАРТІВ

ПОРЯДОК РАЗРАБОТКИ
МЕЖГОСУДАРСТВЕННЫХ СТАНДАРТОВ

PROCEDURE FOR DEVELOPING
OF INTERNATIONAL STANDARDS

Чинний від 1Д9Д—04—01

1 ГАЛУЗЬ ВИКОРИСТАННЯ

Цей стандарт установлює порядок розроблення, узгодження, експер­

тизи, редагування та видання міждержавних стандартів в Україні. .

Вимоги цього стандарту є обов'язковими.

. 2 НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ •

У цьому стандарті наведені посилання на такі правові та нормативні документи:

Угода про проведення погодженої політики е галузі стандартизації, мет­рології та сертифікації — Москва, 13.03.S2 — 12/1

ГОСТ 1.0—92 Правила проведения работ па межгосударственной стан­дартизации. Общие положения

ГОСТ 1.5—S3 Правила проведения работ по межгосударственной стан­дартизации. Общие требования к построению, изложению, оформлению и содержанию стандартов

ДСТУ 1.2—S3 Державна система стандартизації України. Правила роз­роблення державних стандартів

ПМГ 03—93 Порядок регистрации и подготовки к изданию межгосу­дарственных нормативных документов по стандартизации

КНД 50—013—93 Порядок укладання договорів на розробку норма­тивних документів

КНД 50—04 —95 Порядок проведення експертизи та підготовки до затвердження проектів дерхсавних (міждержавних) стандартів та змін до них3 ПОРЯДОК РОЗРОБЛЕННЯ МІЖДЕРЖАВНИХ

СТАНДАРТІВ

  1. Загальні положення '

З 1 1 Міждержавні стандарти розробляють згідно з Планом державної стандартизації України (міждержавної частини).

З 1.2 Технічне завдання (далі — ТЗ) розробляють згідно з ДСТУ 1.2 (узгоджується тільки з організаціями, що діють в Україні). ;

З 1.3 Технічне завдання на розроблення стандарту слід узгоджувати з органами державного нагляду, напрямки діяльності яких стосуються вимог стандарту.

  1. 4 Проект міждержавного стандарту та пояснювальну записку до нього на всіх етапах розробляють російською мовою. З остаточною редак­цією розробником надається і автентичній текст проекту міждержавного стан­дарту українською мовою.

Вимоги до його побудови, викладення та оформлення визначені ГОСТ 1.5, порядок узгодження та затвердження —ДСТУ 1.2, ГОСТ 1.0 та даним стан­дартом, реєстрації — ПМГ—О3.„

Останню сторінку проекту стандарту виконують відповідно до додатка А. .

Пояснювальну записку оформляють згідно з ДСТУ 1.2.

Нормативні посилання нг( ДСТУ та інші нормативні акти, затверджені органами державного нагляду України, в міждержавному стандарті не до­пускаються.

  1. .5 Стандарт отримує статус міждержавного за умови прийняття йо­го Міждержавною Радою із стандартизації, метрології, сертифікації (далі — МДР), а в галузі будівництва — Міждержавною науково-технічною комісією із стандартизації і технічного нормування в будівництві (далі — МНТКС). Такий стандарт дістає позначення ГОСТ.

Прийнятий ГОСТ видається російською мовою з автентичним текстом українською мовою.

  1. Порядок розроблення і

    1. До переліку організацій (підприємств), яким проект стандарту бу­де направлений на відгук, залежно від об'єкта стандартизації та виду стан­дарту включають організації України: •

  • з якими проект стандарту потрібно узгодити;

  • головні організації (підприємства), що розробляють і виготовляють продукцію, яка є об'єктом стандартизації, за умови, що вони не є розроб­никами стандарту.

Додатково розробник може включити до переліку організацій, яким стан­дарт має бути направлений на відгук, організації та підприємства (за умови попередньої домовленості з ними) країн-учасниць Угоди про проведення по­годженої політики в галузі стандартизації, метрології та сертифікації (далі — Угоди), які виявили зацікавленість у стандарті, І секретаріат Міждержавного технічного комітету із стандартизації (далі — МТК), якщо він діє в іншій краї ніЯкщо стандарт розробляє Міждержавний технічний комітет із стандар­тизації, секретаріат якого веде Україна, до переліку організацій, яким стан­дарт буде направлений на відгук, розробник включає національні ТК країн- учасниць Угоди, що виявили зацікавленість у стандарті.

