7.3 Атестація полігона

  1. Організація і порядок проведення на полігоні метрологічної атестації методики виконання вимірювань регламентовані ГОСТ 8.010.

  2. Під час метрологічної атестації перевіряють відповідність результатів виконаних вимірювань вимогам цього ДСТУ:

  • маси та баласту, геометричних параметрів, положенню центра маси ДТЗ;

  • технічних характеристик і параметрів засобів вимірювання інерційного навантаження на пасажирів легкового автомобіля, швидкості руху ДТЗ;

  • технічних характеристик засобів вимірювання лінійних величин, розмірів елементів огородження, поперечного прогину огородження, а також параметрів (розмірів) смуги вибігу ДТЗ;

  • технічних засобів спостереження за процесом наїзду ДТЗ на огородження.

8 ВИЗНАЧЕННЯ ІНЕРЦІЙНИХ НАВАНТАЖЕНЬ (ASI)

8.1 Режим випробувань

8.1.1 Ці випробування проводять за типами наїздів ТВ11, ТВ21, ТВ22, ТВ31, ТВ32 легковим автомобілем відповідної маси з дотриманням параметрів наїзду (швидкості руху та кута наїзду) згідно з таблицями 2 і 3 ДСТУ Б В.2.3-10 або таблицями 1 і 2 ДСТУ Б В.2.3-12.

  1. Легковий автомобіль, призначений для випробувань, повинен бути споряджений двома манекенами натуральної величини, яких розміщують на передніх сидіннях.

  2. Інерційні навантаження визначають розміщеними у трьох площинах відносно головних його осей пристроями – акселерометрами згідно з ГОСТ 18955 та ГОСТ 8.476 з частотними характеристиками, що забезпечують фіксацію максимальних значень негативного прискорення (уповільнення) автомобіля у просторі під час контакту з огородженням (ах, ay, az).

Частота сприйняття прискорення – не менше 20 Гц.

8.1.4 Швидкість руху у момент первинного контакту з огородженням визначають спідометром автомобіля, перевіреного в установленому порядку та обладнаного інерційним утримувачем стрілки. Допускається встановлення на транспортних засобах записуючого спідометра з точністю виміру швидкості у діапазоні від 60 км/год до
110 км/год – з допустимими відхилами в межах плюс, мінус 3 км/год.

Швидкість ДТЗ перед контактом з огородженням визначають за допомогою пристрою, який включає і виключає електронний годинник згідно з ДСТУ 3501 та
ГОСТ 26272.

8.2 Вимірювання за пристроями спостереження

8.2.1 Відеозапис процесу взаємодії автомобіля з огородженням слід виконувати одночасно трьома кінокамерами на кіноплівку шириною 16 мм з частотою 24 кадри в секунду або трьома відеокамерами. Дві кіно-відеокамери повинні бути розташовані по одній осі з робочою ділянкою огородження і направлені назустріч одна до одної, а третя – в зоні первинного контакту автомобіля з огородженням, над ним. Відеозапис на третю кіно-відеокамеру доцільно вести з більш високої точки, яка знаходиться позаду лінії огородження, що дозволяє фіксувати процес взаємодії автомобіля з огородженням.

8.2.2 Дублювання вимірювання швидкості наїзду на огородження здійснюють стаціонарним пристроєм, який розміщують поруч зі смугою розгону на відстані не більше 6 м від точки первинного контакту з огородженням (рисунок А. 1).

  1. Фактичний кут наїзду на огородження вимірюють по слідам задніх коліс автомобіля та за даними відеозапису або кінозапису, який здійснювався зверху з місця опори № 3 (рисунок А.1). Допустимий відхил фактичного кута наїзду від нормованого становить мінус 1,5 °.

  2. За даними блоку датчиків відповідних прискорень, які встановлені в центрі мас, визначають прискорення (уповільнення) по головним його осям.

  3. Для визначення фактичних величин швидкості і кута вибігу легкового автомобіля використовують дані відеозапису, який був виконаний назустріч руху автомобіля (місце опори № 2, рисунок А.1). Визначення параметрів смуги вибігу автомобіля проводять по слідам коліс, залишених на піску смуги з твердим покриттям.

8.2.6 Визначення відстаней переміщення і швидкості руху автомобіля в процесі його взаємодії з огородженням, а також фіксація деформацій огородження та поверхні ґрунтової смуги та смуги з твердим покриттям на всю довжину робочої і кінцевої ділянки огородження і на всю ширину смуг здійснюють по координатній сітці.

9 ВИЗНАЧЕННЯ СТРИМУВАЛЬНОЇ ЗДАТНОСТІ, ПОПЕРЕЧНОГО ПРОГИНУ ТА ДИНАМІЧНОГО ГАБАРИТУ

9.1 Режими випробувань

9.1.1 Режим випробувань повинен відповідати встановленому у ТУ на виготовлення конструкції огородження з урахуванням максимальної стримувальної здатності згідно з таблицею 2 ДСТУ Б В.2.3-10 та таблицею 1 ДСТУ Б В.2.3-12.

