5.2 Використовування ЗСВБ

  1. Основа

Кожну ЗСВБ, вказану в розділі 6, було встановлено після оцінення ризику; вона пройшла один або більше «сценаріїв ризику», які можуть призводити до заподіяння шкоди особам (див. таблицю 1). Тому під час оцінювання безпечності ліфта або його компонентів чи функцій усі сце­нарії ризику повинні бути проаналізовані, а відповідні ЗСВБ повинні бути ідентифіковані.

Оцінювання ризику треба здійснювати відповідно до ISO/TS 14796.

  1. Шляхи використовування ЗСВБ

    1. Щодо спеціального завдання21 певного впливу на безпечність ліфта, як наприклад, проектування ліфта чи його компонентів, ЗСВБ можна використовувати двома способами:

  • один може починатися з аналізу ризику сценаріїв ризику, пов'язаних із завданням іденти­фікування застосованих ЗСВБ, як у 5-2.22, або

  • другий може починатися з огляду всіх ЗСВБ, щоб ідентифікувати ті, які могли б бути зас­тосовані до завдання, як у 5.2.2 3.

  1. Якщо проектувати ліфт або його компонент, треба зробити огляд конструкції, в якій передбачено всі можливі сценарії ризиків, і аналізування та оцінювання ризику виконані для того, щоб з'ясувати, чи будь-які ЗСВБ придатні для цієї конструкції. Треба розглянути всі можливі сце­нарії ризику, які могли відбуватися протягом роботи і використовування, а також протягом техні­чного обслуговування або інспектування ліфта.

Сценарії ризику повинні охоплювати перелік усіх можливих небезпечних ситуацій, об’єдна­них з усіма можливими шкідливими подіями (причинами), результатами і можливими рівнями шкоди Аналізування ризику щодо сценарію ризику повинен бути завершеним процесом визна­чання й оцінювання ризику відповідно до методології, вказаної в ISO/TS 14798. Поки ризик оці­нений як неприйнятний, конструктор повинен продовжувати покращувати конструкцію або пови­нен здійснювати інші захисні заходи доти, доки конструкція буде відповідати ЗСВБ повністю.

Приклад. Відповідно до цього процесу сценарії ризику подібні наведеним у прикладі 1 таблиці 1, могли б бути передбачені, і зроблено висновок, що є можливість травмування осіб, підданим зсуву устатковання, роздавлюванню або від зносу устатковання. Оцінювання ри­зику вказує, що ризик треба зменшувати, що може бути досягнуте через зміну конструкції або здійснення інших захисних заходів для того, щоб бути відповідним 6.1.5.

Примітка І.Длн практичного використовування ЗСВБ див. 5.3.

Примітка 2. Пояснення для ЗСВБ надані в примітках до роздшу в кожної ЗСВБ Вони повинні надати роз'яснення на­міру і використовування ЗСВБ

  1. Процес можна починати з розгляду ЗСВБ. вказаної в розділі 6. У цьому разі спочат­ку розглядають конструкцію, фактичну установку, ліфт чи його компонент з наміром ідентифікації його ЗСВБ, яка може бути придатна до конструкції, установки або компонента. Відповідність з кожною ідентифікованою ЗСВБ повинна бути оціненою. Якщо відповідність не самоочевидна, треба завершити аналізування й оцінювання ризику щоб довести відповідність.

Приклад. У разі ЗСВБ 6.1.5 у прикладі 1 таблиці 1 спочатку розглядають конструкцію ліфта або установки для з’ясування потрапляння під ризик розрізання, дроблення, зносу ус­татковання або подібного ризику, який може завдати шкоди особі, що перебувала у В ПО, вхо­дила або виходила з ВПО, була поблизу шляху руху ліфта або шахти (простору для пересу­вання).

  1. Застосування ЗСВБ

Під час аналізування безпечності конструкції ліфта або компонента чи під час написання ди­рективної вимоги до конструкції або стандарту треба визначити застосовність усіх ЗСВБ. Тільки систематичні описи всіх можливих сценаріїв ризику, об'єднаних з оцінкою ризику всіх сценаріїв (див. ISO/TS 14798}, визначають застосовність індивідуальних ЗСВБ.

Примітка, ЗСВБ в 5,1.12, пов'язані з впливом землетрусу на ліфти, і ЗСВБ в 5.4.13. пов’язані з ризиком ВПО від наслідків пйвёні, — це приклади ЗСВБ. не застосовних до кожного ліфта.

  1. Завдання безпеки ЗСВБ

6.2.4Л ЗСВБ не є «коригувальними діями» або «захисними заходами», як визначено в ISO/TS 14798. ЗСВБ ставить тільки завдання безпеки; вона не конкретизує, як досягти мети. Таким чином у разі проектування ліфта відповідні компоненти і функції треба вибирати в межах

г> Додатково до проектування, завдання могли охопити установлення, або обслуговування, або написання дирек­тивного стандарту безпеки для ліфтів чи ного компонентів.

