Термометр може бути проградуйованим для застосування або в усьому зазначеному темпе­ратурному діапазоні, або в разі використання для градуювання щоразу меншої кількості реперних точок для піддіапазонів із однаковою нижньою границею 0 °С та верхньою границею 660,323; 419,527; 231,928; 156,5985 або 29,7646 °С:

  1. піддіапазон від 0 °С до точки тверднення алюмінію (660,323 °С)

У цьому температурному піддіапазоні градуювання термометра виконують у потрійній точці води (0,01 °С), точках тверднення олова (231,928 °С), цинку (419,527 °С) і алюмінію (660,323 °С)

Функцію відхилення визначено формулою (21) за d = 0. Значення коефіцієнтів а, b та с ви­значають за результатами вимірювань у реперних точках;

  1. піддіапазон від 0 °С до точки тверднення цинку (419,527 °С)

У цьому температурному піддіапазоні градуювання термометра виконують у потрійній точці води (0,01 °С), точках тверднення олова (231,928 °С) і цинку (419,527 °С).

Функцію відхилення визначено формулою (21) за с = d = 0. Значення коефіцієнтів а та b ви­значають за результатами вимірювань у реперних точках;

  1. піддіапазон від 0 °С до точки тверднення олова (231,928 °С)

У цьому температурному піддіапазоні градуювання термометра виконують у потрійній точці води (0,01 °С), точках тверднення індію (156,5985 °С) і олова (231,928 °С).

Функцію відхилення визначено формулою (21) за с = d = 0. Значення коефіцієнтів а та b ви­значають за результатами вимірювань у реперних точках;

  1. піддіапазон від 0 °С до точки тверднення індію (156,5985 °С)

У цьому температурному піддіапазоні градуювання термометра виконують у потрійній точці води (0,01 °С) і точці тверднення Індію (156,5985 °С).

Функцію відхилення визначено формулою (21) за b = с = d = 0. Значення коефіцієнта а ви­значають за результатами вимірювань у реперних точках;

  1. піддіапазон від 0 °С до точки плавлення галію (29,7646 °С)

У цьому температурному піддіапазоні градуювання термометра виконують у потрійній точці води (0,01 °С) і точці плавлення галію (29,7646 °С)

Функцію відхилення визначено формулою (21) за b = с = d = 0. Значення коефіцієнта а ви­значають за результатами вимірювань у реперних точках.

  1. У діапазоні від потрійної точки ртуті (мінус 38,8344 °С) до точки плавлення галію (29,7646 °С) стандартну функцію визначено двома рівняннями: нижче 0,01 °С — рівнянням (13), вище — рівнян­ням (19).

У цьому температурному діапазоні градуювання термометра виконують у потрійних точках ртуті (мінус 38,8344 °С), води (0,01 °С) і точці плавлення галію (29,7646 °С).

Функцію відхилення у всьому діапазоні визначено формулою (21) за с = d = 0. Значення ко­ефіцієнтів а та b визначають за результатами вимірювань у реперних точках.

  1. Діапазон вище точки тверднення срібла (961,78 °С). Закон випромінення Планка.

Вище точки тверднення срібла (961,78 °С) визначення Т90 базується на законі випромінення Планка для монохроматичного випромінення.

При цьому застосовують одну з трьох реперних точок, перелічених нижче:

  • точка тверднення срібла Т90 (Ад) = 1234,93 К;

  • точка тверднення золота Тэо (Au) = 1337,33 К;

  • точка тверднення міді Т90 (Си) = 1357,77 К.

Температуру Т90 обчислюють зі співвідношення:

^-х(7~9о) _ ехР (СгІ^-ТдоС*)! 1)~1 (22)

^•л 1^90 (х)3 ехр(С2[ХТ90] 1)-1

де Lx(T90) і /_х90 (х)) — спектральні щільності енергії випромінення чорного тіла для довжини хвилі (у вакуумі) X за температур Т90 і Т90(х) відповідно.

Т90(х) — температура будь-якої з трьох реперних точок, перелічених вище (х позна­

чає Ag, Au, Си відповідно);

С2 — стала, значення якої дорівнює 0,014388 м • К.

  1. Відтворення МТШ-90 здійснюється апаратурою, методами, технологією реалізації репер­них точок та еталонними термометрами, що відповідають рекомендаціям, наведеним у додатку А. Більш докладну інформацію щодо цього питання наведено в бібліографії [2,3] (додаток В).

