Здатність програмного продукту бути встановленим у специфікованому середовищі,-

Примітка. Якщо програмне забезпечення має встановлювати кінцевий користувач, інстальовність може вплинути на результівну придатність і керовність.

  1. Співіснування

Здатність програмного продукту до співіснування з іншим, незалежним програмним забезпе­ченням у спільному середовищі, розділяючи загальні ресурси.

  1. Замінність

Здатність програмного продукту бути використаним замість іншого специфікованого програм­ного продукту з тією, самою ціллю в тому самому середовищі.

Примітка 1. Наприклад, замінність нової версії програмного продукту важлива для користувача в разі модернізації.

Примітка 2. Замінність використовують замість сумісності для того, щоб уникнути можливого ототожнювання зі взаємо- дійністю (див. 6.1.3).

Примітка. Замінність може охоплювати як атрибути інстальо.вності, так і адаптовності. Поняття введено як самостійну підхарактеристику через його важливість.

  1. Відповідність нормам мобільності

Здатність програмного продукту відповідати нормам стандартів або угод, які стосуються мо­більності.

  1. МОДЕЛЬ ЯКОСТІ ДЛЯ ЯКОСТІ ПІД ЧАС ВИКОРИСТОВУВАННЯ

Цей розділ визначає модель якості Для якості під час використовування. Атрибути якості під час використовування категоризовані за чотирма характеристиками (результативність, продук­тивність, безпечність і задоволеність (рисунок 5).

Рисунок 5 — Модель якості для якості під час використовування



Якість під час використовування — це погляд користувача на якість. Досягнення якості під час використовування залежить від досягнення потрібної зовнішньої якості, яка, своєю чергою, залежить від досягнення потрібної внутрішньої якості (рисунок 2). Виміри, як правило, потрібні на всіх трьох рівнях, оскільки відповідності внутрішніх вимірів критеріям зазвичай недостатньо для гарантування досягнення критеріїв щодо зовнішніх вимірів, а відповідності критеріям зовнішніх вимірів підхарак- теристик зазвичай недостатньо для гарантування досягнення критеріїв щодо якості під час викори­стовування. Приклади метрик якості під час використовування наведено в ISO/IEC TR 9126-4.

  1. Якість під час використовування

Здатність програмного продукту надати можливість конкретним користувачам досягти вста­новлених цілей стосовно результативності, продуктивності, безпечності й задоволеності у визна­чених контекстах використовування.

Примітка 1. Якість під час використовування — це бачення користувачем якості середовища, яке містить програмне забезпечення. Визначають за результатами використання програмного забезпечення в середовищі, а не за. властивостями програмного забезпечення як такого.

Примітка 2. Визначення якості під час використовування в ISO/IEC 14598-1 (наведене в додатку В) натепер не охоплює нової характеристики «безпечність».

Примітка 3; Зручність використовування визначено в ISO 9241-11 у подібний спосіб до визначення якості під час вико­ристовування в цьому стандарті. На якість під час використовування може вплинути будь-яка з характеристик якості, і тому вона ширше ніж зручність використовування, визначена в цьому стандарті в термінах зрозумілості, опановності, керовності, привабливості й відповідності нормам.

7,U Результативність

Здатність програмного продукту надати можливість користувачам.досягти встановлених цілей стосовно точності й повноти у визначеному контексті використовування.

  1. Продуктивність

Здатність програмного продукту надати можливість користувачам витратити прийнятні обся­ги ресурсів стосовно результативності у.визначеному контексті його використовування.

Примітка. Релевантні ресурси можуть охоплювати час на завершення завдання, зусилля користувача, матеріали або фінансову вартість використання.

  1. Безпечність

Здатність програмного продукту втримувати прийнятні рівні ризику нанесення шкоди людям, бізне­су, програмному забезпеченню, майну або середовищу у визначеному контексті використовування.

Примітка. Ризики є зазвичай результатом недоліків у функціональності (охоплюючи захищеність), надійності, зручності використовування або.супроводжуваності.

. 7.1.4 Задоволеність

Здатність програмного продукту задовольнити користувачів у визначеному контексті викори­стовування.

Примітка. Задоволеність є відгуком користувача на взаємодію з продуктом і охоплює ставлення до використовування продукту.

