1. не було паралельних поверхонь, кути між всіма поверхнями були такими, щоб резонансний ефект був мінімальний, а максимальна довжина, ширина та висота були однакові, або

  2. вона була прямокутною, а відношення довжин сторін, у/х та z/x відповідали значенням у таблиці В.1.

Таблиця В.1 - Відношення довжин

у/х

z/x

0,83

0,83

0,79

0,47

0,65

0,63

Примітка. Приклади випробовувальних камер, описаних у В.2.2а) та В.2.2b) показані на рисунках В.1 та В.2 відповідно.

В.2.3 Міцність

Використані матеріали, товщина кожної стінки і способи з'єднання стінок повинні бути такі, щоб похибки вимірювання, викликані вібраціями, були мінімальні.

Наприклад, придатна камера, яку сконструйовано з корабельної фанери з мінімальною товщиною 25 мм чи 25 V1/3 мм (де V - об'єм камери в м3), але може бути більша, та зі стінками, які з'єднані за допомогою відомого теслярського з'єднання з відповідним водостійким клеєм і гвинтами.

Якщо для установлювання випробного зразка та вимірювального устатковання передбачені знімні панелі, то вони повинні бути з того самого матеріалу і мати таку саму товщину, що й інші частини камери, і повинні кріпитися уздовж периметра отвору з інтервалом не більше ніж 100 мм.

В.2.4 Обробляння поверхні

Внутрішня поверхня кожної стінки камери повинна мати однаково відбивальну здатність із середнім коефіцієнтом поглинання, який не перевищує 0,06, у межах потрібної смуги частот. Наприклад, придатний ламінат Formica, що наклеєний на фанерних стінках камери.

В.3 Установлювання

Випробний зразок повинен бути жорстко закріплений штатними засобами в центрі однієї з стінок камери.

В.4 Апаратура

Основна апаратура повинна складатися з обертового мікрофона, підсилювача з середньозваженою мережею, схеми формування прямокутних імпульсів та усереднення, а також пристрою індикації. Придатний вимірювач рівня звукового тиску, який відповідає ІЕС 60651 класу 2 або вище

Примітка. Якщо, у разі крайніх значень впливання довкілля, наприклад, температури чи вологості, чутливість всієї апаратури, разом із мікрофоном, виходить за межі значень, зазначених для типу використаного усталювання, то необхідно враховувати коригувальну інформацію, представлену виробником апаратури.

В.5 Рівень фонових шумів

Вимірювання вважають достовірними, якщо в місцях установлювання мікрофона фоновий середньозважений рівень звуку, принаймні, на 10 дБ нижче ніж номінальний середньозважений рівень звуку випробного пристрою.

В.6 Методика випробовування

В.6.1 Кількість і розташованість мікрофонів

Для зменшення ефекту неоднорідності в межах камери вимірювання проводять за допомогою мікрофона, що обертається, по колу з діаметром не менше ніж 300 мм.

Траєкторія руху мікрофона повинна пролягати в будь-якій площині в межах 10° від поверхні камери. Ніяка точка на траєкторії руху не повинна бути ближче, ніж λ/4, де λ - довжина хвилі найнижчої частоти потрібного діапазону, до кожної з стінок камери.

Мінімальна відстань у метрах між будь-яким положенням мікрофона і випробним зразком повинна бути не менше ніж 0,3 V1/3, де V - об'єм випробовувальної камери в м3.

Те саме розташовання мікрофона треба використовувати для всіх випробовувань, які проводять на цьому зразку. Про це треба зазначати в протоколі випробовування.

Примітка. Під час встановлювання мікрофона повинні бути прийняті заходи для знедіювання завад від з'єднувальних кабелів та від вібрацій, які можуть бути викликані випробовувальною камерою і (або) обертовим механізмом.

В.6.2 Вимірювання рівня звуку

Рівень звуку треба вимірювати, як середнє значення середньозваженого рівня звукового тиску для цілого числа обертів мікрофона або під час безперервного записування, або, принаймні у восьми симетричних положеннях мікрофона за один оберт.

Якщо вимірюють із безперервним записуванням, то переміщування мікрофона по траєкторії вимірювання повинне відбуватися з постійною швидкістю, так, щоб один період обертання мікрофона був не менше ніж 60 с або не менше 60-ти кратного вимірювання акустичної діаграми спрямованості випробного зразка, але може бути більшим.

