Національна примітка.

Під візуальною індикацією та звуковим сигналізуванням винятково короткочасного характеру тут і надалі треба розуміти появу на короткий час непередбаченої для зазначеного режиму роботи візуальної індикації та звукового сигналізування, або короткочасні збої передбаченої для зазначеного режиму роботи візуальної індикації та звукової сигналізації з подальшим самовідновлюванням.

15.3.2 Випробовування одного зразка

Якщо для випробовування на впливання довкілля надають один зразок, то його треба у будь-якій послідовності піддавати всім випробовуванням на стійкість. Після випробування на стійкість, випробовування на тривкість треба проводити на тому самому зразку в будь-якій послідовності. До і після кожного випробування на впливання довкілля треба проводити функційне випробовування.

Примітка. Функційне випробовування після випробування на впливання одного з чинників довкілля може вважатися функційним випробовуванням перед подальшим випробовуванням на впливання довкілля.

15.3.3 Випробовування двох зразків

Якщо для випробовування на впливання довкілля надають два зразки, то перший зразок треба у будь-якій послідовності піддавати всім випробовуванням на стійкість. Після цього зразок треба піддавати одному з випробовувань на тривкість. Другий зразок треба піддавати іншому випробовуванню на тривкість. До і після кожного випробування треба проводити функційне випробовування.

Примітка. Для першого зразка функційне випробовування після випробування на впливання одного з чинників довкілля можна вважати функційним випробовуванням перед подальшим випробовуванням на впливання довкілля.

15.3.4 Випробовування трьох зразків

Якщо для випробовування на впливання довкілля надають три зразки, то один зразок треба піддавати всім випробовуванням на стійкість. Другий зразок треба піддавати одному з випробовувань на тривкість, третій зразок - іншому випробовуванню на тривкість. До і після кожного випробування треба проводити функційне випробовування.

Примітка. Для першого зразка функційне випробовування після випробування на впливання одного з чинників довкілля можна вважати функційним випробовуванням перед подальшим випробовуванням на впливання довкілля.

15.3.5 Вимоги

Під час випробовування відповідно до 15.4 - 15.13 зразок не повинен змінювати стан у кожному з режимів роботи, як зазначено у відповідному розділі, крім випадків, коли така зміна передбачена методикою чи є результатом функційного випробування.

Примітка. Під час випробовувань відповідно до 15.8, 15.10, 15.11 та 15.12 протягом впливань дозволено візуальну індикацію та звукове сигналізування винятково короткочасного характеру.

Кожен зразок, що його піддають функційному випробовуванню, повинен реагувати правильно (див. 15.2).

15.4 Холод (стійкість)

15.4.1 Мета випробовування

Мета випробовування - продемонструвати здатність устатковання правильно функціювати за низьких температур довкілля, що властиві очікуваним умовам експлуатування.

15.4.2 Методика випробовування

15.4.2.1 Загальні положення

Треба використовувати методики випробовування з поступовими змінами температури згідно з ІЕС 60068-2-1. Випробовування Ad треба проводити для зразків, що розсіюють тепло (як визначено в стандарті ІЕС 60068-2-1), випробування Аb - для зразків, що не розсіюють тепло.

15.4.2.2 Початкове перевіряння

Перед впливанням піддати зразок функційному випробовуванню.

15.4.2.3 Стан зразка під час впливання

Зразок встановити відповідно до 15.1.3 та підімкнути до відповідного устатковання електроживлення, контролювання і навантажування (див. 15.1.4). Зразок повинен перебувати в режимі спокою.

15.4.2.4 Впливання

Створити такі умови впливання:

температура - (-5 ± 3) °С,

тривалість - 16 год.

15.4.2.5 Контролювання під час впливання

Треба контролювати зразок під час впливання з метою виявлення будь-якої зміни у його режимі. Протягом останньої години впливання піддати зразок функційному випробовуванню.

15.4.2.6 Завершальне перевіряння

Після періоду відновлення піддати зразок функційному випробовуванню та оглянути з метою виявлення внутрішніх і зовнішніх механічних ушкоджень.

15.5 Вологе тепло, постійний режим (стійкість)

15.5.1 Мета випробовування

Мета випробовування - продемонструвати здатність устатковання правильно функціювати за високої відносної вологості повітря (без конденсації), яка на короткий час може мати місце під час експлуатування.

15.5.2 Методика випробовування

15.5.2.1 Загальні положення

Використовувати методику випробовування, зазначену в ІЕС 60068-2-3

15.5.2.2 Початкове перевіряння

Перед впливанням піддати зразок функційному випробовуванню.

