6 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

6.1 Виготовлені конструкції сходів маршевих для перевірки їх відповідності вимогам стандарту повинні бути прийняті службою технічного контролю (СТК) підприємства-виробника.

6.2 Сходи маршеві повинні прийматись партіями в обсязі реального замовлення у відповідності з робочими кресленнями.

6.3 У процесі приймання сходів маршевих встановлюється відповідність матеріалів, розмірів і відхилень вимогам:

  • нормативних документів;

  • цього стандарту;

  • проектної документації.

6.4 Приймальний контроль конструкцій сходів маршевих на відповідність їх вимогам стандарту здійснюється СТК поштучно в обсязі реального замовлення.

При значному обсязі партії конструкцій необхідно провадити вибірковий контроль у кількості не менше трьох сходів маршевих від загального обсягу. У разі невідповідності відібраних елементів вимогам стандарту хоча б за одним показником приймальний контроль проводиться на подвійній кількості елементів сходів.

6.5 Замовник має право здійснювати приймальний контроль елементів сходів маршевих у відповідності з вимогами цього стандарту.

7 МАРКУВАННЯ

7.1 Виготовлені елементи сходів маршевих повинні бути замарковані у відповідності з робочими кресленнями КМД з урахуванням вимог ГОСТ 26047, ГОСТ 14192 та цього стандарту.

7.2 Марка елемента за кресленнями КМД повинна наноситись незмивною фарбою:

  • на стінці косоуру та балки площадки з правого боку за ходом маршу;

  • зверху поручня огорожі;

-у будь-якому місці стояка та бортових елементів огорожі.

7.3 Конструкції маршів сходових, площадок та огорож повинні транспортуватися в пакетах з маркуванням пакетів у відповідності з 3.2 із посиланням у позначенні на номер замовлення N і номер аркуша п КМД, за якими виготовлені конструкції.

Наприклад:

-марші сходові с кутом нахилу α °, заввишки Нс, завширшки В:

  • площадки сходів завдовжки Ln, завширшки bn

  • огорожі сходів (ліва, права) з кутом нахилу α °, висотою огорож Пог та сходів Нс:


8 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

8.1 Контроль якості вихідних матеріалів для підтвердження їх відповідності вимогам проекту та чинним стандартам здійснюється згідно з ГОСТ 24297.

8.2 Підготовка та складання елементів та деталей сходів маршевих під зварювання необхідно здійснювати для перевірки їх лінійних розмірів та взаємного розташування елементів за схемою та у вузлах з'єднання.

8.3 Контроль розмірів елементів сходів маршевих згідно з 3.1, граничних відхилень згідно з 4.1.12 необхідно здійснювати із застосуванням методів та засобів вимірювань у відповідності з ГОСТ 23616 та ГОСТ 26433.1.

8.4 Шви зварних з'єднань підлягають візуальному огляду, вимірюванню і контролю у відповідності з вимогами норм проектування сталевих конструкцій, ГОСТ 3242, ГОСТ 23118.

8.5 Контроль якості очищення та знежирення конструкцій сходів перед ґрунтуванням (фарбуванням) згідно з 4.2.2 необхідно здійснювати відповідно до ГОСТ 9.402.

8.6 Зовнішній вид покриття контролюють візуально згідно з ГОСТ 9.032 і ГОСТ 9.302.

Контроль товщини захисного покриття здійснюється неруйнівними методами у відповідності з

ГОСТ 9.032.

9 ПРАВИЛА ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

9.1 Транспортування конструкцій сходів може здійснюватися всіма видами транспорту у відповідності з правилами перевезення, навантаження та закріплення вантажів, які діють на певному виді транспорту.

Транспортування та зберігання сходів маршевих здійснюється за умовами Ж1 згідно з ГОСТ 15150.