  1. Перелік організацій України, з якими потрібно узгодити проект стандарту, складають відповідно до ДСТУ 1.2 (3.2.4). Додатково до нього включають секретаріат МТК (що діє в іншій країни), а також національні ор­гани із стандартизації країн-учасниць Угоди, які виявили зацікавленість' у розробленні стандарту та зазначені в плані міждержавної стандартизації, і Технічний секретаріат Міждержавної Ради (секретаріат МНТКС) для інфор­мації.

До переліку організацій, з якими необхідно узгодити проект стандарту, включають органи державного нагляду, напрямки діяльності яких стосуються вимог стандарту.

  1. Органі з ація-розробник розробляє проект міждержавного стандар­ту і супровідні документи до нього згідно з вимогами 3.1 цього документа.

  2. Першу редакцію проекту стандарту і пояснювальну записку на­правляють на відгук в організації та підприємства згідно з переліком, наве­деним у ТЗ.

  3. 3 урахуванням обгрунтованих зауважень та пропозицій, надіс­ланих організаціями і підприємствами України та Інших країн, розробляють остаточну редакцію проекту міждержавного стандарту, зведення відгуків на першу редакцію російською мовою та уточнюють пояснювальну записку.

  4. Остаточну редакцію проекту-міждержавного стандарту з поясню­вальною запискою І зведенням відгуків направляють на узгодження в орга­нізації України згідно з переліком, наведеним у ТЗ.

  5. Доопрацьовану за результатами узгодження в Україні редакцію проекту міждержавного стандарту разом з пояснювальною запискою те зве­денням відгуків (за умови розсилання першої редакції е організації, націо­нальні ТК із стандартизації Інших країн) направляють на узгодження в сек­ретаріат МТК (який діє в іншій країні) та на розгляд у національні органи із стандартизації країн-учасниць Угоди, що виявили зацікавленість у розроб­ленні стандарту, згідно з переліком, наведеним у ТЗ, а також у Технічний секретаріат МДР (секретаріат МНТКС) для інформації.

Один примірник проекту міждержавного стандарту направляють у Ви­давництво стандартів Держстандарту Росії на видавниче редагування.

  1. Про акт міждержавного стандарту розробник на'іравляє в інші краї­ни із супровідним листом Держстандарту України (Держкоммістобудування України), підписаним засіупником Голови Держстандарту України (Держком­містобудування України).

Реєстраційн ій номер листа складається з номера Управління Держ­стандарту (Дерш-ммістобулуванчя), через гире — номера договору між ор- ганізацією-розробником та науково-дослідним інститутом Держстандарт / Ук­раїни (Держкоммістобудування України), н* який поклад' но функції коор­динації робіт із розроблення та експертизи стандартів (далі — НДІ), а через дріб — номера теми а плані міждержавної стандартизації

. ' ЗСупровідний лист організації-розробнику надає НДІ.

  1. Держстандарт України (Держкоммістобудування України) всі за­уваження, пропозиції або бюлетені голосування щодо проекту міждержав­ного стандарту, одержані від національних органів із стандартизації країн- учасниць Угоди, і проект стандарту, що пройшов видавниче редагування, у дводенний термін з дня надходження направляє в НДІ для подальшої ро­боти. НДІ розглядає їх І в десятиденний термін направляє розробнику цей проект стандарту і копії вищезазначених матеріалів (крім бюлетенів голосу^ вання). V

  2. За наявності обгрунтованих зауважень та пропозицій до між­державного стандарту від інших країн-учасниць Угоди, МТК (що діє в іншій країні), які змінюють характеристики та показники об'єкта стандартизації, розробник (у разі згоди із зауваженнями та пропозиціями) доопрацьовує проект стандарту, зведення відгуків, уточнює пояснювальну записку і вдруге надсилає на узгодження і розгляд в організації України, національні органи інших країн, секретаріат МТК одночасно.