15.5.2.3 Стан зразка під час впливання

Зразок встановити відповідно до 15.1.3 та підімкнути до відповідного устатковання електроживлення, контролювання і навантажування (15.1.4). Зразок повинен перебувати в режимі спокою.

15.5.2.4 Впливання

Створити такі умови впливання:

температура - (40 ± 2) °С;

відносна вологість - (93 ) %;

тривалість - 4 доби.

Необхідна умова для уникнення випадання конденсату на зразку - його стабілізування за температури (40 ± 2) °С до досягнення температурної стабільності.

15.5.2.5 Контролювання під час впливання

Потрібно контролювати зразок під час впливання з метою виявлення будь-якої зміни у його режимі. Протягом останньої години впливання піддати зразок функційному випробовуванню.

15.5.2.6 Завершальне перевіряння

Після періоду відновлення піддати зразок функційному випробовуванню та оглянути з метою виявлення внутрішніх і зовнішніх механічних ушкоджень.

15.6 Удар (стійкість)

15.6.1 Метод випробовування

Мета випробовування - продемонструвати несприйнятливість устатковання до механічних ударів по його поверхні, які воно може витримувати за нормального експлуатування та яким може відповідним чином протистояти.

15.6.2 Методика випробовування

15.6.2.1 Загальні положення

Застосовувати випробовувальний пристрій та методику випробовування, зазначену в ІЕС 60817.

15.6.2.2 Початкове перевіряння

Перед впливанням піддати зразок функційному випробовуванню.

15.6.2.3 Стан зразка під час впливання

Зразок встановити відповідно до 15.1.3 та підімкнути до відповідного устатковання електроживлення, контролювання і навантажування (див. 15.1.4). Зразок повинен перебувати в режимі спокою.

15.6.2.4 Впливання

Удари прикладати до всіх поверхонь зразка, що доступні за 1-го рівня доступу.

По всім таким поверхням треба наносити по три удари в будь-яку точку(-и), де найвірогідніше ушкодження чи порушення функціювання зразка.

Треба забезпечити, щоб результати нанесеної серії з трьох ударів не впливали на подальші серії.

У випадку сумнівів дефект не приймають до уваги, та подальші три удари треба наносити в тому самому місті на новому зразку.

Створити такі умови впливання:

енергія удару - (0,5 ± 0,04) Дж;

кількість ударів на точку - 3.

15.6.2.5 Контролювання під час впливання

Зразок треба контролювати під час впливання з метою виявлення будь-яких змін у режимі роботи та переконатися, що результати серії з трьох ударів не впливають на подальші серії.

15.6.2.6 Завершальне перевіряння

Після впливу піддати зразок функційному випробовуванню та оглянути з метою виявлення внутрішніх і зовнішніх механічних ушкоджень.

15.7 Вібрація, синусоїдна (стійкість)

15.7.1 Мета випробовування

Мета випробовування - продемонструвати стійкість устатковання до вібрацій з рівнями, що властиві умовам експлуатування.

15.7.2 Методика випробовування

15.7.2.1 Загальні положення

Використовувати методику випробовування, зазначену в ІЕС 60068-2-6.

Примітка. Випробовування на тривкість щодо вібрації можна комбінувати з випробовуванням на стійкість щодо вібрації так, щоб зразок після випробування на стійкість щодо вібрації піддавати випробовуванню на тривкість уздовж кожної осі

15.7.2.2 Початкове перевіряння

Перед впливанням піддати зразок функційному випробовуванню.

15.7.2.3 Стан зразка під час впливання

Зразок встановити відповідно до 15.1.3 та ІЕС 60068-2-47 і підімкнути до відповідного устатковання електроживлення, контролювання і навантажування (див. 15.1.4).

Зразок треба випробовувати в кожному з нижченаведених режимів роботи:

a) у режимі спокою;

b) у режимі пожежної тривоги, ініційованому в зоні;

c) у режимі вимкнення, ініційованому вимкненням зони і виходу згідно з EN 54-1.

15.7.2.4 Впливання

Зразок піддати впливанню вібрації уздовж кожної з трьох взаємно перпендикулярних осей, одна з яких перпендикулярна до монтажної площини зразка. Створити такі умови впливання:

a) діапазон частот - від 10 Гц до 150 Гц;

b) амплітуда пришвидшення - 0,981 м/с2 (0,1 gn);

с) кількість осей - 3;

d) кількість циклів коливання на вісь - 1 цикл для кожного режиму роботи.

