2.17. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час виконання транспортних робіт


з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком

роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.17.1

Перекидання

При складанні агрегатів для перевезення вантажів виконуйте такі вимоги:

– кількість причепів визначайте в залежності від тягового зусилля трактора і дорожніх умов;

– зчеплення причепів між собою і трактором повинно бути надійним, що виключає можливість довільного роз’єднання,

Причіп, конструкцією якого не передбачені гальма, дозволяється агрегатувати тільки з гусеничними тракторами. В цьому випадку укомплектуйте причіп гальмівними башмаками. На під’їзних шляхах і проїздах слідкуйте за швидкістю руху. Вона не повинна перевищувати 10 км/год, а біля приміщень – 2 км/год. Повороти проводьте на понижених передачах. На крутих поворотах гальмуйте колесо з тієї сторони, в яку робите поворот. Виконуючи транспортування

1

2

3

4



обов’язково застосовуйте трос;

– гальмівну систему причепів і механізм підйому кузова підключіть до приводу управління з робочого місця тракториста, а електрообладнання – до електрообладнання трактора.

вантажу, слідкуйте, щоб він:

– був безпечний для пішоходів та інших учасників руху;

– не випадав і не волочився;

– не обмежував вам поле зору;

– не порушував стійкість транспортного засобу та не ускладнював управління ним;

– не затуляв світлові прилади, в тому числі стоп-сигнали та покажчики поворотів, номерні знаки, а також сигнали, що подаються рукою;

– не створював шуму, не піднімав пилюку.

При переїздах тракторів через річки та струмки рівень води не повинен перевищувати висоту верхнього полотна гусениці або осі передніх коліс. Вибирайте місця, де дно рівне і тверде.

Через мости, греблі та загати переїжджайте після того, коли впевнилися в безпечності руху по них.

2.17.2

Травмування під час

перевезення небезпечних вантажів.

Перевезення легкозаймистих, вибухонебезпечних і отруйних вантажів в складних дорожніх умовах.

Перевезення легкозаймистих, вибухонебезпечних і отруйних вантажів в складних дорожніх умовах здійснюйте тільки після детального ознайомлення з маршрутом руху та вивчення особливостей руху агрегату.

Перевезення на причепах балонів з газом та інших ємностей з небезпечними речовинами здійснюйте тільки в спеціальних контейнерах або стелажах з ячейками під ємності, оббиті повстю або іншим м’яким матеріалом. Стелажі повинні мати запірні пристрої, що запобігають ударам і поштовхам балонів.

1

2

3

4

2.17.3

Травмування під час перевезення великогабаритних вантажів

Позначте крайні по ширині, передні і задні точки вантажу вдень – прапорцями, сигнальними щитками, а в темну пору доби – ліхтарями, спереду – з білим, позаду – з червоним світлом. Перевезення вантажу, якщо його розміри перевищують хоча б один із зазначених:

– по висоті – 3,8 м від поверхні дороги;

– по ширині – 2,5м;

– по довжині – 20м з одним причепом (напівпричепом), 24м – з двома причепами чи більше

або якщо вантаж виступає за задню точку габариту більше ніж на 2 м, проводьте тільки з дозволу Державтоінспекції.

Під час перевезення великогабаритних вантажів, важковагових або небезпечних вантажів у світлий час доби, незалежно від умов видимості, включайте ближнє світло фар. Під час виконання транспортних робіт виконуйте вимоги Правил дорожнього руху України. Солому, сіно, яке будете транспортувати на тракторних причепах, міцно і надійно ув’язуйте. Перевезення соломи цілими стіжками проводьте по раніше узгодженому маршруту під керівництвом відповідальної особи. Перевезення людей на стіжках забороняється. Під час перевезення матеріалів, що утворюють пил (вапно, цемент), у спеціальних цистернах слідкуйте за герметичністю люків. Під час роботи в умовах обмеженої видимості (менше 20 м) зменшіть швидкість руху, включіть габаритні вогні і ближнє світло фар. У темну пору доби включіть дальнє світло фар.

2.18. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час збирання соковитих кормів


з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком

роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.18.1

Травмування під час технічного обслуговування комбайна

Підготовку самохідного чи причіпного комбайна до роботи, а також проведення операцій по

Не допускайте сторонніх осіб, які не мають відношення до роботи, до комбайна. Забороняється знаходження сторонніх осіб у кабіні комбайна

1

2

3

4



технічному обслуговуванню, усуненню несправностей, очищенню від бруду слід проводити тільки при непрацюючому двигуні, а педалі гальм повинні бути встановлені на защіпку, в загальмованому стані.

під час його технічного обслуговування. Перевірте наявність захисних огороджень на ланцюгових, пасових та карданних передачах на комбайні. Починати роботу з неогородженими ланцюговими, пасовими та карданними передачами забороняється.

2.18.2

Травмування робочим інвентарем

Перевірте візуально стан робочого інструменту та пристроїв. Інструмент і пристрої для технічного обслуговування та ремонту повинні бути справними, відповідати своєму призначенню і забезпечувати безпечне виконання робіт.

