Максимальну температуру нагрівання жили в нормальному режимі експлуатування для різних типів матеріалів зовнішніх оболонок кабелів, розглянутих у цьому стандарті, наведено в таблиці 2.

  1. ЗАХИСНІ ЗАСОБИ ВІД ПРОНИКНЕННЯ ВОДИ В КАБЕЛІ

Якщо кабельні системи прокладено в землі, тунелях, що легко затоплюються, або у воді, то рекомендують радіально водонепроникний захисний бар'єр навколо кабелю.

Примітка. На цей час немає випробування на радіальне проникнення води.

Можна також застосовувати поздовжній водонепроникний захисний бар'єр навколо кабелю, щоб уникнути необхідної заміни великих відрізків кабелю в разі пошкодження за наявності води.

Випробування на поздовжнє проникнення води наведено у 12.4.18.

  1. ПАРАМЕТРИ КАБЕЛЮ

Для випробування на кабельній системі, розглянутій у цьому стандарті, та реєстрація резуль­татів кабелі треба ідентифікувати. Наведені нижче параметри має бути відомо чи оголошено.

  1. Назва виробника, тип, познака і дата виготовлення або код дати.

  2. Номінальна напруга: значення має бути наведено для Uo, U, Um (див. 4.1 та 8.4).

  3. Тип жили, її матеріал та номінальну площу поперечного перерізу в квадратних міліметрах. Якщо номінальна площа поперечного перерізу не відповідає вимогам ІЕС 60228, то має бути зазна­чено опір жили постійному струму. Можлива наявність і характер заходів, ужитих для забезпечення поздовжньої герметичності.

  4. Матеріал і номінальна товщина ізоляції (див. 4.2). Якщо ізоляцію виконано зі зшитого по­ліетилену (XLPE), то треба зазначити спеціальні добавки, якщо застосовують вище значення tg 5, наведене в таблиці 3.

  5. Технологія виготовлення системи ізоляції.

  6. Можлива наявність і характер заходів для забезпечення герметичності екрана.

д) Матеріал і конструкція металевого екрана, наприклад кількість і діаметр дротів. Має бути зазначено опір постійному струму металевого екрана. Матеріал, конструкція та номінальна товщина металевої оболонки або поздовжньо накладеної металевої фольги, за наявності.

  1. Матеріал і номінальна товщина зовнішньої оболонки.

  2. Номінальний діаметр струмопровідної жили (d).

  3. Номінальний зовнішній діаметр кабелю (D).

  4. Внутрішній і зовнішній номінальні діаметри ізоляції.

  1. Номінальна ємність між жилою та металевим екраном чи оболонкою.

  1. ПАРАМЕТРИ АРМАТУРИ

Для випробування на кабельних системах або арматурі, розглянутих у цьому стандарті, та реєстрації результатів арматуру треба ідентифікувати. Наведені нижче параметри має бути відомо чи оголошено.

  1. Кабелі, застосовані для випробування арматури, має бути правильно ідентифіковано, як зазначено в розділі 6.

  2. Має бути правильно визначено, яку арматуру використано для з’єднання жили, стосовно: — техніки монтування;

  • інструменту, матриці й необхідного устатковання;

  • підготування контактних поверхонь;

  • типу, посилання на номер і будь-яку іншу ідентифікацію з'єднувача;

  • докладної процедури затвердження типу під час випробовування типу з'єднувачів.

  1. Випробну арматуру має бути правильно визначено:

  • назву виробника;

  • тип, познаки, дату виготовлення або код дати;

  • номінальну напругу (див. 6Ь));

  • інструкції щодо встановлення (посилання і дата).

  1. УМОВИ ВИПРОБУВАННЯ

    1. Температура навколишнього середовища

Якщо не зазначено інакше для кожного окремого випробування, то випробування треба про­водити за температури навколишнього середовища (20 ± 15) °С.

  1. Частота і форма хвилі випробної напруги промислової частоти

Якщо не зазначено інакше, то частота випробної напруги змінного струму має перебувати в діапазоні від 49 Гц до 61 Гц. Форма хвилі цієї напруги має бути майже синусоїдальною. Наведені значення є середньоквадратичними значеннями.

  1. Форма хвилі випробної імпульсної напруги грозового розряду

Згідно з ІЕС 60230 стандартна тривалість наростання напруги грозового розряду має перебу­вати в діапазоні від 1 мкс до 5 мкс. Тривалість до половини максимального значення має становити (50 ± 10) мкс, як визначено в ІЕС 60060-1.

