7 ВИЗНАЧЕННЯ РІВНОМІРНОСТІ ЗМІНИ ОБ'ЄМУ

7.1 Прилади

7.1.1 Кільце Ле-Шательє

Кільце, що виготовлене з пружної металевої стрічки з матеріалу, стійкого до дії цементного тіста, наприклад, латуні, з припаяними індикаторними стрілками, повинне мати розміри, наведені на рис. 2а. Пружність кільця має бути такою, щоб дія маси в (300 ±1) г, прикладеної, як це показано на рис. 2с, могла розвести вістря індикаторних стрілок не менше ніж на 15,0 мм без залишкової деформації.

До кільця додаються дві рівні пластини: нижня та верхня з матеріалу, непроникного для води та стійкого до дії цементного тіста, наприклад, скляні. Кожна пластина повинна мати більші розміри ніж кільце Ле-Шательє. Верхня пластина має важити не менше ніж 75 г. Для дотримання цієї умови на поверхню пластини можна покласти невеличкий додатковий вантаж.

  1. Водяна баня з нагрівачем, в якій розміщують кільця Ле-Шательє під водою і протягом
    (30 ±5) хв забезпечують підвищення температури води від (20 ±2) °С до температури кипіння.

  2. Камера або шафа достатніх розмірів, в яких можуть підтримуватись температура (20 ±1)°С
    та відносна вологість повітря не менше ніж 90 %.

Розміри у міліметрах


Примітка. Обидві дротяні петлі, припаяні у верхній половині кільця по обидва боки від центру щілини, полегшують видаляння затверділого цементного тіста після випробування.






а - загальний вигляд; 1 - щілина; 2 - пластина; b - розташування дротяних петель для видалення затверділого цементного тіста; с - схема при вимірюванні пружності; 1 - збільшення відстані між вістрями індикаторних стрілок ( 2 Х ≥ 15,0 мм)

Рисунок 2 - Типове кільце Ле-Шательє для визначення рівномірності зміни об'єму цементу

7.2 Виконання

Готують цементне тісто нормальної густоти. Злегка змащене маслом кільце Ле-Шательє роз­ташовують на трохи змащеній нижній пластині і негайно вручну без надмірного ущільнення чи тря­сіння заповнюють його тістом та за необхідності вирівнюють його поверхню. При заповненні кільця запобігають його розкриванню легким натиском пальців або за допомогою відповідного гумового кільця.

ЗАСТЕРЕЖНА ВКАЗІВКА 1. Цементне тісто досить лужне і може викликати хімічні опіки шкіри. При ручному обслуговуванні слід користуватися захисними рукавичками та уникати прямого контакту тіста зі шкірою.

Кільце накривають злегка змащеною маслом верхньою пластиною та за необхідності накладають додатковий вантаж. Зразу після цього поміщають кільце у камеру або шафу для зберігання протягом 24 год ± 30 хв при температурі (20 ±1) °С та відносній вологості повітря не менше ніж 90 %.

Примітка 1. Накрите з двох сторін пластинами кільце дозволяється на 24 год ±30 хв розмістити у водяній бані при (20 ±1) °С за умови, що при цьому буде забезпечено отримання таких же результатів випробувань.

Після 24 год ±30 хв вимірюють з точністю до 0,5 мм відстань (А) між вістрями індикаторних стрілок. Потім кільце розміщують у водяній бані, нагрівають протягом (30 ±5) хв до температури ки­піння води і витримують 3 год ±5 хв при цій температурі.

Примітка 2. Якщо виявиться, що розширення після менш тривалого кип'ятіння відповідає тому, яке забезпечується при кип'ятінні протягом 3 год, допустиме скорочення часу кип'ятіння.

Після кип'ятіння можна виміряти відстань (В) між вістрями індикаторних стрілок з точністю до 0,5 мм.

ЗАСТЕРЕЖНА ВКАЗІВКА 2. Поводження з гарячими зразками вимагає обережності.

Припиняють нагрівання, дають кільцю охолонути до температури повітря в приміщенні лабо­раторії і вимірюють відстань (С) між вістрями індикаторних стрілок з точністю до 0,5 мм.

7.3 Звіт про випробування

Для кожного зразка в звіті про випробування наводять значення відстані А та С та різницю (С-А), які вираховують з точністю 1,0 мм. Якщо розширення перевищує 5 мм, необхідно повторити визна­чення рівномірності зміни об'єму. Різницю між значеннями (С-А) наводять з точністю 1,0 мм.

Примітка. Для скорочення тривалості експериментів допустиме наведення у звіті про випробу­вання різниці між значеннями (В-А), якщо буде доведено, що обрані умови проведення випробування не викликають значної різниці між виміряними величинами В та С

7.4 Повторення випробування

Якщо щойно відібраний цемент не відповідає вимогам методу випробування щодо рівномірності зміни об'єму, допускається проведення повторного випробування після його зберігання. З цією метою шар цементу завтовшки 70 мм витримують протягом 7 діб у приміщенні при температурі (20 ±2) °С та відносній вологості повітря не менше ніж 50 %. Після цього повторно випробовують цемент у відповідності з 7.2.

КодУКНД 91.100.10


Ключові слова: цемент, строки тужавлення, прилад Віка, кільце Ле-Шательє, розширення рівномірність зміни об'єму.