50-8000 Гц згідно з НД (нерівномірність

характеристики не повинна

перевищувати 15дБ).

4.2 Приймальна вимірювальна система, що містить у собі:

- мікрофон вимірювальний класу точнос-

ті 1 або 2 з номінальним діапазоном

частот 31,5-18000 Гц згідно з ГОСТ 6495;

- шумомір класу точності 1 або 2 згідно з

ГОСТ 17187;

- фільтри смугові третиннооктавні класу 1

або 2 згідно з ГОСТ 17168;

- прилад реєструючий згідно з ГОСТ

23854.

4.3 Випробувальна (ревербераційна) камера повинна складатись із двох суміжних за горизонталлю приміщень (пара приміщень), у проріз між якими монтують зразок випробуваної конструкції, і відповідати вимогам ГОСТ 27296.

4.4 Площа прорізу, що призначається для монтажу зразка випробуваної конструкції, повинна складати не менше 8 м2.

Якщо випробуваний зразок (вікно) за розміром менше випробувального прорізу, то у прорізі слід установити допоміжну перегородку із заздалегідь більш високою у порівнянні із зразком звукоізоляцією і в неї вставити зразок (рисунок 1).

4.5 Звукоізоляція допоміжної перегородки на всіх частотах повинна бути не менше ніж на 6 дБ вище за звукоізоляцію випробуваного зразка.

У необхідних випадках проводять оцінку ізоляції повітряного шуму цією перегородкою методом, що наведений у додатку А.


4 ИСПЫТАТЕЛЬНОЕ

ОБОРУДОВАНИЕ И АППАРАТУРА

Испытательное оборудование и аппаратура включают в себя испытательную камеру с передающей и приемной измерительными системами.

4.1 Передающая измерительная система, содержащая:

- генератор шума с диапазоном 31-10000

Гц по нормативной документации

(далее - НД);

- фильтры полосовые третьоктавные

класса 1 или 2 по ГОСТ 17168;

- усилители мощности по ГОСТ 24388;

- громкоговорители с рабочим диапа-

зоном частот 50-8000 Гц по НД (нерав -

номерность характеристики не должна

превышать 15 дБ).

4.2 Приемная измерительная система, содержащая:

- микрофон измерительный класса точ-

ности 1 или 2 с номинальным диапазо-

ном частот 31,5-18000 Гц по ГОСТ 6495;

- шумомер класса точности 1 или 2 по

ГОСТ 17187;

- фильтры полосовые третьоктавные

класса 1 или 2 по ГОСТ 17168;

- прибор регистрирующий по ГОСТ

23854.

4.3 Испытательная (реверберационная) камера должна состоять из двух смежных по горизонтали помещений (пара помещений), в проем между которыми монтируют образец испытываемой конструкции, и отвечать требованиям ГОСТ 27296.

4.4 Площадь проема, предназначенного для монтажа образца испытываемой конструкции, должна составлять не менее 8 м2.

Если испытываемый образец (окно) по размерам меньше испытательного проема, то в проеме следует установить вспомогательную перегородку с заведомо более высокой по сравнению с образцом звукоизоляцией и в нее вставить образец (рисунок 1).



4.5 Звукоизоляция вспомогательной перегородки на всех частотах должна быть не менее чем на 6 дБ выше звукоизоляции испытываемого образца.

В необходимых случаях проводят оценку изоляции воздушного шума этой перегородкой методом, приведенным в приложении А;


ДСТУ Б В.2.6-19-2000 (ГОСТ 26602.3-99) С.4




Варіант з одношаровою перегородкою

Вариант с однослойной перегородкой


1 - стіна прорізу; 2 - допоміжна перегородка; 3 -штукатурний шар; 4 - еластичний герметик; 5 -випробуваний зразок; 6 - пружний ущільнювальний матеріал; 7 - вкладиш Співвідношення а:б = 2:1

Рисунок 1 - Схема прорізу випробувальної

камери з допоміжною

перегородкою

Варіант з багатошаровою перегородкою

Вариант с многослойной перегородкой


1 - стена проема; 2 - вспомагательная перегородка; 3 - штукатурный слой; 4 - эластичный герметик; 5 - испытываемый образец; 6 -упругий уплотняющий материал; 7 - вкладыш Отношение а:б = 2:1

Рисунок 1 - Схема проема испытательной

камеры со вспомагательной

перегородкой

4.6 Товщина допоміжної перегородки не повинна перевищувати 500 мм. При установленні зразка всередину допоміжної перегородки по обидва боки від неї утворюються ніші, глибини яких повинні знаходитись у співвідношенні 2:1.

4.7 Для монтажу світлопрозорих конструкцій у допоміжній перегородці слід передбачати пристрій опорних чвертей розмірами від 60 до 65 мм.

4.8 Обладнання та апаратура повинні бути вивірені за встановленим порядком.

