Вимоги до результатів випробування визначено в EN 12337-1.

  1. Метод випробовування

Випробовують згідно з вимогами EN 1288-5.

Під час випробовування можливо використовування концентричних кілець з іншими діамет­рами, як схематично показано на рисунку В.2.

  1. Зразки для випробовування

Розміри зразків для випробовування повинні відповідати вимогам EN 1288-5.

Виготовляють дискові зразки для випробовування, діаметром 110 мм і товщиною 3 мм, згідно з вимогами цього стандарту.

1 — зовнішнє опорне кільце; діаметр 100 мм;

2 — внутрішнє опорне кільце для прикладення зусилля; діаметр 16 мм;

З — дисковий зразок скла; діаметр 110 мм, товщина 3 мм;

F зусилля.



Рисунок В.2 — Випробовування для визначення міцності на згин за допомогою концентричних кілець

ДОДАТОК С

(довідковий)

ПОЛОЖЕННЯ ПРО ДОБРОВІЛЬНУ УЧАСТЬ
ЗОВНІШНІХ ОРГАНІЗАЦІЙ

С.1 Загальні вимоги

Виробник може залучати зовнішні організації для контролювання відповідності продукції, для цього виконують попередні стандартні випробовування, перевіряння системи контролювання продукції на підприємстві, періодичні перевіряння якості продукції або контролювання параметрів готової продукції. Результати перевіряння відповідності продукції, проведених контролівними організаціями, можуть використовувати зовнішні організації під час виконування функцій конт­ролювання.

С.2 Добровільні функції зовнішніх організацій

Зовнішню організацію може бути залучено для попередніх стандартних випробовувань, перевіряння системи контролювання якості продукції на підприємстві, періодичних перевірянь якості продукції та контролювання готової продукції.

Якщо зовнішню організацію залучено до контролювання відповідності продукції з хімічно зміцненого вапняно-натрієвого силікатного скла, на яку поширюється цей стандарт, то проце­дури такого контролювання повинні відповідати вимогам розділу 5 цього стандарту.

Виробник може залучати зовнішню організацію для перевіряння характеристик продукції, наприклад зовнішнього вигляду, кольору та інших характеристик, які не є обов’язковими згідно з нормативними документами.

С.З Маркування та позначення

Форму й розташування елементів марковання або познак потрібно узгоджувати між конт­ролівними організаціями та виробником продукції.

Усі необов’язкові елементи марковання або познаки не потрібно сприймати як обов’язкові елементи марковання або познаки згідно з нормативними документами.

Для того щоб запобігти сприйняттю необов’язкових елементів марковання або познак, які запроваджено внаслідок залучення зовнішніх організацій до контролювання якості продукції, як обов’язкових елементів марковання або познак, необов’язкові елементи марковання або познаки потрібно супроводжувати засторогою про те, що такі елементи марковання або познаки не пов’язані з будь-якими характеристиками продукції, на які поширюються вимоги нормативних документів щодо марковання та познак продукції.

ДОДАТОКZA
(довідковий)

РОЗДІЛИ ЦЬОГО СТАНДАРТУ, ПОВ’ЯЗАНІ
З ПОЛОЖЕННЯМИ ДИРЕКТИВИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ,
ЩО СТОСУЄТЬСЯ ПРОДУКЦІЇ ДЛЯ БУДІВНИЦТВА

ZA.1 Сфера застосування стандарту та важливі характеристики

Цей стандарт розроблено за технічним завданням М/135 «Листове скло, профільоване скло і скляні блоки», виданим Європейському комітетові зі стандартизації (CEN) Європейською Комі­сією та Європейською асоціацією вільної торгівлі.

Положення стандарту, наведені в цьому додатку, відповідають вимогам, визначеним у тех­нічному завданні М/135, виданим на підставі директиви Європейського Союзу, що стосується про­дукції для будівництва (89/106/ЕЕС).

Відповідність продукції положенням цієї директиви означає придатність продукції з хімічно зміцненого вапняно-натрієвого силікатного скла, на яку поширюється цей додаток, для викори­стання за призначенністю. Відповідність положенням директиви необхідно зазначати в інфор­мації, що супроводжує марковання СЕ.

ЗАСТОРОГА! Можливо поширення інших вимог та інших директив Європейського Союзу (EU), які не впливають на придатність продукції з хімічно зміцненого вапняно-на­трієвого силікатного скла для використання за призначеністю, на продукцію, що відповідає вимогам цього стандарту.