Якщо вимірюють, принаймні, у восьми симетричних положеннях, то максимальний середньозважений рівень звукового тиску треба вимірювати у кожній точці з використовуванням швидко-дійового вимірювального пристрою. Вимірювання у кожній точці треба проводити протягом часу (60/n) с, (де n- кількість точок) або протягом, принаймні, повного циклу вимірювання акустичної діаграми спрямованості, але можна вимірювати і довше.

Примітка.


_

де дБ - середнє значення рівня звукового тиску;

дБ1, дБ2,...дБn - окремі рівні звукового тиску;

n - кількість усереднюваних окремих рівнів звукового тиску.




A - випробний зразок;

В - обертовий мікрофон.




Рисунок В.1 - Приклад ревербераційної камери, зазначеної у В.2.2а)



y/x = 0,83

z/x = 0,65

A - випробний зразок:

В - обертовий мікрофон.





Рисунок В.2 - Приклад ревербераційної камери, зазначеної у В.2.2b)

ДОДАТОК ZA

(довідковий)

ПОЛОЖЕННЯ ЦЬОГО СТАНДАРТУ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ

ОСНОВНИХ ВИМОГ АБО ІНШИХ ПОЛОЖЕНЬ ДИРЕКТИВ ЄС


ZA.1 Сфера застосування і відповідні положення

Цей стандарт розроблено згідно з мандатом М/109, виданого CEN Європейською комісією і Європейською Асоціацією Вільної Торгівлі.

Наведені в додатку положення цього стандарту відповідають вимогам Мандата, виданого на підставі Європейської Директиви про конструкційну продукцію (89/106/ЕЕС).

Відповідність цим положенням дає підставу вважати, що конструкційна продукція, на яку поширюється цей стандарт, придатна для передбаченого застосовування відповідно до розділу 1 (Сфера застосування) цього стандарту.

Засторога! Для продукції, що входить до сфери застосування цього стандарту, можна застосовувати інші вимоги та Директиви ЄС.

Примітка 1. Додатково до положень цього стандарту, які стосуються небезпечних речовин, можуть мати місце інші вимоги до продукції, яка входить до її сфери застосовування (наприклад, Європейське законодавство і національні закони, правила та адміністративні положення). Ці вимоги повинні також відповідати тому, коли і де їх застосовують.

Примітка 2. Інформаційну базу Європейських і національних положень про небезпечні речовини розміщено на веб-сайті EUROPA (CREATE, доступ через http://europa.eu.int/construction/internal/hygiene.htm).

Цьому додатку ZA відповідає та сама сфера застосування продукції, що встановлена розділом 1 цього стандарту. Цей додаток встановлює умови нанесення знака марковання СЄ на точкові димові пожежні сповіщувачі для зазначеного нижче застосовування і визначає відповідні дійові положення.

Конструкційна продукція: пожежні оповіщувачі - звукові пожежні оповіщувачі систем пожежної сигналізації для будівель.

Призначене застосовувування: пожежна безпека

Таблиця ZA.1 - Відповідні розділи

Основні

характеристики

Розділи

цього стандарту

Підмандатний(і)

рівень (рівні)

Примітки

Надійність функціювання

4, 4.5, 4.6, 5.4, 5.17

Немає


Експлуатаційні характеристики за умов пожежі

4.2, 4.3, 5.2, 5.3



Довговічність надійності функціювання; здатність протистояти температурі

5.5, 5.6а, 5.7

Те саме

а тільки для звукових пожежних оповіщувачів, що їх використовують зовні будівель

Довговічність надійності функціювання; здатність протистояти вібрації

5.12-5.15

»


Довговічність надійності функціювання; здатність протистояти вологості

5.8, 5.9, 5.10а, 5.17

»

а тільки для звукових пожежних оповіщувачів, що їх використовують зовні будівель

Довговічність надійності функціювання; здатність протистояти корозії

5.11

»


Довговічність надійності функціювання; електрична стабільність

5.16Ь

»

b тільки для пожежних оповіщувачів з активними електронними компонентами


ZA.2 Процедури атестування відповідності точкових димових пожежних сповіщувачів цьому стандарту

ZA.2.1 Система атестування відповідності

Система атестування відповідності, яку потребує мандат, повинна відповідати зазначеному в таблиці ZA.2.

