Після заповнення сухої камери хлоридом кальцію потрібно очищувати верхню пластину, щоб мінімізувати утворення во­логого шару під впливом пилу СаСІ2.

Перед використовуванням валика потрібно забезпечити надійний контакт між клейкою стрічкою і пластиною, обережно розгладжуючи клейку стрічку пальцем.

Перед випробовуванням потрібно упевнитися в тому, що температура в сушильній шафі постійна.

Потрібно контролювати насиченість розчину NH4H2PO4, що створює вологу атмосферу.

  1. ОПРАЦЬОВУВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ

Паропроникність Р, виражену в грамах водяної пари, що проникла за 24 год через 1 м2 стрічки, за умовами цього методу випробовування визначають за такою формулою:

Р (г/м2 за 24 год) = 240 000-^-,

ES де Е — тривалість впливу, год;

  1. — площа отвору у верхній пластині сухої камери, см2;

М —збільшення маси камери після закінчення випробування, г.

  1. ПРОТОКОЛ ВИПРОБУВАННЯ

Протокол випробування має містити таку інформацію:

  1. посилання на цей стандарт;

  2. всю інформацію, потрібну для ідентифікації випробної проби;

  3. дату випробування;

  4. отримані результати;

  5. будь-яку операцію, не зазначену в цьому стандарті, яка могла вплинути на результати.

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

САМОКЛЕЙКА СТРІЧКА. ВИМІРЮВАННЯ ПАРОПРОНИКНОСТІ

В ТЕПЛІЙ ВОЛОГІЙ АТМОСФЕРІ КЛЕЙКОЇ СТРІЧКИ

ЗАВШИРШКИ МЕНШЕ НІЖ 50 ММ

А.1 Сфера застосування

Цей стандарт установлює метод вимірювання маси водяної пари, що проникає крізь клейку стрічку за визначених умов випробовування. Особливості методу випробовування залежать від ширини клейкої стрічки, яку випробовують. Під час випробовування клейких стрічок завширшки менше ніж 50 мм потрібно дотримуватися вимог цього додатка.

Якщо під час випробовування зразків завширшки менше ніж 50 мм (це часто трапляється) використовують суху камеру меншого розміру, точність цього випробовування може зменшитися через небажане проникнення вологи в клейовий шов. Тому цю частину методу можна застосовувати тільки для одержання приблизних значень.

А.2 Нормативні посилання

У цьому стандарті зазначено положення з інших стандартів через датовані й недатовані поси­лання. Ці нормативні посилання наведено у відповідних місцях тексту, а перелік стандартів подано нижче. У разі датованих посилань більш пізніші зміни до будь-якого з цих видань або перегляд їх стосуються цього стандарту тільки тоді, коли їх уведено разом зі змінами чи переглядом. У разі неда- тованих посилань треба користуватись останнім виданням наведених документів (разом зі змінами).

ISO 483 Plastics — Small enclosures for conditioning and testing using aqueous solutions to main­tain relative humidity at constant value

ISO 3310-1 Test sieves — Technical requirements and testing — Part 1: Test sieves of metal wire cloth.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

ISO 483 Пластики. Невеликі шафи для кондиціювання та випробовування з використанням водних розчинів для підтримування відносної вологості на постійному рівні

ISO 3310-1 Решета та сита контрольні. Технічні вимоги та методи випробування. Частина 1. Сита контрольні з металевої дротяної тканини.

А.З Термін та визначення поняття

Нижче подано термін, вжитий у цьому стандарті, та визначення позначеного ним поняття.

ступінь паропроникності {water vapour transmission rate)

Маса водяної пари, що крізь через одиницю площі клейкої стрічки за одиницю часу в умовах установлених значень вологості та температури.

А.4 Суть методу

Клейку стрічку використовують для відділення вологої атмосфери з відносною вологістю (93 ± 2) % у зовнішньому резервуарі від сухої атмосфери в металевій камері, причому клейким боком стрічка повернута в бік сухої атмосфери.

Вимірюють збільшення маси металевої камери внаслідок проникнення водяної пари крізь клейку стрічку. Паропроникність клейкої стрічки виражають як збільшення маси камери у складе­ному вигляді за одиницю часу, поділене на одиницю площі отвору в камері протягом визначеної тривалості впливу водяної пари на випробний зразок.

A.5 Матеріали

A.5.1 Зовнішня волога атмосфера

Відносної вологості (93 ± 2) % у зовнішньому резервуарі має бути досягнуто:

— або за допомогою насиченого водного розчину дигідрогенфосфату амонію (NH4H2PO4) згідно з ISO 483;

— або за допомогою зволожувальної камери.

