На титульному аркуші ІАТМ повинно бути написано: КОМЕРЦІЙНА ТАЄМНИЦЯ.


А.2 ПОРЯДОК ПОБУДОВИ ВИКЛАДУ ТА ОФОРМЛЕННЯ ІАТМ

А.2.1 ІАТМ повинна в загальному випадку вміщати розділи, розташовані в такій послідовності:

— вступна частина;

— субпідрядники;

— комплектувальні вироби, матеріали, речовини, що застосовуються;

— виробництво;

— програма випробувань для атестації технічних можливостей;

— методи випробувань;

— границі технічних можливостей.

А.2.2 Склад ІАТМ та зміст розділів визначають відповідно до особливостей виробництва продукції та мети атестації виробництва.

Під час атестації виробництва з метою проведення обов'язкової сертифікації продукції в ІАТМ вноситься Інформація щодо забезпечення виконання вимог тільки за показниками та характеристиками, що підтверджуються, під час обов'язкової сертифікації.

У разі необхідності ІАТМ дозволяється доповнювати іншими розділами, доповнювати розділи або в неї дозволяється не вносити окремі розділи, наприклад, коли відсутні субпідрядники в ІАТМ може бути відсутня інформація щодо виробництва субпідрядних організацій, які виконують роботи в порядку кооперації.

А.2.3 Розділи ІАТМ, залежно від їх змісту та обсягу, дозволяється поділяти на підрозділи, пункти та підпункти.

А. 2.4 Розділ «Вступна частина»

А.2.4.1 Розділ повинен містити назву продукції, яка охоплюється технічними можливостями, а також посилання на відповідні нормативні документи, за якими ця продукція випускається.

Виклад розділу повинен починатися словами: «Ця інструкція з атестації технічних можливостей поширюється на виробництво_____________________________,

(назва, шифр, або умовне позначення продукції)

що випускається за_______________________________________

(позначення та назва нормативних документів)

Технічні можливості виробництва повинні забезпечувати...»

Далі в розділі, виходячи з мети атестації виробництва, перелічують з зазначенням меж змін, що допускаються:

— показники та характеристики кінцевої продукції, її конструктивних елементів або складу, включаючи ті, що забезпечують безпеку експлуатації;

—електричні, фізико-хімічні, механічні та інші властивості (міцність, твердість, структуру, шорсткість поверхні, хімічний склад, граничні долі домішок, теплостійкість, електричний опір, струм спливання і та ін.), що повинні досягатись в процесі виробництва продукції;

— показники та характеристики транспортної тари, пакування та маркування, що забезпечують безпеку транспортування, зберігання, застосування та експлуатації;

— характеристики та властивості вихідної продукції (виробів, матеріалів, речовин), якщо вони є визначальними для виконання вимог щодо якості кінцевої продукції.

Якщо окремі характеристики та властивості не можуть бути виражені безпосередньо певними показниками, а можуть бути досягнуті тільки в разі однозначного виконання якихось умов (організація виробництва, використання спеціальних технологічних прийомів, обладнання та оснащення, тривале тренування, обкатка, приробка, витримка, рецептури і та ін.), ці умови повинні бути викладені в розділі безпосередньо або слід подати посилання на документи, якими вони встановлені.

А.2.5 Розділ «Субпідрядники»

А.2.5.1 Розділ повинен містити перелік субпідрядних організацій, які виготовляють у порядку кооперування складові частини (заготовки, напівфабрикати, деталі, складальні одиниці і та ін.) продукції за конструкторською або іншою документацією, що входить до комплекту документів на продукцію, яка охоплюється атестованими технічними можливостями.

Примітка. Інформація про вироби, матеріали, речовини І та ін., що закуповуються, але випускаються субпідрядними організаціями за власною нормативною документацією, до цього переліку не вноситься.

А.2.5.2 Перелік рекомендується оформляти у вигляді таблиці, що має такі графи:

— позначення та назва документу складової частини, що виготовляється в порядку кооперування;

— назва субпідрядної організації;

— номер, початок та закінчення терміну дії договору на постачання складової частини, що виготовляється в порядку кооперування;

— показники (характеристики) складової частини, які повинні бути забезпечені під час виготовлення згідно документації;

— обов'язковість контролю кожного показника (характеристики) відділом технічного контролю субпідрядника за договором на постачання;

— обов'язковість контролю кожного показника (характеристики) відділом технічного контролю підприємства, яке виготовляє продукцію, що охоплюється атестованими технічними можливостями;

— примітки.