5 ВИЗНАЧЕННЯ ІЗОЛЯЦІЇ ПОВІТРЯНОГО ШУМУ

5.1 Сутність методу

Метод визначення ізоляції повітряного шуму віконними і дверними блоками у лабораторних умовах полягає у послідовному вимірюванні і порівнянні середніх рівнів звукового тиску у приміщеннях високого і низького рівнів випробувальної камери у

4.6 Толщина вспомогательной перегородки не должна превышать 500 мм. При установке образца внутрь вспомогательной перегородки по обе стороны от нее образуются ниши, глубины которых должны находиться в соотношении 2:1.


4.7 Для монтажа светопрозрачных конструкций во вспомогательной перегородке следует предусматривать устройство опорных четвертей размерами от 60 до 65 мм.

4.8 Оборудование и аппаратура должны быть поверены в установленном порядке.

5 ОПРЕДЕЛЕНИЕ ИЗОЛЯЦИИ ВОЗДУШНОГО ШУМА

5.1 Сущность метода

Метод определения изоляции воздушного шума оконными и дверными блоками в лабораторных условиях заключается в последовательном измерении и сравнении средних уровней звукового давления в помещениях высокого и низкого уровней испытательной

ДСТУ Б В.2.6-19-2000 (ГОСТ 26602.3-99) С.5


визначених смугах частот з подальшим обчислюванням показників звукоізоляції виробів.



5.2 Порядок підготовки до проведення випробувань

5.2.1 Порядок відбору і кількість зразків для випробувань установлюють у нормативній документації на випробувані вироби або у договорі на проведення випробувань. Рекомендується проведення випробувань не менше ніж на двох ідентичних зразках.


Краще використовувати для випробувань зразки, що попередньо пройшли випробування на повітропроникність або опір вітровим навантаженням.

5.2.2 Перед проведенням випробувань проводять перевірку відповідності конструкцій і комплектності зразків вимогам супроводжувальної нормативної і конструкторської документації.

5.2.3 Геометричні розміри зразків перевіряють за допомогою засобів вимірювання та за методиками, які наведені в НД на випробуваний виріб.

5.2.4 Перевіряють правильність установлення елементів скління, ущільнювальних прокладок, роботу запірних приладів і завіс.

У випадку виявлення недоліків викликають представників Замовника для їх усунення.

5.2.5 Установлюють зразок у випробувальний проріз або всередину допоміжної перегородки згідно з рисунком 1. За необхідності допускається провадити встановлення зразка згідно з вимогами нормативної (проектної) документації на монтаж виробу.

5.2.6 Щілини між допоміжною перегородкою і зразком, що в ній установлюється, повинні бути герметизовані еластичним ущільнювальним матеріалом або спеціальною замазкою. Звукоізоляційні властивості замазки повинні відповідати вимогам додатка Б.

5.2.7 Мінімальні розміри випробуваних зразків світлопрозорих огороджень повинні складати [(1250х1500)±50] мм.

Допускається використовувати при випробуваннях віконні або дверні блоки інших розмірів, що прийняті в НД на ці вироби.

камеры в определенных полосах частот с последующим вычислением показателей звукоизоляции изделий.

5.2 Порядок подготовки к проведению испытаний

5.2.1 Порядок отбора и количество образцов для испытаний устанавливают в нормативной документации на испытываемые изделия или в договоре на проведение испытаний. Рекомендуется проведение испытаний не менее чем на двух идентичных образцах.

Предпочтительно использовать для испытаний образцы, предварительно прошедшие испытания на воздухопроницаемость или сопротивление ветровым нагрузкам.

5.2.2 Перед проведением испытаний проводят проверку соответствия конструкций и комплектности образцов требованиям сопроводительной нормативной и конструкторской документации.

5.2.3 Геометрические размеры образцов проверяют при помощи средств измерения и по методикам, приведенным в НД на испытываемое изделие.

5.2.4 Проверяют правильность установки элементов остекления, уплотняющих прокладок, работу запирающих приборов и петель,

В случае обнаружения недостатков вызывают представителей Заказчика для их устра-нения.

5.2.5 Устанавливают образец в испытательный проем или внутрь вспомогательной перегородки согласно рисунку 1. При необходимости допускается производить установку образца согласно требованиям нормативной (проектной) документации на монтаж изделия.

5.2.6 Щели между вспомогательной перегородкой и устанавливаемым в нее образцом должны быть герметизированы эластичным уплотняющим материалом или специальной замазкой. Звукоизоляционные свойства замазки должны отвечать требованиям приложения Б.

5.2.7 Минимальные размеры испытываемых образцов светопрозрачных ограждений должны составлять [(1250х1500 )±50] мм.

Допускается использовать при испытаниях оконные или дверные блоки других размеров, принятых в НД на эти изделия.

