Засоби вимірювальної техніки, які призначено для застосування в побутовій сфері для власних потреб, подають на періодичну та позачергову повірку за бажанням їх власника. Це положення не стосується засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань якими застосо­вують для розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду.

  1. Повірку засобів вимірювальної техніки мають забезпечувати наукові метрологічні цен­три, територіальні органи та повірочні лабораторії безвідмовно (відповідно до погоджених пе­реліків засобів вимірювальної техніки, які перебувають в експлуатації і підлягають повірці, і (або) письмового звернення).

У разі відсутності умов, необхідних для проведення повірки, науковий метрологічний центр, територіальний орган або повірочна лабораторія зобов'язані зазначити іншу найближчу органі­зацію, що може здійснити повірку.

    1. Засоби вимірювальної техніки подають на повірку укомплектованими, разом з необхід­ними допоміжними пристроями та, за вимогою наукового метрологічного центру, територіально­го органу або повірочної лабораторії, експлуатаційними документами, свідоцтвами про поперед­ню повірку або державну метрологічну атестацію,

  1. Умови проведення повірки

    1. Повірку засобів вимірювальної техніки можна проводити:

  • у стаціонарних або пересувних повірочних лабораторіях;

  • безпосередньо на підприємствах, у цьому випадку державних повірників (повірників) відряджають на підприємства.

  1. Під час проведення повірки засобів вимірювальної техніки на місцях їх виготовлення, ремонту або експлуатації заявники повинні:

  • забезпечувати у разі потреби доставку робочих еталонів та допоміжних засобів повірки, які належать науковим метрологічним центрам, територіальним органам або повірочним ла­бораторіям, до місця повірки і у зворотному напрямку;

  • надавати необхідні нормативні, експлуатаційні та інші документи;

  • відряджати допоміжний персонал та надавати приміщення, необхідні для проведення повірки;

  • забезпечувати необхідні умови повірки (температуру і вологість навколишнього повітря, захист від зовнішніх електромагнітних полів тощо) та дотримання вимог техніки безпеки і сані­тарних норм (освітленість робочих місць для проведення повірки, наявність заземлення, вен­тиляції тощо);

  • забезпечувати зберігання робочих еталонів і допоміжних засобів повірки, які належать науковим метрологічним центрам, територіальним органам або повірочним лабораторіям;

  • надавати, в разі застосування пересувної повірочної лабораторії, місце стоянки та за­безпечувати під’єднання її до мереж електро-, газо- і водопостачання, каналізації, а також за­безпечувати обережність цієї лабораторії.

    1. Якщо для проведення повірки на місцях виготовлення, ремонту або експлуатації засобів вимірювальної техніки необхідно застосовувати стаціонарні робочі еталони, то заявники повинні мати зазначені еталони та надавати їх у розпорядження державних повірників (повірників).

  1. Первинна повірка

    1. Первинній повірці підлягає кожен зразок засобів вимірювальної техніки відповідно до 4.2.2.

Під час випуску з виробництва допускається проводити вибіркову первинну повірку засобів вимірювальної техніки, якщо це передбачено відповідним нормативним документом або методи­кою повірки. Позитивні результати вибіркової первинної повірки поширюються на всі засоби ви­мірювальної техніки з партії, яку подають на повірку.

  1. Первинну повірку проводять на місці виготовлення (ремонту) засобів вимірювальної техніки, у наукових метрологічних центрах, територіальних органах ЦОВМ або в повірочних ла­бораторіях. Місце проведення повірки визначають наукові метрологічні центри, територіальні органи або повірочні лабораторії, які проводять повірку.

  2. Для проведення первинної повірки на місці виготовлення (ремонту) засобів вимірю­вальної техніки у заявників організують контрольно-повірочні пункти (КПП) територіальних органів або повірочних лабораторій.

КПП створюють згідно зі спільним наказом підприємства-заявника та територіального органу або повірочної лабораторії. Діяльність КПП регламентують положенням про КПП, затвердже­ним керівниками підприємства-заявника та територіального органу або повірочної лабораторії.

    1. Якщо щоденний випуск засобів вимірювальної техніки з виробництва (ремонту) не за­безпечує постійного завантаження одного державного повірника (повірника), то КПП можна не організовувати. У цьому разі порядок проведення повірки визначають згідно з договором підприєм­ства-заявника з територіальним органом або повірочною лабораторією.

