5.3.5.2 Термін проведення періодичних випробувань за кожним із показників - не рідше одного разу на 3 роки.

5.3.6 Типові випробування проводяться під час постановки продукції на виробництво, а також у разі внесення змін у конструкцію фасадної теплоізоляції, використання нових матеріалів або технологій.

До типових випробувань включається перевірка відповідності збірної системи усім вимогам, що сформульовані в таблиці 3 залежно від конструктивного класу системи.

5.4 Методи контролювання

5.4.1 Установлюючи методи та засоби контролювання, програми випробування збірної системи для визначення всіх її показників та характеристик, слід надавати перевагу чинним стандартним методам контролювання. У разі їх відсутності наводять нестандартні методи та засоби контролювання, які повинні бути об'єктивними, чітко сформульованими, точними і забезпечувати послідовні та відтворювані результати.

5.4.1.1 Для кожного методу згідно зі специфікою проведення контролювання встановлюють:

- засоби та допоміжні пристрої;

- правила підготовки до контролювання;

- методику та правила проведення контролювання;

- правила опрацювання результатів;

- правила оформлення результатів.

5.4.1.2 У методах контролювання під час періодичних та типових випробувань, що здійснюються на дослідних зразках, наводять вимоги до геометричних розмірів зразків та технологічних умов їх виготовлення.

5.4.1.3 Товщину мінераловатних (скловолокнистих або базальтових) плит теплоізоляційного шару визначають згідно з ДСТУ Б В.2.7-38 (ГОСТ 17177), пінополістирольних - згідно з ДСТУ Б В.2.7-8.

5.4.1.4 У разі встановлення додаткових вимог до границі міцності при розшаруванні мінераловатних плит показник визначають згідно з ДСТУ Б В.2.7-38 (ГОСТ 17177), додаток Е.

5.4.1.5 Приведений опір теплопередачі збірної системи утеплення визначають згідно з ГОСТ 26254.

5.4.1.6 Стійкість системи до одноразового удару кулею визначають візуально під час виявлення видимих ушкоджень на поверхні зразка після одноразового удару металевою кулею з енергією 3 Дж при заданих умовах випробувань.

5.4.1.7 Коефіцієнт паропроникнення матеріалу теплоізоляційного та повітроізоляційного шару, опір паропроникненню опоряджувального шару визначають згідно з ГОСТ 25898.

5.4.1.8 Міцність зчеплення клейового шару з утеплювачем і міцність зчеплення утеплювача з армованим шаром визначають згідно з ГОСТ 28089.

5.4.1.9 Стійкість конструкцій класу А до впливів кліматичних факторів визначають за методикою, наведеною в ДСТУ Б В.2.6-36.

5.4.1.10 Зусилля виривання дюбелів зі стіни-основи визначають згідно з ГОСТ 26998.

5.4.1.11 Показники теплоізоляціяного шару за позицією 3 таблиці 3 під час вхідного контролю визначають за супроводжувальною документацію на комплект.

5.4.1.12 Опір повітропроникності теплоізоляційних шарів конструкцій класу В, опоряджувального шару конструкцій класу Г визначають згідно з ДСТУ Б В.2.6-37.

5.4.1.13 Зміну лінійних розмірів плит шару теплоізоляції конструкцій класу В визначають після 75 знакозмінних температурних циклів згідно з ДСТУ Б В.2.6-35.

5.4.1.14 Стійкість повітрозахисних матеріалів конструкцій класу В до циклічних знакозмінних теплових впливів визначають згідно з ДСТУ Б В.2.6-35.

5.4.1.15 Зниження опору теплопередачі конструкцій після випробувань надійності теплової ізоляції визначають згідно з методикою, наведеною в ДСТУ Б В.2.6-35, ДСТУ Б В.2.6-36.

5.4.1.16 Товщину захисного покриття металевих несучих та кріпильних елементів системи проводять приладами з точністю вимірювань ± 1 мкм чи за супроводжувальними документами на комплект.

5.4.1.17 Стійкість опоряджувальних матеріалів конструкцій фасадної теплоізолячції і оцінку їх довговічності здійснюють згідно з додатком Б відповідно до ДСТУ Б В.2.7-130 за режимом II, при цьому зміни кольору, розшарування, розтріскування не дозволяються.

5.4.1.18 Клас горючості теплоізоляційних та опоряджувальних матеріалів визначають згідно з

ДСТУ Б В.2.7-19.

5.4.1.19 Водонепроникність конструкцій класу Г визначають згідно з ДСТУ Б В.2.6-18.

5.4.1.20 Розташування та кількість дюбелів, які витрачаються на 1 м2 теплоізоляційних плит, контролюють візуально в процесі виконання робіт.

5.5 Вимоги щодо технології улаштування конструкцій фасадної теплоізоляції

5.5.1 У залежності від конструктивного класу збірної системи встановлюють вимоги щодо:

- температури та відносної вологості навколишнього середовища, під час яких можливо проводити роботи з улаштування системи утеплення;

- очищення поверхні несучої частини стіни від забруднення;

- послідовності робіт з улаштування конструкцій фасадної теплоізоляції;

- огляду та обстеження фасаду будинку, покрівлі і цоколя, фізичного стану огороджувальних конструкцій будинку до початку робіт;

- встановлення риштування.