Примітка 1. Додатково до будь-яких спеціальних положень цього стандарту, які стосуються небезпечних речовин, можливі інші вимоги до продукції, виготовленої згідно з цим стандартом (наприклад вимоги загальноєвропейських і націо­нальних законодавчих актів, вимоги нормативних документів та адміністративних постанов). Для того щоб забезпечи­ти відповідність продукції положенням директиви Європейського Союзу, що стосується продукції для будівництва, необ­хідно також забезпечити виконання згаданих вище вимог у всіх випадках, коли такі вимоги передбачено.

Примітка 2. Доступ до бази даних з інформацією про положення загальноєвропейських і національних норматив­них документів, які стосуються небезпечних речовин, можливий через мережу «Інтернет» (сторінка Construction, Europa,Create; httD;//euroDa.eu.int/comm/enterprise/construction/internal/danasub/danamain.htm}.

Цей додаток поширюється на відповідну продукцію так само, як і розділ 1 цього стандарту. Додаток визначає умови присвоєння познаки СЕ продукції з хімічно зміцненого вапняно-натрієвого силікатного скла, призначеної для використання за призначеністю, як зазначено нижче, і визначає вимоги відповідних розділів цього стандарту та інших європейських стандартів (див. таблицю ZA.1).

Продукція для будівництва: Хімічно зміцнене вапняно-натрієве силікатне скло.

Використовування: У будинках та під час виконування будівельних робіт.

Вимоги до деяких характеристик є неприйнятними для країн, членів Європейського комітету зі стандартизації, у яких відсутні нормативні документи щодо таких характеристик під час викори­стовування продукції за призначеністю. У таких випадках виробники, які постачають продукцію для продажу в цих країнах, не зобов’язані визначати або підтверджувати придатність продукції з огляду на такі характеристики. В інформації, що супроводжує познаку СЕ, необхідно відзначати відсутність підтвердження відповідності характеристики вимогам (познака NPD) (див. ZA.3). Познаку NPD не використовують, якщо підтвердження стає необхідним у разі досягнення визна­ченого граничного значення характеристики.



Таблиця ZA.1 — Відповідні розділи стандарту, які стосуються характеристик хімічно зміцненого вапняно-натрієвого силікатного скла та використовування скла за призначеністю в будинках і під час виконування будівельних робіт

Продукція: хімічно зміцнене вапняно-натрієве силікатне скло згідно з вимогами цього стандарту

Призначеність: для використання в будинках і під час виконування будівельних робіт

Важливі характеристики

Вимоги в цьому та Інших європейських стандартах

Обов'язкові рівні або категорії

Примітка

Безпека під час пожежі

Вогнестійкість (для скла, призначеного для використання в пожежостійкому заскленні)

4.2, 4.3.1 і 4.3.2.1

Усі

У хвилинах

Реакція до дії полум’я

4.3.1 і 4.3.2.2

Усі

Європейські категорії

Зміна зовнішнього вигляду під час пожежі (тільки для скла на покрівлі)

4.2, 4.3.1 І4.3.2.3

Усі

Європейські категорії

Безпечність під час використовування

Кулестійкість: непробивність і стійкість до видавлювання

4.2, 4.3.1 І4.3.2.4

Прийнятні категорії

Вибухостійкість: реакція на ударну хвилю та ударостійкість

4.2, 4.3.1 І4.3.2.5

Прийнятні категорії

Зламостійкість: непробивність та стійкість до видавлювання

4.2, 4.3.1 І4.3.2.6

Прийнятні категорії

Ударостійкість під час випробовування на маятниковій установці: непробивність (або безпечність під час розбивання) та ударостійкість

4.2, 4.3.1 І4.3.2.7

Прийнятні категорії

Механічна міцність: стійкість до ступеневих змін температури та різниці температур

4.2, 4.3.1 і 4.3.2.8

У градусах Кельвіна (К) або Цельсія (°С)

Механічна міцність: стійкість до дії вітру, снігу, постійної або змінної навантаги

4.2, 4.3.1 і 4.3.2.9

У міліметрах (мм)

Захист від шуму: безпосереднє зниження рівня шуму внаслідок наявності повітряного проміжку

4.2, 4.3.1 і 4.3.2.10

У децибелах (дБ)

