6.2.2 Новизна характеризується вимогами, які спрямовані на пошук і створення нових конструктивних рішень, технологій, обладнання, матеріалів, конструкцій, виробів, методів виробництва, випробувань та досліджень у будівництві (модифікація, модернізація, змінювання параметрів, створення нового), що відрізняються новизною відносно відомих аналогів і мають при цьому меншу матеріало- та енергоємність.


7 МЕТОДИ ВИЗНАЧЕННЯ ВАРТОСТІ НАУКОВИХ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНИХ РОБІТ


7.1 Основним методом визначення вартості ННТР у сфері будівництва є калькуляційний метод.

7.2 Вартість за цим методом визначають на підставі складання калькуляцій виходячи з розрахунку витрат труда та економічно обґрунтованих елементів витрат за такими статтями:


- прямі витрати на оплату праці;

- відрахування на соціальні заходи;

- прямі матеріальні витрати;

- спецпридбання для виконання ННТР;

- інші прямі витрати;

- службові відрядження;

- витрати на роботи, які виконують сторонні підприємства, установи, організації;

- загальновиробничі витрати;

- адміністративні витрати;

- прибуток;

- податки, збори та інші обов'язкові платежі.

7.2.1 До статті "Прямі витрати на оплату праці" включається основна і додаткова заробітна плата, заохочувальні, компенсаційні та інші грошові виплати (за науковий ступінь, вчене звання, стаж наукової роботи) виконавцям ННТР, що можуть бути віднесені до конкретного об'єкта витрат. Обчислення цих витрат здійснюється за посадовими окладами безпосередньо виконавців робіт згідно з формами і системами оплати праці, передбаченими законодавством України.

7.2.2 До статті "Відрахування на соціальні заходи" включаються: внески до Пенсійного фонду та до фондів соціального страхування: на загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності; страхування на випадок безробіття; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

7.2.3 До статті "Прямі матеріальні витрати" включаються вартість придбаних основних матеріалів та сировини, приладів, обладнання, комплектуючих виробів і напівфабрикатів, реагентів тощо, які утворюють основу розроблюваної НТП або є необхідними компонентами при виконанні ННТР.

7.2.4 До статті "Спецпридбання для виконання ННТР" включаються витрати на придбання спецобладнання, що не відноситься до основних засобів: це пристрої, інструменти, прилади, стенди, апарати, механізми, які необхідні для виготовлення макетів, зразків, проведення експериментальних робіт, а також оренда обладнання тощо.

7.2.5 До статті "Інші прямі витрати" належать усі інші виробничі витрати, які не увійшли у попередні статті і які безпосередньо можна віднести до собівартості робіт, що регламентовано (встановлено) положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.

7.2.6 До статті "Службові відрядження" включаються витрати на відрядження штатних працівників, яке безпосередньо пов'язано з виконанням конкретної ННТР.

7.2.7 До статті "Витрати на роботи, які виконують сторонні підприємства, установи, організації" включаються витрати на виконання ННТР, якщо ці роботи не можуть бути виконані штатними працівниками, і виконуються на договірній основі іншими організаціями незалежно від форм власності.

7.2.8 До статті "Загальновиробничі витрати" належать витрати, що пов'язані з управлінням, обслуговуванням та організацією виконання ННТР, але не можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат.

7.2.9 До статті "Адміністративні витрати" відносяться загальногосподарські витрати, що пов'язані з обслуговуванням та управлінням науковою установою.

7.2.10 В основу обґрунтування величини прибутку мають бути покладені наступні фактори: вид ННТР; джерела фінансування; новизна і складність робіт відповідно до 6.2.1 і 6.2.2 цього стандарту; кон'юнктура ринку установ, спроможних виконати замовлення по об'єкту.

7.2.10.1 У разі виконання ННТР за рахунок бюджетних коштів та інших державних коштів розмір прибутку:

- для бюджетних установ не планується;

- для госпрозрахункових установ приймається у розмірі не менше 8%, що погоджується із замовником.

7.2.10.2 У разі виконання робіт за рахунок інших джерел фінансування розмір прибутку приймається за домовленістю сторін.