15.7.2.5 Контролювання під час впливання

Потрібно контролювати зразок під час впливання з метою виявлення будь-яких змін у його режимах роботи.

15.7.2.6 Завершальне перевіряння

Після впливання піддати зразок функційному випробовуванню та оглянути його з метою виявлення внутрішніх та зовнішніх механічних ушкоджень.

15.8 Електростатичні розряди (стійкість)

15.8.1 Мета випробовування

Мета випробовування - продемонструвати стійкість устатковання до електростатичних розрядів, викликаних персоналом, який може нести електростатичний заряд, у результаті дотику до устатковання чи до іншого устатковання, що розташоване поруч.

15.8.2 Методика випробовування

15.8.2.1 Загальні положення

Треба використовувати методику випробовування для типових випробовувань, що їх виконують у лабораторіях, зазначену у ІЕС 60801-2. Випробовування складається з впливання:

a) прямих електростатичних розрядів на частини устатковання доступні за 2-го рівня доступу;

b) непрямих електростатичних розрядів на суміжні площини зв'язку устатковання.

15.8.2.2 Початкове перевіряння

Перед впливанням піддати зразок функційному випробовуванню.

15.8.2.3 Стан зразка під час впливання

Зразок встановити відповідно до 15.1.3 та підімкнути до відповідного устатковання електроживлення, контролювання і навантажування (див. 15.1.4).

Зразок треба випробовувати в кожному з нижченаведених режимів роботи:

a) у режимі спокою;

b) у режимі пожежної тривоги, ініційованому в зоні;

c) у режимі вимкнення, ініційованому вимкненням зони і виходу згідно з EN 54-1.

15.8.2.4 Впливання

Створити такі умови впливання:

a) випробовувальна напруга:

- 2 кВ, 4 кВ і 8 кВ для повітряних розрядів на ізолювальних поверхнях;

- 2 кВ, 4 кВ і 6 кВ для контактних розрядів на провідних поверхнях і площинах зв'язку;

b) полярність - позитивна та негативна;

c) кількість розрядів - 10 на кожну обрану точку;

d) інтервал між послідовними розрядами - не менше ніж 1 с.

15.8.2.5 Контролювання під час впливання

Треба контролювати зразок під час впливання з метою виявлення будь-яких змін у режимах роботи, інших ніж зміни короткочасного характеру.

15.8.2.6 Завершальне перевіряння

Після впливання піддати зразок функційному випробовуванню.

15.9 Випромінювані електромагнітні завади (стійкість)

15.9.1 Мета випробовування

Мета випробовування - продемонструвати стійкість устатковання до впливання електромагнітних полів, таких як ті, що їх випромінюють переносні приймально-передавальні радіопристрої тощо.

15.9.2 Методика випробовування

15.9.2.1 Загальні положення

Використовувати методику випробовування згідно з ІЕС 60801-3.

15.9.2.2 Початкове перевіряння

Перед впливанням піддати зразок функційному випробовуванню.

15.9.2.3 Стан зразка під час впливання

Зразок встановити відповідно до 15.1.3 в стані доступу за 2-го рівня та підімкнути до відповідного устатковання електроживлення, контролювання і навантажування (див. 15.1.4). Зразок треба випробовувати в кожному з нижченаведених режимів роботи:

a) у режимі спокою;

b) у режимі пожежної тривоги, ініційованому в зоні;

c) у режимі вимкнення, ініційованому вимкненням зони і виходу згідно з EN 54-1.

15.9.2.4 Впливання

Створити такі умови впливання:

а) діапазон частот - від 1 МГц до 1 ГГц;

b) напруженість поля - 10 В/м;

c) синусоїдна амплітудна модуляція - 80 % на 1 кГц.

15.9.2.5 Контролювання під час впливання

Потрібно контролювати зразок під час впливання з метою виявлення будь-яких змін у режимах роботи.

15.9.2.6 Завершальне перевіряння

Після впливання піддати зразок функційному випробовуванню.

15.10 Стрибки напруги, пачки короткочасних перехідних імпульсів (стійкість)

15.10.1 Мета випробовування

Мета випробовування - продемонструвати стійкість устатковання до пачок короткочасних перехідних імпульсів низької енергії, що можуть бути спричинені перемиканням реле, контакторів, індуктивних навантаг тощо і можуть індуціюватися у сигнальних колах та колах передавання даних.