величин, розмірів, сили, енергії, матеріалу, пришвидшення, надійності роботи тощо, пов'язаних З безпекою частин, як придатні до застосування, а їх здатність усунути або достатньо зменши­ти ризики, щоб досягти відповідності із завданням, вказаним у ЗСВБ, треба встановити.

Приклад. У разі прикладу 1 таблиці 1 для того, щоб усунути або зменшити ризики осо­бам усередині ВПОГ на ділянці входу ліфта і поблизу руху ВПО. спочатку довелося визначити:

  • мінімальну висоту огорожі або стін на боках платформи ВПО;

  • максимальний розмір отворів в огорожі ВПО або стінах, за наявності;

  • дію на особу максимально дозволеного стискання, сили, швидкості, кінетичної енергії, за наявності, дверей під час зачинення;

  • мінімальну висоту огорожі або стіни, що відокремлює рухомі частини ВПО й інші ру­хомі компоненти від поверхової площадки ліфта і площі підлоги навколо ліфта; і

  • максимальний отвір в огорожах або стінах навколо рухомих частин, за наявності.

Примітка. Ці додаткові ЗСВ5 придатні до охорони Соків (див.6.4.4) ВПО і шляху руху ВПО або боків шахти (простір для пересування) (див. 6-2.1 в прикладі 2 таблиці 1); вони пов'язані з ризиком падіння осіб на шпику руху з ВПО і з по­мостів навколо шляху руху.

5.2.4.2 Під час оцінювання ризику системи ліфта рекомендовано, щоб ліфт був розділений на підсистеми, всі сценарії ризику були передбачені, а всі ризики були оцінені щодо однієї підси стеми одночасно. Проте одна ЗСВБ може бути придатна більше ніж до однієї підсистеми (див. додаток А).

5.2.5 Перевірка відповідності

Для того, щоб установити здатність відібраного компонента ліфта або функцію усунення чи достатнього зменшення ризику, як зазначено в 5.2.4, треба здійснити аналізування ризику відпо­відно до ISO/TS 14798.

До того ж, компонент може бути оцінений як можливість усунути або достатньо зменшити ризик, але такий же компонент може створити новий ризик, або компонент може об'єднати еле­менти, що можуть не робити і робити захисну функцію цілої складової частини. З цієї причини надійність компонентів, вбудованих елементів і їх функціонування згідно з призначенням повин­но бути встановлено через аналізування ризику і процес оцінювання.

Приклад. Відмова єдиного стійкого стану або елемента програмного забезпечення в компонентах контролю швидкості ВПО, які є забезпеченими для відповідності із ЗСВВ в 6.4.6, може зробити компонент нефункціональним, що дасть змогу ВПО рухатися поза контролем

5.3 Використовування цього стандарту

  1. Користувачі

Ця частина стандарту забезпечує загальноприйнятий процес для оцінювання безпечності ліфтів. Загальні суттєві вимоги безпеки (ЗСВБ) призначені для використовування через:

  1. авторів стандартів безпеки або пов'язаних з безпекою стандартів для ліфтів; тип стандарту може бути стандартом безпечності продукту або стандартними аспектами безпечності вмісту продукту, як визначено в ISO/IEC Guide 51:1999, 7.1;

  2. конструкторів ліфта, виробників і монтажників, і організації з технічного обслуговування, і власників ліфта;

  3. незалежні (тристоронні) органи оцінювання відповідності; і

  4. через інспекційні, випробовувальні і подібні організації.

  1. Автори стандартів

    1. Автори стандартів (тобто комітети, що розробляють стандарти) повинні використо­вувати ЗСВБ, під час

  1. розгляду, оновлення або перегляду чинних стандартів: і

  2. формулювання нових стандартів, зокрема пов'язаних з новими інноваційними конструк­ціями і концепціями відносно ліфтів або їх компонентів, не передбачених в попередніх публіка­ціях стандартів.

  1. Під час розгляду, оновлення або перегляду чинних стандартів автори стандартів по­винні звернутися до відповідних ЗСВБ для перевірки відповідності, що суттєві стандарти гаран­тують достатність правил у повній відповідності із завданнями безпеки, встановленими в ЗСВБ.Hoei стандарти, пов'язані з безпечністю ліфта, можуть бути робоче-тиловими (оріє­нтованими для цілей) або конструктивно-директивними тиловими стандартам и. У будь-якому разі треба розглядати кожну ЗСВБ, приймати або посилатися на неї й використовувати як основу для конкретизації вимог безпеки.

Приклад. Статус ЗСВБ в 6.4.2 — «повинно бути забезпечено засобами для підтриму­вання повністю завантаженої ВПО і передбаченого перевантаження».