7.2.11 До статті "Податки, збори, обов'язкові платежі" включаються податки, збори, обов'язкові платежі, що не враховані попередніми статтями (плата за воду, комунальний податок, збір за забруднення навколишнього середовища), що передбачені законодавством.

7.3 Обчислення елементів витрат на ННТР

7.3.1 Прямі витрати на оплату праці виконавців робіт Пв у гривнях визначають на підставі розрахункових витрат труда та посадових окладів з урахуванням виплат та доплат за формулою:


де Трі - розрахункові витрати труда і-го виду робіт, люд.-день (люд.-місяць);

Опі - заробітна плата з урахуванням надбавок та доплат і-го виконавця робіт, грн./день

(грн./місяць);

Кв - коефіцієнт, який враховує додаткову заробітну плату - відпустку виконавців робіт, грн.

7.3.2 Розрахункові витрати труда і-го виду робіт визначають за формулою:

Трі= Чі × Ні , (2)

де Чі - кількість виконавців і-го виду робіт, люд.;

Ні - тривалість виконання робіт і-м виконавцем, день (місяць).

7.3.2.1 Розрахункові витрати труда ННДР визначають виконавцем робіт та погоджуються із замовником. Якщо в складі ННТР є окремі види робіт, на які існують нормативи витрат труда, то вони можуть використовуватися при обчисленні загальних нормативно-розрахункових трудовитрат ННТР.

7.3.3 Витрати на придбання матеріалів та спецустаткування, що необхідні для виконання робіт, визначають прямими розрахунками, виходячи з обґрунтованих потреб.

7.3.4 Загальновиробничі та адміністративні витрати визначають на підставі обґрунтованих розрахунків цих витрат наукових установ за попередній період (рік, півріччя) та можуть уточнюватися в порядку, передбаченому договором. База розподілу цих витрат обирається самостійно науковою організацією у відсотках від прямих витрат на оплату праці виконавців робіт.

7.4 Вартість окремих видів ННТР, на які є чинні нормативи, визначають нормативним методом за показниками витрат труда або вартості (ціни) на одиницю виміру певного виду (етапу) робіт. Вартість цих робіт розраховують за збірниками нормативів, які діють на території України, що погоджені центральним органом виконавчої влади у сфері будівництва, включаючи відомчі (додаток А).

7.5 Кошториси на виконання ННТР складаються за відповідними формами, що наведені в додатках Б, В, Г та Д.


8 ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ЦІНИ ПРОПОЗИЦІЇ НА ННТР, УЗГОДЖЕННЯ ДОГОВІРНИХ ЦІН ТА РОЗРАХУНКІВ ЗА ВИКОНАНІ РОБОТИ


8.1 Ціна пропозиції розраховується на підставі вартості ННТР, яка обчислюється згідно з розділом 7, з обґрунтуванням витрат, що склалися у виконавця робіт та поточних цін на трудові і матеріальні ресурси.

8.2 Розгляд ціни пропозиції на виконання робіт відбувається на переговорах між замовником і виконавцем ННТР або в процесі проведення конкурсів (тендерів).

8.3 Ціна на створення НТП, яку замовник і виконавець узгодили, є договірною ціною.

8.4 Договірні ціни на виконання ННТР можуть бути твердими та динамічними.

8.4.1 Тверді - це договірні ціни, які є незмінними на весь період виконання робіт і можуть уточнюватись тільки при:

- зміні замовником завдання на створення НТП, що викликає зміну обсягів робіт і відповідно їх вартості;

- виявленні в процесі виконання робіт безперечних помилок, які не були встановлені на стадії складання договірної ціни;

- виникненні форс-мажорних обставин та в інших випадках, передбачених договором.

8.4.2 Динамічні - це договірні ціни, які є відкритими і можуть уточнюватися протягом усього терміну виконання робіт. При цьому рівень прибутку, що визначено на стадії узгодження договірної ціни, не уточнюється, крім випадків, передбачених в 8.4.1 цього стандарту.

8.4.3 Якщо в договорі не зазначено вид договірної ціни-тверда або динамічна-то вважається, що вона тверда.

8.5 У складі договірної ціни на ННТР може враховуватися винагорода у вигляді частки економічного ефекту від впровадження НТП у будівництво.

