ДОДАТОК Л
(довідковий)

ВИЗНАЧАННЯ ТОВЩИНИ ПОКРИВІВ

Л.1 Визначання товщини мокрого шару фарби відкаліброваною гребінкою

Л.1.1 Вимірюють товщину мокрого шару фарби безпосередньо після нанесення ЛФМ за допо­могою відкаліброваної гребінки.

Л.1.2 Апаратура, пристосований та матеріали

Відкалібрована гребінка — плоска пластина з корозійно-тривкого матеріалу з зубчиками по краях (рисунок Л.1).



П ознаки:

  1. — підкладка:

  2. — покрив;

  3. — точка занурювання;

  4. — відкалібрована гребінка.

Рисунок Л.1 — Приклад відкаліброваної гребінки

Крайні виступи на краях пластини визначають базовий рівень, по якому внутрішні зубці дають градуйовану серію зазорів. Кожен зубець має мітку із заданою величиною зазору. У разі використо- ання відкаліброваної гребінки товщину шару визначають по зазору між вимірювальним зубцем, що дотикається до фарби, і крайнім (базовим) зубцем гребінки. Над кожним зубцем на гребінці позначена величина зазору, по якій і визначають товщину шару.

Л.1.3 Вимірювання

Перед вимірюванням перевіряють зубці гребінки, які мають бути чисті, не зношені і не пошко­джені. Притискують відкалібровану гребінку до плоскої поверхні зразка так, щоб зубці були перпенди­кулярні до площини поверхні і витримують час, достатній для покривання зубців фарбою, після чого відривають гребінку від пофарбованої поверхні.

Вимірювання треба проводити якомога швидше після нанесення, оскільки результат вимірювання залежить від часу полімеризації ЛФМ. Результатом вимірювання буде останній зубець, змочений ЛФМ, величина зазору якого показує товщину мокрої плівки.

Л.2 Визначання товщини сухого шару фарби магнітними та вихроструменевими товщиномірами

Л.2.1 Для вимірювання товщини кожного шару і загальної товщини сухого покриву на магнітній підкладці (сталь) використовують прилади, що працюють за принципом вимірювання магнітного по­току між давачем приладу-магнітом (постійним або електромагнітом) і магнітною підкладкою або сили відриву постійного магніта від магнітної підкладки. Використовують електромагнітні та вихрострумене- ві товщиноміри, магнітний товщиномір-олівець тощо. Потрібно мати на увазі, що їх виміри можуть бути спотворені на краях досліджуваних зразків, тому вимірювання треба проводити на відстані не менше 25 мм від краю пофарбованої поверхні.

Л.2.2 Апаратура, пристосований та матеріали

Л.2.2.1 Магнітні, електромагнітні, вихроструменеві товщиноміри, що забезпечують точність ви­мірювання плюс 10 %.

Л.2.2.2 До початку зняття вимірів товщиномір сухої плівки має бути відкалібрований. Калібруван­ня проводять відповідно до інструкцій виробника в діапазоні очікуваної товщини покриву.

Л.2.3 Порядок проведення випробовувань

Л.2.3.1 Під час експлуатування товщиномірів необхідно дотримуватись інструкції підприємств- виробників. ,

Л.2.3.2 Товщиноміри під час вимірювань через кожну годину потрібно відкалібрувати на «0», на верхню межу і на ті значення товщин, які переважно треба контролювати. Для цього використовують набір еталонних зразків.

Л.2.3.3 Кількість вимірювань

Враховуючи звичайний розкид показників, необхідно проводити три вимірювання на кожній контр­ольній ділянці, щоб отримати локальну товщину як середнє арифметичне значення результатів 10 вимірів.

Кількість точок вимірів товщини покривів у залежності від площі фарбованої поверхні наведена в таблиці Л1:

Таблиця Л.1

Площа фарбованої поверхні, м2

10

20

ЗО... 100

200

400

600

800

1000

2000

5000

10000

25000

Кількість місць точок вимірювання

5

10

15

20

ЗО

40

50

60

70

90

100

125



Л.2.3.4 Протокол вимірювань

Протокол вимірювань має містити:

  • відомості про матеріал, з якого виготовлено покрив, що підлягає вимірюванню;

  • посилання на цей стандарт;

— результат вимірювання (окремі значення товщини і її середнє значення зі стандартним від­хиленням;

— дата проведення вимірювань.

додаток м

(довідковий)

МЕТОД ВИЗНАЧАННЯ АДГЕЗІЇ ЗАХИСНИХ ПОКРИВІВ НА ОСНОВІ ЛФМ
МЕТОДОМ Х-ПОДІБНОГО НАДРІЗУ

М.1 Суть методу

Метод Х-подібного надрізу є якісним методом оцінювання адгезії ЛФП до сталевої поверхні й по­ширюється на покриви з товщиною шару понад 200 мкм.

Суть методу полягає у нанесенні на готовий захисний покрив Х-подібного надрізу й візуальному оцінюванню стану надрізу після відшаровування приклеєної до нього клейкої стрічки. Адгезію оціню­ють за шестибальною шкалою.