ДСТУ Б В.2.6-19-2000 (ГОСТ 26602.3-99)С.6


5.2.8 При випробуваннях дверей без порога відстань від нижнього торця полотна дверей до підлоги повинна бути обумовлена у договорі на проведення випробувань, але не менше 4 мм.

5.2.9 Видалення кінців випробуваних огороджень чи вікон від стін, стелі або підлоги камер не повинне бути менше 500 мм.

Випробуваний зразок слід розміщувати несиметрично стосовно наведених огороджу-вальних конструкцій.

5.2.10 Якщо випробуване вікно містить в собі стулкові елементи, що відчиняються, то воно повинне бути встановлене так, щоб ці елементи могли вільно відчинятись і зачинятись.

5.2.11 Для закріплення склопакетів або елементів панельної конструкції допускається застосування дерев'яних брусків перерізом 25 мм х 25 мм з обов'язковим промащуванням можливих щілин звукоізоляційною замазкою. Приклад вирішення вузла кріплення скло-пакета у вимірювальному прорізі наведений на рисунку 2.

5.2.12 При випробуваннях у приміщеннях камери слід підтримувати постійну температуру (20±3)°С.

Вимірювання слід проводити після витримування зразка при наведеній температурі протягом 24 год.


5.2.8 При испытаниях дверей без порога расстояние от нижнего торца полотна двери до пола должно быть оговорено в договоре на проведение испытаний, но не менее 4 мм.

5.2.9 Удаление краев испытываемых ограждений или окон от стен, потолка или пола камер не должно быть меньше 500 мм.

Испытываемый образец следует размещать несимметрично по отношению к указанным ограждающим конструкциям.

5.2.10 Если испытываемое окно включает в себя открывающиеся створчатые элементы, то оно должно быть установлено так, чтобы эти элементы могли свободно открываться и закрываться.

5.2.11 Для закрепления стеклопакетов или элементов панельной конструкции допускается применение деревянных брусков сечением 25 мм х 25 мм с обязательным промазы-ванием возможных щелей звукоизоляционной замазкой. Пример решения узла крепления стеклопакета в испытательном проеме показан на рисунке 2.

5.2.12 При испытаниях в помещениях камеры следует поддерживать постоянную температуру (20±3)°С.

Измерения следует проводить после выдерживания образца при этой температуре в течение 24 ч.




1 - еластичний ущільнювальний матеріал; 2 -проріз стіни; 3 - штукатурний шар; 4 - спеціальна замазка (герметик) або еластична прокладка; 5 -склопакет (фрагмент світлопрозорої конструкції);

6 - дерев'яний брусок

Рисунок 2 - Вузол кріплення склопакета (фрагмента світлопрозорої конструкції) у прорізі перегородки

1 - эластичный уплотняющий материал; 2 - проем стены; 3 - штукатурный слой; 4 - специальная замазка (герметик) или эластичная прокладка;

5 - стеклопакет (фрагмент светопрозрачной конструкции); 6 - деревянный брусок

Рисунок 2 - Узел крепления стеклопакета (фрагмента светопрозрачной конструкции) в проеме перегородки


ДСТУ Б В.2.6-19-2000 (ГОСТ 26602.3-99) С.7



5.3 Проведения випробувань

5.3.1 Поперемінне відчиняють і зачиняють стулки (полотна) випробуваних зразків не менше 10 разів.

5.3.2 Вмикають передавальну систему і вимірюють рівень звукового тиску за допомогою приймальної вимірювальної системи у послідовності, що передбачена ГОСТ 27296.

5.3.3 Вимірювання слід проводити в тре-тиннооктавних смугах частот. Частотний діапазон при вимірюваннях повинен бути від 100 до 3150 Гц з такими середніми геометричними частотами третиннооктавних смуг:

100, 125, 160, 200, 250, 315, 400, 500, 630, 800, 1000,1250,1600,2000,2500, 3150.

Рекомендується для одержання додаткової інформації проводити вимірювання у смугах з частотами 50,63,80,4000, 5000 Гц.

5.3.4 Індекс ізоляції повітряного шуму випробуваної конструкції визначають згідно з СТ СЕВ 4867 співставленням одержаної у результаті вимірювань частотної характеристики ізоляції повітряного шуму R(f) з оцінною кривою.

  1. Правила обробки результатів

випробувань

5.4.1 Середні рівні звукового тиску Lm1 і Lm2, дБ, в приміщеннях високого і низького рівня визначають згідно з ГОСТ 27296 за формулою

5.3 Проведение испытаний

5.3.1 Попеременно открывают и закрывают створки (полотна) испытываемых образцов не менее 10 раз.

5.3.2 Включают передающую систему и измеряют уровень звукового давления при помощи приемной измерительной системы в последовательности, предусмотренной ГОСТ 27296.


5.3.3 Измерения следует проводить в третьоктавных полосах частот. Частотный диапазон при измерениях должен быть от 100 до 3150 Гц со следующими средними геометрическими частотами третьоктавных полос: