Виробник має розробити, задокументувати і підтримувати систему КВП, щоб гарантувати відповідність характеристик компонентів, які постачаються на ринок, встановленим вимогам щодо технічних параметрів.
Якщо виробник отримує компоненти, розроблені, виготовлені, зібрані, упаковані, оброблені та марковані на умовах субпідряду, то дозволено брати до уваги систему КВП субпідрядника. Якщо має місце субпідряд, то виробник має підтримувати загальний контроль компонента і гарантувати отримання всієї інформації, яка необхідна для виконання його зобов’язань згідно з цим стандартом. Якщо вся діяльність виробника здійснюється на умовах субпідряду, то він за жодних обставин не має права знімати з себе відповідальність за субпідрядника.
КВП є постійним внутрішнім контролем виробництва, який виконує виробник.
Усі елементи, вимоги і положення, прийняті виробником, мають систематично документуватися у формі викладених письмово методик і процедур. Ця документація системи контролювання виробництва продукції має гарантувати загальне розуміння оцінювання відповідності і досягнення необхідних характеристик компонента, а також перевірку ефективності функціювання системи контролювання виробництва продукції.
Контролювання виробництва продукції поєднує в собі методики роботи та всі заходи, які дозволяють підтримувати і контролювати відповідність компонента технічним вимогам. Його здійснення може бути досягнуте проведенням контролю і випробовувань на випробовувальному обладнанні, сировини і складових, процесів, механізмів і виробничого устатковання, а також готових компонентів, у тому числі властивостей матеріалів у складі компонентів, і використання результатів, одержаних у такий спосіб.
Загальні вимоги
Система КВП має відповідати вимогам, описаним у таких пунктах стандарту EN ISO 9001:2000 (якщо вони застосовні):
4.2, за винятком 4.2.1 а);
5.1 е), 5.5.1, 5.5.2
розділ 6;
7.1, за винятком 7.1 а), 7.2.3с), 7.4, 7.5, 7.6;
8.2.3, 8.2.4, 8.3, 8.5.2.
Система КВП може бути частиною системи управління якістю, наприклад, згідно з EN ISO 9001.
Специфічні вимоги до компонентів
Система КВП має:
містити посилання на цей стандарт;
гарантувати відповідність показників якості всіх компонентів, які постачаються на ринок, встановленим вимогам.
Система КВП має включати специфічну для певного компонента систему КВП або плану якості, які регламентують процедури підтвердження відповідності компонента на відповідних стадіях, тобто:
контролювання та випробовування, які повинні здійснюватися до та/або під час виробництва згідно з визначеною періодичністю; та/або
перевіряння та випробовування, яким мають піддаватися готові компоненти згідно з визначеною періодичністю.
Якщо виробник використовує готові компоненти, то дії відповідно до Ь) мають призводити до того самого рівня їх відповідності, який був би під час виробництва цих компонентів із забезпеченням встановленого КВП.
Якщо виробник здійснює частину процесу виробництва самостійно, то обсяг дій відповідно до Ь) може бути зменшений і частково замінений діями відповідно до а). Загалом, чим більшу частину виробничих процесів здійснює безпосередньо виробник, тим більше дій відповідно до Ь) можна замінити діями відповідно до а). У будь-якому разі дія має призводити до такого самого рівня відповідності компонента, що й у разі проведення КВП під час виробництва.
Примітка. Залежно від специфіки випадку, може виникнути необхідність здійснення дій, про які йдеться в а) і Ь), або тільки дій, вказаних в а) або Ь).
Дії відповідно до а) здійснюють головним чином на проміжних стадіях виробництва компонента, а також на виробничому обладнанні та під час його налагодження, на випробовувальному обладнанні тощо. Ці контролювання та випробовування, а також їх періодичність потрібно вибирати залежно від типу і складу компонента, специфіки виробничого процесу та його складності, чутливості частин компонента до змін параметрів виробництва тощо.
Виробник має впровадити і вести записи, які свідчать про те, що на виробництві відбирали зразки та випробовували їх. Ці записи повинні чітко показувати, чи відповідали виробничі процеси встановленим критеріям можливості приймання продукції, і їх потрібно зберігати не менше десяти років. Якщо компонент не відповідає встановленим вимогам щодо можливості приймання, то необхідно вжити заходів щодо продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, негайно вжити коригувальних дій, а компоненти або їх партії, які не відповідають встановленим вимогам, мають бути ізольовані та належним чином ідентифіковані. Безпосередньо після усунення виявленого недоліку необхідно повторити відповідне випробовування або перевіряння.
