• при накладенні на трубопровід м'яких рушників машиністу трубоукладача не натягувати вантажні канати передчасно і виконувати сигнали ізолювальника;

• для звільнення м'яких рушників останньому в колоні трубоукладачу ослабити натяг рушника при піднятому трубопроводі, після чого ізолювальнику зняти один кінець рушника з гаку, відійти на безпечну відстань і подати сигнал машиністу про підіймання гаку;

• не піднімати трубопровід вище 1 м від поверхні землі;

• не допускати ривків при підійманні та опусканні трубопроводу;

• не допускати, щоб заізольована секція трубопроводу при опусканні на дно траншеї зачіпала її стінки;

• не піднімати і не переміщати вантаж при нестійкому положенні трубоукладача.

3.34. При супроводі очисної або ізоляційної машини трубоукладачем між машиністами цих машин повинно бути чітке погодження дій.

3.35. Під час очищення трубопроводу трубоукладачі повинні пересуватись вздовж нього з вильотом стріли не більше 1,5 м.

3.36. Під час розвантаження секції труб з трубовозу необхідно використовувати універсальні стропи, якими слід обв'язувати секцію на відстані 0,5 м від її середини ближче до причепа.

3.37. Перед виїздом на мости на інші споруди машиніст трубоукладача повинен перевірити за покажчиками і дорожніми знаками, чи не перевищує маса машини допустиме навантаження на дану споруду.

3.38. У зимовий час виконувати такі додаткові вимоги:

• вздовж трубопроводу повинна бути розчищена від снігу смуга шириною не менше 4м від краю траншеї; при переміщенні по очищеній від снігу смузі відкинута противага трубоукладача не повинна зачіпати за снігові завали (відвали), утворені бульдозером, для запобігання розвертанню трубоукладача в бік по ходу;

• з метою запобігання ковзанню на гусениці трубоукладача рекомендується одягати шипи.

3.39. Під час роботи в гірській місцевості слід:

• встановлювати спіральні шипи від поперечного ковзання на гусениці трубоукладача;

• не виконувати різких поворотів і зупинок на спусках і косогорах з метою запобігання сповзанню.

3.40. Під час демонтажу стріли трубоукладача слід опустити стрілу на надійні підставки, від'єднати і намотати на барабан лебідки вантажний та стріловий канати. Лише після цього можна приступати до від'єднання стріли від рами.

3.41. Під час демонтажу противаги слід поставити раму противаги в транспортне (вертикальне) положення, відкрутити гайку стяжного болта та витягнути стяжний болт вантажів, зняти по одному вантажу за допомогою крана будь-якого типу, звільнити та зняти раму противаги.

3.42. Для транспортування трубоукладача на трейлері або залізничній платформі слід завчасно демонтувати стрілу та противагу.

3.43. Перед завантаженням та розвантаженням трубоукладача слід встановити трейлер на горизонтальному майданчику і загальмувати. Розвороти трубоукладача на майданчику трейлера та при заїзді (виїзді) забороняються.

3.44. З метою запобігання переміщенню трейлера під його колеса встановлюються дерев'яні клинці, стоянкові гальма повинні бути затягнутими, а автотягач загальмований.

3.45. Перед заїздом на трейлер (з'їздом з нього) машиніст зобов'язаний уважно оглянути трубоукладач, перевірити технічний стан ходової частини, натягнення гусеничних стрічок і при необхідності відрегулювати їх, переконатись у надійності дії гальм; запустити двигун і перевірити його роботу, включивши ходовий механізм.

3.46. Завантаження трубоукладача слід проводи із спеціальної естакади. Якщо постійна естакада для завантаження відсутня, то встановлюють тимчасову із шпал або деревини, з'єднуючи їх будівельними скобами. Пандус для виїзду на естакаду повинен мати нахил не вище 15 градусів.

3.47. З метою уникнення пробуксовки гусениць похилу частину естакади слід засипати піском або шлаком.

3.48. Завантажений на трейлер трубоукладач слід надійно закріпити розтяжками із дроту діаметром 5-6 мм на 2-3 нитики кожна, під гусениці підкласти і закріпити дерев'яні бруски чи шпали.

3.49. Забороняється знаходитись на платформі і трубоукладачі під час його транспортування на трейлері.

3.50. Під час завантаження трубоукладача на залізничну платформу машиніст повинен виконувати наступні вимоги:

• центр ваги трубоукладача повинен розміщуватись над серединою платформи;

• під гусениці трубоукладача повинні бути підкладені спеціальні клинці, які б не дозволяли йому переміщуватись вздовж осі платформи; для уникнення поперечного зміщення до внутрішніх боків гусениць і біля їх кінців слід закріпити по одному боковому упорному бруску;

• трубоукладач повинен бути закріплений розтяжками з гнучкого дроту діаметром 5-6 мм по 2-3 нитки кожна.

