3.2. Всі роботи виконуються в строгій відповідності із цією інструкцією, вимогами паспорта бурових робіт і вказівками, одержаними на наряді.
3.3. Блок, що оббурюється, повинен відповідати наступним вимогам:
- майданчик блоку повинен бути горизонтальним, очищений від бутов і металобрухту;
- від автодороги і від брівки уступу майданчик повинен бути захищений порідним валом заввишки не менше 0,7 м;
- на майданчику повинен бути передбачений безпечний під'їзд автомобілів;
- у темний час доби майданчик повинен мати освітлення.
3.4. При бурінні свердловин верстат повинен бути встановлений на домкратах горизонтально з відхиленням не більш 2° в будь-яку сторону. Забороняється підкладати під плити домкрата шматки породи.
3.5. У зимовий час встановлювати бурову установку сліду так, щоб буровий шлам не підтікав під гусениці і домкрати.
3.6. При установці верстата відстань від проекції крайнього дроту ЛЕП повинна бути не менше 5 м, від контактного дроту не менше 10 м.
3.7. Установку бурового верстата на перші ряди свердловин необхідно здійснювати дистанційно з виносного пульта управління. При цьому машиніст повинен знаходитись збоку від верстата і не допускати в небезпечну зону руху сторонніх робітників.
3.8. При бурінні першого ряду свердловин верстат, встановлюється перпендикулярно верхній брівці уступу. Відстань від верхньої брівки уступу до гусениці повинна бути не менше 2 м. При цьому верстат повинен знаходитися за призмою обвалення при відсутності тріщин і підібраного забою.
3.9. При появі тріщин на уступі або заколювань, що загрожують станку обвалом, машиніст повинен негайно відвести станок в безпечне місце і повідомити особу технічного нагляду.
3.10. Перед пуском станка в роботу повинен бути поданий звуковий (світловий) сигнал згідно таблиці значення сигналів. Кожен неправильно поданий або незрозумілий сигнал сприймається як сигнал «СТОП».
3.11. Після установки верстата на точку буріння автомат механізму ходу повинен бути відключений. Під час буріння, підйому і опускання щогли ходовий механізм повинен бути загальмований щоб уникнути зрушення верстата.
3.12. Не допускається знаходження людей на щоглі станка при його роботі або пересуванні.
При опусканні або підйомі щогли заборонене знаходження людей попереду або позаду установки.
3.13. Під час буріння включаючі пристрої механізму опускання щогли повинні бути відключені.
3.14. Устя пробурених свердловин повинні бути перекриті для уникнення падіння в них людей. Блоки, що оббурюються, повинні бути захищені знаками «Стій! Свердловини».
3.15. При роботі станка дверці шафи управління повинні бути закриті.
3.16. Доставка доліт до станка, на станок і до бурового снаряда здійснюється за допомогою спеціального пристосування. Нагвинчення доліт також здійснюється за допомогою пристосування або машинного ключа до повного закріплення різьбового з'єднання.
3.17. Забурення свердловин виконується при зниженому осьовому зусиллі і числі обертів бурового ставу.
3.18. Нарощування штанг здійснюється за допомогою спецзахоплення. Заборонено направляти штанги ломиком.
3.19. Підйомний канат бурової установки повинен мати п'ятикратний запас міцності і щозмінно перевіряться машиністом. За наявності на підйомному канаті більше 10% порваних проволок на довжині кроку звивання його слід замінити.
3.20. Під час навівки каната на поліспаст або його заміні забороняється направляти його руками. Для цієї мети застосовуються спеціальні пристосування.
3.21. Живлячі кабелі оглядається машиністом бурової установки щозмінно, зокрема на початку і в кінці зміни.
3.22. Живлячий кабель повинен бути захищений від пошкодження транспортом; не мати механічних пошкоджень; укладений «змійкою», не утворюючи вузлів і петель; у обводнених місцях укладений на козелки.
3.23. Забороняється переносити кабель без діелектричних рукавичок або спеціальних пристроїв з ізольованими рукоятками. Кабель не повинен торкатися до тіла людини або спецодягу.
3.24. Заборонено переміщати кабель станком, трактором, автомашиною і іншими механізмами.
3.25. Всі електроприводи на станку повинні бути ізольовані і захищені від механічних пошкоджень.
3.26. У випадках виявлення несправності електроустаткування або кабелю необхідно виключити верстат і викликати чергового електрика.
3.27. Для запобігання помилковому включенню напруги машиніст бурової установки вивішує на рубильниках плакат «Не включати! Працюють люди» або закрити включаючий пристрій на замок.
3.28. Включати напругу на верстаті дозволяється тільки в тому випадку, якщо немає небезпеки поразки людей електрострумом або механізмами, що обертаються.