А.2.5.3 Якщо показник (характеристика) складової частини є визначальним для виконання вимог до показника кінцевої продукції, що підтверджується під час сертифікації, про це слід чітко і докладно зазначити в графі «примітки» таблиці. Тут саме наводиться позначення технологічного документа, за яким виконується контроль показника працівником відділу технічного контролю (ВТК).

А.2.5.4 Якщо показник (характеристика) складової частини є визначальним для виконання вимог до показника кінцевої продукції, що підтверджується під час сертифікації, а вхідний контроль показника виконується вибірково, підприємство повинно надати переконливі докази того, що кінцева продукція, яка охоплюється технічними можливостями, в будь-якому випадку відповідає обов'язковим вимогам.

А.2.6 Розділ «Комплектувальні вироби, матеріали, речовини, що застосовуються»

А.2.6.1 Розділ повинен містити перелік всіх комплектувальних виробів, матеріалів, речовин, що застосовуються під час виготовлення продукції в границях технічних можливостей виробництва, що атестуються.

А.2.6.2 Перелік складають на підставі усіх специфікацій, регламентів, рецептур, відомостей і та ін., які входять до складу технічної документації на виготовлення продукції в границях технічних можливостей виробництва, що атестуються.

А.2.6.3 Перелік рекомендується оформляти у вигляд! таблиці, що має такі графи:

— назва продукції, що постачається;

— позначення документа на постачання;

— постачальник;

— показники (характеристики), що контролюються під час здійснення приймально-здавальних випробувань у постачальника;

— характеристики контролю під час здійснення приймально-здавальних випробувань у постачальника;

— показники (характеристики), що контролюються під час здійснення вхідного контролю на підприємстві;

— характеристики вхідного контролю на підприємстві;

— примітки.

А.2.6.4 Записи комплектувальних виробів, матеріалів, речовин і та ін., що купуються, виконують в таблиці за розділами. Назви розділів подаються у вигляді заголовків у графі «Назва продукції, що постачається».

А.2.6.5 У графі «Назва продукції, що постачається» подають назву та типорозмір продукції (виробу) відповідно до позначення, що встановлене в документі на постачання.

А.2.6.6 У графі «Позначення документа на постачання» наводять номер стандарту або технічних умов на постачання.

А.2.6.7 У графі «Постачальник» наводять назву підприємства-постачальника, номер та термін дії договору на постачання.

А.2.6.8 У графі «Показники (характеристики), що контролюються під час здійснення приймально-здавальних випробувань у постачальника» наводять показники, які контролюються відділом технічного контролю постачальника під час здійснення приймально-здавальних випробувань відповідно до вимог розділу «Правила приймання» документа на постачання, що наведений в графі «Позначення документа на постачання».

А.2.6.9 У графі «Характеристики контролю під час здійснення приймально-здавальних випробувань у постачальника» наводять відповідно до вимог розділу «Правила приймання» документа на постачання, який вказаний в графі «Позначення документа на постачання», характеристику контролю («суцільний» або «вибірковий»). Для вибіркового контролю зазначають розмір партії, розмір виборки та критерії приймання.

А.2.6.10 У графі «Показники (характеристики), що контролюються під час здійснення вхідного контролю на підприємстві» наводять позначення технологічного документа на здійснення вхідного контролю та показники, що контролюються під час його виконання.

А.2.6.11 У графі «Характеристики вхідного контролю на підприємстві» наводять характеристики вхідного контролю («суцільний» або «вибірковий») відповідно до технологічних документів на його виконання. Для вибіркового контролю зазначають розмір партії, розмір виборки та критерії приймання.

А.2.6.12 Якщо показник (характеристика) комплектувального виробу, матеріалу, речовини є визначальним для виконання вимог до показника кінцевої продукції, який підтверджується за сертифікацією, це повинно бути чітко й докладно наведено в графі «Примітки» таблиці.

А.2.6.13 Якщо показник (характеристика) комплектувального виробу, матеріалу, речовини, що закуповуються, є визначальним для виконання вимог щодо показника кінцевої продукції, який підтверджується за сертифікацією, а значення цього показника не контролюється або контролюється періодично під час здійснення приймально-здавальних випробувань та вхідного контролю, підприємство повинно надати переконливі докази того, що кінцева продукція, яка охоплюється технічними можливостями, буде в будь-якому випадку відповідати обов'язковим вимогам.

А.2.7 Розділ «Виробництво»

А.2.7.1 Розділ повинен містити такі підрозділи:

— способи виробництва;

— блок-схема процесу виробництва;

— порядок переробки;

— невідповідна продукція.

А.2.7.2 Підрозділ «Способи виробництва» повинен містити перелік та стислий опис технологічних процесів і меж їх застосування, що використовуються під час виробництва продукції, яка охоплюється технічними можливостями. Повинні бути наведені відомості з усіх методів формоутворення, обробки, з'єднання, синтезу, розподілу, очищення, зміцнення, структуроутворення, нанесення покриттів, складання, установлення і та ін., які застосовуються в технологічних процесах. Якщо застосовуються технологічні процеси, встановлені за державними стандартами, допускається наводити тільки посилання на стандарт з обов'язковою вказівкою усіх обмежень, які є.

А.2.7.3 Підрозділ «Блок-схема процесу виробництва»

А.2.7.3.1 Блок-схема процесу виробництва повинна містити усі операції виготовлення продукції, що охоплюються атестованими технічними можливостями, від надходження на підприємство матеріалів, речовин та комплектувальних виробів до відвантаження готової продукції, серед яких є операції:

— зберігання (також і на проміжних складах); -транспортування (також і між цехами та в середині цехів);

— контролю, що виконується працівниками відділу технічного контролю, заводських лабораторій, наглядових органів (у процесі виготовлення та як кінцевої продукції);

— налагоджування, настроювання, обкатки технологічних прогонів і та ін.;

— випробування деталей, складових одиниць, напівпродуктів у ході виготовлення та як готової продукції;

— пакування в транспортну тару.

У разі значного обсягу операцій блок-схему допускається розбивати на частини.

А.2.7.3.2 Для кожної технологічної операції, що наведена на блок-схемі, повинні бути вказані:

— порядковий номер операції (шифр, код і та ін.);

— назва операції;

— місце виконання операції (номер цеху, номер робочого місця і та ін.);

— позначення технологічного документа, відповідно до якого виконується операція.

А.2.7.3.3 На блок-схемі повинні бути виділені головні етапи

технологічного процесу.

Примітка. Головним етапом технологічного процесу е та технологічна операція, після якої показник (характеристика) кінцевої продукції може бути оціненим через здійснення контролю цього показника у частково виготовленій продукціЇ з урахуванням точного уявлення про подальший процес виготовлення.

А.2.7.3.4 Атестація технічних можливостей виробництва здійснюється за головними етапами технологічного процесу.

А.2.7.3.5 Якщо головним етапом технологічного процесу є операція, для якої не дозволяються або не передбачені переробки, доводки, виправлення і та ін., наприклад, операція складання, то для атестації технічних можливостей слід передбачати попередні технологічні операції, в результаті яких формуються показники, що забезпечують виконання вимог до того показника, який оцінюється після головного етапу технологічного процесу.

А.2.7.3.6 Якщо атестація технічних можливостей проводиться з метою обов'язкової сертифікації продукції, то головні етапи технологічного процесу визначаються та позначаються на блок-схемі за показниками (характеристиками) продукціЇ, що підтверджуються під час обов'язкової сертифікації.

А.2.7.3.7 На блок-схемі повинні бути виділені технологічні операції, на яких дозволяється переробка.

А.2.7.3.8 На блок-схемі повинні бути показані ланцюги зворотного зв'язку для інформації, що дозволяє приймати оперативні рішення про запровадження коригувальних заходів на попередніх операціях для досягнення задовільного результату на даній операції. Показуються тільки ті ланцюги зворотного зв'язку, наявність яких передбачена технологічною документацією, що застосовується,

А.2.7.3.9 Умовні позначення, пояснення до блок-схеми та іншу необхідну інформацію слід наводити в таблиці блок-схеми.

A.2.7.4 Підрозділ «Порядок переробки»

А.2.7.4.1 Підрозділ повинен містити таку інформацію:

— перелік технологічних операцій, на яких дозволена переробка;

— порядковий номер технологічної операції (шифр, код і та ін.) на блок-схемі;

— позначення технологічного документа, що дозволяє переробку та встановлює порядок її здійснення;

— назва показника (характеристики) готової або частково виготовленої продукції, за яким дозволяється переробка;

— дозволена кількість переробок;

— посада, прізвище та Ініціали особи, що відповідає за контроль готової або частково виготовленої продукції після переробки.