1. мінімізувати травмування персоналу;

  2. мінімізувати пошкодження майна;

  3. складники установки залишилися в оптимальному робочому стані;

  4. підтримувати призначеність та роботоздатність установки;

  5. виявити й усунути витік холодоагенту чи оливи;

  6. мінімізувати втрати енергії.

    1. Обсяг і часовий графік технічного обслуговування має бути докладно описано в техно­логічній інструкції, див. EN 378-2.Якщо нагнітальний трубопровід пристрою скидання тиску входить до загального на­гнітального трубопроводу або формує частину подвійної установки зі змінення стосовно пристрою і клапан тимчасово знято через виконання випробування і технічного обслуговування, то з’єдну­вальні кінці має бути закрито, наприклад за допомогою заглушок.

    2. Якщо використовують систему повторного охолодження або нагрівання, то теплоносій треба періодично перевіряти щодо його складу та наявності холодоагенту.

    3. Регулярні випробування на герметичність, інспекції та перевірення захисного устатко- вання треба виконувати так, як описано в додатку D.

    4. Коли олію зливають із холодильної установки, це треба виконувати безпечно відповід­но до технологічної інструкції. Процедуру наведено в додатку А.

  1. Ремонт

    1. Складники, що містять холодоагент, треба ремонтувати, якщо це доцільно, в такому порядку: а) аналізування небезпечних чинників й оцінювання ризику для наміченого ремонту;

  1. інструктаж обслуговувального персоналу;

  2. від’єднання та зберігання складників, що їх ремонтують (наприклад силовий привод, посу­дина під тиском, система труб);

  3. спорожнення та відкачування;

  4. очищення та продування відповідно (наприклад з азотом);

  5. роз’єднання для ремонту;

Зварювання або використання апаратури, що утворює дугу та полум’я, потребує спеціаль­них кадрів і затвердження процедури зварювання або пайки.

д) виконання ремонту;

  1. випробування та перевірення відремонтованого складника (випробування під тиском, ви­пробування на герметичність, експлуатаційні випробування, див. EN 378-2);

  2. замінення, відкачування та перезавантажування холодоагенту.

  1. Витікання холодоагенту має бути встановлено й усунено компетентною особою.

  2. Під час кожного періодичного технічного обслуговування та кожного подальшого ремон­ту, за потреби, має бути виконано принаймні такі завдання:

  1. усі захисні пристрої, контрольні й вимірювальні пристрої так само, як і системи аварійної сигналізації, має бути перевірено для верифікації їхньої правильної роботи та найкращого робо­чого стану;

  2. випробування на герметичність треба виконувати у відповідній частині холодильної установки;

  3. відкачування;

  4. регулювання завантаження холодоагенту;

  5. експлуатаційні випробування захисних пристроїв.

  1. Технічне обслуговування та ремонт, які потребують задіяння іншого кваліфікованого пер­соналу (як, наприклад, зварювальників, електриків, фахівців із вимірювання та контролювання тощо), треба виконувати під наглядом особи, компетентної з питань холодильної техніки.

  2. Зварювання та паяння повинен виконувати лише кваліфікований персонал і лише після того, як виробничу ділянку звільнено відповідно до затвердженої процедури.

  3. Замінення складників або завантаження холодильної установки повинна організовувати й виконувати компетентна особа чи авторизований центр служби ремонту систем, що не потребу­ють технічного обслуговування.

  4. Після того як запобіжний клапан, який розвантажується в атмосферу, спрацював, його треба замінити, якщо він не є нерозтискним.

5.4 Змінення типу холодоагенту

  1. Загальні положення

У разі змінення типу холодоагенту, використовуваного в холодильній установці, потрібно ви­конати таке технологічне підготування та заходи, а також застосувати там, де можливо, відпо­відність важливим вимогам EN 378-1, EN 378-2 та EN 378-3.


