Таблиця 8 — Значення кодів індикації стосовно стану обладнання


ДСТУ ІЕС 60073:2005


CO


Значення

Код

Пояснення

Приклади застосування

Візуальний

Положення

Звуковий

Тактильний

Колір

Форма

— Шорсткість поверхні — Форма

Положення

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Аварійний

Червоний


Див.

примітку 2

Не застосову­ють

Див.

примітку 3

Див.

примітку 2

Дія у випадку небез­пеки або аварійної ситуації

— Аварійна зупинка

— Зупинка або вимкнен­ня за допомогою аварій­ної зупинки

Ненормальний

Жовтий


Дія у випадку ненор­мального стану

— Втручання для лікві­дації ненормального стану

— Ручне втручання для запуску автоматичного циклу, який було перер­вано

Безпечний

Зелений

І І




Дія у випадку без­печної ситуації або підготовка нормаль­ного стану

(див. примітку 1)

Обов’язковий

Синій


Стан, який вимагає Дію

Повторний пуск

Значення відсутнє

Білий Сірий Чорний


Загальні функції

Використовують для будь-якої функції, за ви­нятком аварійної зупин­ки, наприклад ВИМК/ВВІМК, СТОП/ ПУСК (див. примітку 4)

Таблиця 9 — Загальні значення кодів для органів керування


Примітка 1. Для нормального стану ЗУП/ВИМК, див. 5.2.1.2; для ПУСК/УВІМК див. 5.2.1.3.

Примітка 2. Код щодо положення органів керування, пов’язаних з безпекою, не підлягає стандартизації.

Примітка 3. Цей код не підлягає стандартизації.

Примітка 4. Якщо для ідентифікації органів керування використовують додаткові засоби кодування (наприклад форма, положення), один і той самий колір: білий, або сірий, або чорний — можна використовувати для різних органів керування, наприклад білий — для органів керування пуску та органів керування зупинки.


ДСТУ ІЕС 60073:2005































  1. Неосвітлювані органи керування

    1. Аварійні органи керування

Аварійні органи керування ЗУПИНКА/ВИМКНЕННЯ повинні бути червоного кольору (див. таблицю 9). Можливі винятки; у разі відсутності цього кольору треба застосовувати інші засоби для надійного визначення функції органу керування. Якщо один і той самий орган керування використовують і в аварійній ситуації, і для нормального режиму ЗУПИНКА/ВИМКНЕННЯ, колір повинен бути червоним. Можливі винятки, коли колір не є прийнятним.

  1. Органи керування ЗУП/ВИМК

Для органів керування ЗУП/ВИМК перевагу надають білому, сірому та чорному кольорам, і особливо чорному. Дозволено також червоний колір. Не дозволено використовувати зелений колір.

  1. Органи керування ПУСК/УВІМК

Для органів керування ПУСК/УВІМК, які замикають комутатори та вмикають обладнання, перевагу надають білому, сірому та чорному кольорам, та особливо білому. Також дозволено зелений колір. Червоний колір заборонено.

  1. Використання білого і чорного кольорів для специфічних значень

Якщо білий і чорний кольори використовують для того, щоб розрізняти органи керування ПУСК/УВІМК від ЗУП/ВИМК, тоді білий колір треба використовувати для органів керування ПУСК/ УВІМК, а чорний — для ЗУП/ВИМК.

  1. Одні й ті самі органи керування для команд ПУСК та ЗУПИНКА або УВІМКНЕННЯ та ВИМКНЕННЯ

    1. Перевагу надають білому, сірому і чорному кольорам для органів керування, які після неодноразового приведення в дію діють почергово як органи керування ПУСК/УВІМК та ЗУП/ВИМК.

Жовтий та зелений кольори заборонено. Червоний треба використовувати тільки в тих ви­падках, коли один і той самий орган керування, але не натискна кнопка, використовують і для аварійної зупинки/вимкнення, і для нормального режиму роботи.

    1. Для органів керування, які у разі приведення в дію спричиняють рух та зупиняють рух, коли їх розмикають (відпускають), перевагу надають білому, сірому і чорному кольорам. Зелений колір також дозволено. Червоний колір заборонено.

  1. Органи керування для повторного приведення в дію

Органи керування для повторного приведення в дію (використовують, наприклад, із захис­ними реле) повинні бути синього, білого, сірого або чорного кольору, за винятком тих, що мають також функцію органів керування ЗУП/ВИМК. Колір цих органів керування повинен бути таким, як зазначено в підпункті 5.2.1.2.

  1. Освітлювані органи керування

    1. Типи

Освітлювані органи керування розподіляють за типами залежно від кольору освітлюваної частини органу керування.

Тип а Органи керування, які мають один і той самий колір незалежно від того, увімкнені вони чи ні.

Тип b Органи керування, які мають один і той самий колір, коли вони увімкнені, який відрізня­ють від кольору вимкненого органу керування, причому обидва кольори мають свої окремі зна­чення.

Тип с Органи керування, які мають більше одного можливого кольору, наприклад, для по­казу різного стану, але колір вимкненого органу керування не має значення.

Примітка. Лампи, які використовують як сигнальне світло, але які призначені для перевірки, не вважають освітлюва­ними органами керування.

  1. Загальні вимоги

Пункти 5.1 та 5.2.1 стосуються також освітлюваних органів керування. Значення викорис­товуваних кодів повинні відповідати даним таблиць 6—8 для індикаторів та таблиці 9 для органів керування.

У випадку виникнення труднощів щодо надання відповідного кольору треба використовува­ти нейтральний білий колір.

Для функції АВАРІЙНА ЗУПИНКА/ВИМКНЕННЯ орган керування повинен бути тільки чер­воного кольору; цей колір не повинен залежати від освітлення.

  1. Режими використання

    1. Для органів керування типу а і типу b вирізняють такі основні режими викорис­тання:

  1. Показ (індикація).

Орган керування загорається, щоб показати оператору, що він може або йому треба вико­ристовувати орган керування, або, в окремих випадках, що йому треба виконати певну команду, а потім перейти до роботи з органом керування. Отримання або виконання команди, яка була надана за допомогою роботи з органом керування, підтверджується зникненням світла або зміною, наприклад при кодуванні кольором або при кодуванні з використанням додаткових засобів (на­приклад часу).

Послідовність: спочатку орган керування загорається, потім оператор користується органом керування. У цьому режимі треба використовувати білий, жовтий, зелений або синій кольори.

Примітка 1. Миготіння можна використовувати для привернення уваги оператора, наприклад у випадках тривоги. За такого використання орган керування може змінити миготіння на безперервне світло. Безперервне світло триває, доки при­чина тривоги не буде усунута за допомогою окремої дії. Крім цього, орган керування може мати функцію, зазначену в таб­лиці 9.

  1. Підтвердження.

У разі роботи з органом керування він загорається для підтвердження того, що команда (надана за допомогою органу керування) отримана або виконана. Він залишається запаленим, доки не надійде протилежна команда.

Послідовність: спочатку починають роботу з органом керування, потім орган керування за­горається.

У цьому режимі треба використовувати білий, жовтий, зелений або синій кольори.

Примітка 2. Освітлювані органи керування можна використовувати з миготінням світла для надання «поступового по­передження». Коли використовують незапалений орган керування, світло починає миготіти, підтверджуючи, що проведено увімкнення, або програмування, або має місце перехідний період. Коли це завершено, миготіння автоматично змінюється на безперервне світло, або світло зникає для підтвердження нормальних умов роботи.

  1. Органи керування типу с можна використовувати в обох режимах. Кожне застосу­вання треба ретельно перевіряти для запобігання плутанини.

Примітка. Сумісне використання режимів 1 та 2 на тому самому дисплеї може призвести до плутанини, отже цього треба уникати, за винятком тих випадків, коли їх чітко розрізняють за типом органу керування або засобами кодування.

  1. Органи керування у вигляді рисунка на екрані відеотермінала

    1. Ідентифікація органів керування

Представлення органів керування на екрані відеотермінала повинно відповідати вимогам цього стандарту.

  1. Аварійне керування

У випадку аварійного керування повинна бути забезпечена видимість органів керування на екрані відеотермінала, а засоби приведення в дію повинні бути доступними для оператора з його робочого місця.

Примітка 1. Національне законодавство може заборонити застосування аварійного керування.

Примітка 2. Необхідно звернути увагу на те, що у разі використання відеотерміналів треба гарантувати дотримання спеціальних вимог інших стандартів (наприклад ІЕС 60204-1) стосовно забезпечення цих відеотерміналів органами керуван­ня для аварійного використання.

Примітка 3. Спеціальні вимоги встановлюють відповідні технічні комітети.ДОДАТОК А
(обов’язковий)

ОСОБЛИВІ ВИМОГИ ДО МЕХАНІЧНИХ ІНДИКАТОРІВ

А.1 Маркування

У випадках, якщо потрібні графічні символи, стандартизовані в ІЕС 60417, механічні інди­катори треба маркувати цими символами.

Якщо потрібні додаткові символи, вони повинні відповідати вимогам ІЕС 60617 або ISO 7000.

Якщо не існує відповідного стандартизованого символу, індикатор можна маркувати новим сим­волом, який відповідає новому завданню, або повними словами чи зрозумілими скороченнями.

А.2 Кольори

А.2.1 Механічні індикатори з графічними символами або словами

Кольори на механічних індикаторах з графічними символами або словами не мають спе­цифічних значень, і їх використовують тільки для того, щоб створити контраст між графічними символами або літерами, з яких складено слова, та їх тлом для зручного читання.

А.2.1.1 Рекомендовано таку схему кольорів.

Для всіх положень, за винятком положення «відчинено»:

  • символи або букви: ЧОРНІ;

  • тло: БІЛЕ або світлого природного кольору (наприклад анодований алюміній).

А.2.1.2 Для положення «відчинено» (застосовують символ ІЕС-60417-5008):

  • символ або літери: БІЛІ або світлого природного кольору;

  • тло'.ЧОРНЕ.

  • .2.2 Механічні індикатори без графічних символів або слів

У випадках, коли для механічних індикаторів використовують тільки кольори, значення та­ких кольорів треба чітко узгоджувати з вимогами до кольорів індикаторів у 5.1.



ДОДАТОК В
(довідковий)

ПРИКЛАД ЗАСТОСУВАННЯ СИГНАЛЬНОГО КОДУВАННЯ
(З ВИКОРИСТАННЯМ КОЛЬОРІВ)


ІЕС 1143/02


Постійний сигнал


Сигнал з миготінням (2Гц)

1) Див. таблицю 6.

2> Див. таблицю 7.

3) Див. таблицю 8.

Див. таблицю 9.

Рисунок В.1 — Індикатори та органи керування, пов'язані з перевіряльною станцією

У цьому прикладі кодування треба виконувати згідно з відповідними критеріями спостері­гання (див. таблицю В.1).

Таблиця В.1 — Інформація для кодування

Джерело енергії

Вплив стану роботи на

Стан

Стан роботи

людей

ДОВКІЛЛЯ

процеси

обладнання

нормальний

несправний

Увімкнено

X

Небезпека

Несуттєвий у цьому випадку

Нормальний

Нормальний

Вимкнено

X

Безпека

Нормальний

Нормальний

Вимкнено (несправний)


X

Безпека

Аварійний

Аварійний