15.19.1. Для парових і водогрійних котлів під час:

– виявлення несправності запобіжного клапана;

– припинення дії всіх живильних насосів;

– виявлення тріщин, випучин, пропусків у зварних швах, обриву анкерного болта або зв’язки в основних елементах котла (у барабані, колекторі, камері, пароводоперепускних і водоопускних трубах, парових і живильних трубопроводах, у жаровій трубі, вогневій коробці, кожусі топки, трубній решітці, зовнішнім сепараторі, арматурі);

– згасання факелів у топці при камерному спалюванні палива;

– зникнення електричної напруги, яка подається на всі контрольно-вимірювальні прилади, прилади дистанційного й автоматичного управління;

– виникнення пожежі в котельні, яка загрожує обслуговуючому персоналу чи котлу.

15.19.2. Для парових котлів, крім зазначених в п.15.19.1, під час:

– підвищення тиску в барабані котла на 10% вище дозволеного та його подальшого зростання;

– зниження рівня води нижче нижчого допустимого рівня;

– підвищення рівня води вище вищого допустимого рівня;

– несправності всіх водовказівних приладів.

15.19.3. Для водогрійних котлів, крім зазначених у п.15.19.1, під час:

– зниження втрати води через котел нижче мінімально допустимого значення;

– зниження тиску води в тракті котла нижче допустимого;

– підвищення температури води на виході з котла до значення на 20°С нижче температури насичення, яка відповідає робочому тиску у вихідному колекторі котла.

15.19.4. Для котлів, працюючих на газоподібному паливі, подача газу повинна бути негайно припинена персоналом також у випадках, зазначених у Правилах безпеки в газовому господарстві.

15.20. Котел повинен бути зупинений за розпорядженням власника котла або особи, відповідальної за справний стан і безпечну експлуатацію котла у випадках:

– виявлення свищів у трубах поверхонь нагріву, паро- і водоперепускних, водоопускних трубах котлів, паропроводах, колекторах, в живильних трубопроводах, а також течі і парувань у фланцях і вальцювальних з’єднаннях;

– виходу з ладу всіх покажчиків рівня води в барабані парового котла;

– значного погіршення якості живильної води проти встановлених норм.

15.21. Можливі причини і порядок аварійної зупинки котла повинні бути вказані у виробничій інструкції. Причини аварійної зупинки котла записуються у змінний журнал.

15.22. Власник котла повинен забезпечити своєчасний ремонт котлів за затвердженим графіком планово-запобіжного ремонту і проведення пусконалагоджувальних робіт після капітального ремонту, модернізації, реконструкції, заміни палива і водяного режиму. Ремонт повинен виконуватися згідно з технічними умовами відповідно до вимог цих Правил.

15.23. У котельні повинен вестися ремонтний журнал, в який вносяться відомості про виконання ремонтних робіт і про зупинку котлів на чистку і промивку. Заміна труб, заклепок і підвальцювання з’єднань труб із барабанами і камерами повинні бути позначені на схемі розміщення труб (заклепок) у ремонтному журналі. У ремонтному журналі відображаються також результати оглядів котла до чистки із зазначенням товщини відкладень накипу, шламу і дефектів, виправлених під час ремонту.

15.24. Дані про ремонтні роботи, що викликають необхідність проведення дострокового технічного опосвідчення котлів, а також дані про матеріали і зварювання, застосовані при цьому ремонті, повинні заноситись у паспорт котла.

15.25. До початку проведення робіт у середині барабана, камери або колектора котла, з’єднаного з іншими працюючими котлами загальними трубопроводами (паропровід, живильні, дренажні, продувальні і спускні лінії і та ін.), а також перед оглядом чи ремонтом елементів котла, працюючих під тиском, котел повинен бути від’єднаний від усіх трубопроводів заглушками або відключений. Відключені трубопроводи також слід заглушити.

При роботі на газоподібному паливі котел повинен бути відключений і відглушений від загального газопроводу відповідно до інструкції по обслуговуванню котла.

15.26. На вентилях, засувках і заслінках при відключенні відповідних ділянок трубопроводів, паропроводів, газопроводів і газоходів, а також на пускових пристроях димососів, дуттьових вентиляторів, живильниках палива повинні бути вивішені плакати: «Не включати – працюють люди».

У пускових приладах димососів, дуттьових вентиляторів, живильниках палива необхідно зняти плавкі вставки.

15.27. Застосовані при відключенні котла заглушки, які встановлюються між фланцями трубопроводів, повинні мати відповідну міцність та виступаючу частину (хвіст), за якою визначається наявність установленої заглушки. Прокладки, які встановлюються між фланцями та заглушкою, повинні бути без хвостовиків.

15.28. Роботи всередині топок, барабанів, а також у газоходах, повітроводах і димових трубах повинні проводитись після вентилювання їх від шкідливих газів і перевірки повітря на загазованість при температурі всередині елементів котельної установки, газоходів, повітроводів і димових труб не вище 33°С за письмовим дозволом (нарядом) начальника котельні.

