є) куртка і штани бавовняні на теплій підкладці; ж) каска - по ГОСТ 12.4.128-83*. При необхідності:

а) захисні окуляри - по ГОСТ 12.4.013-85;

б) пояс запобіжний;

в) засоби індивідуального захисту органів дихання (респіратор) - по ГОСТ 12.4.034-85.

1.6. Вимоги санітарних норм і правил особистої гігієни, яких повинен дотримуватися робітник під час виконання робіт.

1.6.1. Особи, які ухиляються від користування захисними касками, спецодягом, спецвзуттям та іншими ЗІЗ до роботи не допускаються.

1.6.2. Робітник повинен користуватися тільки особисто йому виданими спецодягом, спецвзуттям, захисними засобами і не передавати їх у користування іншим особам.

1.6.3. Спецодяг, який використовує робітник, повинен бути обезпилений і випраний відповідно до Правил безпеки при будівництві метрополітенів і підземних споруд.

Сушка та обезпилювання спецодягу повинні проводитися після кожної робочої зміни, прання або хімчистка - у міру необхідності, але не рідше двох разів на місяць.

1.6.4. Робітник зобов'язаний дотримуватися питного режиму з урахуванням умов праці. Для підтримки раціонального водно-сольового балансу необхідно користуватися незначно підсоленою водою (5 г солі на 1 л води) або мінеральною водою, необхідно також користуватися сатураторною установкою. Бажано також вживати чай, фруктові відвари, хлібний квас, білково-вітамінний напій у спеціально відведених місцях. Не використовувати для пиття воду з підземних джерел, водопроводів, не призначених для цього.

1.6.5. Перед кожним прийняттям їжі мити руки з милом у спеціально призначених для цього місцях. Для виключення випадків отруєнь не застосовувати

етильований бензин або метанол (інші легкозаймисті та отруйливі речовини) для миття рук, спецодягу, деталей.

1.6.6. У випадку поганого самопочуття, нервового розладу, сильного збудження, виявлення високої температури тіла або інших ознак захворювання, що заважають робітнику вести нормальну безпечну роботу, він зобов'язаний доповісти про це начальнику зміни і негайно звернутися до лікаря.

1.6.7. Робітники в нетверезому стані в місця виконання робіт не допускаються.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

2.1. До початку роботи бригадиру необхідно оглянути робоче місце, яке повинне:

а) знаходитись в повній безпеці для роботи (наявність огородження частин механізмів, що рухаються, відсутність на лотковій частині тунелю електрокабелів, трубопроводів і т.п.), а також повинне бути очищене від бруду і води;

б) мати освітлення не менше ЗО лк;

в) мати ефективну вентиляцію, що не допускає концентрації шкідливих речовин (газу, пилу) вище припустимих норм.

2.1.2. Перед початком роботи робітник зобов'язаний:

а) оглянути своє робоче місце, переконатися в справності помостів, настилів, огороджень і т.п.;

б) надіти каску і рукавиці, переконавшись у їх справності;

в) одержати ручний інструмент, перевірити його справність;

г) одержати справні ЗІЗ;

г) перевірити наявність і справність механізмів і інструментів;

д) підготувати матеріали, інструменти, пристосування і розташувати їх на робітнику місці в порядку застосування.

є) про всі помічені недоліки, які загрожують безпечному проведенню робіт, негайно повідомити керівнику і не приступати до роботи до їх усунення.

2.2. Підготовка робочого місця, ЗІЗ.

2.2.1. Оглянути робоче місце, прибрати непотрібні предмети, що можуть заважати роботі, звільнити проходи.

2.2.2. Переконатися, що робоче місце достатньо освітлене і світло не буде заважати в процесі роботи, засліплюючи очі.

2.2.3. Перед початком роботи робітник повинен одягти відповідні ЗІЗ. Перед початком роботи справність електроінструмента повинен перевіряти

черговий слесар-електрик з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів, який має кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижче III.

2.3. Порядок перевірки справності устаткування, інструмента.

2.3.1. При виявленні відхилень від умов сертифіката і порушеннях у пускових, попереджувальних, гальмових і очисних пристроях, системах блокування і сигналізації, вентиляції та освітлення робітник зобов'язаний довести про це до відома керівництва дільниці.

2.4. Про всі помічені несправності устаткування, пристроїв, пристосувань, інструмента, захисних засобів, виявлених при огляді, робітник повинен повідомити керівнику робіт (майстру, виконробу) і до усунення несправностей до роботи не приступати.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

3.1. Відомості щодо безпечної організації праці.

3.1.1. Керівник робіт (майстер) зобов'язаний щодня до початку зміни перевіряти справність лебідок, блоків, домкратів, стропів і тросів.

Гідравлічний домкрат повинен мати полагоджений опломбований манометр.