А.5.2 Сухі камери

Суху атмосферу всередині камери має бути створено за допомогою безводного хлориду кальцію (СаСІ2) з дисперсністю згідно з такими вимогами ISO 3310-1: частки мають проходити крізь сито з розмірами отворів 2 мм, але не повинні проходити крізь сито з розмірами отворів 600 мкм.

А.5.3 Випробувальний розчин для сухої камери

Двовідсотковий розчин метиленового синього в етанолі.

А.5.4 Очищувальний розчинник

Толуол хімічно чистий.

А.6 Апаратура

А.6.1 Суха камера має відповідати наведеним нижче вимогам.

Камеру має бути виготовлено з корозійностійкого матеріалу, що не піддається старінню і не абсорбує вологу. Вона має являти собою відкриту прямокутну коробку, яка зверху накрита пласкою і жорсткою пластиною з нержавкої сталі з прямокутним отвором 10 мм х 100 мм у центрі.

Габарити пластини мають становити 140 мм х 50 мм.

Внутрішні розміри коробки мають становити 100 мм х 10 мм х 20 мм.

Конструкція має бути жорсткою. Для надання пластині необхідної шорсткості її оброблюють шліфувальним зерном № 240 FEPA (див. додаток В), причому напрямок ліній від абразиву має бути паралельним довшій стороні отвору.

Загальна маса камери не повинна перевищувати 150 г. Камера має бути герметичною, за ви­нятком отвору 10 мм х 100 мм.

Перевіряти герметичність потрібно досить часто, наприклад, одним із методів, наведених нижче:

— Подають стиснене повітря під тиском приблизно 300 кПа через отвір так, щоб не було витоку повітря. Занурюють камеру у воду і визначають місце будь-якого витоку за появою бульбашок повітря.

— Заповнюють камеру двовідсотковим розчином метиленового синього в етанолі. Через 24 год оглядають зовнішню поверхню камери на наявність синіх смужок, що вказують на місця витоку.

А.6.2 Резервуар для зовнішньої вологої атмосфери

Суха камера має вільно міститися в резервуарі. Відсутність витоку має забезпечувати можли­вість підтримування постійного рівня вологості протягом випробовування.

Резервуар має бути закритим контейнером, усередині якого підтримується відносна вологість (93 ± 2) % (див. А.5.1) за температури випробовування.

Внутрішній об’єм резервуару має бути в три-п’ять разів більший за сумарний об’єм сухих камер, що містяться в ньому.

Потрібно вжити заходів для запобігання конденсації водяної пари на сухих камерах або поруч з ними.

А.6.3 Аналітичні ваги

Точність має становити 0,1 мг.

А.6.4 Сушильна шафа

Зовнішній резервуар, у якому містяться сухі камери, має бути розміщено в сушильній шафі з температурою (38 ± 2) °С.

А.6.5 Полірований металевий валик циліндричної форми

Валик повинен мати діаметр не менше ніж 50 мм і масу, що відповідає 2 кг/см ширини клейкої стрічки, яку випробовують.

А.7 Випробна проба та зразки для випробування

Витримують відібраний рулон протягом 24 год за температури (23 ± 2) °С і відносної вологості (50 ± 5) %.

Перед тим як відбирати зразки для випробування, відмотують з рулону і відбраковують не менше ніж три зовнішні витки клейкої стрічки.

Виконують випробовування на трьох зразках для випробування з кожного рулону.

Кожен зразок для випробування повинен мати довжину більше ніж 150 мм і ширину не менше ніж 15 мм. Варто зазначити, що можуть знадобитися додаткові зразки для випробування (див. А.8.4).

А.8 Випробовування

А.8.1 Нормальні умови випробовування

Випробовувати потрібно за температури (23 ± 2) °С та відносної вологості (50 ± 5) % і за тем­ператури (38 ± 2) °С та відносної вологості (93 ± 2) %.

А.8.2 Підготування апаратури

А.8.2.1 Витримують порожню суху камеру за нормальних умов протягом потрібного часу.

Очищують верхню пластину ватою, змоченою в толуолі, та просушують пластину. Заповнюють камеру хлоридом кальцію до рівня приблизно 3 мм від верху (А.5.2). Під час виконання подальших операцій камера не повинна перевертатися або нахилятися.

А.8.2.2 Витримують камеру за температури (38 ± 2) °С протягом ЗО хв, після чого її витягають.

А.8.2.3 Одразу установлюють камеру на нерухому опору захисного пристрою так, щоб виступні кінці верхньої пластини спиралися на цей пристрій. Конструкція пристрою має бути такою, щоб він було міцною опорою для виступних кінців пластини і щоб не деформувалася пластина під час розміщення на ній зразка для випробування.

Це потрібно для того, щоб пластина не згиналася під час розміщення на ній зразка для випро­бування і щоб забезпечити закриття камери за його допомогою.

