- утримувати спецодяг і спецвзуття у справному стані і чистому вигляді;

- перед кожним прийманням їжі мити руки з милом і теплою водою;

- дотримуватись питного режиму з врахуванням особливостей умов праці;

- дотримуватись режиму праці і відпочинку;

- у разі появи температури чи інших ознак захворювання негайно звертатись до лікаря.

Для виключення випадків отруєння забороняється застосовувати етильований бензин чи метанол (інші легкозаймисті і отруйні речовини) для миття рук, спецодягу чи деталей.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.

2.1. Одягнути спецодяг. Брезентову куртку слід одягнути на випуск поверх штанів. Штани одягнути поверх чобіт і надійно їх закривати.

2.2. Встановити АРГМ так, щоб на балон з пропан-бутаном та ацетиленом не попадало сонячне проміння, унеможливити механічне пошкодження балонів, кабелів, шлангів, а відстань до місця проведення робіт має бути не менше 15 м.

2.3. Перевірити справність засобів індивідуального захисту (щитки, захисне скло, окуляри, рукавиці, тощо).

2.4. Оглянути місце проведення робіт та привести його в порядок (очистити від сміття, легкозаймистих та паливних матеріалів).

2.5. Перевірити справність електрозварювальної апаратури, електровимірювальних приладів, електрокабелю, редуктора та манометра на кисневому, ацетиленовому та пропан-бутановому балонах, терміни випробування кисневого, ацетиленового та пропан-бутанового балонів. На балонах мають бути відповідні написи та пофарбування, справність вентилів на балонах, наявність та справність заземлення зварювальної машини та трансформатора, запобіжні клапани ацетиленового генератора, справність пальника та різака, міцність і щільність приєднання газових шлангів до пальника (різака) і редукторів, наявність прокладки для редуктора.

2.6. Завантажувати ацетиленовий генератор карбідом кальцію слід тільки тією грануляцію і тією кількістю, які вказані в паспорті завода-виготовлювача. Наповнювати генератор водою слід тільки до рівня контрольних отворів. Не дозволяється залишати біля генератора просипаний карбід або карбідний пил.

2.7. Для розкриття посудин з карбідом кальцію не дозволяється застосовувати паяльні лампи, різаки, а також інструмент та пристосування які утворюють іскри.

2.8. Під час розкриття барабанів з карбідом кальцію потрібно стояти з боку, протилежного стінки зі швом. Поверхня кришки, що відкривається має бути змащена тавотом або маслом.

2.9. Не знімати ковпак з балона ударами молотка, зубила та інших інструментів, які можуть утворювати іскри.

2.10. Після зняття ковпака оглянути його і перевірити:

- штуцер балона на відсутність видимих слідів мастила, жиру і справність різьби штуцера та вентиля;

- наявність і справність ущільнювальної прокладки в місцях приєднання штуцера до редуктора балона.

2.11. Перед початком приєднання редуктора до кисневого, ацетиленового (пропан-бутанового) балона:

- перевірити вхідний штуцер і накидну гайку редуктора (переконатися в справності різьби гайки, у відсутності слідів мастила і жиру, а також наявність ущільнювальної фібрової прокладки фільтра на вхідному штуцері редуктора):

- провести продування штуцера кисневого та ацетиленового балона

плавним короткочасним відкриттям вентиля на 1/4- 1/2 оберту для видалення сторонніх часток (той, хто відкриває, повинен стояти з протилежного боку від струменя газу), закривати вентиль після продування слід, не застосовуючи ключа.

2.12. Не користуватись редуктором з несправною різьбою в накидній гайці та іншими недоліками.

2.13. Не допускати дотику балонів і шлангів до струмопровідних дротів.

2.14. Переносні пальники та різаки приєднуються до балонів зі зрідженими газами за допомогою гумотканих рукавів розрахованих на тиск 0,63 МПа (6,3 кгс/см2).

2.15. Довжина рукава не може перевищувати в монтажних умовах 40м. Він має складатися не більше, як з трьох окремих частин, з'єднаних між собою гофрованими латунними двосторонніми ніпелями.