Домкрати з електричним приводом повинні бути обладнані пристроєм для автоматичного вимикання двигуна в крайніх положеннях. Перед підйомом

необхідно перевіряти справність храповика. Піднімати вантаж можна тільки при накинутій на храповик «собачці».

3.1.2. Роботу з доставки устаткування і матеріалів по діючих тунелях метрополітену необхідно виконувати у відповідності з ПВР під технічним наглядом відповідних служб метрополітену.

3.1.3. При переміщенні шпал у тунелях і на поверхні на візках «Діплорі» необхідно:

а) вкладати шпали не більш ніж у 2 ряди по висоті і 6 штук по ширині;

б) пересувати візки з вантажем, штовхаючи їх перед собою. Не навантажувати шпали навалом.

3.1.4. При русі візка слід знаходитися збоку неї, по діагоналі платформи візка. Не тягти візок на себе.

3.1.5. При переміщенні рейок на візках, обладнаних гвинтовими захватами, робітники повинні знаходитися від рейок збоку і позаду, по діагоналі візка.

3.1.6. Кантування рейок повинне проводитися спеціальними рейкокантувачами або ломами. При кантуванні рейок не допускаєтьсяться:

а) перебування осіб, не пов'язаних із цією роботою, по всієї довжині рейки плюс 2 м від її кінців;

б) стояти проти кантувачів;

в) знаходження рейки між строп у момент кантування;

г) кантувати рейки довші ніж 12,5 м одній людині;

д) кантувати рейку несправними або непридатними для цієї цілі інструментами;

є) кантувати довгомірні пліті (більше 12,5 м) без команди відповідальної особи;

ж) кантувати на невирівненій поверхні; допускаєтьсяться кантування рейок путейскими лапами.

3.1.7. Переміщення рейок у поперечному напрямку ломами повинно провадитися по команді бригадира або старшого по ланці. Рейка або пліть вивішується на підкладки через 10 м, але не менше 2 підкладок під рейку.

Всі робітники, які переміщають рейку, стають з одного боку її, переміщення ведеться по напрямку від себе. Не стояти з боку, у якій переміщається рейка, і навпроти ломів. Необхідно закладати ломи між підошвою рейки і основаниям під кутом не менше 45 градусів. Підкладки під рейку повинні бути товщі діаметра ломів, що закладаються під рейку.

3.1.8. Кантувати рейку при довжині 12,5 м дозволяється одній особі, при довжині 25 м - 2 особам і далі із розрахунку 12,5 м на 1 особу.

3.1.9. При переміщенні рейок по роликах вручну робітники стають ногами в шпальні ящики або на відстані, що не допускає падіння рейки з роликів на ноги, беруться руками за головку рейки і рухають її по команді старшого або бригадира. Ролики встановлюють на шпали або іншу вирівняну поверхню горизонтально.

3.1.10. При переміщенні рейок по роликах за допомогою лебідок або інших механізованих засобів не знаходитися між лебідкою або транспортним засобом і рейкою, а також збоку неї.

3.1.11. При переміщенні колієукладальних матеріалів на візку «мадерон» не слід:

а) вантажити на візок більше 200 кг вантажу;

б) залишати візок на рейці без нагляду;

в) випускати з рук ручку візка під час її навантаження, розвантаження і переміщення;

г) пересуватися робітнику, що везе візок по непридатному для ходіння шляху.

При різанні і гнутті рейок:

3.1.12. При різанні рейку слід міцно встановити на дерев'яних підкладках і закріпити, щоб при роботі вона не могла самочинно окантуватися. Не дозволяється залишати у звішаному положенні кінці рейки.

3.1.13. При різанні рейки рейкорізним верстатом не натискати рукою на раму верстата, створюючи тим самим додаткове навантаження на полотнину.

3.1.14. Задирки на рейках повинні віддалятись тільки рейкошліфувальним верстатом або рашпілем. Не застосовувати для цих цілей інших предметів.

3.1.15. Гнуття рейок повинне провадитись на спеціально підготовленій вільній площадці.

3.1.16. При пересувці преса Пеккерта його балки одним кінцем повинні сковзати по головці рейки, яка згинається, а іншим кінцем - по спеціальному брусу тригранного перерізу. Не підкладати які-небудь тимчасові бруски, цурки.

3.1.17. При згинанні рейки пресом, для уникнення нещаних випадків, робітникам не слід знаходитися біля кінців рейки.

3.1.18. За один прийом вигинання рейок на пресі допускаєтьсяться прогин стріли не більше ЗО мм, на довжину хорди 10 м.

Заходи безпеки при монтажі контактної рейки:

3.1.19. Монтаж контактної рейки провадитися за схемою, установленою ПВР.

3.1.20. Монтаж контактної рейки провадиться по покладеному і забалластованому шляху і може проводитися як одиночними рейками, так і рейковими плітями.

3.1.21. При підйомі і монтажі контактної рейки не слід знаходитися між рейкою, що піднімається, та рейкою покладеної колії. Робітники, що піднімають рейку, повинні знаходитися за лінією встановлених кронштейнів.