Розбіжності між МТШ-90 та попередніми температурними шкалами МПТШ-68 і ТТШ-76 наведено в додатку Б. Кількість значущих цифр, наведених у таблиці Б1, дає змогу здійснювати плавну інтерполяцію

.ДОДАТОК А
(довідковий)

ЗАСОБИ ДЛЯ ВІДТВОРЕННЯ МТШ-90

А.1 Загальні положення

Для вимірювань температур за МТШ-90 із високою точністю необхідно додержуватись вимог цього додатку. Правила і рекомендації щодо реалізації температурної шкали, які наведено нижче, відповідають практиці провідних термометричних лабораторій. У додатку описано засоби вимірю­вальної техніки і методи, застосування яких забезпечує вимірювання температури на еталонному рівні точності.

А.2 Кріогенні реперні точки (водню, неону, кисню, аргону)

А.2.1 Загальні рекомендації

Температуру потрійної точки речовини, тобто рівноваги між її твердою, рідкою і параподібною фазами, можна відтворювати як за методикою плавлення, так і за методикою тверднення. У разі використання методики плавлення речовина у вихідному стані перебуває у твердій та параподібній фазах, і трифазна рівновага виникає з появою третьої (рідкої) фази. Якщо ж використовують ме­тодику тверднення, речовина у вихідному стані перебуває в рідкій та параподібній фазах, і три­фазна рівновага виникає з появою третьої (твердої) фази. Температуру потрійних точок кріоген­них газів (водню, неону, кисню, аргону), як правило, відтворюють за методикою плавлення.

Для реалізації цих реперних точок можна використовувати як герметичні, так і негерметичні чарунки (ампули). У другому випадку до чарунки приєднано систему регулювання подавання чис­того газу і контролю його тиску. В останні роки переважно використовують герметичні чарунки.

Герметична чарунка повинна бути сконструйована таким чином, щоб вона була тривкою до впливу тиску газу, що відповідає максимальній температурі, за якої вона може перебувати в про­цесі експлуатації і збереження (за кімнатної температури це звичайно — від 0,5 до 15 МПа).

Оскільки переважно використовують методику плавлення, теплоємність чарунки не має істот­ного значення — вона важлива у разі використання методики тверднення внаслідок ефекту пере­охолодження, що спостерігається в цьому випадку. Від негерметичних чарунок не вимагають особ­ливої міцності, отже вони можуть мати теплоємність значно меншу ніж теплоємність герметичних чарунок (відносно порівняної кількості термометричної речовини).

Оскільки теплопровідність рідких газів дуже низька, конструкція чарунки повинна забезпечу­вати максимально можливе зменшення теплового опору між термометром і термометричною ре­човиною. У внутрішню порожнину чарунки щільно встановлюють мідний блок, у який із викорис­танням спеціального мастила встановлюють низькотемпературні платинові термометри опору капсульного типу.

Для мінімізації температурних градієнтів теплові потоки в чарунці повинні бути надзвичайно малі, для чого чарунка оточена одним або кількома тепловими екранами, температуру яких конт­ролюють і регулюють за допомогою спеціальних терморегуляторів. Вся конструкція розміщена у вакуумній камері, яку звичайно занурюють у кріогенну рідину (для потрійної точки аргону це, як правило, рідкий азот, для інших реперних точок — рідкий гелій).

Герметичні чарунки потрійних точок аргону і кисню для платинових термометрів опору стриж­невого типу як за конструкцією, так і за принципом дії аналогічні чарункам для термометрів капсуль­ного типу, але повинні бути значно довшими, щоб забезпечити необхідну глибину занурення термо­метра. Крім того потрібно вживати спеціальні заходи для мінімізації градієнтів температури в чарунці. До показів термометрів слід вводити поправки із врахуванням впливу гідростатичного тиску.

Рівноважна температура потрійної точки речовини Т відповідає фізичному співіснуванню трьох фаз, тобто реалізується на поверхні розділу парової фази з двома іншими фазами. Нижче поверхні розділу температура Т змінюється під впливом гідростатичного тиску і на глибині h від поверхні обчислюється за формулою:

T=Tp+ B-h, (А.1)

де Тр — установлене МТШ-90 рівноважне значення температури реперної точки, наведене в таблиці 1;

В — коефіцієнт, що враховує вплив гідростатичного тиску. Значення В для різних речовин на­ведено в таблиці 2.

Реалізацію потрійної точки кріогенного газу здійснюють таким чином. Температуру чарунки знижують доти, доки термометрична речовина цілком не затвердіє. Потім температуру повільно підвищують і досягають того, щоб під час наближення до температури потрійної точки дрейф тем­ператури становив не більше ніж 5 мК/год.

В умовах сталого температурного дрейфу здійснюється плавлення термометричної речови­ни через подавання послідовних теплових імпульсів. Величина кожного теплового імпульсу повин­на становити від 1 % до 10 % повної теплоти плавлення речовини.