Перед виконанням будь-якої операції по технічному обслуговуванню попередньо підготовте необхідний інструмент, переконайтесь, що виконання цієї операції буде безпечним для вас і сторонніх осіб, добре ознайомтесь із послідовністю виконання операції і тільки після цього приступайте до її виконання.

2.18.3

Травмування навісним знаряддям

Навішування жатки на комбайн та самохідний подрібнювач, а також зчеплення комбайна з трактором проводьте на рівній горизонтальній площадці. Користуйтесь допомогою помічника при проведенні навішування.

Установіть візуальний контакт із помічником, і відразу припиняйте рух комбайна при втраті контакту з помічником.

Слідкуйте, щоб сторонні особи не потрапляли між комбайном і змінними робочими органами при навішуванні чи зчепленні. Для з’єднання комбайна з трактором телескопічним карданним валом вимкніть двигун, проведіть операцію по з’єднанню, закріпіть захисний кожух карданного вала за допомогою ланцюга.

2.18.4

Перекидання агрегату

Ознайомтесь з маршрутом руху до місця роботи.

Перегін комбайна по шляхах загального користування здійснюйте згідно з діючими “Пра-

1

2

3

4




вилами дорожнього руху України”. Переїзд через канави, пагорби та інші перешкоди виконуйте під прямим кутом на малій швидкості. Перевезення людей на комбайні забороняється.

+2.18.5

Наїзди на людей

Впевніться, що на комбайні, перед ним і біля нього нема людей, і тільки після цього включайте робочі органи комбайна.

Подайте звуковий сигнал і плавно починайте рух. На поворотах і розворотах швидкість агрегату зменшуйте до 3км/год.

2.18.6

Травмування під час усунення несправностей чи проведення технологічного регулювання

Слідкуйте за роботою комбайна. При появі стуку в подрібнювачі або несправності в іншому вузлі комбайна агрегат повинен бути зупинений. Під час роботи з подрібнювачем застопоріть подрібнюючий барабан спеціальним пальцем-фіксатором для запобігання провертанню барабана при заміні ножів і підтягуванні їх кріплень.

Під час зупинки комбайна впевніться, що важіль переключення передач і педалі управління швидкістю руху встановлені у нейтральне положення, а важіль механізму ВПП надійно зафіксований у виключеному положенні, після чого включіть стоянкове гальмо; на схилах підкладіть під колеса упори. Не залишайте жатку в піднятому положенні при зупинці комбайна. Проводьте роботу під піднятою жаткою, якщо вона поставлена на надійні підставки, а під колеса агрегату підставлені упори. Не відкривайте оглядовий люк на стінці подрібнювача до повної зупинки барабана. Під час очищення різального апарата від трави користуйтесь чистиком. Проводячи роботи по очищенню різального апарата, заміні ножів, перевірці кріплень, ножів, не доторкуйтесь руками до ріжучих кромок сегментів і пальців. Перед зато-

1

2

3

4




чуванням ножів подрібнюючого барабана перевірте надійність кріплення заточувального пристрою і абразивного круга. Слідкуйте, щоб на заточувальному пристрої не було сторонніх речей. Під час заточування користуйтесь захисними окулярами.

2.18.7

Травмування під час очищення робочих органів

Слідкуйте за інтенсивністю завантаження технологічним продуктом жатки комбайна.

Вибирайте такі режими роботи комбайна (швидкість руху, використання ширини захвату жатки 1/2, 2/3), при яких виключається забивання шнека жатки і приймальної камери. Під час очищення від зеленої маси шнека та приймальної камери користуйтесь спеціальними чистиками. Обов’язково глушіть двигун під час виконання цих операцій.

2.18.8

Травмування неогородженими обертовими передачами

Перевірте наявність огороджень на карданних, пасових, ланцюгових передачах. Спецодяг, у якому виконуєте роботу, повинен бути заправлений, не мати звисаючих частин.

Забороняється працювати на комбайні, в якому відсутні огородження передач приводу вузлів агрегату. Під час зупинок для регулювання, усунення несправностей на комбайні обов’язково глушіть двигун комбайна та виключайте ВПП, підкладайте упори під колеса комбайна. Не допускайте знаходження в кабіні сторонніх людей, знайомих.


2.19. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час заготівлі сіна


з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком

роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.19.1

Травмування рухомими вузлами, механізмами й деталями трактора, машини й агрегатів

Перевірте наявність, справність і надійність установки й фіксування захисних огороджень і кожухів карданних, пасових, зубчастих передач, а також рухомих вузлів, деталей і механізмів.

Захисний кожух карданного валу закріпіть до нерухомих частин машини й трактора. Не допускайте обертання захисного кожуха разом із карданним валом.

Переконайтесь, що на захисних огородженнях, а також біля вузлів машин, небезпечних для обслуговування, є надписи, які попереджують обслуговуючий персонал про небезпеку.

Будьте обережні і не знаходьтеся поблизу неогороджених рухомих вузлів і деталей. Не розпочинайте роботу, якщо зняті огородження на рухомих механізмах, вузлах, деталях трактора, машини й агрегатів. Постійно контролюйте наявність, справність, надійність кріплення й фіксування захисних огороджень на рухомих вузлах і механізмах трактора й агрегатованих машинах для заготівлі сіна. Усі огородження повинні бути закріплені деталями, передбаченими конструкцією машини.