  1. Технологічне підготування змінення типу холодоагенту

  1. Переконайтеся, що все холодильне устатковання, складники, матеріали, труби та з’єднан­ня, використовувані в холодильній установці, й залишкова олива сумісні з новим типом холодо­агенту;

  2. переконайтеся, що допустимий тиск не буде перевищено або виконайте повторну сертифі­кацію холодильної установки на вищий тиск;

  3. перевірте потужність двигуна;

  4. перевірте місткість приймача рідини;

  5. урахуйте вимоги щодо змінення класифікації холодоагенту в конструкції установки;

  6. перевірте місткість пристроїв скидання тиску, установлений тиск, приєднання на вході й ви­ході трубопроводів, місце остаточного розвантаження та придатність захисних пристроїв.

  1. Виконання змінення типу холодоагенту

  1. Перевірте, чи олива, що залишилася, придатна до використання. Якщо ні, то замініть оли­ву, і холодильна установка має працювати з вихіднім холодоагентом принаймні одну годину до ви­лучення холодоагенту;

  2. вилучіть вихідній холодоагент відповідно до розділу 6;

  3. зверніть особливу увагу на вміст газових балонів, щоб переконатися, що додаєте потрібний холодоагент;

  4. треба запобігти змішуванню холодоагенту й оливи, яка залишається;

  5. внесіть поправки в усі вказівки щодо типу використовуваного холодоагенту;

  6. замініть або скоригуйте, за потреби, пристрої індикації, контролювання та безпеки, включ­но з програмним забезпеченням;

д) поновіть вахтовий журнал і документацію, включно з машинними картами.

6 ВИМОГИ ДО ВИЛУЧЕННЯ, ПОВТОРНОГО ВИКОРИСТАННЯ

ТА ВИДАЛЕННЯ

  1. Загальні вимоги

    1. Видалення

Видалення холодильних установок і частин виконують відповідно до національних правил.

  1. Персонал

Вилучення, повторне використання, рециркуляцію, відновлення та видалення повинні вико­нувати лише компетентні особи, див. рисунок 1 щодо взаємозв’язків між процесами.

Видалення

І

Вилучення

Повторне
використання

Холодоагент/олива

’ з наявної холодильної

і установки

і

>3 Відновлення j.

Рисунок 1 — Спрощене зображення взаємозв’язків між процесами

  1. Частини холодильної установки

Усі частини холодильної установки, наприклад холодоагент, олива, теплоносій, фільтр, сушар­ка, ізоляційний матеріал мають бути такими, щоб їх можна було оновити, повторно використати та/або належно видалити, див. 6.5.

  1. Холодоагенти

Усі холодоагенти має бути оновлено для повторного використання, перероблено або віднов­лено для повторного використання, або належно видалено, див. 6.5. Для знищення холодоагентів можуть бути потрібними зареєстровані засоби для знищення.

  1. Оброблення

Спосіб оброблення холодоагенту має бути вибрано перед тим, як його буде видалено з холо­дильної установки або устатковання (див. додаток С).

Таке рішення буде ґрунтуватися на міркуваннях, які мають містити:

  • передісторію холодильної установки;

  • тип і розміщення холодоагенту в холодильній установці;

  • причину для видалення холодоагенту з холодильної установки;

  • стан холодильної установки або устатковання і те, чи воно має бути повернено в експлуаттацію.

  1. Вимоги до вилучення та повторного використання холодоагенту

    1. Загальні положення

Вказівки щодо очищення вилученого холодоагенту перед повторним використанням треба за­стосовувати до всіх типів холодоагентів.

Залежно від ситуації вилучений холодоагент може слідувати в будь-який із способів, зазна­чених на схемі виробничого процесу, зображеному на рисунку 2.

  1. Вилучення для загального повторного використання

Вилучені холодоагенти для загального повторного використання має бути відновлено, і вони мають відповідати відповідній специфікації нових холодоагентів.

  1. Вилучення для повторного використання в цій самій чи подібній установці

    1. Для повторного використання в цій самій установці

Для галоїдовуглецевого холодоагенту треба виконати пробу на кислу реакцію.

Примітка 1. Проба на кислу реакцію використовує принцип титрування для виявлення будь-якого компаунда, який іоні­зує як кислота. Для проби потрібен зразок від 100 г до 120 г, у цьому разі нижча межа виявлення 0,1 -10-6 за масою (0,1 проміле за масою).

Якщо проба на кислу реакцію невдала, то все завантаження холодоагенту треба піддати процесу перероблення або відновлення, а фільтри-вологовіддільники в холодильній установці треба замінити.