Після кожного імпульсу в сталому тепловому режимі виконують вимірювання рівноважної тем­ператури. Помітне зменшення змінення рівноважної температури після дії чергового імпульсу вка­зує на початок процесу плавлення. Оптимальні параметри теплового імпульсу, а також час, необ­хідний для встановлення теплової рівноваги після його дії, визначають дослідами індивідуально для кожного газу. У разі правильної методики відтворення потрійної точки після повного розплавлення речовини температурний дрейф має залишатися на тому самому рівні (приблизно 5 мК/год).

У процесі реалізації потрійної точки креслять графік залежності рівноважної температури від частки F розплавленої речовини (або від 1/F), за допомогою якого потім визначають відтворюва­не значення температури потрійної точки. Відповідно до міжнародної метрологічної практики в галузі термометрії застосовують два основні методи його визначення. Перший метод полягає у вилученні початкових і кінцевих 15 % графіка залежності температури від 1/F і визначенні відтво­рюваного значення температури потрійної точки як середнього значення температури, розрахова­ного в межах 70 %, що залишилися. Коли використовують другий метод, частина графіка, що міститься між 1/F = 5 і 1/F = 2, лінійно екстраполюється до значення 1/F =1 (100 % розплаву), і одержане значення температури Т100о вважають температурою потрійної точки.

Потрійні точки водню, неону, кисню та аргону, а також дві точки кипіння водню (близько 17 і 20,3 К) використовують для градуювання платинових термометрів опору капсульного типу. Потрійну точку ар­гону і, часом, кисню використовують для градуювання платинових термометрів опору стрижневого типу. Потрійні точки рівноважного водню і неону є двома з трьох точок, у яких виконують градуювання газо­вого термометра.

А.2.2 Потрійна точка (13,8033 К) і точки, що визначаються за тиском насиченої пари (= 17,035 і 20,27 К) рівноважного водню

Водень має дві молекулярні модифікації, що позначаються префіксами орто- і пара-, (хню наявність обумовлено різними відносними орієнтаціями спинів у двоатомних молекулах: в орто- водню спини двох протонів паралельні, у параводню — протилежно спрямовані або антипара- лельні.

Рівноважна концентрація орто- і парамодифікацій водню залежить від температури: зі знижен­ням температури частка ортоводню меншає, а параводню більшає. Термін "рівноважний водень" означає, що водень має концентрацію орто- і парамодифікацій, що відповідає його температурі.

За кімнатної температури рівноважна концентрація становить 75 % ортоводню і 25 % пара­водню (так званий “нормальний" водень). Після скраплення співвідношення модифікацій повільно змінюється з часом; відповідно змінюються і фізичні властивості водню.

У точці кипіння рівноважна концентрація відповідає 0,21 % орто- і 99,79 % параводню. Тем­пература кипіння цього рівноважного водню нижча ніж температура кипіння нормального водню приблизно на 0,12 К. Щоб уникнути помилок під час реалізації реперних точок водню, що обумов­лені невизначеним орто- параскладом, рекомендується використовувати рівноважний водень, конвертований каталізатором, наприклад, дрібним порошком гідрооксиду заліза. При цьому слід використовувати водень високої хімічної чистоти, якої досягають дифундуванням його крізь па­ладій. Каталізатор необхідно активізувати нагріванням у вакуумі за 115 °С протягом не менше ніж 24 год. Як каталізатор можна також використовувати оксид хрому або оксиди залізонікелевих сплавів. Найбільш ефективний як каталізатор гідрооксид заліза у разі його безпосереднього кон­такту з рідким воднем.

Нормальний ізотопний склад водню: 0,15 ммоля дейтерію 2Н на 1 моль водню. Можливе ізо­топне фракціонування водню, яке може спричинити різницю в 0,4 мК між точкою роси (темпера­тура утворення рідкої фази) і точкою кипіння (температура утворення парової фази). На практиці використовується точка кипіння, тому що дія каталізатора ефективніша у разі його контакту з рідкою, а не параподібною фазою.Відтворення температури рівноваги між рідким і параподібним воднем звичайно здійснюєть­ся статичним методом із використанням конденсаційного термометра. Основним елементом тер­мометра є конденсаційна камера, виконана як порожнина в блоці з металу, який має високу теп­лопровідність (наприклад, високочистої безкисневої міді). У цьому ж блоці якнайближче до порож­нини роблять отвори для встановлення еталонних платинових термометрів опору, змонтованих у щільно пригнаних гніздах. Зануренням блока в рідкий водень у компенсаційній камері створюєть­ся і за допомогою терморегулятора підтримується температура, близька до точки кипіння водню. При цьому для мінімізації температурних градієнтів, обумовлених гідростатичним тиском, із рідким воднем стикається тільки верхня частина блока, а нижню його частину захищено вакуумною обо­лонкою. Весь пристрій, оточений декількома радіаційними екранами, розташовано всередині ва­куумної камери.