9.2 Марші сходові або їх відправні елементи повинні транспортуватись і зберігатися в штабелях у горизонтальному положенні зі спиранням на дерев'яні підкладки завтовшки 50 мм, з прокладками завтовшки не менше 20 мм, завширшки не менше 100 мм. Висота штабеля повинна бути для:

  • огорожі не більше 1,5 м;

  • сходових маршів і площадок - не більше 2,0 м.

9.3 Дозволяється транспортувати марші сходові і площадки як окремі конструкції.

10 МОНТАЖ

10.1 Монтаж конструкцій сходових маршів і площадок повинен здійснюватись у відповідності з вимогами ГОСТ 23118 та проектом виконання робіт.

11 ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

11.1 Оцінювання відповідності сходів маршевих вимогам Технічного регламенту [1] здійснюється шляхом сертифікації уповноваженим органом оцінки відповідності (далі - УОО) за вимогами безпеки, визначеними даним стандартом у 3.1; 4.1; 4.4; 5.8; 5.9.'

11.2 Сертифікація здійснюється відповідно до положень, запроваджених [1]; [4] і цим стандартом.

Процедури оцінки відповідності визначає УОО на підставі пунктів 14, 18-20 [1] з урахуванням вимог Технічного регламенту модулів оцінки відповідності [5].

11.3 Можуть застосовуватися такі процедури оцінювання:

  • випробування виробником виробу певного типу;

  • здійснення контролю за виробничим процесом на підприємстві;

  • випробування виробником зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;

  • подальше випробування виробником зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;

  • випробування УОО виробу певного типу;

  • проведення УОО перевірки та оцінки системи контролю за виробничим процесом;

  • перевірка УОО системи якості виробництва та її оцінка;

- випробування УОО зразків виробу, відібраних на підприємстві, ринку або будівельному майданчику відповідно до програми аудиту.

11.4 У кожному окремому випадку на підставі аналізу факторів, наведених у пункті 20 [1], УОО конкретизує перелік процедур оцінювання відповідності, зазначених у 11.3. Усі застосовані при сертифікації продукції процедури оцінювання відповідності документуються виробником.

11.5 Сертифікація продукції може здійснюватися з використанням модуля F (перевірки продукції).

11.6 Відсутність на підприємстві контролю за виробництвом виключає надання позитивного висновку щодо видачі сертифіката відповідності.

11.7 Наявність системи якості виробництва не є обов'язковою вимогою при сертифікації продукції.

Відповідність системи контролю за виробництвом вимогам [6] є достатньою для її позитивної оцінки в системі якості.

11.8 Виробник повинен вживати заходів для того, щоб виробничий процес постійно забезпечував відповідність виробів вимогам регламенту, а також інформувати УОО про суттєві зміни або в конструкції, або в технологічному процесі при виготовленні сходів маршевих.

ДОДАТОК А

(довідковий)

КОМПОНУВАЛЬНІ СХЕМИ СХОДІВ МАРШЕВИХ

Нп - висота поверху або відстань між перекриттям.

Рисунок А.1

У схемах 2-5 вузли, окреслені кружечком, виконують жорсткими за допомогою додаткових елементів і зварювання.

ДОДАТОК Б

(обов'язковий)

БІБЛІОГРАФІЧНІ ДАНІ


[1] Технічний регламент будівельних виробів, будівель і споруд (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006р. № 1764)

[2] СНиП 11-23-81* Нормы проектирования. Стальные конструкции (Норми проектування. Сталеві конструкції)

[3] ДБН 8.1.2-9:2008 Система забезпечення надійності та безпеки будівельних об'єктів. Основні вимоги до будівель і споруд. Безпека експлуатації

[4] ДСТУ Б А.1.2-1:2007 Оцінювання відповідності у будівництві згідно з Технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд. Основні положення

[5] Технічний регламент модулів оцінки відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2003р. № 1585)

[6] ДСТУ ISO 9001-2001 Система управління якістю. Вимоги

УКНД91.080.10

Ключові слова: стандарт, сходи маршеві, фасонний (листовий) прокат, огорожі, площадки, бортовий елемент, граничні відхили, оцінювання відповідності.

3