Обережно розміщують зразок для випробування уздовж довшої осі камери так, щоб він ви­ступав за кожен край отвору щонайменше на 2,5 мм. Для забезпечення надійного контакту між зразком для випробування і пластиною розгладжують його пальцем, а потім прокочують зразок для випробування валиком п’ять разів в один та інший бік. Обережно відрізають зайву довжину зразка для випробування по краях пластини, щоб не порушити і не підняти крайки.

А.8.3 Попереднє кондиціювання

Установлюють підготовлену камеру у складеному вигляді в зовнішній резервуар з відносною вологістю (93 ± 2) %, після чого розміщують щільно закритий зовнішній резервуар у сушильну шафу з температурою (38 ± 2) °С на 24 год.

Можна також помістити підготовлену камеру у складеному вигляді у зволожувальну камеру з такими самими умовами.

Після закінчення зазначеного строку витягають камеру, ретельно протирать і витримують її протягом ЗО хв у нормальних умовах за температури (23 ± 2) °С і відносної вологості (50 ± 5) %.

Визначають масу камери (7} на аналітичних вагах у нормальних умовах з точністю до 0,1 мг.

А.8.4 Вплив вологої атмосфери

Випробовування на вплив атмосферних умов виконують так.

Одразу після наведеного вище визначення маси камери повертають її у вологу атмосферу. Щільно закривають зовнішній резервуар і поміщають його в сушильну шафу на відповідний період.

Для клейких стрічок із паропроникністю не менше ніж 50 г/м2 за 24 год тривалість впливу має становити 48 год.

Для клейких стрічок із паропроникністю менше ніж 50 г/м2 за 24 год тривалість впливу має становити 72 год.

Тривалість випробовування у разі використовування зволожувальної камери така сама.

Після закінчення зазначеного часу витягають камеру із зовнішнього резервуара або зволожу­вальної камери, ретельно протирають її і поміщають у нормальні умови для охолодження на 30 хв. Вимірюють масу камери (А/) з точністю до 0,1 мг.

Припускають, що маса збільшилася на N - Т - М (у грамах).

Під час визначання результату використовують як М середнє арифметичне значення, отри­мане з трьох зразків для випробування.

Якщо одне з трьох отриманих значень перевищує середнє арифметичне значення на 20 %, виконують додаткові випробовування щонайменше на п’яти зразках для випробування і використо­вують як М середнє арифметичне значення всіх отриманих результатів.

Примітка. Важливо, що оскільки впровадження цього методу випробовування потребує досить високої точності, бажано вживати наведених нижче запобіжних заходів.

Перед кожною серією випробувань потрібно ретельно перевіряти герметичність камер.

Після заповнення сухої камери хлоридом кальцію потрібно очищувати верхню пластину, щоб мінімізувати утворення во­логого шару під впливом пилу СаСІ2.

Перед використовуванням валика потрібно забезпечити надійний контакт між клейкою стрічкою і пластиною, обережно розгладжуючи клейку стрічку пальцем.

■ Перед випробовуванням потрібно упевнитися в тому, що температура в сушильній шафі постійна.

Потрібно контролювати насиченість розчину NH4H2PO4, що створює вологу атмосферу.

A.9 Опрацьовування результатів

Паропроникність Р, виражену в грамах водяної пари, що проникла за 24 год через 1 м2 стрічки, за умовами цього методу випробовування визначають за такою формулою:

Р(г/м2 за 24 год) = 240 000 •-—, де Е —тривалість впливу, год;

S — площа отвору у верхній пластині сухої камери, см2;

М — збільшення маси камери після закінчення випробування, г.

А.10 Протокол випробування

Протокол випробування має містити таку інформацію:

  1. посилання на цей стандарт;

  2. всю інформацію, потрібну для ідентифікації випробної проби;

  3. дату випробування;

  4. отримані результати;

  5. будь-яку операцію, не зазначену в цьому стандарті, яка могла вплинути на результати.

ДОДАТОК В

(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

FEPA Standard for coated abrasive grains of fused alumina and silicon carbide 43-GB-1984.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

Стандарт FEPA щодо абразивних зерен з покривом із плавленого глинозему і карбіду кремнію 43-GB-1984.

Код УКНД 83.180 •

Ключові слова: відносна вологість, зразок для випробування, металевий валик, паропроникність, резервуар, самоклейка стрічка, суха камера, температура.

1 Рекомендовано надавати шорсткості випробувальній поверхні за допомогою шліфувального зерна № 240 FEPA (див. додаток В) Цю інформацію наведено тільки для полегшення роботи користувачів цього стандарту, і вона не є вимогою CEN до продуктів цього типу.