Результати перевірянь і випробовувань повинні належним чином реєструватися. Опис компонента, дата виробництва, застосований метод випробовування, результати випробовувань та критерії приймання мають вноситися у записи за підписом особи, відповідальної за перевіряння/ випробовування. У записах мають бути відображені вжиті коригувальні дії (наприклад, проведення подальшого випробовування, внесення змін у виробничий процес, утилізація компонента або дії щодо виправлення його характеристик), пов’язані з будь-яким результатом перевірки, під час якої було виявлено невідповідність вимогам цього стандарту.
Окремі компоненти або їх партії, а також пов’язана з ними виробнича документація мають бути такими, які можна повністю ідентифікувати і відстежити.
Первинне обстеження (перевіряння) підприємства і КВП
Первинне обстеження підприємства і КВП має в загальному випадку здійснюватися тоді, коли виробництво вже налагоджено і КВП вже функціює. Однак, дозволено проводити первинне обстеження підприємства і КВП до початку виробництва і (або) до початку функціювання КВП.
Для перевірки виконання вимог 7.3.2 і 7.3.3 потрібно оцінити і перевірити таке:
документацію КВП;
підприємство.
Під час оцінювання виробництва потрібно переконатися у тому, що:
усі ресурси, необхідні для досягнення характеристик компонента, які необхідні відповідно до цього стандарту, є або будуть досяжними (див. 7.3.4.1);
процедури КВП, які відповідають документації КВП (див. 7.3.4.1), впроваджені або будуть впроваджені і дійсно виконуватимуться;
характеристики компонента відповідають або відповідатимуть (див. 7.3.4.1) характеристикам зразків, які пройшли первинне випробовування типу, за результатами якого було підтверджено відповідність вимогам цього стандарту;
чи є система КВП частиною системи управління якістю, що відповідає вимогам EN ISO 9001 (див. 7.3.2) і сертифікована як частина системи управління якістю, за якою здійснює щорічний нагляд орган з сертифікації, визнаний органом з акредитації, що є членом «Європейського товариства з акредитації» і підписав «Багатосторонню угоду» (MLA).
Усі підприємства, що належать виробнику, де здійснюють відповідне кінцеве збирання компонента або принаймні кінцеві випробовування, потрібно перевіряти з метою підтвердження виконання умов, наведених у 7.3.4.2 а) — с). Одне оцінювання може охоплювати один або більше компонентів, виробничих ліній та (або) виробничих процесів. Якщо система КВП охоплює більше ніж один компонент, виробничу лінію або виробничий процес, та якщо підтверджено виконання загальних вимог під час ретельного перевіряння певного компонента, то специфічні вимоги КВП до нього дозволено приймати як такі, які представляють КВП інших компонентів.
Результати оцінювань, які виконували раніше згідно з положеннями цього стандарту, дозволено враховувати за умови, що їх було виконано із застосуванням тієї самої системи підтвердження відповідності для того самого компонента або компонентів, які мають подібні будову, конструкцію та функції, з тим щоб результати могли розглядатися як такі, що їх можна застосувати до цього компонента.
Примітка. «Та сама система підтвердження відповідності» означає перевіряння КВП незалежною третьою стороною під відповідальність органу з сертифікації продукції.
Будь-яке оцінювання та його результати потрібно задокументовувати у звіті.
Постійний нагляд за КВП
Усі підприємства, які оцінювали відповідно до 7.3.4, мають проходити повторне оцінювання один раз на рік, за винятком випадків, вказаних у 7.3.5.2.
У цьому випадку під час кожного оцінювання КВП необхідно перевіряти інший компонент або виробничий процес (якщо ця вимога застосовна).
Якщо виробник надає доказ постійної задовільної роботи його системи КВП, то періодичність повторних оцінок дозволено зменшувати до одного разу на чотири роки.
Примітка 1. Належним доказом може бути звіт органу з сертифікації, див. 7.3.4.2 d).
