1. Розігрів сплаву для пайки кабелів треба проводити спеціальними бензиновими або пропановими пальниками. Перенесення розплавленого сплаву необхідно проводити з тими ж обачностями, що і при перенесенні розігрітої кабельної маси.

  2. При роботі з паяльною лампою необхідно дотримуватись таких запобіжних заходів:

  1. заповнювати лампу тільки тією горючою рідиною, для роботи на якій вона призначена;

  2. наливати в бачок паяльної лампи пальне не більше ніж на три чверті його обсягу;

  3. не наливати і не виливати пальне, не розбирати лампу, не відчиняти пальник поблизу вогню;

  4. випускати тиск повітря з бачка лампи через наливну пробку тільки після того, як лампа погашена і пальник охолонув;

  5. у випадку несправності паяльної лампи роботу з нею припинити і лампу здати в ремонт;

є) при роботі з паяльною лампою на місці монтажу повинен бути ящик із піском і

вогнегасник.

  1. При монтажі кабельних закладок із застосуванням эпоксидних компаундів і лаків потрібно додержуватися вимог інструкцій, що прикладаються до кожного виду компаунду або лаку.

Не працювати з компаундами і лаками в приміщеннях, які не обладнані постійно діючої припливно-витяжною вентиляцією.

  1. Очистку броні кабелів від іржі перед фарбуванням необхідно проводити механізованим способом і, у виняткових випадках, вручну металевими щітками. Не користуватися для цих цілей шкребками.

  2. Лак для фарбування кабелів варто доставляти в тунель у металевому посуді зі щільною кришкою та у кількості, що не перевищує однозмінної витрати.

  3. При фарбуванні не палити, а також не користуватися відкритим вогнем у зоні виконання робіт і не проводити зварювальні роботи.

  4. При фарбуванні кабелів із помостів, риштувань або приставних драбин лак необхідно подавати до робочих місць у посудинах із кришками, які щільно закриваються, заповнених не більш ніж на дві третини їх ємкості. При роботі з приставних драбин посудину необхідно підвішувати на кабельні кронштейни. Не підвішувати його до щаблів драбини.

  5. Не користуватися в тунелях лаками з розчинниками, що виділяють шкідливі речовини (бензол, етилований бензин та ін.).

  6. Не проводити фарбування кабелів у тунелях і інших підземних спорудах, не забезпечених припливно-витяжною вентиляцією.

  7. При виконанні робіт в тунелях напівлежачи, сидячи або стоячи навколішках, необхідно користуватися підстилкою з повсті або іншого теплоізолюючого матеріалу.

  8. При роботах з кабельною масою, компаундом і епоксидним клейєм необхідно старанно захищати шкіру та очі, щільно застібати одяг. Частинки кабельної маси, компаунда чи епоксидного лаку, які потрапили на шкіру, необхідно видалити м'якою паперовою серветкою, а потім обмити цю ділянку шкіри гарячою водою з милом або 3%-ним розчином оцтової або лимонної кислоти. У випадку значного забруднення можна використовувати в невеликій дозі ацетон. Після цього промити шкіру теплою водою, обсушити і змазати жирною маззю на основі вазеліну, ланоліну або касторової олії. При виконанні робіт, пов'язаних із застосуванням свинцю, епоксидних смол і лаків необхідно старанно мити руки, особливо перед прийомом їжі і палінням.

  9. Роботи по заготівлі, обробці, згинанню металевих труб (для прокладки в них проводів або кабелів освітлення) і кріпленню зі з'єднувальними і освітлювальними коробками повинні проводитись в заготівельних майстернях.

  10. При пробиванні наскрізних отворів у цегляних і бетонних стінах небезпечна зона з обох боків отвору, що пробивається, повинна бути огороджена. При вирубуванні борозен і ніш огородження необхідно встановлювати з того боку, де провадяться роботи. При пробиванні отворів, борозен і ніш необхідно користуватися захисними окулярами.

  11. При установці конструкцій, які закріплюються за допомогою цементних, алебастрових або гіпсових розчинів, видаляти утримуючі клини, підпори, растяжки і т.п. можна лише після затвердіння розчину до відповідної міцності.

  12. Підйом заготовлених металевих труб на висоту до 3 м при їх вазі до 50 кг допускається проводити вручну через блок, а при більшій вазі - за допомогою ручної лебідки.

  13. Не знаходитися під встановлюваним устаткуванням і трубами, які монтуються до їх остаточного закріплення.

  14. Не кріпити помости, драбини, а також троси і тяги до змонтованого устаткування і металевих труб.

  15. При проштовхуванні в труби сталевого дроту або тросу для затягування проводів необхідно користуватися брезентовими рукавицями.

Не заглядати в трубу на виході з неї дроту (тросу).

  1. Для полегшення затягування в труби проводів необхідно перед цим протирати їх тальком.