3.29. Забороняється робота верстата при використовуванні запобіжників, що не калібровані («жучків»).
3.30. Зовнішній огляд електроустаткування бурової установки, станцій управління, пультів при виробництві робіт без зняття напруги виконується машиністом не рідше одного разу в зміну.
3.31. При підготовці масових вибухів буріння дозволяється не ближче 50 м від заряджених свердловин.
3.32. Забороняється буріння без застосування засобів пилоподавлення.
3.33. Протягом зміни машиніст бурової установки і його помічник зобов'язані:
- стежити за кріпленням болтових з'єднань двигунів, станом щогли, бурової головки і ін. механізмів;
- перевіряти справність компресорів, стежити за рівнем масла в них, температурою повітря;
- перевіряти справність гідравлічних і повітряних магістралей і повітрязбірників;
- перевіряти надійність роботи кінцевих вимикачів;
- перевіряти змащення вузлів;
- виконувати буріння відповідно до проекту або паспорта бурових робіт;
- піддержувати верстат в чистоті.
3.34. При роботі бурової установки не допускається:
будь-які роботи (збірка устя свердловин, огляд долота і т.д.) під буровим снарядом;
- знаходитися під піднятою буровою головкою;
- знімати тиск з гидропідйому патрона, заздалегідь не підтягнувши канати механізму бурового снаряда до забою;
- виконувати подачу бурового снаряда на забій, не переконавшися, що різьбові з'єднання штанг справні;
- робити переміщення бурової головки вгору-вниз не переконавшися, що деталі щогли бурової установки не чіпляються за буровий став;
- знаходитися на даху верстата;
- залишати штангу в свердловині по закінченню зміни або на довгий час;
- зніматися з домкратів при знаходженні штанги в свердловині;
- опускати штангу в пробурену свердловину без обертання;
- залишати необгородженими пробурені свердловини;
- включати механізми без подачі звукового сигналу. 3.35. Вимоги безпеки при перегоні бурової установки.
3.35.1. Перегін бурової установки здійснюється в світлий час доби і тільки за наявності розпорядження по цеху і проекту робіт з вказівкою відповідальних осіб.
3.35.2. Перед початком перегону машиніст і помічник машиніста зобов'язані перевірити стан рами і ходової частини верстата, гальм, наявність противоугонів, злити воду з бака і позначити габарити верстата прапорцями.
3.35.3. Управління верстатом здійснюється дистанційно за допомогою виносного пульта.
3.35.4. При перегоні верстата щогла повинна бути опущена, буровий снаряд надійно закріплений.
3.35.5. Переміщення верстата з піднятою щоглою по уступу допускається тільки по майданчику (трасі), що спланована, на відстань не більш 150 м.
3.35.6. Перегін верстата за допомогою тягачів виконується із застосуванням жорсткої зчіпки і страхувального троса. Знаходження людей між верстатом і тягачем заборонено.
3.35.7. Під час руху обслуговуючому персоналу забороняється знаходитися на буровому верстаті і виконувати які-небудь роботи.
3.35.8. Особи, що беруть участь в перегоні верстата, повинні мати сигнальні куртки і червоні прапорці.
3.35.9. При перегоні помічник машиніста з сигнальним прапорцем в руках знаходиться в 50 м попереду верстата.
3.35.10. При перегоні верстата під ЛЕП або контактною мережею відстань від найвищої точки верстата до нижнього дроту повинна бути не менше 2 м. Якщо відстань менше - лінія повинна бути відключена.
3.35.11. При переїзді верстата через залізничний переїзд необхідно закрити рух потягів на даній ділянці і вжити заходи, що виключають пошкодження шляху. Переїзд виконується у присутності особи технагляду.
3.35.12. Під час руху по авто дорогах, ширина яких недостатня для роз'їзду з транспортом і на поворотах, помічники машиністів сигналами прапорців зупиняють рух автотранспорту.
3.35.13. Всі члени бригади, що беруть участь в перегоні, знаходяться в прямій видимості один одного.
3.35.14. При перегоні верстата не допускається:
рух з несправними гальмами і відсутністю противоугонів; залишати верстат на схилах;
перегін в межах призми можливого обвалення уступу. Відстань від гусениці до верхньої брівки уступу повинна бути не менше 3 м. Ширина призми можливого обвалення повинна бути записана в проект організації робіт.
гальмування верстата шляхом заклиріювання провідної зірочки металевим стержнем.
3.35.15. Через кожні 500 м шляху верстат повинен бути зупинений для огляду ходового візка, гальм, зчеплення і т.д.
3.35.16. У разі виникнення несправності ходу або гальм, а також будь-якої іншої аварійної ситуації рух припиняється, а під гусеницею встановлюються противоугони. Верстат захищається прапорцями спереду і ззаду, а також з боку руху транспорту.
