5.22. Світильники в охолоджуємих приміщеннях повинні мати розсіювачі та інші пристосування, що виключають випадіння ламп або сколків скла і попадання їх в харчові продукти.

5.23. Приміщення складів і бази 2-3 рази на рік, а за вказазівкою санепідслужби частіше, повинні піддаватися білінню вапном, а стіни, що облицьовани плиткою або пофарбовані стійкими емалевими фарбами, лід ретельно промивати. Місця, уражені пліснявою, повинні попередньо дезінфікуватися.

5.24. Перед входом до холодильних камер необхідно покладати дезінфікуючі килими і мати.

5.25. Обладнання й інвентар продуктових баз повинні бути виготовленні з матеріалу, що не виявляє шкідливого впливу на продукти і легко піддається очищенню.

5.26. Полиці для зберігання продуктів повинні бути різкими, щільними, без щілин і влаштовані на висоті не менше 50 см від підлоги.

5.27. Для миття і дезинфекції візочків, устаткування, інфентаря повинні бути відокремлені спеціальні приміщення з водонепроникною підлогою і відповідним устаткуванням для підігріву води.

5.28. Для зберігання повинні прийматися тільки доброякісні продукти у чистій, справній тарі, забезпечені відповідними сертифікатами. Для особливо швидкопсувнихпродуктів додатково повинні бути вказані дати випуску і строки реалізації.

5.29. Не припустимо:

- завіз швидкопсувних продуктів у теплий період року на базу (склади), що не забезпечені холодильником;

- зберігання незатарених продуктів безпосередньо на льоду.

__________________________________________________________________

Примітка: тільки в окремих випадках припускаються зберігання харчових продуктів на катокці чи стелажах, що укладені на лід.

5.30. На великих базах повинні бути окремі камери для зберігання однородних харчових продуктів. На малих базах і складах продукти повинні розподілятися таким чином, щоб запобігти шкідливого впливу одних продуктів на інші (запахи та ін.).

5.31. Відпускання харчових продуктів з бази (складу) повинне проводитися у чистій і справній тарі. Відпускання незатарених продуктів або затарених у брудну й неохайну тару забороняється.

5.32. Діючі у продовольчіх складах пункти соління й переробки овочів повинні відповідати санітарним правилам підприємств, що виробляють плодоовочеві консерви, висушені фрукти, овочі й картоплю, квашену капусту, солені овочі.

Транспортування харчових продуктів на суда

5.33. Доставка на судна харчових продуктів, сировини й готової продукції повинна проводитися на спеціально призначеному для цієї мети транспорті, як правило, закритому. У випадку використання для перевезення продуктів відкритого транспорту, кузов повинен бути накритим листовим алюмінієм або оцинкованою сталлю, крім того, він повинен бути забезпеченим чистим брезентом або парусиною.

5.34. Бортові й криті машини, у тому числі охолоджуємі, призначені для перевезення харчових вантажів, повинні мати на борту маркування “ПРОДУКТОВА”. Швидкопсувні харчові продукти і напівфабрикати повинні перевозитися тільки у охолоджуємому транспорті.

5.35. Забороняється використовувати автотранспорт, призначений для перевезення харчових продуктів з іншою метою.

5.36. Для доставки півфабрикатів на судна повинна бути спеціальна тара (металева або дерев’яна) із щільно припасованими покришками, яку забороняється використовувати з іншою метою (зберігання сировини, готової продукції і т.п.).

5.37. Доставка на судна хліба, булочних і кондитерських виробів (здоба, тістічко і т.п.) повинна проводитися у спеціальних ящиках (із щільно припасованими покришками), не допускається їх деформація й забруднення. Доставка вказаних продуктів у м’якій тарі (мішках) і навалом у автомашинах і т.п. не дозволяється.

Експлуатація підіймально-транспортних машин і

допоміжних пристосувань

5.38. Проведення підіймально-транспортних робіт і переміщення вантажів повинне здійснюватися відповідно до вимог ДСТ 12.3.020-80 “Процеси переміщення вантажів на підприємствах. Загальні вимоги

безпеки" [182], ДСТ 12.2.065-81 (СТ РЕВ 1723-79)

"Ванатажно-підіймальні роботи. Загальні вимоги безпеки" [183], ДСТ

12.3.009-76 (СТ РЕВ 3518-81) "Роботи

навантажувально-розвантажувальні. Загальні вимоги безпеки" [184],

КД 5.0330-84 "Навантажувально-розвантажувальні роботи при

будівництві і ремонті суден. Вимоги безпеки" [185], КД 5.0364-83

"Роботи такелажніу суднобудуванні. Вимоги безпеки" [186], ТСН

413-80 "Інструкція по монтажу вантажно-підіймального обладнання"

[187], ДНАОП 0.00.1.03-93 "Правила влаштування і безпеки

експлуатації вантажно-підіймальних кранів" [188].

5.39. При навчанні осіб роботі на підіймально-транспортних машинах повинні вивчатися правила виробничої санітарії, а при атестації цих осіб необхідна перевірка знань правил.

5.40. Кабіни підіймально-транспортних машин повинні бути обладнані у відповідності до вимог розділів 2.2.103.-2.2.110. цих Правил. З метою надання нормальних умов для органу зору працюючих повинні бути оснащенні пристроями сонцезахисту й дзеркалами заднього огляду. Чищення зовнішнього скла, включаючи підлогу кабіни, повинне бути механізоване і здійснюватися з кабіни ефективними засобами.

5.41. Контейнери, транспортери для сипучих та курних вантажів повинні бути зачинені кожухами, які не пропускають пил.

5.42. Заборроняються укладати і перевозити вантажі на несправних піддонах абоушкоджених контейнерах.

5.43. Швидкість пересування кранів, що керуються з підлоги не повинна перевищувати 50 м/хв., а їх візочків — 32 м/хв.

5.44. Крани, що працюють на відкритому повітрі, повинні бути обладненими анемометрами, які автоматично включають звуковий сигнал при вітрі, що досягає швидкості, яка зазначена у пашпорті крану.

5.45. Переміщувати вантажі над приміщеннями, де можуть знаходитися люди можна тільки після виведення їх з цих приміщень.

5.46. При навантаженні (розвантаженні) металів електромагнітники і грейдерними захватами, зону підіймання й переміщення вантажів огороджують, а вантажні платформи закріплюють зашмаками від спонтанного переміщення.

5.47. У виробничих процесах переміщення вантажів масою більшою за 20 кг на відстань більш як 25 м повинне бути бути механізоване.

5.48. Навантажувально-розвантажувальні роботи з допомогою вантажно — підіймальних механізмів можна проводити тільки у присутності людей у кабіні транспортного засобу.

5.49. Якщо вантаж доводиться переносити над робочими місцями машиніст крану забов’язаний подавати переривчасті звукові сигнали, а стропальник — попередити людей, що знаходяться внизу.

5.50. Водії, що працюють із вантажно-підіймальними механізмами, повинні бути навчені за програмою стропальника і мати відповідні посвідчення.

5.51. Усі працюючі на загальнозаводських складах повинні проходити навчання з безпечних методів і прийомів роботи при розвантаженні й вивантаженні матеріалів і виробів.

Внутрішньозаводські транспортні роботи

5.52. Влаштування, утримання й експлуатація заводських залізничних потягів і шляхів, а також габарити будівель і штабелів вантажів та їх відстань від шляхів повинні відповідати вимогам діючих правил Міністерства транспорту України та “Укрзалізниці”.

5.53. Вантажі на висоті штабелю до 1,2 м повинні знаходитися від зовнішньої грані головки найближчого до вантажу залізничного або підкранового шляху на відстані не менше 2 м, а за більшої висоти — не менш 2,5 м.

Залізничні шляхи напроти виходить з будинків можуть бути прокладені від стіни будинків на відстані не ближче 5 м для вузької колії і 6 м для широкої колії. У випадку неможливості виконати цю вимогу при виході з будинку влаштовують запобіжні загороди і влаштовують сигналізацію, що попереджує про рух транспорту.

5.54. Швидкість залізничного транспорту по території СБЗ, СРЗ повинна бути обмежена до 10 км/год з локомотивом попереду і 5 км/год з локомотивом позаду составу.

5.55. При роботі вручну забороняється підштовхувати одні вагони і вагонетки другими; зупиняти їх з буфера; підкладати під колеса для гальмування дошки, ломи, кілля та інші не передбачені правила технічної експлуатації речі; забороняється знаходитися на рельсовій колії і йти попереду вагонів і вагонеток, що пересуваються; їздити на порожніх і навантажених вагонетках; проводити зчеплення до повної зупинки вагонів.

5.56. Швидкість руху автомобільного та іншого безрельсового транспорту не повинна перевищувати: по внутрішньозаводським шляхам — 12 км/год, на поворотах шляхів — 5 км/год, через переїзди й у цехах 3 км/год.

5.57. Забороняється перевозити людей у кузовах повністю завантажених автомашин усіх типів, у кузовах самоскидів і при транспортуванні вибухо- і вогненебезпечних, струйних речовин, пилящих вантажів і лісоматеріалів.

При перевезенні устаткування та інших вантажів, що вимагають супроводу людей, для них необхідно залишати зручне й безпечне місце. Супроводжуючі повинні слідкувати за станом кріплення вантажу.

5.58. Балони із зрідженим газом можна перевозити тільки на підресорних засобах, укладаючи їх запобіжними ковпаками в один бік, поперек кузова й обов’язково закріплюючи, використовуючи для цього спеціальні стелажі з заглибленнями, що оббиті войлоком.

При перевезенні балонів без стелажів слід застосовувати прокладки з ленькового канату або гумових кілець товщиною не менш 25 мм.

Балони з газом у вертикальному полодженні повинні перевозитися тільки у спеціальних рушниках.