3.1.22. Для уникнення аварійних ситуацій не проводити підйом контактної рейки при відкинутому або несправному оберненому стопорі підіймача.

3.1.23. При відриві рейки від поверхні більш ніж на 25 см необхідно з двох боків від підіймача підкладати напівшпали, що страхуюют, виготовлені зі шпал. Не робити відрив рейки від напівшпал, які страхують, більш ніж на 25 см .

3.1.24. Під час підйому рейки для уникнення нещасних випадків не ставати ногами на кронштейни, напівшпали, а також не знаходитися під рейкою, що знаходиться у висячому положенні.

3.1.25. Перевірка збігу отворів скоб кріпильних вузлів і стиків контактної рейки дозволяється тільки оправками або болтами. Не перевіряти збіг отворів пальцями.

3.1.26. Монтаж кріпильного вузла провадиться тільки при нерухомому положенні рейки. Різання контактної рейки здійснюється як вказано вище. Не допускаєтьсяться різання і свердління рейки у висячому положенні.

3.1.27. При переміщенні контактної рейки через рейку покладеної колії бригадиром або старшим по ланці призначається досвідчений робітник, до обов'язків якого входить страхувати рейки від довільного її повернення в початкове положення шляхом закладання лому між рейкою, покладеною раніше, і тією, що переміщається. Не знаходитися навпроти лома, закладеного між рейками.

3.1.28. Ослаблення троса підіймача провадиться плавно і поступово по команді особи, яка збирає кріпильний вузол.

3.1.29. Не ударяти будь-якими предметами по ізоляторах-тримачах. Не робити ослаблення троса підіймача до повного загортання гайок на болтах, що удержують скоби.

При укладці і баластуванні стрілочних переведень і перехресних з'їздів:

3.1.30. Укладка стрілочних переведень і перехресних з'їздів повинна провадитися відповідно до ПВР.

3.1.31. Укладка різноманітних пересічень провадиться тільки після приймання по акту основания колії.

3.1.32. Розкладку перекладних брусів слід робити за допомогою кліщів шпалоносів із розрахунку при їх переміщенні не більше 1,5 м довжини бруса на 1 особу.

3.1.33. Переміщення частин стрілочних переведень і перехресних з'їздів повинно здійснюватись лебідками або іншими засобами механізації.

3.1.34. Підбивання забаластованих пересічень необхідно робити електричними шпалопідбійками. Безупинна робота на шпалопідбійці не повинна перевищувати 20 хвилин для однієї особи.

3.1.35. Особи, які працюють на шпалопідбійках повинні приймати теплі ванни для рук після закінчення роботи.

При обробці колії:

3.1.36. Обробка колії повинна провадиться за схемою, установленою ПВР.

3.1.37. Перед початком обробки колії місце виконання робіт повинно відгороджуватися плакатами «Небезпечна зона» або постами. Перебування осіб, не пов'язаних із цією роботою, під час переміщення одиночних рейок або рейкових плітей, а також при механізованому очищенні рейок, підкладок і накладок у небезпечній зоні не допускається.

3.1.38. Особи, які пов'язані з очисткою рейок, підкладок і накладок від бетону та іржи, повинні користуватися захисними окулярами.

3.1.39. Для уникнення аварійних ситуацій не слід залишати рейки у нестійкому положенні.

При укладці і розкріпленні колії на канавах:

3.1.40. Укладка і розкріпленні колії на канавах повинні провадитися за схемою, установленою ПВР.

3.1.41. Зварювання болтів із закладними деталями блоків канав повинні провадитись зварником і виділеним йому в поміч робітником.

3.1.42. Місце виробництва зварювальних робіт повинно бути огороджено екранами. Особи, які безпосередньо виконують зварювальні роботи, повинні користуватися захисними масками або окулярами зі світлофільтрами.

3.1.43. Перед монтажем брусів і рейок на оглядових і відстійних канавах простір між канавами повинен бути заповнений або перекритий врівень зі стінками блоків канав. У місцях виробництва монтажу брусів і рейок канави перекриваються щитами. Методи перекриття повинні бути передбачені ПВР.

3.1.44. Для спуску в канави при розкріпленні колії повинні використовуватись переносні драбини. Для переходу через канави повинні бути виконані містки. Типи драбин і містків повинні бути у відповідності з ПВР.

3.1.45. При виробництві робіт з монтажу і розкріпленню колії на канавах не слід:

а) перестрибувати через канави і зістрибувати в них;

б) переміщати бруси, рейки та інші колієукладальні матеріали при невирівнених поверхнях простору між канавами;

в) ставати ногами на бруси і рейки, що знаходяться в нестійкому положенні, не закріплені болтами і шурупами.

При ізоляції клійоболтових стиків епоксидними смолами із застосуванням ацетону та інших розчинників: