Потужність дизельних електростанцій та запас палива розраховується на роботу протягом З год систем протипожежного захисту, пожежних ліфтів та насосів внутрішнього протипожежного водопостачання. Склад палива дизельної електростанції влаштовується за межами габаритів висотного будинку.

    1. Елементи кабельних ліній і систем електропроводки, до складу яких входять електричні й оптичні ізольовані проводи та кабелі, системи кабельних коробів, трубопроводів, лотків і драбин, мають відповідати вимогам ДБН В.2.5-23.

    2. У висотних будинках використовуються кабелі та проводи з мідними жилами.

    3. У висотних будинках електропостачання систем протипожежного захисту проектується від самостійних електрощитів (окремих панелей) по двох самостійних трасах (напрямках) із дове­денням до розподільних пристроїв кожного протипожежного відсіку.

    4. У випадку пожежі передбачається відключення живлення електроприймачів, які мають II та III категорію надійності згідно з ПУЕ.

    5. Електричні мережі висотних будинків обладнують пристроями захисного відключення згідно з ДБН В.2.5-23, ДБН В.2.5-27.

    6. Блискавкозахист виконують згідно з ДСТУ Б В.2.5-38.

    7. Для висотних будинків передбачається система аварійного освітлення із світловими покажчиками, розташованими на шляхах евакуації людей. Ці світлові покажчики приєднуються до мережі аварійного включення резерву, а при зникненні електроживлення працюють в автономному режимі протягом 3 год.

    8. У вестибюлях, ліфтових холах, коридорах і сходових клітках встановлюються світильники аварійного освітлення та світлові покажчики "Вихід", на технічних поверхах, у приміщеннях охорони та приміщеннях пожежного поста влаштовується мережа аварійного освітлення.

    9. Для кожного протипожежного відсіку висотних будинків передбачаються електрощитові приміщення, розташовані в технічних поверхах, крім верхнього.

  1. ЕВАКУАЦІЯ ЛЮДЕЙ

    1. На технічних поверхах, що відокремлюють один вертикальний протипожежний відсік від іншого або у нижньому поверсі кожного протипожежного відсіку (крім нижнього), передбачаються пожежобезпечні зони відповідно до ДБН В.2.2-24.

    2. Евакуаційні виходи із вбудованих (прибудованих) автостоянок (паркінгів) та евакуаційні виходи з інших частин висотних будинків ізолюються один від одного суцільними (без прорізів) протипожежними перешкодами.

    3. У разі наявності у висотному будинку на шляхах евакуації розсувних (обертових) дверей (у тому числі з автоматичним відчиненням) поряд з ними влаштовуються розтульні двері, які відчиняються за напрямком евакуації і відповідають вимогам ДБН В.1.1-7 до евакуаційних виходів.

    4. Евакуація людей з висотного будинку передбачається по незадимлюваних сходових кліт­ках типу Н1 або Н4. Кількість евакуаційних сходових кліток встановлюється розрахунком, але не менше двох.

    5. Евакуація людей з висотної та стилобатної частин висотного будинку здійснюється по окремих сходових клітках. Для евакуації маломобільних груп населення з другого та вищерозта- шованих поверхів стилобатної частини висотного будинку передбачається влаштування ізольо­ваних похилих рамп з нахилом не більше 1:12 або влаштування пожежних ліфтів, які можуть використовувати для рятування.

    6. Для сходових кліток типу Н4 допускається на рівні першого поверху передбачати виходи назовні через окремий евакуаційний коридор, який відокремлюють від інших приміщень проти­пожежними стінами 1-го типу та протипожежними перекриттями 1-го типу. До цього коридора не влаштовуються виходи з інших приміщень, а двері виходу з будинку влаштовуються без замка або з електрозамком, який відкривається в разі пожежі автоматично та вручну (з приміщення пожежного поста та безпосередньо поблизу виходу з будинку).

    7. Для висотних будинків відстань від найбільш віддаленої точки коридора до евакуаційного виходу встановлюють не більше:

  1. м - між евакуаційними виходами;

  2. м - від крайньої точки тупикової частини коридора.

Відстані вимірюються до виходу на зовнішню повітряну зону сходової клітки типу Н1 або виходу в протипожежний тамбур-шлюз сходової клітки типу Н4.

  1. Ширина маршів і площадок незадимлюваних сходових кліток типів Н1, Н4 визначається розрахунком, але не менше 1,35 м. Зазор між маршами (у тому числі між огорожами маршів) не менше 100 мм (у світлі).

  2. Висотні будинки обладнуються системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей 5-го типу за ДБН В.2.5-56.

  3. Під час улаштування системи оповіщення про пожежу і управління евакуацією людей враховуються вимоги ДСТУ-Н CEN/TS 54-14, ДБН В.1.1-7 та НАПБ А.01.003.

  1. БЕЗПЕКА ПОЖЕЖНО-РЯТУВАЛЬНИХ ПІДРОЗДІЛІВ

    1. Відстань від висотного будинку до найближчого пожежного депо має бути не більше 2 км по дорогах загального користування.

    2. Для забезпечення під'їзду протипожежної техніки до висотних будинків влаштовуються кругові проїзди з твердим покриттям шириною не менше ніж 8 м у межах від 8 м до 10 м від зовнішніх стін висотної частини будинку до внутрішнього краю проїзду. Радіус повороту по зовнішньому краю проїзду має бути не менше ніж 16 м. При влаштуванні пандусів їх ухил має бути не більше 13 %. Між проїздом для протипожежної техніки та будинком, а також на відстані 1,5 м від зовнішнього краю проїзду не слід передбачати розміщення будь-яких стаціонарних будинків (споруд), стоянок для автомобілів, огорожі, підпірних стін, рядового насадження дерев.

    3. Конструкція дорожнього покриття проїздів для протипожежної техніки до висотних будинків, в тому числі покриття підземних споруд (під проїздом для протипожежної техніки) та покрівлі стилобату (в разі виїзду протипожежної техніки на покрівлю), проектується з урахуванням макси­мальної маси протипожежної техніки 53000 кг, максимального навантаження на вісь 15000 кг, максимального тиску виносної опори 13,9 кг/см2.

    4. Для висотних будинків розробляються креслення з нанесеними на них місцями встанов­лення протипожежної техніки щодо забезпечення доступу пожежно-рятувальних підрозділів з авто- драбин та автопідйомників до кожного приміщення, що має прорізи в зовнішніх стінах, нижнього протипожежного відсіку висотного будинку.

Окремі тактико-технічні характеристики протипожежної техніки наведено в додатку А до стандарту.

Примітка. Місця встановлення протипожежної техніки визначаються з урахуванням такгико-технічних характеристик цієї техніки, яка знаходиться в радіусі виїзду відповідного пожежно-рятувального підрозділу.

  1. Передбачаються під'їзди до:

  • пожежних гідрантів;

  • зовнішніх виходів з висотних будинків;

  • входів до пожежних ліфтів;

  • виведених назовні будинків патрубків систем внутрішнього протипожежного водопроводу та водяного пожежогасіння для підключення до них протипожежної техніки.

  1. Для проведення пожежно-рятувальних робіт у висотних будинках передбачаються верто­літні майданчики, що відповідають вимогам ДБН В.2.2-24.

Під вертолітні майданчики допускається використовувати спортивні майданчики, стадіони, а також покриття інших будинків за умови обладнання їх покрівель вертолітними майданчиками та наявності в цих будинках вантажних ліфтів, за допомогою яких можливе транспортування потер­пілого на ношах.

  1. 3 усіх незадимлюваних сходових кліток висотних будинків влаштовуються виходи на покриття будинку по сходових маршах через протипожежні двері 1-го типу. Двері обладнуються кодовим замком, що відкривають у разі спрацювання систем пожежної автоматики, а також вручну з приміщення пожежного поста в разі виходу з ладу кодового замка. Сигнал про стан цих дверей (відкриті або закриті) виводиться на ЦПУ СПЗ.

  2. У місцях перепаду відміток покрівлі для підйому на рівень майданчика аварійно-рятувальної кабіни пожежного вертольота передбачаються пожежні драбини типу П2.

  3. Протипожежний водопровід

    1. Для висотних будинків системи господарсько-питного та протипожежного водопроводу влаштовують роздільними.

У висотних будинках не допускається об'єднувати систему протипожежного водопроводу та автоматичну систему пожежогасіння.

Відгалуження (обвідну лінію водомірного вузла) для автоматичної системи пожежогасіння та внутрішнього протипожежного водопроводу передбачають від загальних вводів у будинок до загального водолічильного вузла.

  1. Систему окремого внутрішнього протипожежного водопроводу, влаштовану з розривом струменя, замість води допускається заповнювати водними вогнегасними речовинами, що являють собою водні розчини модифікуючих добавок, з метою підвищення змочувальної здатності, вогне­гасної ефективності води, далекобійності струменів вогнегасної речовини, зниження температури її замерзання, інгібірування корозії та/або перешкоджання біологічному заростанню протипожежного водопроводу або вирішення декількох задач одночасно.

Концентрації хімічних речовин-складників водної вогнегасної речовини не повинні переви­щувати граничних значень, встановлених Правилами приймання стічних вод підприємств у кому­нальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України.

  1. Витрати води на внутрішнє пожежогасіння в кожному протипожежному відсіку мають становити:

для висотних будинків - 8 струменів по 5 л/с кожен;

для вбудованих автостоянок - згідно з ДБН В.2.3-15.

Кожну точку приміщення і покрівлі, що експлуатується, забезпечують подачею двох струменів води від різних пожежних стояків.

Тривалість гасіння пожежі визначається відповідно до ДБН В.2.5-64.

  1. Пожежні кран-комплекти розміщують у вбудованих або навісних шафах, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання.

  2. У конструкції шафи пожежного кран-комплекту розміщують: пожежний кран-комплект (виконаний відповідно до ДСТУ 4401-2) діаметром 50 мм або 65 мм, укомплектований пожежним рукавом відповідного діаметра та перекривним пожежним стволом, а також пожежний кран-комп­лект (виконаний відповідно до ДСТУ 4401-1), обладнаний котушкою з напівжорстким рукавом діаметром не менше ніж 25 мм, що приєднують до пожежного стояка через вхідний запірний вентиль.

У шафах пожежних кран-комплектів передбачаються місця для розміщення двох вогнегас­ників.

  1. Сигнали щодо запуску пожежних насосів, відкриття засувки на обвідній лінії водомірного вузла надходять при натисканні на кнопки, які встановлено в шафах пожежних кран-комплектів або в разі відкриття наполовину будь-якого з вентилів пожежного кран-комплекту.

У шафах пожежних кран-комплектів передбачаються також кнопки для дистанційного відкри­вання поверхових клапанів димовидалення та підпору повітря і включення систем протидимного захисту.

      1. На дверях пожежних шаф розміщуються знаки безпеки відповідно до вимог ДСТУ ISO 6309.

      2. У висотних будинках для підключення ззовні будинку протипожежної техніки до систем протипожежного водопостачання і автоматичного пожежогасіння передбачається встановлення двох патрубків від кожного протипожежного відсіку із з'єднувальними головками діаметром 80 мм. Перекриття зворотньої подачі вогнегасної речовини забезпечують встановленням на патрубках засувок та зворотних клапанів, які встановлено всередині будинку. З'єднувальні головки, які виве­дено назовні будинку, розташовуються у місцях, зручних для під'їзду протипожежної техніки, та обладнують світловими покажчиками і піктограмами згідно з ГОСТ 12.4.026.

      3. Витрати води на зовнішнє пожежогасіння будинку приймаються згідно з розрахунком, але не менше 45 л/с.

      4. Кількість і розташування пожежних гідрантів на зовнішньому протипожежному водо­проводі приймається згідно з ДБН В.2.5-74, але не менше трьох.

      5. Місця розташування пожежних гідрантів позначають шляхом встановлення світлових покажчиків пожежних гідрантів відповідно до НАПБ А.01.001.

    1. Ліфти

      1. Проектування пожежних ліфтів у висотних будинках здійснюється з урахуванням вимог ДСТУ-Н Б В.2.2-38, ДСТУ 7201 та цього стандарту.

      2. У висотних будинках усі ліфти розраховуються на роботу в режимі "фаза 1" відповідно до ДСТУ 7201.

      3. У кожному протипожежному відсіку висотної частини висотного будинку не менше двох ліфтів вантажопідйомністю 1000 кг та більше, які мають довжину або ширину кабіни не менше ніж 2,1 м, мають працювати в режимі "фаза 2" відповідно до ДСТУ 7201.

      4. Для рятування маломобільних груп населення з стилобатної частини висотного будинку кількість рамп для евакуації або пожежних ліфтів становить не менше одного на кожний проти­пожежний відсік. Допускається влаштовувати одну рампу (пожежний ліфт) на два протипожежних відсіки, якщо вона розташована на межі протипожежних відсіків та до неї влаштовано окремі виходи з кожного відсіку.

      5. Ширина дверей пожежного ліфта, дверей шахти пожежного ліфта, дверей протипожеж­них тамбур-шлюзів пожежного ліфта та розташування дверей протипожежного тамбур-шлюзу пожежного ліфта відносно дверей шахти пожежного ліфта розраховується на пересування мало- мобільних груп населення на інвалідних візках та транспортування людини на ношах.

      6. Площа протипожежного тамбур-шлюзу пожежного ліфта на кожному поверсі має бути не менше ніж 6 м2, його ширина - не менше ніж 2 м.

      7. Пожежні ліфти у висотних будинках розташовуються так, щоб відстань від будь-якої точки приміщення до входу в протипожежний тамбур-шлюз пожежного ліфта не перевищувала 50 м.

      8. У висотних будинках відстань між дверима протипожежного тамбур-шлюзу пожежного ліфта та дверима виходу на зовнішню повітряну зону незадимлюваної сходової клітки типу Н1 (дверима протипожежного тамбур-шлюзу незадимлюваної сходової клітки Н4) встановлюється в межах до 5 м.

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ТЕХНІЧНІ ЗАХОДИ ПІД ЧАС БУДІВНИЦТВА ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ

    1. Висотні будинки оснащуються засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі. Кількість засобів індивідуального захисту органів дихання визначають розрахунком, який враховує середню кількість відвідувачів, які перебувають у висот­ному будинку одночасно з урахуванням додатка Р ДБН В.2.2-24.

    2. Висотні будинки забезпечуються первинними засобами пожежогасіння (у тому числі пересувними та переносними вогнегасниками) згідно з вимогами НАПБ А.01.001 та НАПБ Б.03.001. При цьому розміщення вогнегасників передбачається у шафах пожежних кран-комплектів. Резервна кількість вогнегасників утримується в окремому приміщенні.