ДОДАТОК А
(обов'язковий)

МЕТРИКИ

А.1 Метрики програмного забезпечення

А.1.1. Внутрішні та зовнішні атрибути

Установлено, що рівні певних внутрішніх атрибутів впливають на рівні деяких зовнішніх атри­бутів, а отже, наявний як зовнішній аспект, так і внутрішній аспект у більшості характеристик. На­приклад, надійність можна вимірювати зовнішньо за допомогою спостерігання кількості відмов у заданий період часу виконання протягом випробовування програмного забезпечення,'і.внутріш­ньо — за допомогою, інспекції детальних специфікацій і початкового коду для оцінювання рівня відмовотривкості. Стверджують, що внутрішні атрибути є показниками зовнішніх атрибутів. Внут­рішній атрибут може впливати на одну чи більше характеристик, а характеристика може підляга­ти впливу більше ніж одного атрибута (рисунок А.1). У цій моделі сукупність атрибутів якості про­грамного продукту класифіковано за ієрархічною деревоподібною структурою характеристик і підха- рактеристик. Найвищий рівень цієї структури складається з характеристик якості, а найнижчий рівень — з атрибутів якості програмного забезпечення. Ієрархія не є ідеальною, оскільки деякі ат­рибути можуть робити внесок у більше ніж одну підхарактеристику.

характеристики



Рисунок А.1 — Характеристики, підхарактеристики й атрибути якостіПідхарактеристики можуть бути виміряні за внутрішніми метриками або за зовнішніми метриками.

Кореляція між внутрішніми атрибутами і зовнішніми вимірами ніколи не є абсолютною і вплив, який певний внутрішній..атрибут має на відповідний йому зовнішній вимір, визначатиметься із до­свіду і залежатиме від певного контексту, у якому програмне забезпечення використовують.

Так само, зовнішні властивості (зокрема придатність, точність, відмовотривкість або реак­тивність) впливатимуть на спостережувану якість. Ненаявність якості під час використовування (на­приклад, користувач не може завершити завдання) може простежуватися до атрибутів зовнішньої якості (наприклад, придатність або керовність) і зв’язуватися з внутрішніми атрибутами, які мають бути змінені.

А.1.2 Внутрішні метрики

Внутрішні метрики можна застосовувати до невиконуваного програмного продукту (як, наприк­лад, специфікація або початковий код) протягом проектування та кодування. Для розроблення про­грамного продукту проміжні продукти треба оцінювати за допомогою внутрішніх метрик, які вимі­рюють внутрішні властивості, охоплюючи ті, які можна встановити з імітованої поведінки. Основ­на призначеність цих внутрішніх метрик — гарантування того, що досягається потрібна зовнішня якість і якість під час використовування: приклади наведено в ISO/IEC 9126-3. Внутрішні метрики віддають користувачам, оцінювачам, тестувальникам і розробникам переваги в тому, що вони ма­ють можливість оцінювати якість програмного продукту і торкатися питань якості якнайраніше, до того, як програмний продукт стане виконуваним.

Внутрішні метрики вимірюють внутрішні атрибути чи означують зовнішні атрибути за допомо­гою аналізування статичних властивостей проміжних або постачених програмних продуктів. Вимі­рювання внутрішніх метрик використовують кількості або частоти елементів програмної композиції, які з’являються, наприклад, в операторах початкового коду, колонці керування, потоці даних і про­явах зміни станів.

Примітка. Документацію можна також оцінювати, використовуючи внутрішні метрики.

А.1.3 Зовнішні метрики

Зовнішні метрики використовують виміри програмного продукту, отримані з вимірів поведін­ки системи, частиною якої він є, за допомогою тестування, виконання та спостерігання виконува­ного програмного забезпечення чи системи. Перед придбанням або використанням програмного продукту його треба оцінити за допомогою метрик, основаних на цілях бізнесу, пов’язаних із ви­користовуванням, експлуатуванням і керуванням продуктом у специфікованому організаційному й технічному середовищі. Це, перш за все, зовнішні метрики: приклади наведено в ISO/IEC 9126-2. Зовнішні метрики віддають користувачам, оцінювачам, тестувальникам і розробникам переваги в тому, що вони мають можливість оцінити якість програмного продукту під час тестування чи опе­рування.