  1. Залежність між випробною та номінальною напругами

Якщо випробну напругу встановлено в цьому стандарті як кратну номінальній напрузі Uo, то значення Uo для визначення випробної напруги має відповідати наведеному в таблиці 4.

Для кабелів й арматури, номінальну напругу яких не наведено в таблиці, значення Uo для ви­значення випробної напруги може бути вибрано найближче до номінальної напруги, наведеної за умови, що значення Um для кабелю й арматури не повинно бути більше, ніж відповідне значення з таблиці. В іншому разі й зокрема, якщо номінальна напруга не наближається до одного зі зна­чень у таблиці, то значення Uo, що є основою випробної напруги, має дорівнювати номінальному значенню, тобто U, поділеному на 7з.

Випробну напругу, зазначену в цьому стандарті, ґрунтовано на припущенні, що кабелі й арма­туру застосовують у мережах категорії А чи В, як визначено в ІЕС 60183.

  1. Визначення температури струмопровідної жили кабелю

Для визначення фактичної температури струмопровідної жили рекомендовано застосовувати один із методів випробування, наведених у додатку А.

  1. ПРИЙМАЛЬНО-ЗДАВАЛЬНІ ВИПРОБУВАННЯ КАБЕЛІВ Й ОСНОВНОЇ ІЗОЛЯЦІЇ ГОТОВОЇ АРМАТУРИ

    1. Загальні положення

Наведені нижче випробування має бути проведено на всіх будівельних довжинах кабелю:

  1. випробування на часткові розряди (див. 9.2);

  2. випробування напругою (див. 9.3);

  3. електричне випробування зовнішньої оболонки кабелю, за потреби (див. 9.4).

Послідовність цих випробувань установлює виробник.

Основна ізоляція кожної готової арматури має витримати випробування на часткові розряди (див. 9.2) та випробування напругою (див. 9.3) відповідно до одного з варіантів 1), 2) або 3), наведених нижче:

  1. на арматурі, встановленій на кабелі;

  2. використовуючи арматуру, в яку введено випробний елемент замість елемента, відповід­ного цій арматурі;

  3. використовуючи моделювальний пристрій арматури, в якому відтворено умови електричного напруження елемента основної ізоляції.

У варіантах 2) та 3) випробну напругу треба вибирати так, щоб одержати електричні напру­ження, принаймні такі самі, як ті, що буде прикладено до елемента в готовій арматурі, до якої при­кладено випробну напругу, встановлену в 9.2 та 9.3.

Примітка. Основна ізоляція готової арматури містить елементи, які перебувають у безпосередньому контакті з ізоляцією кабелю та необхідні для контролювання розподілу електричного напруження в арматурі; потрібен обов'язковий контроль розподілу електричного поля в арматурі. Прикладами можуть слугувати ізоляційні елементи з еластомеру або епоксидної смоли, заздалегідь виготовлені на заводі або відлиті, які можна використовувати окремо або в поєднанні, з тим щоб забезпечити необхідну ізоляцію або екранування арматури.

  1. Випробування на часткові розряди

Випробування на часткові розряди має бути виконано згідно з ІЕС 60885-3 для кабелів, за винятком того, що чутливість така, як її визначено в ІЕС 60885-3, має бути 10 пКл або вище. Випро­бування арматури виконують за тими самими принципами, але чутливість має бути 5 пКл або вище.

Випробну напругу треба підвищувати поступово й утримувати на рівні 1,75 UQ протягом 10 с, потім повільно зменшувати до рівня 1,5 Uo (див. таблицю 4, колонку 5).

На рівні 1,5 Uo не має бути зафіксовано розряду, який надійшов від випробуваного об’єкта, що перевищує оголошену чутливість.

  1. Випробування напругою

Випробування напругою має бути виконано за температури навколишнього середовища із застосуванням випробної напруги змінного струму промислової частоти.

Випробну напругу треба підвищувати поступово до рівня 2,5 Uo (див. таблицю 4, колонку 4) і потім утримувати на цьому рівні протягом ЗО хв між жилою та металевими екраном чи оболонкою.

Не повинно бути пробою ізоляції.

  1. Електричне випробування зовнішньої оболонки кабелю

Якщо потрібно за окремим договором, то виконують електричне випробування зовнішньої оболонки кабелю відповідно до розділу З ІЕС 60229.