Зберігання енергії та утримування тепла

Теплові характеристики

4.2, 4.3.1 і 4.3.2.11

Вт/(м2К)

Радіаційні властивості:




— коефіцієнт пропускання та коефіцієнт відбиття світла

4.2, 4.3.1 і 4.3.2.12

Частка або %

— параметри, що характеризують пропускання сонячної енергії

4.2, 4.3.1 і 4.3.2.13

Частка або %



ZA.2 Оцінювання якості для підтвердження відповідності характеристик продукції з хімічно зміцненого вапняно-натрієвого силікатного скла

ZA.2.1 Система(-и) оцінювання якості продукції

Системи оцінювання якості продукції для підтвердження відповідності характеристик про­дукції з хімічно зміцненого вапняно-натрієвого силікатного скла, наведених у таблиці ZA.1, за­проваджено згідно з рішенням Європейської комісії 2000/245/ЕС від 2 лютого 2000 року, як за­значено в додатку III до технічного завдання «Листове скло, профільоване скло і скляні блоки», і наведено в таблиці ZA.2 з урахуванням призначеності та відповідних рівнів класифікації або ка­тегорій продукції.



Таблиця ZA.2 Система оцінювання якості для підтвердження відповідності характеристик продукції

Продукція

Призначеність

Рівень класифікації або категорії

Система оцінювання якості

Хімічно зміцнене вапняно-натрієве силікатне скло

Для використання в спеціальному пожежостійкому заскленні

Будь-які

1

Для використання в умовах, у яких необхідна реакція на пожежу згідно з нормативними документами

Європейська категорія А1*

4

Для використання в умовах, у яких зміна зовнішнього вигляду під час пожежі повинна відповідати вимогам нормативних документів

Продукція, для якої не­обхідно випробовування

3

Продукція, яку вважа­ють прийнятною без випробовування

4

Для використання в кулестійкому або вибухостійкому заскленні

1

Для використання в інших умовах, у яких можливо небезпечності, згідно з вимогами нормативних документів

3

Для використання в умовах, у яких необхідно забезпечувати зберігання енергії або знижування рівня шуму

3

Для використання в інших умовах, не названих вище

4

Система 1: див. директиву 89/106/ЕЕС (CPD), додаток ІІІ.2(І), варіант без перевіряння або випробовування зразків.

Система 3: див. директиву 89/106/ЕЕС (CPD), додаток III,2(іі), другий можливий варіант.

Система 4: див. директиву 89/106/ЕЕС (CPD), додаток III,2(іі), третій можливий варіант.



* Продукція або матеріали, для яких не передбачено випробовування для визначення реакції на пожежу (наприклад продукція або матеріали, що належать до категорії А1 згідно з рішенням Європейської комісії 96/603/ЕС, зміненим і доповненим згідно з директивою 2000/605/ЕС).

У системах оцінювання для підтвердження відповідності характеристик продукції з хімічно зміцненого вапняно-натрієвого силікатного скла, наведених у таблиці ZA.1, використовують процедури, наведені в таблицях ZA.3.1, ZA.3.3, які запроваджено згідно з положеннями інших європейських стандартів, зазначених у цьому стандарті.

Якщо відповідність характеристик продукції оцінюють за кількома таблицями внаслідок того, що під час використовування продукції мають значення різні характеристики, то таблицю ZA.3.1 необхідно розглядати в поєднанні з іншими таблицями, для того щоб визначити, які характери­стики продукції, установлені виробником у таблиці ZA.3.1, визначають стандартними випробо­вуваннями, які проводить повноважна контролівна організація (система оцінювання якості 3), або випробовуваннями, що проводить виробник (система оцінювання якості 4).

Таблиця ZA.3.1 Розподіл процедур для визначення відповідності характеристик продукції з хімічно зміцненого вапняно-натрієвого силікатного скла під час використовування системи оцінювання якості 1

Процедура

Характеристики, які контролюють згідно з процедурою

Підрозділи стандарту, які використовують для визначення відповідності

Процедури, які виконує виробник

Контролювання продукції на підприємстві (F.P.C)

Параметри, які стосуються всіх відповідних характеристик, наве­дених у таблиці ZA.1

5.3

Подальші випробовуван­ня зразків продукції на підприємстві

Усі відповідні характеристики, наведені в таблиці ZA.1

Додаток А