9.3 Лабораторні випробування непрозорих огороджувальних конструкцій

  1. За результатами випробувань встановлюються значення амплітуди коливання температури внутрішньої поверхні огороджувальної конструкції Аτ.вн, °С, та внутрішнього повітря АТ.вн, °С, та час доби, що відповідає максимальному значенню температури внутрішньої поверхні огороджувальної конструкції (z1), год, час доби, що відповідає максимальному значенню температури внутрішнього повітря (z2), год.

  2. Амплітуда коливань температури внутрішньої поверхні огороджувальної конструкції, що відповідає розрахунковим тепловим умовам, Аτ.в, °С, розраховується згідно з 9.1.13.

  3. Послідовно виконуються дії, наведені в 9.1.16 та 9.1.17.

9.4 Довірчий інтервал визначення значень показників теплостійкості визначають за формулами:

  1. Відносна похибка визначення показників теплостійкості огороджувальних конструкції за даним методом не повинна перевищувати 15%.

  2. Оцінювання невизначеності вимірювань необхідно проводити згідно з ДСТУ-Н РМГ 43 (РМГ 43, IDТ).


10 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ

  1. Виконавці під час випробувань повинні дотримуватися вимог безпеки відповідно до ГОСТ 12.1.013, і ГОСТ 27570.0 (МЭК 335-1).

  2. Монтаж первинних ПТ та піранометрів на зовнішній поверхні огороджувальних конструкцій на поверхах вище першого повинен проводитися з лоджій, балконів або монтажних засобів із дотриманням вимог безпеки при роботі на висоті згідно з ДБН А.3.2-2.

  3. Виконавці під час випробувань у натурних умовах повинні бути одягнені у спецодяг і мати засоби індивідуального спецзахисту (каски, захисні окуляри, респіратори тощо). Для виконання робіт на даху виконавці мають бути забезпечені запобіжними поясами і спецвзуттям. Роботу на даху дозволено лише після надійного закріплення запобіжного пояса.

  4. Виконавці для роботи з електроприладами повинні мати допуск до виконання даного виду робіт.

  5. Усі роботи, пов'язані з установленням та підключенням до електричного ланцюга вимірювальних, приладів, що не мають автономного живлення, мають бути погоджені з керівництвом обстежуваного об'єкта.

  6. Прилади, що вмикаються в мережу напругою більше ніж 36 В, мають бути заземлені і не мати неізольованих контактів.

  7. Підключення приладів, що працюють на змінному струмі, має бути виконане кабелем відповідного типу, прокладеним у місцях, що виключають його пошкодження.

  8. Роботи у зоні розміщення джерел струму або струмопідвідних пристроїв дозволяються лише після знеструмлення останніх.

Забороняється: перебувати під час роботи на даху одному; перебувати на крутих сходах більше однієї людини при підйомі чи спуску з апаратурою.

11 ВИМОГИ ДО КВАЛІФІКАЦІЇ ОПЕРАТОРІВ

  1. Випробування теплостійкості огороджувальних конструкцій будівлі, споруди можуть проводити організації (лабораторії), акредитовані на технічну компетентність і незалежність згідно з вимогами ДСТУ ISO/IEC 17025 в галузі випробування будівельних матеріалів, виробів, конструкцій та будівель за теплофізичними показниками.

  2. До випробувань у натурних умовах залучають групу не менше ніж з двох операторів, один із яких повинен бути атестований згідно з порядком, встановленим "Настановою з якості випробувальної лабораторії (організації)". Один з операторів повинен бути призначений відповідальним за роботи на об'єкті, що випробовується.

  3. Оператори, які входять до складу групи, повинні мати вищу або середню технічну освіту, знання і навички в галузі електричних вимірювань неелектричних величин, володіти основами теплового неруйнівного контролю і спеціальними знаннями в області будівельної теплофізики, технології будівництва, а також досвідом теплофізичних вимірювань із застосуванням термометричних засобів, користуватися комп'ютерною технікою та мати документи, що підтверджують їх кваліфікацію і професійні навички роботи.

  4. Оператори перед виїздом на об'єкт повинні заздалегідь вивчити технічну і експлуатаційну документацію на застосовані засоби вимірювання і допоміжне устаткування.


12 ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИПРОБУВАНЬ

  1. За результатами випробувань має бути оформлений протокол випробувань з оцінюванням відповідності теплотехнічних показників об'єкта випробувань нормативним вимогам.

  2. Протокол за результатами випробувань складають із наведенням:

- інформації про замовника, виконавця, найменування та характеристики об'єкта, що випробовується;

- типу випробувань (оцінювання відповідності шляхом сертифікації, кваліфікаційні, періодичні тощо);

- дати та тривалості проведення вимірювань;

  • показників погодних умов;

  • переліку застосованої апаратури з наданням інформації про повірки;

  • основних даних вимірювань;

  • результатів визначення показників теплостійкості огороджувальних конструкцій;

  • результатів оцінювання відповідності проектних значень теплостійкості огороджувальних
    конструкцій нормативним вимогам згідно з ДБН В.2.6-31;

  • результатів оцінювання відповідності фактичних значень показників теплостійкості, визначених у результаті випробування, чинним нормам.

12.3 Протокол має бути складено за формою, що встановлена у "Настанові з якості випробувальної лабораторії (організації)" виконавця робіт.

