Якщо в повторній вибірці якість з'єднань відповідає вимогам підпункту а), то партія має бути прийнята після виправлення дефектних з'єднань.

Якщо у вибірці число з'єднань, оцінених балом 1 або 2, перевищує значення, вказані в підпункті б), то партія зварних з'єднань підлягає 100% контролю.

5.8.Оцінку якості таврових з'єднань стержнів з пластинами закладних деталей слід робити по двобальній системі, при цьому встановлюються наступні градації якості контрольованих з'єднань:

-бал1 -непридатні (допускається виправлення відповідно до рекомендацій додатка4);

-бал2-придатні.

5.9.Критерієм оцінки якості таврових з'єднань стержнів з пластинами закладних деталей служить значення різниці амплітуд опорного сигналуA0і максимального сигналу, відбитого від дефекту в контрольованому зварному з'єднанніAmахзгідно з таблицею 7.

Балом 1 оцінюють таврові зварні з'єднання, значення різниці амплітуд в яких рівні або більше за значення, вказані в таблиці 7.

Якщо у вибірці усі зварні з'єднання оцінені балом 2 або не більше двох з'єднань у різних закладних деталях, що мають більше двох стержнів, - балом 1, то партія зварних з'єднань підлягає прийманню, при цьому неякісні з'єднання закладної деталі підлягають виправленню (див. додаток 4).

Якщо у вибірці два і більше зварних з'єднань однієї закладної деталі або три з'єднання і більше в різних закладних деталях оцінені балом 1, то партія зварних з'єднань підлягає 100% контролю.

6. ОФОРМЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ КОНТРОЛЮВАННЯ

  1. Результати контролю мають бути занесені в журнал, форма якого наведена в додатку2.У журнал заносять результати контролю усіх зварних з'єднань незалежно від оцінки їх якості (придатний, обмежено придатний або не придатний).

  2. За результатами контролю організація, що виконує перевірку якості зварних з'єднань, видає висновок, який має бути підписаний керівником контрольного підрозділу та оператором, що проводив контроль.

7. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ

  1. При проведенні контролю на заводах залізобетонних конструкцій або будівельно-монтажних ділянках оператор повинен дотримуватися чинних загальних правил техніки безпеки у будівництві відповідно до будівельних норм і правил з техніки безпеки у будівництві.

  2. При роботі з ультразвуковим дефектоскопом оператор повинен дотримуватися чинних норм і правил з технічної експлуатації електроустановок.

ДОДАТОК 1

(рекомендований)

МЕХАНІЧНІ ПРИСТРОЇ І ПРИСТОСУВАННЯ-ШАБЛОН ДЛЯ КОНТРОЛЮ СТИКОВИХ З'ЄДНАНЬ СТЕРЖНІВ І ЗАКЛАДНИХ ДЕТАЛЕЙ

ДОДАТОК 2

(обов'язковий)

ФОРМА ЖУРНАЛІВ УЛЬТРАЗВУКОВОГО КОНТРОЛЮ

ДОДАТОК 3

(рекомендований)

СКЛАД І СПОСІБ ПРИГОТУВАННЯ ІНГІБІТОРНОГО КОНТАКТНОГО МАСТИЛА, ЩО ЛЕГКО ЗМИВАЄТЬСЯ


Склад

  1. Вода 8л

  2. Нітрит натрію (технічний)1,6кг

  3. Крохмаль (картопляний)0,24кг

  4. Гліцерин (технічний)0,45кг

  5. Сода кальцинована0,048кг

Спосіб приготування

Сода і нітрит натрію розчиняють у5 лхолодної води з подальшим кип'ятінням у чистому посуді. Крохмаль розчиняють у3 лхолодної води і вливають у киплячий розчин нітриту натрію і води. Розчин кип'ятять3-4хв, після чого в нього вливають гліцерин і розчин охолоджують. Мастило застосовують в інтервалі температур виробу і довкілля від 3°Сдо35 °С.

ДОДАТОК 4

(довідковий)

ВИПРАВЛЕННЯ НЕЯКІСНИХ ЗВАРЮВАЛЬНИХ З'ЄДНАНЬ


1.Стикові з'єднання стержнів,забракованізарезультатами ультразвукового контролю, можуть бути вирізані або посилені. Вирізане з'єднання слід замінити вставкою і заварити знову.

Допускається посилення неякісних зварних з'єднань згідно зі схемою, наведеною на рисунках1і2.

2.Для посилення дефектних з'єднань слід використати арматуру із сталі тієї ж марки, що і застиковані стержні. Площу круглої накладки (накладок) призначають з умов статичної міцності з'єднань, зручності зварювання, і вона повинна складати:

  • у вертикальних з'єднаннях, що виконуються в інвентарних формахFH0,4FCT(рисунок1);

  • у горизонтальних з'єднаннях, що виконуються на сталевихскобах-накладках(підкладках) відповідно доFH1,2FCT(рисунок2а), при цьому в накладках заздалегідь слід вирізати газовим різанням або простругати паз. При установці однієї накладкиFHFCT(рисунок2б),

деFH-площа стержня накладки;

FCT-площа застикованого стержня.

3.Посилення горизонтальних з'єднань стержнів, виконаних в інвентарних формах, слід здійснювати аналогічно наведеному на рисунку2а або2б, а з'єднань вертикальних стержнів на сталевих скобах аналогічно наведеному на рисунку1,забезпечивши щільне прилягання накладок.

4.Якщо граничні значення різниці амплітуд перевищують значення, вказані в таблиці7цього стандарту, зварне з'єднання посиленню не підлягає. Таке з'єднання слід вирізати, поставити вставку і знову заварити в двох місцях.

Виправлені таким чином з'єднання знову підлягають ультразвуковому контролю.

5. Забракованізакладні деталі можуть бути виправлені шляхом ручного дугового наплавлення швами валиків у місцях сполучення наплавленого під флюсом металу із стержнем і пластиною.

Виправлені таким чином закладні деталі формують у партію об'ємом більше100шт. і приймають відповідно доГОСТ 10922-90.

ДОДАТОК 5

(довідковий)

ПОЯСНЕННЯ ТЕРМІНІВ, ЩО ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ В СТАНДАРТІ


Опорний сигнал-сигнал (у децибелах), отриманий при проходженні ультразвукової хвилі від випромінюючого до приймального п'єзоперетворювача за відсутності дефектів на цьому шляху у випробувальному зразку або пластині.

Максимальна амплітуда сигналу-найбільший сигнал (у децибелах), що отриманий при проходженні ультразвукової хвилі від випромінюючого до приймального п'єзоперетворювача (при установці шукачів на виробі в заданому положенні) і що фіксується на екрані дефектоскопа при встановленому рівні чутливості.

Неспіввісність шукача і стержня-відстань між подовжньою віссю симетрії торцевої поверхні шукача і центром поперечного перерізу стержня.


Код УКНД: 91.080.40


Ключовіслова:арматуразалізобетонних конструкцій, з'єднання зварні стикові і таврові, ультразвукові методи контролю якості.

* Пояснення термінів наведені в додатку5.

7