Примітка 2. Якщо вся система управління якістю, що відповідає стандарту EN ISO 9001, впроваджена належним чином (про що свідчать результати первинного обстеження підприємства і КВП) та її постійно застосовують (про що свідчать результати перевірок системи управління якістю), то можна припускати, що відповідна частина системи управління якістю виконується належним чином. На цій підставі можна зробити висновок, що робота виробника контролюється належним чином, і періодичність цільових перевірянь та оцінювань системи КВП дозволено зменшити.
Будь-яке перевіряння та його результати потрібно задокументовувати у звіті.
Процедура внесення змін
У випадку внесення зміни в компонент, спосіб виробництва або систему КВП (якщо це може вплинути на встановлені характеристики), повинне бути виконане повторне оцінювання підприємства і системи КВП в тих частинах, на які може вплинути така зміна.
Будь-яке оцінювання та його результати потрібно задокументовувати у звіті.Додаток ZA
(довідковий)
ПУНКТИ ЦЬОГО СТАНДАРТУ, ЯКІ СТОСУЮТЬСЯ вимог
ДИРЕКТИВИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ
ЩОДО БУДІВЕЛЬНИХ ВИРОБІВ
ZA.0 Сфера застосування цього додатка
Сферу застосування викладено в розділі 1.
ZA.1 Зв’язок між Директивою ЄС і цим стандартом
Стандарт EN 12094-9:2003 було розроблено за дорученням, виданим CEN Європейською комісією (EC) та Європейською асоціацією вільної торгівлі (CFTA).
Стандарт EN 12094-9 задовольняє основні вимоги Директиви Європейського Союзу щодо будівельних виробів (89/106).
Дотримання вимог EN 12094-9:2003 є дозволеним для будівельних виробів, на які поширюється чинність цього стандарту, до застосування за призначенням.
Засторога! До будівельного виробу (виробів), на який (які) поширюється цей стандарт, можуть застосовуватись інші вимоги та інші Директиви ЄС, що не впливає на його (їх) придатність до застосування за призначенням.
Примітка. На додаток до будь-яких певних пунктів, які стосуються небезпечних речовин, можуть існувати інші вимоги до виробів, на які поширюються його вимоги (наприклад, у транспонованому Європейському законодавстві і національних законодавчих актах, нормативах і адміністративних постановах). Для того щоб виконати положення Директиви ЄС щодо будівельних виробів, такі вимоги також потрібно виконувати тоді і там, де вони застосовні. Інформаційна база даних стосовно положень Європейських і національних нормативних документів про небезпечні речовини доступна на веб-сторінці Construction сайту EUROPA (CREATE, доступ за адресою http://europa.eu.int/comm/entreprise/construction/internal/hvaiene.htm).1.
Будівельний виріб: Спеціальний пожежний сповіщувач
Передбачувана сфера (сфери) застосування: Компонент, призначений для використання в системах газового пожежогасіння, які встановлюються в будинках та є частиною всієї системи, що діє.
ZA.1 — Відповідні пункти
Важливі характеристики |
Пункти цього стандарту |
Підмандатні рівні та/або класи |
Примітки |
Номінальні умови спрацювання/чутливість |
4.2, 4.3 |
|
|
Експлуатаційна надійність |
4.5, 4.6, 4.7, 4.8, 4.9, 4.10, 4.11,4.12 |
|
|
Затримка спрацювання (проміжок часу до спрацювання) |
4.4 |
— |
|
Збереженість експлуатаційної надійності як показник корозійної стійкості |
4.13, 4.14 |
— |
|
Збереженість експлуатаційної надійності як показник стійкості до вібрації |
4.15 |
— |
|
ZA.2 Процедура підтвердження відповідності спеціальних пожежних сповіщувачів
Спеціальні пожежні сповіщувачі, використання яких за призначенням дозволене, мають проходити атестацію системи підтвердження відповідності, подану в таблиці ZA.2.
Таблиця ZA.2 —Атестація системи підтвердження відповідності
Виріб |
Передбачуване використання |
Рівень (рівні) або клас (класи) |
Атестація системи підтвердження відповідності |
Спеціальні пожежні сповіщувачі |
Забезпечення пожежної безпеки |
— |
1 |
Система 1: Див. Директиву щодо будівельних виробів, додаток III, пункт III.2.(і), без випробовування зразків під час проведення аудиту. |