А. 1.4 Взаємозв’язок між внутрішніми та зовнішніми метриками

Коли визначають вимоги до якості програмного продукту, складають перелік характеристик і підхарактеристик якості програмного продукту, які роблять внесок у вимоги до якості. Потім спе­цифікують відповідні зовнішні метрики і прийнятні діапазони для встановлювання кількісних кри­теріїв якості, які підтверджуватимуть відповідність програмного забезпечення потребам користу­вача. Далі визначають і специфікують внутрішні атрибути якості програмного забезпечення для пла­нування остаточного досягнення потрібної зовнішньої якості й якості під час використовування і для їх убудовування в продукт під час розробляння. Специфікують відповідні внутрішні метрики і прий­нятні діапазони для квантифікування атрибутів внутрішньої якості таким чином, що їх можна буде використовує іти для перевіряння (верифікування) того, що проміжне програмне забезпечення відповідає специфікаціям внутрішньої якості під час розробляння.

Рекомендовано використовувати внутрішні метрики, які мають максимально тісний зв'язок із цільовими зовнішніми метриками, щоб їх могли використовувати для прогнозування значень зовнішніх метрик. Проте, загалом важко розробити точну теоретичну модель, яка б забезпечува­ла тісний взаємозв'язок внутрішніх і зовнішніх метрик.

А.2 Метрики якості під час використовування

Метрики якості під час використовування вимірюють ступінь, у якому продукт відповідає по­требам конкретних користувачів стосовно досягнення встановлених цілей щодо результативності, 12продуктивності, безпечності та задоволеності у визначеному контексті використовування. Через оцінювання якості під час використовування підтверджують якість програмного продукту в певних сценаріях виконання завдань користувача.

Примітка. Додаток D до ISO/IEC 14598-6 містить довідковий приклад модуля оцінювання якості під час використовування.

Якість під час використовування — бачення користувачем якості системи, яка містить програм­не забезпечення, і яку вимірюють у термінах результату використання програмного забезпечення, а не властивостей власне програмного'забезпечення. Якість під час використовування — комбі­нований ефект внутрішньої та зовнішньої якості для користувача.

Взаємозв’язок якості під час використовування з іншими характеристиками якості програмного продукту залежить від типу користувача:

  • кінцевий користувач, для якого якість під час використовування є переважно результатом функціональності, надійності, зручності використовування й ефективності;

  • той, хто супроводжує програмне забезпечення, для кого якість під час використовування є результатом супроводженості;

  • той, хто переносить програмне забезпечення, для кого якість під час використовування є ре­зультатом мобільності.

А.З Вибір метрик і критеріїв вимірювання.

Підстави, на яких вибирають метрики, залежатимуть від цілей бізнесу стосовно продукту і по­треб оцінювача. Потреби специфікують за допомогою критеріїв для вимірів. Модель у цьому стан­дарті підтримує різноманітність вимог щодо оцінювання, наприклад:

  • користувач або підрозділ бізнесу міг би оцінити придатність програмного продукту за допо­могою метрик для якості під час використовування;

  • покупець міг би оцінити відповідність програмного продукту критеріальним значенням зовнішніх вимірів функціональності, надійності, зручності використання й ефективності чи якості під час використовування;

  • супроводжувач міг би оцінити програмний продукт, використовуючи метрики для супроводженості;

  • особа, відповідальна за виконання програмного забезпечення в різних середовищах, мог­ла б оцінити програмний продукт, використовуючи метрики для мобільності;

  • розробник міг би оцінити відповідність програмного продукту значенням критерію, викорис­товуючи внутрішні виміри будь-якої з характеристик якості.

Примітка. В ISO/IEC- 14598-1 наведено вимоги і настанова щодо вибирання метрик і критеріїв вимірювання для оціню­вання програмного продукту.

А.4 Метрики, використовувані для порівняння

Повідомляючи про результати використання кількісних метрик під час порівняння продуктів або із значеннями критерію, у звіті треба зазначати, чи є метрики об’єктивними, основаними на досвіді використовування елементів відомого значення (емпіричними), і відтворюваними.

Надійні порівняння, чи то між продуктів, чи із значеннями критерію, можуть бути зроблені лише тоді, коли використовують точні метрики. Процедури вимірювання мають вимірювати характерис­тику (або підхарактеристику) якості програмного продукту, їх призначено вимірювати з достатньою точністю, що дозволить установлювати критерії й виконувати порівняння. Треба брати до уваги можливі помилки вимірювання, спричинені .інструментальними.засобами вимірювання чи помил­кою людини.