Така проба зазвичай не потрібна, якщо вилучення від холодильної установки виконують під час її виготовляння.

Примітка 2. Холодоагент, вилучений із холодильної установки (наприклад, зняте перевантаження, холодоагент, вида­лений для обслуговування установки, локальний незабруднювальний ремонт, капітальний ремонт або замінення складника), зазвичай може бути повернено в цю саму установку.

Якщо холодильну установку виведено з обслуговування через сильне забруднення холодо­агенту або перегорання двигуна, холодоагент треба відновити або видалити.

Примітка 3. Під час повернення холодоагенту в холодильну установку потрібно дотримуватися процедур відкачуван­ня та завантажування, зазначених у цьому стандарті.

Примітка 4. Рекомендовано перезавантажувати холодоагент через фільтр-вологовіддільник, щоб видалити будь-яку вологу, яка можливо забруднила рідину в процесі поновлення.

  1. Для використання в подібній установці

Під час використання переробленого холодоагенту в холодильній установці, подібної щодо роботи та складників, треба виконувати такі вимоги:

  • установку обслуговує компетентна особа чи компанія, яка регенерувала холодоагент;

  • устатковання для регенерування відповідає вимогам 6.2.4;

  • передісторія холодоагенту і холодильної установки відома від дати введення в промисло­ву експлуатацію;

  • компетентна особа чи компанія інформує заінтересовану сторону, якщо використовує ре­генерований холодоагент, про джерело, з якого він надходить, і про результат випробування або, за потреби, аналізування.

Рисунок 2 — Схема виробничого процесу для вилученого холодоагенту



Пробу на кислу реакцію виконують відповідно до 6.2.3.1.

Якщо жодна зі згаданих вище умов не відбувається або передісторія холодоагенту вказує на сильне забруднення холодоагенту, наприклад перегорання двигуна, то холодоагент має бути віднов­лено або належно видалено.

Примітка. Регенерований холодоагент має відповідати технічним вимогам інформаційного додатка В. Пробу на кислу реакцію виконують відповідно до 6.2.3.1.

  1. Вимоги до устатковання та процедур рециркуляції холодоагенту

Устатковання з рециркуляції галоїдовуглецевих холодоагентів має відповідати вимогам ISO 11650 або подібного стандарту.

Устатковання з рециркуляції треба регулярно контролювати для верифікації того, що устат­ковання й інструменти добре обслуговують і вони перебувають у прийнятному стані. Треба регу­лярно перевіряти функціонування устатковання й інструментів та калібрувати їх.

  1. Відновлення

    1. Аналізування

Холодоагент, відправлений на відновлення, має бути поаналізовано та відновлено або належно видалено.

  1. Технічні вимоги

Відновлений холодоагент має відповідати технічним вимогам до нових холодоагентів.

Примітка. Відновлений холодоагент можна використовувати як новий холодоагент.

  1. Вимоги до перекачування, транспортування та зберігання холодоагенту

    1. Загальні положення

Під час перекачування холодоагенту з холодильної установки в контейнер для транспорту­вання чи зберігання потрібно виконувати відповідні правила щодо безпеки.

  1. Перекачування холодоагенту

    1. Процедура

Перекачувати/відкачувати холодоагент треба так:

  1. якщо компресор холодильної установки не можна використовувати для перекачування, то устатковання для вилучення холодоагентів має бути сполучним із холодильною установкою для того, щоб перекачати холодоагент в іншу частину холодильної установки чи окремий контейнер;

  2. перед техобслуговуванням, ремонтом тощо, який передбачає відкриття установки, тиск у холодильній установці або відповідних частинах має бути знижено до 0,3 абсолютних бар чи нижче.

Пізніше тиск може бути знижено за допомогою вакуумного насоса, до того як вакуум пору­шиться через вільний азот сухого кисню.

Примітка 1. Атмосферний тиск є прийнятним для установок із R717 (аміак) або R744 (діоксид вуглецю);

  1. перед видаленням холодильної установки, тиск у холодильній установці або її частинах має бути розріджено до тиску 0,3 абсолютних бар чи нижче.