Не працюйте на машині при ослабленому кріпленні вузлів і агрегатів.

Постійно слідкуйте за тим, щоб не було самовключення валу відбору потужності як під час руху трактора, так і під час його зупинки.

Під час роботи машини не перевіряйте і не регулюйте робочі органи та механізми, не надівайте та не натягуйте ланцюги, паси, не ліквідовуйте несправності, не змащуйте машину. Ці роботи виконуйте тільки при заглушеному двигуні.

Заміну ножа різального апарата проводьте вдвох в рукавицях, під час демонтажу (мон-

1

2

3

4




тажу) утримуйте і тягніть ніж за п’ятку, а заїдання ножа в пальцевому брусі усувайте дерев’яним бруском довжиною не менше 400 мм.

Після зупинки машини обов’язково переведіть важіль коробки передач у нейтральне положення і виключіть ВВП.

2.19.2

Падіння

Перевірте справність сидіння, драбинки й підніжки трактора, переконайтесь, що вони справні, надійно закріплені. Не допускайте тріщин у зварних з’єднаннях або послаблення болтових з’єднань. Очистіть драбинки, підніжки від грязі, стебел рослин і насухо витріть.

Перед підйомом у кабіну трактора (комбайна) очищайте взуття від бруду.

Під час руху машини сидіть тільки на спеціально обладнаному сидінні, яке передбачене конструкцією машини.

Не проводьте ремонт або регулювання вузлів під час руху машини, не висовуйтесь із кабіни, не стрибайте на землю з кабіни та інших місць агрегату, не ставайте на підніжку трактора для огляду робочих органів.

2.19.3

Травмування при ремонті, регулюванні, технічному обслуговуванні й очищенні машин, агрегатів, вузлів і робочих органів

Перевірте справність, комплектність машин й обладнання для косіння, перевертання, згрібання і копнування трав на сіно. Переконайтесь у наявності інструментів і пристроїв для очищення робочих органів. Перед початком ремонтних робіт перевірте справ-

Не проводьте ремонт або регулювання вузлів машини при працюючому двигуні трактора.

Не приступайте до ремонту з несправним інструментом.

Усі види регулювань і технічного обслуговування проводьте тільки після остаточної зупинки машини і заглушеному двигуні трактора. Не проводьте будь-яких робіт під машиною, якщо під її колеса не поставлені гальмові башмаки.

До початку робіт під агрегатом

1

2

3

4



ність інструменту, наявність підставок (опор), гальмових башмаків, майданчиків для ремонту, регулювань і технічного обслуговування машин для заготівлі сіна.

Перевірте технічний стан машин і машинно-тракторних агрегатів для заготівлі сіна. Переконайтеся в їх справності, в наявності і справності інструментів, пристроїв для усунення несправностей і забивання робочих органів машин і агрегатів.

Огляньте різальний апарат машин, переконайтеся в надійності кріплення пальців, а на роторних косарках – пластинчастих ножів, поламані сегменти і пластинчасті ножі замініть.

Відрегулюйте різальний апарат косарки так, щоб ніж і шатун складали одну пряму лінію, а зазори між сегментами і притискними лапками ножа були не більше 0,5 мм. Регулюйте зазор про-

загальмуйте його, під колеса поставте гальмові башмаки. Якщо машина піднята домкратом, то в місцях піддомкрачування підставте спеціальні підставки, які б забезпечували стійке положення машини. Не використовуйте для опор (підставок) ящики, каміння, цеглу, деталі машин тощо.

При піддомкрачуванні машини, в разі пухкої землі, під домкрат необхідно підкласти міцну дошку, але ні в якому разі не використовуйте підставку з крихкого матеріалу.

Очищайте й регулюйте робочі органи, усувайте несправності, оглядайте машини тільки при зупиненому агрегаті, заглушеному двигуні і повністю зупинених робочих органах.

Не залишайте на машинах інструменти й пристосування після проведення ремонту й регулювань.

Для очищення грабельних барабанів обов’язково зупиніть машину і виключіть храпові муфти коробок. При очищенні зубців від сіна не ставте ноги під піднятий грабельний апарат.

1

2

3

4



кладками, які вставляйте під лапки.

Замінюйте різальний апарат косарки тільки до того, як косарка буде причеплена до трактора.

Перевірте на граблях стан опорних пневматичних коліс, справність і надійність кріплення брусів з рамою та опорною трубою, болтів, вкручених у вісь робочих пальцьових коліс, болтових з’єднань хомутиків з трубою механізму підіймання робочих коліс.

На підбирачах-копнувачах перевірте:

– кріплення і стан підбираючих пальців (поламані і зігнуті пальці замініть);

– натяг втулково-роликових ланцюгів (при необхідності підтягніть);

– стан площадки для обслуговування, драбин і перил. Підніжка повинна бути чистою, не захаращеною сторонніми предметами. На вході повинні бути запобіжний ланцюжок або планка;