М.2 Вимоги до зразків

Зразками для випробовувань є сталеві пластини з захисним покривом, розміром який визнача­ють можливістю нанесення Х-подібного надрізу на трьох різних ділянках зразка. Оптимальний розмір зразків 150 мм х 70 мм.

М.З Засоби контролювання і допоміжні пристрої

Різальний інструмент — гостре лезо, скальпель, ніж з кутом заточки від 36° до 38° та шириною різальної крайки 0,5 мм

Прозора клейка стрічка шириною 25 мм,

Металева лінійка

Товщиномір будь-якого типу.

М.4 Підготовлення до випробовування

М.4.1 Випробовування проводять на двох зразках для кожного покриву.

М.4.2 Підготовлення поверхні сталевих зразків, нанесення ЛФМ, кількість шарів, режим сушіння, товщина плівки, час витримування до випробовування мають відповідати нормативним документам на випробуваний ЛФМ.

М.4.3 Товщину захисного покриву вимірюють товщиноміром будь-якого типу не менше ніж на трьох ділянках поверхні зразка за можливості в місцях нанесення Х-подібних надрізів.

М.5 Проведення випробувань

М.5.1 На поверхні зразка виконують 2 надрізи в покриві шириною 0,5 мм, довжиною близько 40 мм із перетинанням їх у середині під кутом від 30° до 45°. Надріз до металу проводять одним прямим рівно­мірним рухом.

М.5.2 Видаляють два повні кола клейкої стрічки, після чого відрізають смужку довжиною близько 75 мм.

М.5.3 Центр стрічки поміщають на перетинання надрізів у напрямку гострого кута. Потім стрічку пригладжують (прикочують) по всій довжині надрізів, забезпечивши найкращий контакт із покривом. Один кінець смужки залишають не приклеєним.

М.5.4 Відшаровування клейкої стрічки проводять під кутом 180° протягом (90 + ЗО) с.

М.5.5 Огляд поверхні захисного покриву проводять за денного або штучного освітлення.

М.6 Оброблення результатів випробувань

М.6.1 Оцінювання адгезії захисного покриву до сталі проводять за шестибальною шкалою:

  • немає відшарування;

  • наявні сліди відшарування покриву вздовж надрізів і в місці їх перетинання;

  • відшарування покриву уздовж надрізів до 1,6 мм з кожного боку;

  • відшарування покриву уздовж надрізів до 3,2 мм з кожного боку;

  • відшарування покриву від більшої частини поверхні Х-подібного надрізу під липкою стрічкою;

  • відшарування за межами Х-подібного надрізу.

М.6.2 За результат випробування приймають значення адгезії в балах, відповідне до більшості значень, які співпадають на всіх випробовуваних ділянках поверхні двох зразків. При цьому розбіж­ність, які співвідносять між значеннями не повинна перевищувати 1 бал.

У разі розбіжності значень адгезії, що перевищує 1 бал, випробовування повторюють на такій самій кількості зразків, і за остаточний результат беруть середнє значення, отримане на чотирьох зразках.

М.6.3 Покрив вважають таким, що витримав випробування, якщо значення адгезії відповідає ви­могам 0—1 бал.

ДОДАТОК Н

(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

  1. ВБН В.2.3-00018201.01.01.01-96 Система антикорозійного захисту об'єктів нафтогазового комп­лексу. Основні положення. Загальні вимоги, прийнято Київ: ВНІПІтрансгаз

  2. ВСН 311-89 Монтаж стальных вертикальных цилиндрических резервуаров для хранения нефти и нефтепродуктов объемом от 100 до 50000 м3 (Монтування сталевих вертикальних циліндричних резервуарів для зберігання нафти та нафтопродуктів об'ємом від 100 до 50000 м3), Мінмонтажспецбуд СРСР, 1989 р.

З РД 05.00-45.21.30-КТН-005-1-05 Правила антикоррозионной защиты резервуаров (Правила протикорозійного захисту резервуарів.)

ISO 12944 (1-8)-1998 Paints and varnishes — Corrosion protection of steel structures by protective paint systems. (Лаки і фарби. Захист від корозії сталевих конструкцій системами захисних покривів)

SO 11126-3-1993 Preparation of steel substrates before application of paints and related products — Specifications for non-metallic blast-cleaning abrasives — Part 3: Copper refinery slag. (Готування ста­левої основи перед нанесенням фарб і подібних покривів. Специфікація неметалевих абразивів. Ку- першлак)

SO 11126-4-1993 Preparation of steel substrates before application of paints and related products — Specifications for non-metallic blast-cleaning abrasives — Part 4: Coal furnace slag. (Готування сталевої осно­ви перед нанесенням фарб і подібних покривів. Специфікація неметалевих абразивів. Вугільний шлак.)

Код УКНД 75.200; 25.220

Ключові слова: захисний покрив, нафтопровід, магістральний нафтопровід, підготовлення по­верхні, атмосферна корозія, корозійне середовище, корозійна активність, протикорозійний захист, чин­ники корозії внутрішні, чинники корозії зовнішні, пітингова корозія.