3.36. Вимоги безпеки при ремонті бурових установок.
3.36.1. Ремонтні роботи на буровому верстаті виконуються по наряду згідно карт безпеки або ПОР.
3.36.2. Допуск до роботи ремонтної бригади виконує машиніст верстата після виконання технічних заходів: відключення ввідного рубильника і закриття приводу на замок, вивішування плакатів і запису в книзі прийому-здачі змін.
3.36.3. Перед початком роботи буровий верстат повинен бути встановлений на горизонтальному майданчику не ближче 10 м від авто дороги і ЗО м від ЛЕП. Від авто дороги майданчик повинен бути захищений породним валом. Пробурені свердловини повинні бути перекриті.
3.36.4. Огляд і ремонт механізмів верстата робиться при повністю зупинених механізмах. Використовування механізмів верстата при ремонтних роботах допускається лише з дозвола механіка.
3.36.5. Під час ремонту на щоглі повинні розміщуватися не більше З чоловік, робітники повинні користуватися монтажними поясами.
3.36.6. Не допускається знаходитися під щоглою під час знаходження на ній людей, а також під час її опускання або підйому.
3.36.7. Перед опусканням або підйомом щогли необхідно переконатися в справності гідросистеми і відсутності на щоглі інструменту.
3.36.8. При знаходженні під час ремонту людей під робочим майданчиком верстата буровий снаряд повинен бути встановлений на плашки або розібраний і штанги розміщені в сепараторі.
3.36.9. При ремонті маслопроводу, домкратів, циліндрів опускання і підйому необхідно повністю зняти в них тиск масла, циліндри опускання і
підйому, крім того, уперти за допомогою штанги та плашок страхування. При ремонті повітряних магістралей - зняти тиск повітря.
3.36.10. Забороняється знаходитися лицем до гідромагистралі щоб уникнути травмування очей при розриві труб гідросистеми.
3.36.11. При електрозварюванні необхідно вжити заходи, що виключають поразку електрострумом і виникнення пожежі. Забороняється електрозварювання на електроустановках під напругою.
3.36.12. Монтажні роботи можуть виконувати тільки особи, що мають відповідні посвідчення.
3.36.13. Вантажопідйомні засоби, інструмент, пристосування повинні відповідати виконуваній роботі і знаходитися в справному стані (бути випробувані).
3.36.14. При спуску важких деталей їх потрібно утримувати лебідкою.
3.36.15. Під час підйому, опускання або переміщення вантажу підйомними засобами не допускається:
користуватися несправними, з простроченими термінами випробувань, не відповідної вантажопідйомності стропами;
піднімати вантаж, маса якого перевищує вантажопідіймальність пристосування або невідома;
піднімати затиснений, закріплений болтами, примерзлий до землі гру з;
піднімати вантаж, підвішений за один ріг дворогого крюка;
утримувати руками зісковзнулий з вантажу канат;
знаходитися під висячим вантажем або в небезпечній зоні його можливого падіння;
направляти руками натягнутий трос, це виконується за допомогою відтяжки, багра;
підкладу вати у момент опускання вантажу підкладки;
після опускання вантажу знімати крюк, якщо вантаж встановлений ненадійно.
3.36.16. Під час ремонту машиніст бурової установки і його помічник зобов'язані користуватися засобами індивідуального захисту.
3.36.17. При користуванні приставними драбинами вони повинні мати внизу загострені шипи або гумові наконечники.
3.36.18. При роботі з електроінструментом необхідно користуватися діелектричним килимком або галошами.
3.36.19. При використанні переносних електроламп необхідно переконатися в наявності на них запобіжної сітки, справності шнура. Напруга не повинна перевищувати 12 В.
3.36.20. Машиніст бурової установки повинен бути ознайомлений з переліком робіт, виконуваних в електроустановках у порядку поточної експлуатації. При виконанні складніших і небезпечних робіт машиніст є другою особою, першою особою при цьому повинен бути електрослюсар.
3.36.21. Після закінчення ремонту необхідно перевірити, чи не залишилися у вузлах і механізмах деталі і інструмент.
4. Вимоги безпеки по закінченню роботи
4.1. Машиністу бурової установки забороняється залишати робоче місце до приходу змінюючого машиніста. За відсутності змінника машиніст повинен знеструмити верстат, закрити двері верстата і доповісти про закінчення роботи.
4.2. Здаюча зміна повинна підготувати устаткування, інструмент і матеріали приймаючій зміні.
4.3. При здачі машиніст зобов'язаний:
4.3.1. Зняти електропостачання з верстата.
4.3.2. Закрити болтові з'єднання і зробити змащення верстата.