3.51. Під час заправки трубоукладача паливо-мастильними матеріалами курити та користуватись відкритим вогнем забороняється; замір рівня палива у баці проводиться мірною лінійкою.

3.52. При відкриванні металевої тари з пальним не можна ударяти по пробці металевими предметами. Для відгвинчування металевої пробки необхідно застосовувати спеціальний ключ, який не дає іскри.

3.53. При загоранні паливо-мастильних матеріалів на трубоукладачі необхідно негайно припинити доступ палива до вогню та вжити невідкладних заходів щодо гасінню пожежі.

3.54. При загоранні електропроводки необхідно відключити палаючий провід від джерела напруги чи обірвати його. Для обривання необхідно використовувати інструмент з ізольованою ручкою.

3.55. При виникненні пожежі на трубоукладачі, вогонь необхідно гасити вогнегасником, кошмою, засипати піском чи землею.

3.56. Відкривати пробку радіатора на перегрітому двигуні дозволяється тільки в рукавицях. При цьому машиніст повинен знаходитись з навітряного боку.

3.57. Робота трубоукладача в зоні діючих газопроводів високого тиску, на території КС, ГРС та інших вибухопожежонебезпечних об'єктах і в місцях, небезпечних у вибухопожежонебезпечному відношенні, чи з отруйними, їдкими і горючими речовинами -може проводитись тільки за наявності на глушниках пускового і основного двигунів справних іскрогасників.

3.58. Зберігати чи перевозити на трубоукладачі бензин, керосин та інші легкозаймисті речовини, мастильні матеріали чи просочені нафтопродуктами обтирочні кінці та спецодяг забороняється. Масляні ганчірки та обтирочні кінці необхідно складати у спеціальний металевий ящик із кришкою і по мірі накопичення знешкоджувати.

3.59. З метою недопущення пожежі машиніст повинен виконувати наступні основні вимоги:

• слідкувати за чистотою двигуна і його картера, не допускати накопичення на ньому бруду, змішаного з бензином, дизпаливом чи маслом;

• зберігати у справному стані паливопроводи, карбюратор (пускового двигуна) та паливні баки;

• не залишати на двигуні використаний обтирочний матеріал.

3.60. На відведених для стоянки майданчиках слід дотримуватись наступних вимог безпеки:

• не забруднювати майданчики нафтопродуктами та використаним обтирочним" матеріалом;

• не ставити трубоукладач при наявності пропусків палива з бака, без попереднього зливу пального;

• не користуватись відкритим вогнем, курити чи виконувати роботи паяльними лампами;

• не ремонтувати трубоукладач (крім роботи з технічного огляду) при наявності палива в баках;

• не розводити вогнища на відстані менше ніж 50 м від складів з пальним;

• не використовувати для миття деталей, механізмів, двигунів тощо горючі та легкозаймисті рідини.

3.61. При використанні інструменту та пристроїв дотримуватись заходів безпеки, а саме:

• при виконанні робіт необхідно користуватись справним інструментом;

• гайкові ключі повинні відповідати розмірам гайок. На робочих поверхнях ключів не повинно бути збитих скосів, а на рукоятках - задирок;

• не подовжувати рукоятку ключа іншим ключем чи трубою;

• напилки повинні мати ручки, яки міцно утримують його, і кільце.

3.62. Вимоги безпеки під час виконання газонебезпечних робіт:

До газонебезпечних відносяться роботи, що пов'язані з оглядом, чисткою, ремонтом, розгерметизацією технологічного обладнання, комунікацій, в тому числі роботи усередині місткостей, при виконанні яких є чи не виключена можливість виділення в робочу зону вибухо-, пожежонебезпечних чи шкідливих парів, газів та інших речовин, які здатні спричинити вибух, загорання чи шкідливо вплинути на організм людини, а також роботи при недостатньому вмісті кисню (об'ємна доля нижче 20 %).

Виконання газонебезпечних робіт регламентується Інструкцією по організації безпечного виконання газонебезпечних робіт та Переліком газонебезпечних робіт, розробленим по кожному цеху (службі) та в цілому по підрозділу (УМГ, СПЗГ тощо).

Машиніст трубоукладача залучається до газонебезпечних та вогневих робіт, де є потреба у вантажопідіймальних операціях, і входить до складу бригади, визначеної нарядом-допуском. Керівник робіт при проведенні йому інструктажу, визначає обсяг та порядок виконання роботи.

3.63. При виникненні нещасного випадку чи раптового захворювання, виявленні фактів порушення технологічного процесу, несправності трубопроводу, обладнання, устаткування, пристроїв, інструменту, засобів захисту та про інші небезпечні та шкідливі фактори, що загрожують життю і здоров'ю людей, машиніст трубоукладача зобов'язаний повідомити свого безпосереднього керівника; потерпілим надати першу невідкладну допомогу та, при необхідності, викликати швидку допомогу; вжити заходів щодо локалізації та, при можливості, ліквідації аварійної ситуації; робоче місце залишити в такому стані, при якому стався нещасний випадок, якщо ситуація, що склалася, не загрожує життю та здоров'ю інших людей, не спричинить розвиток аварійної ситуації чи порушення технологічного процесу.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Дозвіл на закінчення роботи машиністу трубоукладача дає керівник робіт.

4.2. По закінченню роботи машиніст трубоукладача зобов'язаний:

• поставити трубоукладач в призначене для нього місце;

• опустити стрілу до землі, не залишаючи вантаж у підвішеному стані;

• зупинити трубоукладач;

• встановити важелі в нейтральне положення;

• заглушити двигун;

• відключити акумуляторну батарею від маси трубоукладача вимикачем маси чи шляхом зняття клеми "мінус";

• перевірити своє робоче місце з метою виявлення прихованих місць, де може виникнути пожежа;

• детально оглянути трубоукладач, обтерти двигун і всі його механізми;

• зняти спецодяг, помити руки водою з милом.

• про всі неполадки під час роботи доповісти керівнику робіт .

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.

5.1. При виникненні аварійної ситуації машиніст трубоукладача повинен негайно зупинити трубоукладач, повідомити про подію керівника робіт і в подальшому діяти під його керівництвом.

5.2. Види аварійних ситуацій:

• втрата стійкості трубоукладача (перекидання, зсув у траншею тощо);

• пошкодження стріли (згинання стріли, руйнування місця з'єднання стріли на рамі тощо);

• відмова в роботі гальмівної системи ( вантажопідіймальної лебідки, трактора);

• відмова в роботі гідравлічної системи;

• обрив канату;

• руйнування гаку;

• пошкодження підземних комунікацій при переїзді через них;

• пошкодження кабельної мережі або ЛЕП.

5.3. Дії, спрямовані на запобігання аварійним ситуаціям:

Для запобігання аварійним ситуаціям необхідно дотримуватись наступних вимог:

• дотримуватись безпечної відстані від краю траншеї до ближньої опори (гусениці) трубоукладача (в залежності від типу грунту);

• в гірських умовах (поперечних та повздовжніх схилах) працювати із застосуванням спеціальних якорів, визначених у проектах виконання робіт;

• не працювати без противаг;

• не змінювати виліт стріли трубоукладача з підвішеним вантажем на гаку;

• не піднімати вантаж, який перевищує граничну вантажопідіймальність трубоукладача;

• під час перерви у роботі не залишати вантаж у підвішеному стані;

• не виконувати роботи у випадку виходу із ладу або несправних приладах безпеки та гальмах;

• не звільняти трубоукладачем защемлені вантажі;

• не допускати ривків при підійманні та опусканні вантажу;

• своєчасно виконувати профілактичне обслуговування обладнання;

• у темний час доби працювати тільки при справній системі освітлення трубоукладача і наявності освітлення робочої зони;

• роботи в зоні ЛЕП виконувати за нарядом-допуском.

5.4. Дії машиніста трубоукладача в аварійних ситуаціях.

При виникненні вище наведених або інших аварійних ситуацій машиніст трубоукладача повинен (при можливості) подати звуковий сигнал, заглушити двигун, покинути кабіну та видалити людей із небезпечної зони. Вжити можливих заходів щодо запобігання можливим ускладненням. Повідомити відповідального керівника робіт про подію і в подальшому під його керівництвом приступити до локалізації та ліквідації аварійної ситуації. Машиністу трубоукладача вжити доступних заходів щодо, унеможливлення попадання самому та оточуючих членів бригади під дію небезпечних факторів, які утворилися при настанні аварійної ситуації.

При виникненні пожежі як на трубоукладачі, так і поблизу нього, слід вжити заходів щодо її локалізації та ліквідації за допомогою підручних і первинних засобів пожежегасіння.

У разі виявлення при виконанні земляних робіт підземних комунікацій, споруд, кабелів, вибухонебезпечних та невизначених предметів негайно зупинити роботу і доповісти керівнику робіт. При одноосібній роботі на віддалених об'єктах звернутись до органів місцевої влади.

При попаданні механізму під дію електричного струму необхідно вжити заходів щодо зняття напруги. У цьому випадку машиніст не повинен виходити з кабіни механізму. Якщо подальше перебування в кабіні буде неможливим, він повинен вистрибнути з кабіни, не тримаючись руками за кабіну, і віддалитися від механізму стрибками, чи викотитись, щоб не потрапити під крокову напругу.