Таблиця ZA.2- Система атестування відповідності

Продукція

Призначене

застосовування

Рівні чи класи

Система атестування

відповідності

Виявляння пожежі-сигналізування про пожежу:




Пожежні оповіщувачі- звукові

пожежні оповіщувачі

Пожежна

безпека

Немає

1

Система 1: див. Додаток CPD ІІІ.2.(і), без перевіряння зразків.

Це потребує:

a) задачі, рішення яких забезпечує виробник:

  1. виробниче контролювання продукції (ZA.2.2b));

  2. випробовування зразків, відібраних на підприємстві-виробнику, відповідно до встановленого плану випробовування;

b) задачі, рішення яких забезпечує уповноважений орган сертифікації продукції1:

  1. випробовування типу продукції;

  2. інспектування виробництва і виробничого контролювання продукції;

  3. безупинний-періодичний нагляд, оцінювання і визнання виробничого контролювання продукції.

ZA.2.2 Оцінювання відповідності

Оцінювати відповідність звукових пожежних оповіщувачів згідно з цим стандартом треба в такий спосіб:

a) випробовування типу

Випробовувати тип продукції треба відповідно до зазначених у таблиці ZA.1 розділів. Випробна продукція є представником серійної продукції виробника щодо конструкції, функціювання і настроювання. Випробовування, проведені раніше, згідно з положеннями цього стандарту, можуть бути враховані, якщо передбачено, що вони були проведені по тій самій системі оцінювання відповідності для такої самої продукції чи продукції аналогічних моделей, конструкції і призначення так, що досягнуті результати можуть бути застосовані до випробної продукції. За будь-яких змін, наприклад, у конструкції продукції, матеріалах або постачальниках комплектувальних елементів або у процесі виробництва, що можуть призвести до суттєвої зміни однієї чи більше характеристик, випробовувати тип треба для кожної відповідної експлуатаційної характеристики продукції.

b) виробниче контролювання продукції

Виробник повинен вести систему постійного виробничого контролювання продукції, підтверджувати документально і підтримувати в силі для забезпечування узгодження продукції, що її виробляють серійно, із встановленими експлуатаційними характеристиками. Система виробничого контролювання продукції повинна складатися з процедур, регулярного перевіряння і випробовування і (або) оцінювання і використовування цих результатів для керування матеріалами, що їх постачають, або комплектувальними елементами, устаткованням, процесом виробництва продукції.

Процедура виробничого контролювання продукції повинна бути повною і детальною, щоб відповідність продукції була очевидною для виробника, а відхил можна було виявити якомога скоріше.

Систему виробничого контролювання продукції, що відповідає вимогам EN ISO 9001 і задовольняє специфічним вимогам цього стандарту, треба розглядати як ту, що задовольняє вищезазначеним вимогам.

Виробниче контролювання продукції треба задокументувати в настанові, доступної для інспектування.

Результати виробничого контролювання продукції треба реєструвати. Зареєстровані дані повинні бути доступні для інспектування і повинні містити, принаймні, таке:

  1. ідентифікаційні дані випробної продукції;

  2. дату відбирання зразків;

  3. застосовані методи випробовування;

  4. результати випробування та інспектування;

  5. дату випробовування;

  6. дані відповідального на підприємстві;

  7. відомості про калібрування;

  8. ужиті заходи.

ZA.3 Маркування знаком СЄ, етикеткування і супровідна документація

Знак марковання СЄ (згідно з Директивою 93/68/ЕЕС) треба розміщувати на продукції разом із такими відомостями:

і. ідентифікаційний номер уповноваженого органу сертифікації продукції;

іі. номер сертифіката відповідності ЄС.

Знак марковання СЄ додатково вказують у супровідній торговельній документації, яку доповнено:

  1. ідентифікаційним номером уповноваженого органу сертифікації продукції;

  2. назвою або ідентифікаційною познакою і зареєстрованою адресою виробника;

  3. двома останніми цифрами року, у якому було проведене маркування знаком СЄ;

  4. номером сертифіката відповідності ЄС;

  5. посиланням на цей стандарт (EN 54-3);

  6. назвою конструкційної продукції (пожежні оповіщувачі систем пожежної сигналізації для будівель);

  7. категорією виконання (тобто Тип А - для застосовування всередині чи Тип В - для застосовування зовні);