Засновані на цьому ЗСВБ. які звертаються до засобів, що підтримують ВПО (наприклад, гідравлічний привод (рушій) плунжерного типу) або засоби, на яких ВПО підвішений (наприклад, привод (рушій) канатного типу}, автори стандартів повинні:

  • у разі стандартів типу роботи — встановити більш певні продуктивні вимоги для підтри­мування ВПО або засобів підвіски, як, наприклад, мінімальний строк служби, опір до природних умов, критерії перевірок;

  • у разі стандарту конструктивно-директивного типу — конкретизувати вимоги до конст­рукції, як, наприклад, мінімальну кількість канатів підвіски, мінімальний діаметр каната, мінімаль­ний чинник безпеки, мінімальне співвідношення шківа до каната.

5.3.3 Конструктори, виробники, монтажники, і організації технічного обслуговування і експлуатації

  1. Компоненти ліфта і їх функціонування

Компоненти ліфта і їх функціонування повинні бути розроблені, якісно виготовлені, встанов­лені. відрегульовані і змонтовані за призначенням:

  1. відповідно до визначеного місця, вказаного в стандартах на ліфт або інших відповідних стандартах, що мали намір застосувати рівень захисту, ще вимагається ЗСВБ;

  2. відповідно до цієї частини стандарту, коли відібрані компоненти і функції повинні бути та­кими, щоб відповідати завданню безпеки ЗСВБ через аналізування ризику і процес оцінювання відповідно до ISO/TS 14798; або

  3. відповідно до поєднання а) і Ь) і. за потреби, потрібно провести випробовування, засвід­чити й оцінити для відповідності з відповідними регіональними або місцевими правилами.

  1. Доказ відповідності

    1. Відповідність з 5.3.3.1 а) досягнута через обговорення всіх вимог стандарту, що є згармонізованими із ЗСВБ й іншими правилами, придатними до юрисдикції, в якій ліфт буде ке­рований (наприклад місцеві стандарти пожежобезпеки, будівельні стандарти).

    2. Відповідність з Б.3.3.1 Ь) досягнута через ідентифікацію всіх сценаріїв ризику (див. 5.2.2), пов’язаних зі специфічною конструкцією ліфта і проведеним оцінюванням ризику за ме­тодологією ISO/TS 14798 для того, щоб гарантувати, що відповідні вимоги, вказані у ЗСВБ, не поступаються з їх досягнутими вимогами безпеки.

Примітка. Згщнй з fSO/TR 147SS уповноважена команда експертів, ЙКІ мають досвід у конструюванні, виробництві, установленні, технічному обслуговуванні і перевірці ліфтів, повинна проводити оцінювання ризику. Команді потрібно мати спеціаліста, добре досвідченого в текнопогії виготовлення ліфта і використовування ISO/TS 14796- Результати вивчення потрібно документувати. Будь-які ідентифіковані ризики потрібно достатньо зменшити. Цей підхід особливо корисний для інноваційної продукції, яка не відповідає чинним директивним стандартам

  1. Підхід у 5 3 3.1 с), застосований до ліфтів (елеваторів), які найбільше відповідають вимогам з гармонізованого стандарту із ЗСВБ, але які мають певні інноваційні особливості, не особливо відповідають стандартам.

Такі випадки можуть бути керовані, як вказано нижче:

  1. ідентифікувати всі ділянки, де ліфт не піддається певним директивним вимогам гармоні­зованого стандарту;

  2. ідентифікувати певні вимоги згармонізованого стандарту, де немає інноваційних Особли­востей ліфта. Додатково ідентифікувати всі ЗСВБ, пов’язані з вимогами, ще ліфт у поєднанні з інноваційними особливостями не може траплятися;

  3. оцінювати поведінки ризику, як описано в 5 3 3.2 2. щодо аспектів, ділянок або особливо­стей ліфта, які є очікуваними, щоб відповідати ЗСВБ, ідентифіковано a b) Будь-який ідентифіко­ваний ризик потрібно достатньо зменшити, щоб досягнути рівня безпеки, який щонайменше рівно­цінний тому, що вимагається згармонізованим стандартом.

5.З.4 Оцінювання відповідності відповідальними особами

Коли незалежні (третя сторона) відповідальні особи а оцінювання відповідності залучені до оцінювання відповідності ліфта або його компонентів із ЗСВБ, особи повинні використовувати цю частину стандарту різними способами, зокрема

  1. перевірка конструкторської документації, виробничої або іншої організаторської доку мен­та ції (тобто конструктивної, випробовувальної процедур, звіти на оцінювання ризику}, які гаран­тують відповідність ЗСВБ; і

  2. формулювання їм власних сценаріїв ризику і перевірка застосовності та узгодження з відпо­відними ЗСВБ.