Огородження підлягають випробуванням у відповідних режимах: за визначеною швидкістю та навантаженням ДТЗ (ТВ32 – ТВ81 згідно з ДСТУ Б В.2.3-10 таблиця 3).

9.1.2 У випадку, коли ДТЗ у процесі випробувань не був затриманий огородженням, а також при невиконанні вимог надійності огородження, відповідно до 5.5, 5.6 ДСТУ Б В.2.3-10, і підрозділу 5.2 ДСТУ Б В.2.3-12, стримувальну здатність даної конструкції огородження не визначають. Замовнику видають відповідний (негативний) висновок.

  1. Вимірювання швидкості наїзду ДТЗ на огородження виконують згідно з 8.1.4, кута наїзду – згідно з 8.2.3. Кут наїзду ДТЗ на огородження визначають геодезичним інструментом (теодолітом) шляхом вимірювання кута між віссю огородження та слідами коліс ДТЗ на смузі розгону.

  2. Похибки та допуски вимірювань швидкості та кута наїзду ДТЗ на огородження не повинно перевищувати плюс, мінус 1 %. До розрахунку стримувальної здатності огородження приймають швидкість згідно з діючими НД, якщо відхили фактичної величини швидкості наїзду при випробуваннях від встановленої стандартами не перевищують мінус 7 %.

  3. Швидкість і кут вибігу ДТЗ визначають згідно з 8.2.5.

  4. Поперечний прогин огородження (w) і динамічний габарит ДТЗ (Wo) визначають за кіно або відеозаписом процесу взаємодії ДТЗ з огородженням
    (рисунок 1), здійснених з позицій 1 та 2 полігону (рисунок А.1).

Визначення поперечного прогину огородження (w) здійснюють за допомогою лінійки згідно з ГОСТ 8026 та ГОСТ 427. Довжину контакту ДТЗ з огородженням, а також протяжність смуги вибігу ДТЗ (L) вимірюють рулеткою згідно з ГОСТ 7502.

Рисунок 1


9.1.7 При обстеженні пошкоджень ДТЗ фіксують їх розміри і місце знаходження з урахуванням позначення частин ДТЗ відносно розміщення центра ваги (рисунок 2). Верхню і нижню частини ДТЗ позначають відповідно В та Н. У протоколі огляду ДТЗ місце знаходження пошкодження зазначають трьома літерами, наприклад, місце пошкодження лобового скла: RFB (зверху у правій передній частині автомобіля).

RF – права передня частина

RB – права задня частина

LF – ліва передня частина

LB – ліва задня частина

Рисунок 2


9.1.8 До протоколу огляду ДТЗ заносять його технічні характеристики (масу, габарити, координати центру мас, тощо) і, за потреби, додають фотографії.

9.1.9 Деформації елементів огородження та пошкодження ДТЗ визначають візуально.

10 ОФОРМЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИПРОБУВАНЬ

10.1 За результатами проведених випробувань Замовнику надають одне з наведених:

– звіт про проведення першої стадії випробувань з негативним висновком щодо їх результатів (невідповідність інерційним навантаженням);

– звіт і позитивний висновок щодо інерційних навантажень та звіт і негативний висновок про випробування огородження на стримувальну здатність;

– звіти про проведення випробувань у повному обсязі згідно з цим стандартом і висновок – дозвіл на виготовлення даної конструкції (марки) огородження.

10.2 Звіт про випробування

10.2.1 До вступної частини кожного звіту належить надати:

– інформацію про Замовника і Виконавця випробувань (повну назву, код, адреса, засоби зв'язку тощо);

– вид ДТЗ і марку автомобіля для випробувань, вид навантаження згідно з ДСТУ Б В.2.3-10;

– тип та марку огородження з посиланням на ТУ;

10.2.2 В розділах звіту "Випробування першої (другої) стадії" описують процес наїзду ДТЗ на огородження, де зазначають:

  • дату і час випробувань;

  • покриття смуги розгону;

  • погодні умови, стан ґрунтової смуги, смуги розгону;

  • дійсну швидкість руху ДТЗ перед контактом з огородженням;

  • місце розташування первинного контакту ДТЗ з огородженням (по номеру стояків огородження бар'єрного типу та відстані від нього);

  • реакцію елементів огородження на наїзд (у загальному вигляді);

  • траєкторію руху автомобіля під час випробувань.