2.16. Кінці рукавів довжиною 1 м мають бути пофарбовані - ацетилен, пропан-бутан - червоний; - кисень - синій; і надійно закріплювати на балоні і на пальнику хомутами.

Під час складання рукавів не допускається їх сплющення, скручення і перегинання.

2.17. Не дозволяється користуватись, замоченими рукавами. Не допускається попадання на рукави вогню, іскор та сторонніх предметів.

2.18. Перед початком робіт рукави підлягають огляду і випробуванню -не рідше одного разу в три місяці.

Не дозволяється продувати рукави для горючих газів киснем, кисневий рукав - горючим газом, а також замінювати рукава один одним.

2.19. Використання дефектних рукавів та їх ремонт не дозволяється. Дефектні місця рукава слід вирізати, а окремі частини з'єднати

гофрованими ніпелями.

Не дозволяється виконувати з'єднання рукавів за допомогою гладких трубок.

Місця приєднання рукавів слід перевіряти на герметичність перед початком і під час роботи.

2.20. Металеві частини зварювальних установок, які не перебувають під напругою, під час роботи мають бути заземлені.

2.21. Не допускається робота зі зварювальними установками бе3 перевірки їх на відсутність замикання на корпус, на цілісність заземлювального дроту і на справність ізоляції живильних дротів.

2.22. Електродотримач має бути заводського виготовлення, легким забезпечувати надійне затискування і швидку зміну електродів без торкання до струмопровідних частин, мати козирок, який захищає руку зварника.

2.23. Приєднувати кисневий, ацетиленовий редуктор до балону спеціальним ключем, який має постійно перебувати в електрогазозварника.

2.24. Про всі помічені несправності на робочому місці необхідно негайно доповісти безпосередньому керівнику робіт(майстру) або іншим керівникам служби і без їх вказівки до роботи не приступати.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ.

Дозвіл до робітна об'єктах газового господарства оформлюється нарядом-допуском на вогневі роботи та нарядом-допуском на газонебезпечні роботи.

3.1. Газобезпечні роботи проводити під керівництвом відповідального інженера по зварювальним роботам, або відповідального чергового майстра служби.

3.2. Газове зварювання на діючих газопроводах слід виконувати у разі тиску газу 4.0-150 даПа (4.0-150 мм. вод.ст.) і контролюватись на протязі виконання робіт.

3.3. Починаючи електрозварювальні роботи, необхідно попередити інших працівників, що знаходяться поруч вигуком "Затуліть очі".

3.4. Слідкувати, щоб зварювальні проводи не знаходились у воді. Не дозволяється виконувати електрозварювальні роботи в вологих приміщеннях, в дощову погоду, під час снігопаду (дозволяється тільки з влаштуванням намету).

3.5. Користуватися киснем, ацетиленом та пропан-бутаном для різки та зварювання дозволяється тільки через редуктор.

3.6. Під час проведення робіт відкривати спочатку вентиль кисневого балону, а потім вентиль балону з ацетиленом (пропан-бутаном).

3.7. Для унеможливлення хлопків та зворотніх ударів, отвори в мундштуках для виходу паливної суміші в процесі роботи слід періодично прочищати дротом з кольорового металу.

3.8. Закінчуючи роботи пальником, спочатку слід перекрити доступ ацетилену (пропан-бутану), а потім кисню. Не допускати відкритих ударів, а якщо вони виникли, то необхідно терміново перегнути шланги та перекрити доступ газу.

3.9. Не дозволяється користуватися вогнем для пошуку витоку газу з генератора (балона). Застосовувати для цього потрібно мильну емульсію.

3.10. Не дозволяється залишати без нагляду електроди, електродотримач, що перебуває під напругою, а також працювати у разі несправності зварювальної установки, зварювальних дротів, електродотримача чи шолома-маски (щитка).

3.11. Виконувати зварювальні роботи поблизу вибухонебезпечних і вогненебезпечних матеріалів (бензин, ацетон, спирт тощо) не дозволяється.

3.12. Застосування електричних зварювальних дротів з пошкодженим обплетенням чи ізоляцією не дозволяється.

3.13. Не дозволяється встановлювати переносний генератор у приміщеннях, де є відкритий вогонь, на відстані менше 10 метрів, а також підходити або допускати інших до генератора з відкритим вогнем.