5.6 Вимоги до контролю приймання робіт із влаштування конструкцій фасадної теплоізоляції

5.6.1.1 У залежності від конструктивного класу зазначають вимоги, які слід систематично контролювати:

-умови виконання робіт - температуру і відносну вологість навколишнього середовища;

- дотримання правил транспортування та зберігання матеріалів;

- якість матеріалів і виробів, які використовуються під час виконання робіт, на відповідність їх вимогам стандартів, технічних умов і проекту;

- якість поверхонь конструкцій;

- якість сухих будівельних сумішей;

- виконання робіт із влаштування системи утеплення;

- дотримання технологічної послідовності виконання робіт, операційний контроль усіх технологічних переробок, тривалість технологічних перерв під час виконання технологічних операцій, якість кожного виду робіт.

5.6.2 Встановлюють можливість участі представника технічного нагляду та замовника у контролюванні технологічного процесу влаштування системи утеплення.

5.6.3 Встановлюється, що приймання збірної системи оцінюється терміном "придатна до експлуатації", тобто витримані всі вимоги, викладені в робочих кресленнях та в нормативному документі. Оцінка проводиться представниками виробника збірної системи теплоізоляції або його уповноваженими суб'єктами (монтажної організації тощо) та замовника.

5.6.4 Приймання в експлуатацію будинків з конструкціями зовнішніх стін з фасадною теплоізоляцією слід здійснювати згідно з Постановою КМУ № 1243 від 28.09.04.

5.7 Вказівки з експлуатації, ремонту та моніторингу

5.7.1 Правила експлуатації повинні включати комплекс заходів з нагляду і певних видів ремонтів, спрямованих на підтримку чи відновлення початкового експлуатаційного стану системи теплоізоляції будинку.

5.7.2 У процесі експлуатації будинків для того, щоб збірна система зберігала свої властивості, експлуатаційним службам необхідно контролювати цілісність і зовнішній вигляд системи утеплення.

5.8 Гарантії виробника

5.8.1 Гарантійний термін встановлюється з метою забезпечення стабільності експлуатаційних показників конструкцій фасадної теплоізоляції та підвищення відповідальності виробників та захисту прав споживачів і визначає тривалість і момент відліку гарантійного терміну експлуатації..

5.8.2 Виробник (постачальник) має гарантувати відповідність конструкцій фасадної теплоізоляції вимогам нормативного документа протягом гарантійного терміну за умови дотримання правил її експлуатації.

5.8.3 Гарантійний термін експлуатації встановлюється з моменту прийняття в експлуатацію збірної системи.

5.8.4 Мінімальний гарантійний термін повинен бути не менше строку виявлення прихованих дефектів. Якщо не існує відповідного обґрунтування, то мінімальний гарантійний термін повинен встановлюватися не менше ніж 5 років.

5.8.5 Максимальний гарантійний термін не може перевищувати довговічності конструктивного елемента збірної системи з найгіршими показниками надійності (з найменшою довговічністю).

5.9 Технічні рішення збірних систем із вузлами кріплення, примикань до конструкцій будинку тощо наводяться в альбомах, каталогах тощо, які мають статус довідкових.

5.10 Рекомендації щодо організації процесу управління при влаштуванні конструкцій фасадної теплоізоляції

5.10.1 Управління процесом улаштування конструкцій фасадної теплоізоляції полягає в чіткому розподіленні та виконанні своїх функцій та договірних обов'язків усіма учасниками створення збірної системи: замовником, проектною організацією, організацією-розробником конструкції фасадної теплоізоляції та виготовлювачем комплекту, монтажною організацією.

5.10.2 Замовник затверджує проектно-кошторисну документацію на збірну систему; призначає технічного інспектора з нагляду за об'єктом, який будується, та встановлює його функціональні обов'язки; переконується у відповідній кваліфікації будівельного персоналу, який здійснює монтаж конструкцій фасадної теплоізоляції; направляє на експертизу робочу документацію із влаштування конструкції фасадної теплоізоляції; здає під монтаж конструкції фасадної теплоізоляції несучі (за сприйняттям додаткових навантажень від конструкцій фасадної теплоізоляції) стіни.

5.10.3 Проектна організація здійснює вибір конструкції збірної системи із врахуванням конструктивних та архітектурних особливостей будівлі; вибирає типи елементів зовнішнього опорядження, кольорову гаму та фактуру; розробляє та погоджує (за дорученням замовника) проектну документацію.

5.10.4 Організація-розробник конструкції фасадної теплоізоляції та виготовлювач (постачальник) комплекту, як правило, забезпечують поставку матеріалів, що передбачені проектом, надає документи, які підтверджують придатність даних матеріалів та комплектуючих виробів для застосування в будівництві (сертифікати, свідоцтва про придатність до застосування, технічні умови, протоколи та висновки випробувань в акредитованих лабораторіях), бере участь у контрольних випробуваннях, встановлює гарантійний термін на кінцевий виріб, здійснює моніторинг експлуатаційних властивостей системи теплоізоляції.

5.10.5 Монтажна організація надає замовнику ліцензію на право виконання будівельно-монтажних робіт, допуск до проведення робіт та, як правило, копію договору на шеф-монтаж від організації-розробника конструкції фасадної теплоізоляції; представляє замовнику письмове зобов'язання використовувати тільки матеріали та комплектуючі, що передбачені проектом, та дотримуватись технології виконання робіт; бере на себе разом з організацією-розробником конструкції фасадної теплоізоляції гарантійні зобов'язання, виконує контрольні випробування згідно з чинними нормативними документами, залучає до випробувань акредитовані спеціадізовані лабораторії, надає замовнику відповідні протоколи випробувань.


УКНД 91.120.10



Ключові слова: збірна система, конструкції, фасадна теплоізоляція, технічні умови, будинки, технічні вимоги, приймання, методи контролювання, улаштування, експлуатація, гарантійний термін, довговічність

3