10.2.3 У підрозділі "Огородження" розділу звіту "Наслідки наїзду на огородження" фіксують зміни, які сталися в конструкції огородження під час наїзду:

  • загальні пошкодження огородження;

  • розміри та розташування тріщин, параметри зсуву огородження парапетного типу;

  • розрив балки, відрив та деформації консолі, згинання, вирив стояка, розрив поздовжнього зв'язку тощо у огородженнях бар'єрного типу;

  • конкретні пошкодження кожного з конструктивних елементів та елементів кріплення огородження.

10.2.4 У підрозділі "ДТЗ" розділу звіту "Наслідки наїзду на огородження" детально описують стан ДТЗ і його положення після наїзду на огородження. Відмічають чи пересік автомобіль огородження чи ні, наводять дійсний кут наїзду, положення автомобіля після наїзду (чи перевернувся на бік (дах, інший бік, на 360 °).

10.2.5 У підрозділах звіту "Результати випробувань" до кожної стадії випробувань відповідно надають:

  • зведену таблицю вимірювань інерційних навантажень;

  • параметри дійсного і безпечного вибігу ДТЗ;

  • величину поперечного прогину огородження і місце його знаходження;

  • величину динамічного габариту ДТЗ.

10.2.6 У зведених таблицях вимірів інерційного навантаження наводять дані про повздовжнє, поперечне і вертикальне навантаження і загальне інерційне навантаження (ASI), визначене за формулою:

(1)

де ах, ay, az – визначене акселерометрами максимальне поздовжнє (ах), поперечне (ау), вертикальне (az) інерційне уповільнення легкового автомобіля під час наїзду на огородження.

10.2.7 У відповідній таблиці окремо зазначають індекс поперечного інерційного перевантаження водія, пасажирів (І):

2)

10.2.8 До звіту про проведення випробувань огороджень додають: кіно-відеокасету, фотографії, план-схему випробувань, оригінали всіх документів, складених під час випробувань, копії актів (протоколів) перевірки приладів, що використовувались.

10.3 Висновки

10.3.1 Позитивний висновок про відповідність конструкції даної марки огородження вимогам призначеності дають у тому разі, якщо:

  • під час контакту легкового автомобіля з огородженням були виконані вимоги призначеності даного типу огородження;

  • індекс загального інерційного навантаження легкового автомобіля у центрі його мас (ASI) не перевищує 1,0, а індекс інерційного перевантаження водія, пасажира – 0,5;

  • параметри вибігу легкового автомобіля не перевищують параметри його безпечного вибігу.

10.3.2 Позитивний висновок щодо надійності конструкції даної марки огородження видають, якщо при наїзді ДТЗ дотримані вимоги відповідного НД:

  • огородження не було зруйновано;

  • ДТЗ не пересік огородження;

  • параметри вибігу ДТЗ не перевищують параметри безпечного вибігу.

10.3.3 Протокол-висновок за 10.3.1, 10.3.2, позитивний або негативний, оформлюють згідно з додаткам Б та додатком В (форма протоколу надається з прикладом заповнення).

10.3.4 Результати проведення випробувань (оригінали протоколів випробувань першої і другої стадії, звіт про випробування тощо) повинні зберігатися не менше ніж 10 років.

10.4 Висновок – дозвіл

10.4.1 Висновок-дозвіл видають замовнику, якщо висновки за 10.3.1, 10.3.2, позитивні. Дозвіл оформляють згідно з додатком Г.

ДОДАТОК А
(обов'язковий)

СХЕМА ВИПРОБУВАЛЬНОГО ПОЛІГОНУ

1, 2, 3 – кіно-відеокамери

  1. - смуга розгону ДТЗ

  2. - ґрунтова смуга для огородження

  3. - огородження

  4. - смуга з твердим покриттям

  5. - пристрій для вимірювання швидкості руху ДТЗ


Рисунок А.1


ДОДАТОК Б
(обов'язковий)

ФОРМА З ПРИКЛАДОМ ОФОРМЛЕННЯ ПРОТОКОЛУ ВИПРОБУВАНЬ ПЕРШОЇ СТАДІЇ

Марка огородження

Номер випробувань



Дата


27.06.2005

Вид навантаження

ТВ11

Автомобіль

Опель Корса

Маса (кг)

913

Баласт (кг)

68 + 75 (манекени)

Висота центра мас (мм)

480

Відстань від передньої вісі до центра мас (мм)


910

Швидкість (км/год)

104,4

Кут наїзду (градус)


20

Довжина робочої ділянки огородження

15 секцій по 4 м = 60 м

Довжина початкової і кінцевої ділянок


24м

Результати:


Перевертання ДТЗ (так, ні)

Ні

Безпечний вибіг ДТЗ (так, ні)

Так

Довжина контакту (м)

7,2

ASI (-)

0,77

І


0,45

Висновок та коментар:


Конструктор

підпис

_________________________

(П.І.Б.)

Технолог

підпис

__________________________

(П.І.Б.)