  1. ВИПРОБУВАННЯ ЗРАЗКІВ КАБЕЛІВ

    1. Загальні положення

Має бути виконано наведені нижче випробування на зразках, відібраних як представники від партії; для випробування відповідно до Ь) та д) це можуть бути довжини кабелю на барабані:

  1. перевіряння струмопровідної жили (див. 10.4);

  2. вимірювання електричного опору струмопровідної жили та металевого екрана (див. 10.5);

  3. вимірювання товщини ізоляції та зовнішньої оболонки (див. 10.6);

  4. вимірювання товщини металевої оболонки (див. 10.7);

  5. вимірювання діаметрів, за потреби (див. 10.8);

  6. випробування на теплову деформацію ізоляції зі зшитого поліетилену (XLPE), етилен- пропіленової гуми (EPR) та високомодульної етиленпропіленової гуми (HEPR) (див. 10.9);

д) вимірювання ємності (див. 10.10);

  1. вимірювання густини ізоляції з поліетилену високої густини (HDPE) (див. 10.11);

  2. випробування на водонепроникність, якщо застосовно (див. 12.4.18).

  3. випробування на елементах кабелів із поздовжньо накладеною металевою фольгою (див. 12.4.19).

  1. Періодичність випробування

Випробування на зразках відповідно до 10.1 а) — h) виконують на одній довжині від кожної партії (виробничої серії) кабелів одного типу та поперечного перерізу, у цьому разі кількість випро­бних довжин має бути не більше ніж 10 % від загального числа довжин, що постачають за даним контрактом. Число довжин округлюють до найближчого цілого числа.

Випробування відповідно до 10.1 і) Taj) виконують із періодичністю, прийнятою в домовле­ностях за контролем якості. Якщо таких домовленостей немає, то виконують одне випробування за довжини кабелю понад 20 км, що постачають за контрактами.

  1. Повторні випробування

Якщо один із відібраних зразків на будь-якій довжині не дає задовільних результатів в одному з наведених у 10.1 випробувань, то має бути відібрано нові зразки на двох інших довжинах кабелю з тієї самої партії, і вони мають пройти ті самі випробування, у яких на першому зразку виявлено дефекти. Якщо результати випробування на цих двох довжинах задовільні, то всю партію кабелів, з якої їх відібрано, розглядають як таку, що відповідає вимогам цього стандарту. Якщо одна з цих довжин кабелю має дефекти, то партію кабелів розглядають як таку, що не відповідає вимогам.

  1. Перевіряння струмопровідної жили

Перевіряння відповідності конструкції жили вимогам ІЕС 60228 чи оголошеної конструкції виконують зовнішнім огляданням або вимірюванням, по можливості.

  1. Вимірювання електричного опору жили й металевого екрана

Довжину кабелю або зразок від неї розміщують у випробній камері й витримують за сталої тем­ператури не менше ніж 12 год перед випробуванням. У разі невпевненості щодо збігу температури жили або металевого екрана з температурою в камері опір вимірюють після витримання кабелю у випробній камері не менше ніж 24 год. Як варіант опір вимірюють на зразку жили або металевого екрана, витримавши його не менше ніж 1 год у ванні з рідиною та регульованою температурою.

Опір жили або металевого екрана постійному струму має бути приведено до температури 20 °С та довжини 1 км із використанням формул і коефіцієнтів, наведених в ІЕС 60228. Для екранів не з міді або алюмінію температурні коефіцієнти й формули поправок треба враховувати відповідно до таблиці 1 та 2.1.1 ІЕС 60287-1-1.

Опір жили постійному струму за температури 20 °С не повинен бути більше ніж відповідне максимальне значення, наведене в ІЕС 60228, або оголошене значення.

Опір металевого екрана постійному струму за 20 °С не повинен бути більше ніж оголошене значення.

  1. Вимірювання товщини ізоляції та зовнішньої оболонки кабелю

    1. Загальні положення

Метод випробування має відповідати наведеному в розділі 8 ІЕС 60811-1-1.

Від кожної відібраної для випробування будівельної довжини кабелю беруть від кінця зразок кабелю та за потреби видаляють пошкоджені частини.

  1. Вимоги до ізоляції

Найменше значення товщини, одержане під час вимірювання, не повинно бути менше ніж 90 % від номінальної товщини:

tain - 0,90 fn,

окрім того:

^тах — ^тіп < Q -| 5

^тах

де fmax — максимальна товщина, мм;

fmin — мінімальна товщина, мм;

fn — номінальна товщина, мм.

Примітка. fmax та /тіп — значення, виміряні на одному й тому самому поперечному перерізі ізоляції.

Товщина напівпровідник екранів на жилі й ізоляції не повинна входити в товщину ізоляції.

  1. Вимоги до зовнішньої оболонки кабелю

Найменше значення з виміряних значень товщини не повинно зменшуватися більше ніж на 0,1 мм від 85 % від номінальної товщини:

U > 0,85 tn- 0,1, де fmin — мінімальна товщина, мм;