3.19. У випадку проведення робіт біля фундаментів будинків, під транспортними шляхами, в місцях, де є раніше засипана виїмка, необхідно отримати вказівку особи, відповідальної за виконання робіт про безпечні засоби проведення робіт.

3.20. При розробці грунту клинами за допомогою кувалди слід застосовувати спеціальний утримувач.

3.21. При розробці котлованів або траншей засобами послідовних перекидань по уступам необхідно стежити, щоб висота уступу була не більш 1.5 м, а ширина не менше 0,75 м.

3.22. Засипати котловани і траншеї можна тільки з дозволу особи, відповідальної за проведення робіт і в його присутності з дотриманням таких застережних заходів:

- перед засипанням траншеї переконатися у відсутності людей;

- розпірки усувати поступово знизу і тільки за вказівкою особи, відповідальної за проведення робіт;

- в пливунах або при розташуванні траншей поблизу фундаментів будинків (якщо підошва фундаменту находиться вище дна траншеї) кріплення залишати в грунті;

- засипання проводити поступово шарами по 30-40 см, ущільнюючи кожний шар ручними або механізованими трамбівками.

3.23. Риття шурфів і колодязів глибиною більш 1.5 м треба проводити за допомогою кріплень.

3.24. За наявності у місцях розкопок електрокабелів не користуватися ударним інструментом (брухтом, киркою тощо). Роботи виконувати в присутності робітника кабельної мережі, дотримуючись обережності для відвертання пошкодження кабелю і поразці електрострумом.

Якщо роботи тривають довгий час, кабель повинен бути зашитий в дерев'яний короб, на який повинен бути вивішений плакат:

«Обережно! Висока напруга»

3.25. В місцях можливої появи небезпечного газу роботи ведуться під спостереженням керівника робіт іскробезпечним інструментом з застосуванням необхідних засобів індивідуального захисту.

3.26. Необхідно проводити кріплення скосів виїмок якісним пиломатеріалом.

Інструмент або матеріал необхідно опускати в котлован на мотузці, або передавати з рук в руки;

3.27. Палити і розкладати вогнища в траншеях, поблизу яких находиться газопровід або можливо скупчення газу, забороняється, так як це може призвести до вибуху.

Паління дозволяється тільки в спеціально відведених місцях.

3.28. При виявленні під час роботи несправностей на робочому місці, в обладнанні та засобах колективного захисту зупинити роботу, вимкнути обладнання, прилади. Повідомити про це керівника робіт та без його вказівки роботу не відновлювати.

3.29. Порядок повідомлення адміністрації про нещасний випадок:

3.29.1. Про кожний нещасний випадок свідок, працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні терміново повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу і вжити заходів до надання необхідної допомоги.

3.29.2. Зберегти до прибуття комісії з розслідування обстановку на робочому місці та устаткування у такому стані, в якому вони були на момент події (якщо це не загрожує життю та здоров'ю інших працівників і не призведе до більш тяжких наслідків), а також вжити заходів до недопущення подібних випадків у ситуації, що склалася.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Опорядити засоби індивідуального захисту, інструмент, пристосування, інвентар і помістити їх у відповідне для цієї мети місце.

4.2. Перевірити стан кріплення виїмок і огороджень.

4.3. Оглянути стан скосів (стінок) траншеї і прийняти заходи щодо додаткового кріплення небезпечних місць для попередження відвалів і обрушення грунтів.

4.4. Очистити траншеї (котловани) від розробленого грунту.

4.5. Переконатися у відсутності на скосах траншеї (котлованів) грудків (брил) грунту, особливо в зимовий час; при відкритті їх. очистити скоси.

4.6. Огородити або закрити траншеї (котловани), колодязі в темний час доби включити сигнальне освітлення.

4.7. При виявленні недоліків в роботі обладнання та засобах колективного захисту повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

До аварійних ситуацій відносяться:

- розгерметизація технологічних трубопроводів, обладнання та тари з викидом продукту, його пари, пилу у виробниче та зовнішнє середовище;

- загоряння технологічних трубопроводів, обладнання, продукту та 313;

- відключення електропостачання, яке живить засоби колективного захисту, обривання і коротке замикання електрокомунікацій, електрообладнання.

5.1. При виникненні аварійних ситуаціях необхідно:

- припинити роботу;

- доповісти про аварію змінному майстру;

- оповістити навколишніх;

- розпочати ліквідацію аварії.

5.2. Порядок надання першої долікарської медичної допомоги у випадку травмування (отруєння):

5.2.1. Землекоп повинен вжити заходів до надання необхідної допомоги потерпілому при нещасних випадках до прибуття лікаря.

5.2.2. Послідовність надання першої допомоги:

- усунути вплив на організм небезпечних та шкідливих чинників, які погрожують здоров'ю та життю постраждалого (звільнити від впливу електричного струму, винести із зараженої атмосфери, погасити одяг, що горить тощо):

- визначити характер та тяжкість травми, найбільшу загрозу для життя постраждалого та послідовність заходів щодо його врятування;

- виконати необхідні заходи щодо врятування постраждалого за порядком терміновості (відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, іммобілізувати місце перелому, накласти пов'язку тощо);

- підтримувати основні життєві функції постраждалого до прибуття медичного працівника;

- викликати швидку медичну допомогу або лікаря, або прийняти заходи для транспортування постраждалого у найближчий лікарський заклад.

Допомога постраждалому, яка надається не медичними працівниками, не повинна замінювати допомогу з боку медичного персонату та повинна надаватися лише до прибуття лікаря.

5.2.3. Конкретні дії щодо надання першої допомоги постраждалому при різних ураженнях описані в інструкції з надання першої (долікарської) медичної допомоги, яка вивчається землекопом при проходженні первинного та послідуючих інструктажів з питань охорони праці.

Інструкція опрацьована Державним науковим центром лікарських засобів