У цьому разі проект міждержавного стандарту в Технічний секретаріат МДР (секретаріат МНТКС) не направляють.

Якщо текст проекту стандарту зазнав значних змін, доопрацьовану ре­дакцію проекту міждержавного стандарту також вдруге направляють у Ви­давництво стандартів Держстандарту Росії.

  1. Термін видавничого редагування проекту міждержавного стан­дарту видавництвом Держстандарту Росії встановлений ПМГ 03. Термін роз­гляду і висилання зауважень або бюлетенів голосування національними ор­ганами із стандартизації країн-учасниць Угоди встановлений ГОСТ 1.0.

  2. Принципові розбіжності під час розгляду усуваються відповідно до ГОСТ 1.0 (8.10).

  3. У разі відсутності зауважень та пропозицій від національного органу із стандартизації протягом трьох місяців з моменту одержання ним проекту міждержавного стандарту Держстандарт України, за звертанням до нього розробника, листом сповіщає (нагадує) національний орган, що згідно з 8.7 ГОСТ 1.0 внаслідок відсутності відповіді проект міждержавного стан дарту вважається узгодженим.

Зауваження І пропозиції, що надійшли після зазначеного терміну, пе­редаються Держстандартом України (Держкоммістобудування України) НДІ і далі розробнику для використання під час перегляду міждержавного стан­дарту або внесення в нього змін (копії повинні зберігатися у справі стандар­ту в НДІ).

  1. Після узгодження проекту стандарту з організаціями згідно з переліком, наведеним у ТЗ, організація-розробник у разі необхідності до­опрацьовує остаточну редакцію проекту міждержавного стандарту за резуль­татами розгляду національними органами країн-учасниць Угоди та видав­ничого редагування і розробляє зведення відгуків російською мовою на про­ект стандарту за зауваженнями та пропозиціями національних органів, здійс­нює автентичний переклад тексту стандарту на українську мову і подає на розгляд та експертизу в НДІ справу стандарту, до якої входять:

  • два примірники проекту міждержавного стандарту російською мо­вою (один з них перший), а також примірник проекту, що пройшов видавниче редагування у Видавництві стандартів Держстандарту Росії;

  • два примірники проекту міждержавного стандарту українською мо­вою (один з них перший);

  • копія технічного завдання на розроблення міждержавного стандарту;

  • перша редакція проекту міждержавного стандарту;

  • зведення відгуків на першу редакцію проекту міждержавного стан­дарту від організацій України та інших країн та оригінали (копії) листів-від- гуків;

  • оригінали документів, що підтверджують погодження проекту між­державного стандарту організаціями України і МТК;

  • протокол засідання ТК України або науково-технічної ради (НТР) організації-розробника.

Разом з цими документами подають такі документи у двох примір­никах:

  • пояснювальну записку до проекту міждержавного стандарту;

  • зведення відгуків на проект стандарту за результатами його роз­гляду національними органами країн-учасниць Угоди;

  • копії листів розсилання на розгляд проекту стандарту до країн- учасниць Угоди, листів-нагадувань, якщо не одержана відповідь від націо­нальних органів Із стандартизації.

  1. Оформлення проекту міждержавного стандарту має відповідати вимогам 8.1 ГОСТ 1.5.

  1. НДІ приймає від розробника матеріали за 3 2.14 цього докумен­та згідно з вимогами КНД 50—013 і в термін не більш як 1,5 місяця здійснює.

  • державну експертизу проекту міждержавного стандарту з підготов­кою висновку на нього; '

  • видавниче редагування проекту міждержавного стандарту.

  1. НДІ здійснює державну експертизу надісланих матеріалів згідно з КНД 50—049.

  2. Висновок на проект міждержавного стандарту оформляють зпд- но з додатком А КНД 50—049.

  3. НДІ здійснює видавниче редагування остаточної редакції про­екту міждержавного стандарту українською мовою і забезпечує його автен­тичність тексту російською мовою.

Допускається вносити редакційні виправлення, які не змінюють вимог стандарту, і в текст російською мовою. Редактор вносить відповідні виправ­лення після погодження їх з експертом або розробником.