3.14. Зварювальні шви від шлаку та окалини очищати металевою щіткою, використовуючи захисні окуляри.

3.15. Працювати від генератора, розташованого на одному візку з кисневим балоном не дозволяється.

3.16. Витрачати ацетилен з генераторів до повного зниження загасання вогню пальника не дозволяється, щоб уникнути підсмоктування повітря і виникнення зворотнього удару.

3.17. Залишати без нагляду переносний генератор під час роботи не дозволяється. Під час перерви у роботі вогонь пальника слід загасити, а вентилі на пальнику щільно закрити. У разі тривалих перерв, крім вентилів на пальнику, слід закривати вентилі на балонах, натискні гвинти редуктора вивернути до вивільнення пружини.

3.8. Відбір кисню з балонів дозволяється виконувати лише до остаточного тиску не нижче 0,005 мПа.

3.9. Додаткові вимоги безпеки під час автоматичного та напівавтоматичного зварювання.

3.9.1. Флюс, що застосовується при автоматичному та напівавтоматичному зварюванні має бути сухим та чистим (флюс забруднений мастильними матеріалами, жирами та смолами до застосування не допускається).

3.9.2. Очищати шви під флюсом під час автоматичного та напівавтоматичного зварювання слід пневматичними пристроями, металевими щітками та скрібками з міцними рукоятками.

3.9.3. Під час обслуговування пристроїв для електрошлакового зварювання слід користуватися окулярами з світофільтрами синього кольору для захисту від інфрачервоного випромінювання.

3.9.4. Під час зварювання під флюсом, в склад якого входять фтористі з'єднання, а також при зварюванні кольорових металів слід застосовувати примусову вентиляцію приміщення.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Вимкнути зварювальний трансформатор, перевірити чи непрострочений термін випробування ізоляції зварювального трансформатору.

4.2. Закрити газові вентилі, від'єднати рукава пальника від кисневого балону та ацетиленового генератора (балону з пропан-бутаном).

4.3. Випустити залишки ацетилену в повітря, вилити воду з бака; очистити генератор від мулу та старанно його промити. Відпрацьований карбідний мул скинути в спеціально обладнану яму.

4.4. Скласти інструмент та пристосування, змотати рукави та кабелі, привести в порядок робоче місце. Обстежити робоче місце щоб не залишилось розжарених частинок металу, іскор, що можуть викликати пожежу.

4.5. Повідомити майстра чи іншого керівника, відповідального за проведення робіт, про закінчення робіт та виявленні несправності зварювального обладнання.

4.6. Обстежити по закінченню зварювальних робіт всі місця, куди можуть долетіти розжарені частки металу, іскри і викликати тління ганчір'я, пожежу ізоляційного матеріалу.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.

5.1. У разі спалаху газоповітряної суміші слід вивести працівників із зони вогню, викликати пожежну службу за телефоном 01, та повідомити диспетчера за тел. 04. Приступити до його гасіння, використовуючи вогнегасник та інші засоби пожежегасіння.

5.2. У разі виявлення витікання газу в редукторі чи прокладках слід зупинити роботи.

5.3 У разі зворотнього удару вогню слід негайно закрити вентиль на пальнику, на балонах і водяному затворі.

5.4. Га&ити ацетилен слід вуглекислотними вогнегасниками чи сухим піском. Гасити водою не дозволяється.

5.5. Про всі випадки обриву дротів, несправності заземлювальних пристроїв та інші пошкодження негайно доповісти майстру, відповідальному за проведення робіт.

5.6. Якщо горить ацетиленовий рукав, слід його перегнути і після цього перекрити крани водяного затвору.

5.7. Якщо горить кисневий рукав - загасити пальник та перекрити кисневий вентиль і редуктор.

5.8. Якщо є потерпілі винести їх з небезпечної зони та надати першу медичну допомогу і викликати швидку медичну допомогу за тел. 03.

5.9. Не допускати внесення відкритого вогню в зону загазованості та появи сторонніх осіб.

5.10. Провітрити місце проведення робіт протягом 10-15 хв.

5.11 Перевірити газоаналізатором загазованість місця виконання робіт