5.59. Перевезення на автомашинах кислот, каустика і рідких хімікатів у бутилях дозволяється тільки за наявності спеціальнгої запобіжної тари, а пальних рідин (бензин, газ і т.п.) — у спеціальній металевій тарі із пробками, що щільно закриваються. Транспортування легкоспалахуючих рідин допускається тільки спеціальними транспортними засобами, що мають заземлення; ті ж вимоги відносяться до окремих емкостей з подієними рідинами.

5.60. Транспортні шляхи необхідно утримувати у справному стані, очищувати від сміття,снігу й льоду. У зимовий час транспортні шляхи обов’язково посипають піском, попелом і шлаком.

5.61. Для навантадення й розвантаження поштучних вантажів необхідно використовувати спеціальні майданчики — платформи, естакади — на висоті підлоги кузова автомашин або вантажної платформи.

5.62. Вантаж повинен розташовуватися так, щоб він не наражав на небезпеку водій й оточуючих, а також не порушував стійкість автомобіля або платформи; за необхідністю вантаж повинен бути закріплений.

5.63. Транспортування виробів корпусобудівництва або ремонту на спеціальних транспортних засобах — платформах — повинен проводитися за розробленими типовими або індивідуальними схемами.

Робітники, що безпосередньо беруть участь у перевезенні, повинні бути проінструктовані з урахуванням конкретних умов на місці. Категорично забороняється пересування людей на платформі або вантажі при його пересуванні, а також при встановлюванні і зніманні.

5.64. Складувати і тимчасово зберігати конструкції корпусу (вузли, секції, блоки) слід на спеціально відведених місцях. Ці місця повинні мати тверде покриття й огородження; припустимо зазначати їх білою лінією шириною не менше за 50 мм. Перед вивантаженням секцій і блоків на майданчику необхідно укласти прокладки — дерев’яні бруса.

5.65. До керування транспортними засобами при навантажувально-розвантажувальних роботах допускаються особи не молодші за 18 років, що пройшли навчання за спеціальною програмою і мають посвідчення на право керування цією машиною й виконання цього виду робіт. Робітники, що зайняті на перевезенні небезпечних вантажів, повинні проходити спеціальну програму підготовки для осіб, що обслуговують транспортні засоби по перевезенню небезпечних вантажів.

5.66. Перевезення робітників до місця роботи й зворотно, доставка матеріалів і інструменту на судна, що ремонтуються і добуваються і стоять на рейді, вантажоперевезення у межах акваторії СБЗ, СРЗ можуть здійснюватися спеціально виділеними плавзасобами, що пристосовані для безпечного перевезення людей і допущених до експлуатації Регістром і Управлінням капітана порту.

5.67. Посадку й висадку людей, а також навантаження і розвантаження вантажу проводять тільки після закінчення швартування судна до причалу й установлення сходень або трапів із додержанням вимог п 5.3. цих Правил.

5.68. Перевезення людей на шлюпках припустиме при хвилюванні не вище 3 балів і вітру не вище 5 балів.

5.69. Експлуатація заводського водного транспорту повинна відповідати вимогам діючих правил техніки безпеки на суднах морського (річкового) флоту.

6. Експлуатація внутрішньозаводських систем

Експлуатація систем опалення, вентиляції і

кондиціонування повітря

6.1. Експлуатація системи вентиляції, опалення і кондиціонування повітря на об’єктах СБЗ, СРЗ, РЕБФ, РМФ повинна задовольняти вимогам Сніп 2.04.05-91 (14), ДСТ 12.4.021-75 “Системи вентиляційні. Загальні вимоги безпеки” (189), основних положень КД 103.040-78 (78), а також даних, що представлені у розділі 2.4. цих Правил.

6.2. Оцінка санітарно-гігієнічної ефективності вентиляції повинні проводитися відповідно до методичних вказівок N 4425-87 (81).

Аеродинамічні випробування вентиляційних систем проводяться відповідно вимогам ДСТ 12.3.018-79 “Системи вентиляційні. Метод аеродинамічних випробувань” (190).

6.3. Технологічне обладнання, робота якого супроводжується виділенням пилу і газів, а також засоби транспортування подрібнених матеріалів і пиляних речовин, повинні бути обладнані місцевою витяговою вентиляцією. Конструкція місцевих відсмоктувачів, а також кількість відсмоктуваного повітря повинні відповідати вимогам А3-877 “Рекомендації до розрахунку відсмоктувачів від устаткування, що виділяє тепло і гази” (191), а також відомчих нормативних документів.

6.4. Робота аспірацій них устаткувань повинна блокуватися з технологічним обладнанням.

6.5. У виробничих будинках і спорудах, де незалежно від наявності викидів і вентиляційних будов передбачаються створи, що відкриваються перетинків, інші пристрої у вікнах і ліхтарях площею не менше 20% від загальної площі пристрої у вікнах і ліхтарях площею не менш 20% від загальної площі прорізів для провітрювання, повітря, що надходить, повинне спрямовуватися наверх у холодний час, донизу — у теплий час року.