8.6 Умови та терміни уточнення складових вартості ННТР зазначаються у договорі.

8.7 Після узгодження договірної ціни складається договір на виконання робіт, у якому зазначаються:

-документ, покладений в основу визначення вартості робіт;

- вид договірної ціни (тверда або динамічна);

- порядок та терміни уточнення договірної ціни;

- умови фінансування і розрахунків за обсяги виконаних робіт;

-термін виконання робіт;

- права та обов'язки замовника та виконавця ННТР.

8.8 Розбіжності, що виникають між замовником та виконавцем у період формування договірних цін та взаєморозрахунків за виконані ННТР, розглядаються згідно з чинним законодавством у встановленому порядку.

ДОДАТОК А

(довідковий)


ПЕРЕЛІК ВІДОМЧИХ ЗБІРНИКІВ НОРМАТИВІВ НА НАУКОВІ

І НАУКОВО-ТЕХНІЧНИ РОБОТИ, ЩО ДІЮТЬ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

Таблиця А.1

Назва збірника

Ким затверджено

Примітка щодо визначення вартості робіт

1 Нормативи витрат труда для визначення вартості робіт з оцінки технічного стану та експлуатаційної придатності конструкцій будівель і споруд СОУ Д.1.2-02495431-001:2008

Погоджено Мінрегіонбудом України. Рішення НТР від 02.06.2008 № 62

Визначається нормативним методом виходячи з витрат труда та показника вартості на один 1 люд.-день

2 Методичні рекомендації визначення вартості робіт з обстеження, оцінки технічного стану і паспортизації будівель і споруд (НДІБВ)

Затверджено наказом Держбуду України від 12.06.99 №166

Те саме

3 Сборник расценок на работы по внедрению научно-технической продукции в области бетона и железобетона (НИИЖБ Госстроя СССР)

Дозволено тимчасове застосування листом Держбуду України від 12.02.98

»

4 Тимчасовий збірник цін на науково-проектні роботи по нерухомих пам'ятках історії та культури Української РСР (ТЗЦНПР-91)

Затверджено наказом Держбуду УРСР від 24.06.91 № 75

Визначається нормативним методом виходячи з вартості робіт з урахуванням індексів на поточний час

5 Цінник на роботи з оцінки технічного стану і розробки робочої документації на підсилення будівельних металевих конструкцій будівель та споруд промислових підприємств (Укрмонтажспецбуд)

Узгоджено Держбудом України, лист від 30.11.2000р. №7/5-1194

Те саме

6 Нормативи трудомісткості та вартість робіт із стандартизації ДСТУ 4054-2001

Затверджено наказом Держстандарту України від 22.11. 2001 №520

Визначається калькуляційним методом виходячи з трудомісткості робіт

7 Настанова щодо визначення вартості розроблення та експертизи проектів будівельних норм ДСТУ-Н Б Г.1-9:2007

Затверджено наказом Мінренгіонбуду України від 17.12.2007 №373

Те саме

8 Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України ДБН Д.1.1 -7-2000 (збірники цін на проектні та проектно-конструкторські роботи)

Затверджено наказом Держбуду України від 14.12.2000 №285,з доповненнями та змінами

Визначається нормативним методом на підставі цінових показників

ДОДАТОК Б

(довідковий)


Форма 1-Н

Зведений кошторис


на виконання робіт за договором № від " " 20 р.


______________________________________________________________________________________

(найменування роботи)


Перелік виконуваних етапів робіт

Посилання на № кошторису за формами 2-Н, 3-Н

Вартість, грн.

1

2

3

1



2



3



:



n






Разом, грн.



ПДВ, грн.



Всього з урахуванням ПДВ, грн.




Всього за зведеним кошторисом

______________________________________________________________________________________

(сума прописом)


Керівник організації

(підпис) (прізвище та ініціали)

Керівник планово-фінансового відділу __________________________________

(підпис) (прізвище та ініціали)

Керівник ННТР

(підпис) (прізвище та ініціали)

Кошторис склав

(підпис) (прізвище та ініціали)

" " 20_ р.


м.п.

ДОДАТОК В