  2. Затяжка в труби проводів невеликих перерізів (до 10 мм2) і незначній їх кількості (до 3-4) може бути здійснена вручну, а проводів великих перерізів - за допомогою спеціальної лебідки.

  3. В тунелях з ухилом технологічні візки повинні бути обладнані навісними стопорними гаками.

В тунелях з ухилами не користуватися візками без стопорних гаків.

  1. При монтажі освітлення стволів шахт роботи необхідно починати з верхньої площадки і послідовно переміщатися вниз. Знизу при підході до ствола повинен бути встановлений плакат «Стій, небезпечна зона!».

  2. Очистку і продувку сталевих труб, закладних деталей та іншого устаткування необхідно проводити тільки в захисних окулярах.

  3. Робочий інструмент, який застосовується при монтажі, повинен знаходитися в сумці електрослюсаря-монтажника.

Не підкидати інструмент, пристосування і матеріали працюючому нагорі або не кидати їх у ствол шахти.

Подача таких предметів повинна проводити в тарі за допомогою мотузки (троса).

  1. Перед установкою освітлювальної арматури та пусконалагоджувальної апаратури необхідно переконатися в надійності і міцності опорних конструкцій і кріпильних деталей.

  2. Пусконалагоджувальна апаратура, щити і шафи повинні установлюватися відповідно до проекту.

  3. Електротехнічне устаткування необхідно подавати в монтажну зону з таким розрахунком, щоб забезпечити його монтаж без проміжного складування.

  4. Піднімати і встановлювати електротехнічне устаткування вагою до 15 кг дозволяється вручну удвох; при більшій вазі необхідно застосовувати блоки, талі, лебідки і т.п.

  5. На період монтажних робіт жили ввідних кабелів повинні бути закорочені і заземлені.

  6. Розплавлений припой не передавати працюючим з рук у руки; у цьому випадку один із робітників повинен поставити казанок на тверду основу, а другий - узяти його.

  7. Закінчені монтажем кабельні лінії, електропроводки, освітлювальна арматура та апарати повинні бути випробувані підвищеною напругою від раніше змонтованого стороннього джерела струму.

  8. При випробуванні підвищеною напругою необхідно виконувати вимоги «Правил устрою електроустановок».

  9. Для випробувань повинні бути призначені бригади (ланки) у складі не менше двох осіб, з яких старший (бригадир) повинен мати групу з електробезпеки не нижче IV, а інші - не нижче III.

  10. Напруга для перевірки електричних мереж і устаткування може бути подана лише після повного закінчення монтажних робіт.

  11. Вимір опору ізоляції кабельних ліній і електроустановок з робочою напругою до 1 кВ проводять мегометром на напругу 1000 В. Вимір дозволяється проводити після того, як робітник, котрий провадить вимір, особисто переконається в тому, що об'єкт вимірювання (установка, кабель і т.п.) з усіх боків відключений від інших частин установки та в межах випробовуваного об'єкта

немає людей.

  1. Кабельні лінії з робочою напругою 6-10 кВ випробовуються мегометром на напругу 2,5 кВ, а потім кенотронною установкою.

Перед початком випробування необхідно видалити з кабельної траси всіх людей. На протилежному кінці виробовуваного кабеля розвести жили, встановити огородження з плакатом «Стій! Висока напруга!» і біля огородження виставити електрослюсаря-монтажника. По закінченні випробування жили кабеля розрядити на землю, закоротить і заземлити.

    1. При необхідності виконання будь-яких робіт (усунення несправностей і т.п.) по розпорядженню відповідальної за випробування особи, напругу на вводі необхідно зняти, відключити всі рубильники та автомати, передбачені схемою енергопостачання даного об'єкта, на ввідний кабель накласти заземлення і вивісити плакат «Не включати, працюють люди!». Електрослюсарі-монтажники повинні виконувати ці роботи по наряду-допуску.

  1. Вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах і транспортуванні барабанів із кабелем, устаткування і матеріалів до місця виробництва робіт.

    1. Всі вантажно-розвантажувальні роботи повинні виконуватися під керівництвом особи, відповідальної за безпечне переміщення вантажів кранами, призначеної спеціальним наказом керівництва.

    2. Роботи повинні виконувати особи, навчені по програмі «стропальник».

    3. Навантаження і розвантаження великовагових і громіздких вантажів, а також барабанів з кабелем, повинні проводитись механізованим способом (за допомогою підйомних кранів, автонавантажувачів, лебідок, талей і т.п.).

    4. Кожний електрослюсар-монтажник повинен знати встановлену на вантажно-розвантажувальній площадці систему обміну умовними сигналами між особою, яка керує вантажопідіймальними операціями, і машиністом крана або мотористами лебідок, а також робочими на відтяжках. Всі сигнали машиністу крана або мотористу лебідки подаються керівником робіт або, призначеним для цієї цілі, одним з електрослюсарів-монтажників.

Сигнал «Стоп» подається будь-яким робітником, який помітив небезпеку.

При підйомі вантажу поза полем зору машиніста крана, між ним і робочими місцями електрослюсарів-монтажників повинен бути встановлений радіо- або телефонний зв'язок.

  1. На роботах по навантаженню (розвантаженню) електрослюсарі- монтажники повинні:

  1. дотримувати колійного габариту;

  2. не допускати розвантаження устаткування, барабанів із кабелем і т.п. скиданням;

  3. відчиняти борти автомобіля, причіпного пристрою і т.п. тільки переконавшись, що доставлений вантаж знаходиться у стійкому положенні;

  4. не допускати переміщення вантажів краном над кабіною водія.

  1. Строповку вантажів слід проводити інвентарними стропами або спеціальними вантажозахватними пристосуваннями.

Способи строповки повинні виключати можливість падіння вантажу.

Для запобігання від перетирання тросів гострими ребрами елементів конструкцій, електрослюсар-монтажник повинен установлювати між стропами і ребрами дерев'яні підкладки, прикріплені до конструкції або троса.

  1. Вантаж під час переміщення необхідно утримувати від розгойдування та обертання гнучкими відтяжками. Змінювати положення, розвертати вантаж у висячому положенні можна тільки при нерухомому стані піднятого вантажу. Не супроводжувати вантаж руками під час його переміщення.

  2. Перед подачею машиністу крана сигналу на підйом вантажу або його

переміщення необхідно переконатися:

а) у тому, що вантаж повністю звільнений від перешкод, які заважають підйому; б) у відсутності людей в радіусі дії крана.

  1. Не знаходитися під вантажем або стрілою крана при підйомі, переміщенні та опусканні вантажу. Всі працюючі повинні розташовуватися в безпечній зоні, рівній довжині стріли крана плюс 5 м.

  2. Розстроповка вантажу дозволяється тільки після його опускання і міцного, стійкого закріплення.

Не залишати піднятий вантаж у висячому положенні.

  1. Виправлення в строповці необхідно проводити до підйому вантажу. Якщо дефект в строповці виявлений під час підйому, піднятий вантаж повинен бути опущений, дефект усунений і тільки після цього підйом може продовжуватись.

  2. Перед навантаженням барабани з кабелем повинні бути оглянуті, всі цвяхи, що стирчать, видалені або загнуті, кінці кабелів на барабанах надійно закріплені.

Не проводити навантаження барабанів, що мають пошкодження каркаса.

  1. Навантаження барабанів з кабелем до кузова автомобілів і на причіпи повинні проводитись за допомогою піднімального засобу. Допускається навантаження вручну накочуванням барабанів з високих платформ або апарелів по міцних настилах.

Не слід знаходитися в кузовах автомобілів і причіпів людям під час навантаження барабанів.

  1. Завантажені в кузов автомобіля або причіпа барабани повинні стояти вертикально на обох щоках і бути надійно закріплені від переміщення під час транспортування розчалками з дроту і дерев'яних підкладок (клинами).

  2. При транспортуванні барабанів у кузовах автомобілів і причіпів перебування людей у них не допускається.

  3. Барабани з кабелем повинні розвантажуватися на заздалегідь підготовлену горизонтальну площадку. На площадці барабани повинні розміщатись рядами вертикально в один ярус і закріплюватися від самочинного розкочування. Відстань між барабанами в рядах повинна бути не менше 1 м, щоб забезпечити вільний доступ до внутрішніх кінців кабелів для виробництва необхідних вимірів і випробувань. Перекатка барабанів з кабелем вручну повинна бути мінімальною і тільки у напрямку, вказаному стрілкою на щоці барабана.

  4. Місце спуску устаткування і барабанів з кабелем у тунель визначається ПВР.

  5. Барабани з кабелем, що опускаються в кліті шахтного підйому, повинні бути встановлені в середині кліті і надійно закріплені дерев'яними підкладками (клинами).

  6. Спуск барабанів із кабелем по стволу шахти під кліттю провадиться тільки відповідно до вимог ПВР.

  7. Барабани з кабелем, що спускаються по лісоспуску, повинні бути надійно прикріплені до піднімального канату лебідки.

  8. У тунелі мілкого закладення барабани з кабелем опускаються через проріз у перекритті тунелю підйомним краном. При спуску барабанів не слід знаходитися під прорізом. Підходити до барабана можна тільки після дозволу керівника робіт, коли барабан буде опущений на візок або підошву виробки. Проріз у тунелі по всьому периметру повинен бути огороджений.

  9. Барабани з кабелем і інше устаткування, спущені в тунель, повинні доставлятися до місця робіт на платформах мотовозами.