ДОДАТОК А

(довідковий)

ПЕРЕЛІК СТАНДАРТНОГО УСТАТКУВАННЯ ТА ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ, ЯКІ РЕКОМЕНДОВАНО ДЛЯ ЗАСТОСУВАННЯ ПРИ ПРОВЕДЕННІ ВИПРОБУВАНЬ


Термопари хромель-алюмель або хромель-копель із діаметром електродів 0,3 мм, завдовжки до 25000 мм і ПХВ ізоляцією згідно з ДСТУ 2857 (ГОСТ 6616) та ДСТУ 2837 (ГОСТ 3044).

Лабораторна установка для визначення теплостійкості зовнішніх огороджувальних конструкцій.

Вольтметр цифровий постійного струму згідно з ДСТУ ГОСТ 9736, ГОСТ 8711 (МЭК 51-2).

Потенціометри постійного струму згідно з ГОСТ 9245.

Потенціометр згідно з ГОСТ 7164.

Вимірювальні мости постійного струму згідно з ГОСТ 7165.

Універсальний піранометр М-80М згідно з чинною НТД.

Стрілочний актинометричний гальванометр ГСА-1М згідно з чинною НТД.

Метеорологічний скляний термометр згідно з ГОСТ 13646.

Метеорологічний термометр ТМ-8 згідно з ГОСТ 112.

Метеорологічний тижневий термограф М16АН згідно з ГОСТ 6416.

Анемометри згідно з ГОСТ 6376 і ГОСТ 7193.

Посудина Дьюара згідно з чинною НТД.

Комп'ютерно-вимірювальна система контролю температури згідно з ГОСТ 8711 (МЭК 51-2), ДСТУ ГОСТ 9736.

Сталева рулетка згідно з ДСТУ 4179. Компас згідно з чинною НТД. Секундомір згідно з чинною НТД.

ДОДАТОК Б

(довідковий)

СХЕМА ЛАБОРАТОРНОЇ УСТАНОВКИ

1 - освітлювачі; 2 - зовнішній відсік; 3 - приставний внутрішній відсік;

4 - випробувальна конструкція; 5 - розсіювальний екран для регулювання рівномірності потоку випромінювання; 6 - гумові ущільнювачі


Рисунок Б.1 - Схема лабораторної установки

ДОДАТОК В

(довідковий)

СХЕМА ВСТАНОВЛЕННЯ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ ПРИ ПРОВЕДЕННІ ВИПРОБУВАНЬ НЕПРОЗОРИХ ОГОРОДЖУВАЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ

1 - зовнішній сонцезахисний пристрій; 2 - піранометр; 3 - первинні ПТ


Рисунок В.1 - Схема встановлення датчиків на зовнішній поверхні непрозорої огороджувальної конструкції

Рисунок В.2 - Схема розміщення первинних ПТ у приміщенні при випробуванні непрозорої огороджувальної конструкції

ДОДАТОК Г

(довідковий)

СХЕМА ВСТАНОВЛЕННЯ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ ПРИ ПРОВЕДЕННІ ВИПРОБУВАНЬ СВІТЛОПРОЗОРИХ ОГОРОДЖУВАЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ


1 - піранометр


Рисунок Г.1 - Схема встановлення піранометра при випробуванні світлопрозорої огороджувальної конструкції

Рисунок Г.2 - Схема розміщення первинних ПТ у приміщенні при випробуванні світлопрозорої огороджувальної конструкції

ДОДАТОК Д

(довідковий)

ВИЗНАЧЕННЯ ЗАТУХАННЯ АМПЛІТУДИ КОЛИВАНЬ ТЕМПЕРАТУРИ ЗОВНІШНЬОГО ПОВІТРЯ В ТЕРМІЧНО НЕОДНОРІДНІЙ ОГОРОДЖУВАЛЬНІЙ КОНСТРУКЦІЇ


Д.1 Для багатошарової огороджувальної конструкції з теплопровідними включеннями у вигляді обрамляючих ребер амплітуда коливань температури внутрішньої поверхні огороджувальної конструкції визначається з урахуванням теплофізичних характеристик матеріалів теплопровідних включень.

Д.2 Площинами, паралельними напрямку теплового потоку, огороджувальна конструкція умовно розрізається на ділянки так, щоб у межах кожної ділянки конструкція була однорідна.

Визначається площа основного, поза ділянками теплопровідних включень, поля огороджувальної конструкції F1 визначаються і підсумовуються площі ділянок із включеннями F2 , F3 тощо. Для кожної з ділянок за методикою додатка П ДБН В.2.6-31 знаходяться величини затухання амплітуди коливань температури зовнішнього повітря v1, v2, v3 тощо.

Д.3 Для неоднорідної огороджувальної конструкції з одним видом теплопровідного включення величина затухання амплітуди коливань температури зовнішнього повітря знаходиться за формулою:

Д.4 Для неоднорідної огороджувальної конструкції з двома характерними теплопровідними включеннями знаходиться еквівалентне значення затухання vекв для ділянок теплопровідних включень за формулою:


Код УКНД 91.120.10


Ключові слова: амплітуда коливань температури, будинки, лабораторна установка, метод визначення, невизначеність вимірювань, непрозорі огороджувальні конструкції, світлопрозорі огороджувальні конструкції, теплостійкість.

5