    2. Первинну повірку засобів вимірювальної техніки проводять за договором або пись­мовим зверненням заявника, яке подають до організації, що проводить повірку, або керівнику КПП.

  1. Періодична повірка

    1. Періодичній повірці підлягає кожен засіб вимірювальної техніки відповідно до 4.2.3, за винятком тих, періодичну повірку яких не передбачено методикою повірки.

Засоби вимірювальної техніки, які зберігають та не використовують, можна не піддавати періодичній повірці. У цьому випадку засоби вимірювальної техніки треба піддавати позачер­говій повірці безпосередньо до введення в експлуатацію, продажу або видавання напрокат.

  1. Засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, в тому числі ті, які ви­дають напрокат, підлягають періодичній повірці через встановлені міжповірочні інтервали.

  2. Періодичну повірку можна проводити на території заявника, наукового метрологічного центру, територіального органу або повірочної лабораторії. Місце проведення повірки визначає науковий метрологічний центр, територіальний орган або повірочна лабораторія, зважаючи на економічні чинники, можливість транспортування еталонів, допоміжного обладнання та засобів вимірювальної техніки, що повіряють, погоджуючи це рішення з заявником.

  3. Періодичну повірку проводять у календарні терміни, встановлені переліком засобів ви­мірювальної техніки, які перебувають в експлуатації та підлягають повірці, або за письмовим зверненням заявників.

  4. Порядок подання фізичними особами, які не є суб’єктами підприємницької діяльності, — влас­никами засобів вимірювальної техніки, результати вимірювання якими застосовують для здійснен­ня розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду, на пе­ріодичну повірку цих засобів встановлює Кабінет Міністрів України.

  5. Тривалість перебування засобів вимірювальної техніки на повірці, за умови їх подан­ня відповідно до переліку засобів вимірювальної техніки, які перебувають в експлуатації та підля­гають повірці, або письмового звернення, не повинна перевищувати 15 робочих днів після оплати за повірку (за винятком засобів вимірювальної техніки, тривалість повірки яких згідно з методи­кою повірки перевищує цей термін).

  6. Якщо засіб вимірювальної техніки призначено, щоб вимірювати (відтворювати) декілька фізичних величин, і (або) він має декілька діапазонів вимірювання, але його застосовують для вимірювання (відтворення) меншої кількості фізичних величин або не в усіх діапазонах (чи якщо засіб вимірювальної техніки застосовують лише в окремій частині діапазону вимірювання), то за письмовим зверненням заявника під час періодичної повірки таких засобів вимірювальної техні­ки дозволено контролювати їхні метрологічні характеристики лише стосовно зазначених фізичних величин і діапазонів (частин діапазонів) вимірювання.

У таких випадках свідоцтво про повірку оформлюють обов'язково. У свідоцтві про повірку роблять відповідний запис щодо особливостей застосування таких засобів вимірювальної техніки.

  1. Позачергова повірка

Позачергову повірку проводять в таких випадках:

за потреби заявника пересвідчитись у придатності засобів вимірювальної техніки до застосування;

  • у разі пошкодження відбитка повірочного тавра або втрати свідоцтва про повірку;

  • у разі застосування засобів вимірювальної техніки як комплектувальних, якщо час, що минув після останньої повірки, перевищує половину міжповірочного інтервалу;

  • у випадку продажу (відправлення) споживачеві засобів вимірювальної техніки в тому разі, коли час, що минув після останньої повірки, перевищує половину міжповірочного інтервалу;

  • під час уведення в експлуатацію засобів вимірювальної техніки, які пройшли первинну повірку (у разі потреби).

  1. Оформлення результатів первинної, періодичної та позачергової повірки

    1. Результати вимірювання та інші дані, отримані під час проведення повірки, має бути задокументовано відповідно до методики повірки.

На вимогу заявника йому надають засвідчену копію протоколу повірки, якщо його складан­ня передбачено методикою повірки.

  1. Позитивні результати первинної, періодичної та позачергової повірки засобів вимірю­вальної техніки засвідчують відбитком повірочного тавра на засобі вимірювальної техніки і (або) свідоцтвом про повірку чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлу­атаційних документів. Порядок засвідчення зазначають у методиці повірки засобу вимірюваль­ної техніки конкретного типу.

За погодженням з заявником дозволено оформлювати одне свідоцтво про повірку на де­кілька однотипних засобів вимірювальної техніки з обов’язковим зазначенням загальної кількості та заводських номерів всіх повірених засобів вимірювальної техніки.

Якщо доступ до вимірювального механізму (органів регулювання) засобів вимірювальної техніки пломбують, відбиток повірочного тавра ставлять на пломбу. Відповідну вимогу щодо необхідності нанесення відбитка повірочного тавра на пломбу наводять у методиці повірки і (або) в експлуатаційних документах.

  1. Форми свідоцтв про повірку наведено в додатку А. На зворотному боці свідоцтва про повірку або в додатку до нього (якщо це передбачено методикою повірки) наводять дані, одер­жані під час повірки.

Якщо одержані під час повірки дані наводять на зворотному боці свідоцтва про повірку, то, відразу після закінчення наведеної інформації, їх повинен підписати вчений зберігай етало­ну або державний повірник (повірник) та затвердити печаткою або відбитком повірочного тавра.

Якщо одержані під час повірки дані наводять у додатку до свідоцтва про повірку, усі сто­рінки додатку повинні бути пронумеровані та мати позначення номера свідоцтва, до якого скла­дено додаток. У свідоцтві про повірку має бути посилання на додаток із зазначенням кількості сторінок у ньому. Дані, отримані під час повірки та наведені у додатку, відразу після закінчення наведеної інформації, повинен підписати вчений зберігай еталону або державний повірник (по­вірник) та затвердити печаткою або відбитком повірочного тавра.

  1. Форму і розміри позірочних тавр та тавр-гасників, порядок їх зберігання, обліку і за­стосування встановлено в ДСТУ 3963.Якщо відбиток повірочного тавра або пломбу пошкоджено чи свідоцтво про повірку втра­чено, то засіб вимірювальної техніки вважають не повіреним.

  2. Якщо в результаті повірки засіб вимірювальної техніки визнають не придатним до за­стосування, то вчений зберігай еталону або державний повірник (повірник), анулює свідоцтво про повірку і (або) гасить попередній відбиток повірочного тавра чи робить відповідний запис в екс­плуатаційних документах.

Анулювання результатів повірки одного засобу вимірювальної техніки, які наведено у свідоцтві про повірку, оформлене на декілька однотипних засобів вимірювальної техніки, роблять закреслюючи номер відповідного засобу вимірювальної техніки, про що треба засвідчити підписом вченого зберігача еталону або державного повірника (повірника) та печаткою (або відбитком тавра-гасника).

  1. На засоби вимірювальної техніки, що визнані непридатними до застосування за резуль­татами повірки, оформлюють довідку про непридатність, яку видають заявнику на його вимогу. Форми довідок про непридатність наведено у додатку Б.

Примітка. Ця вимога не поширюється на вибіркову первинну повірку відповідно до 5.3.1 та первинну повірку на місці виготовлення (ремонту) засобів вимірювальної техніки у заявників відповідно до 5.3.3.

За погодженням з заявником дозволено оформляти одну довідку про непридатність на декілька однотипних засобів вимірювальної техніки з обов'язковим зазначенням загальної кількості та заводських номерів всіх засобів вимірювальної техніки, які було визнано непридатними до застосування.

  1. інспекційна повірка

    1. Інспекційну повірку засобів вимірювальної техніки проводять у порядку, встановлено­му нормативно-правовим актом ЦОВМ.

    2. За бажанням представників підприємств, організацій та фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, інспекційну повірку можна проводити за їх присутності.

    3. Результати інспекційної повірки оформлюють довідкою, яку підписують державні по­вірники (повірники). Форму довідки про результати інспекційної повірки встановлюють у техніч­ному завданні на проведення державного метрологічного нагляду.

  2. Експертна повірка

    1. Експертну повірку проводять за письмовою заявою державних органів (суду, прокура­тури тощо) або юридичних та фізичних осіб. У заяві має бути зазначено мету експертної повірки і причину, що зумовила її проведення.

    2. Під час проведення експертної повірки засобів вимірювальної техніки можуть бути при­сутні замовники, а також представники зацікавлених сторін.

    3. За результатами експертної повірки складають висновок, який затверджує керівник наукового метрологічного центру, територіального органу або повірочної лабораторії, і його на­дають заявникові.