Час перебування всередині топок, барабанів, газоходів, повітроводів, димових труб, а також тривалість відпочинку визначається особою, яка видає наряд, залежно від умов і характеру роботи, з указанням на це в рядку наряду «Особливі умови». Газопроводи повинні бути відключені заглушками.

15.29. При роботі всередині топок, барабанів, газоходів, повітроводів і димових труб використовувати гасові та інші лампи з легкозаймистими матеріалами забороняється.

При зупиненні котла на тривалий період має бути проведена його консервація.


16. РЕЄСТРАЦІЯ, ТЕХНІЧНЕ ОПОСВІДЧЕННЯ І ДОЗВІЛ НА ЕКСПЛУАТАЦІЮ


16.1. Реєстрація


16.1.1*. Реєстрації в місцевих органах Держнаглядохоронпраці до пуску в роботу підлягають котли, на які поширюються Правила, за винятком:

– парових і водогрійних котлів з поверхнею нагріву менше 6 м2;

– водопідігрівачів (бойлерів) незалежно від тиску і температури.

16.1.2. Реєстрація котла проводиться на підставі письмової заяви власника.

При реєстрації повинні бути представлені:

– паспорт котла;

– акт про справність котла, якщо він був отриманий від заводу-виготовлювача в зібраному вигляді (або переставлений з одного місця на інше);

– посвідчення про якість монтажу;

– креслення приміщення котельні (план, поздовжній і поперечний розріз із розміщенням котлів і всього встановленого устаткування). На кресленні повинні бути вказані розміри, що регламентувалися цими Правилами, а також проходи і виходи;

– принципова теплова схема котельні з вказанням котлів, трубопроводів, арматури, контрольно-вимірювальних приладів, насосів і допоміжного устаткування;

– інструкція заводу-виготовлювача по монтажу та експлуатації котла.

Перелічені документи повинні бути підписані керівником підприємства та прошиті разом із паспортом.

16.1.3. Посвідчення про якість монтажу повинно складатись організацією, яка проводила монтаж, і підписуватись керівником цієї організації, а також власником котла і скріплюватись печатками.

У посвідченні про якість монтажу слід вказати:

– назву монтажної організації;

– назву власника котла;

– найменування заводу – виготовлювача котла та його заводський номер;

– дані про зварювання, включаючи вид зварювання, тип і марку електродів, прізвища зварників і номери їх посвідчень;

– загальні висновки про відповідність проведених монтажних робіт цим Правилам, проекту, технічним умовам та інструкції з монтажу котлів, а також про придатність їх до експлуатації при вказаних у паспортах параметрах.

16.1.4. При відповідності документації вимогам цих Правил проводиться реєстрація котла, а документацію повертають власникові. Відповідь на заяву про реєстрацію котла повинна бути надана власникові. У разі відмови в реєстрації котла власника повідомляють про це письмово з указанням причин відмови і посиланнями на відповідні пункти Правил.

16.1.5. Перереєстрація котла в місцевих органах Держнаглядохоронпраці України повинна бути проведена в таких випадках:

– при реконструкції котла;

– після демонтажу котла і встановлення у новому місці;

– при передачі котла іншому власникові.

16.1.6. Кожний наново встановлений котел може бути введений в експлуатацію після його технічного опосвідчення (якщо він отриманий від заводу-виготовлювача в розібраному вигляді) або технічного обстеження (якщо надійшов у зібраному вигляді) технічним експертом експертно-технічного центру Держнаглядохоронпраці та одержання дозволу на роботу від органів Держнаглядохоронпраці у встановленому порядку, виданого на підставі задовільного висновку технічного експерта.

Про готовність котла до технічного опосвідчення або обстеження експерт повинен бути повідомлений власником не пізніше як за 10 днів.

16.1.7. Обстеження проводиться з метою перевірки технічного стану котла, відповідності установки обладнання котла і котельні вимогам цих Правил, а також поданим при реєстрації документам. При обстеженні технічний експерт повинен перевірити:

– правильність включення котла в схему опалення;

– відповідність приміщення котельні вимогам Правил;

– наявність і справність, відповідно до цих Правил, запобіжних пристроїв, контрольно-вимірювальних приладів, арматури і гарнітури;

– приладів безпеки;

– наявність і справність живильних приладів;

– відповідність водно-хімічного режиму котла вимогам Правил.

Результати обстеження котла записуються технічним експертом у паспорт котла, потім подаються відповідні висновки (копія запису в паспорті), які передаються в територіальний орган Держнаглядохоропраці.


16.2. Технічне опосвідчення


16.2.1. Кожний котел підлягає технічному опосвідченню, яке проводиться технічним експертом до пуску в роботу, періодично – в процесі експлуатації згідно з установленими строками і в необхідних випадках – достроково (позачергово).

16.2.2. Технічне опосвідчення котла складається із зовнішнього, внутрішнього оглядів і гідравлічного випробування.

16.2.3. Зовнішній і внутрішній огляди мають за мету:

– при первинному опосвідченні встановити, що котел виготовлений, встановлений і обладнаний відповідно до цих Правил, пред’явлених при реєстрації документів, а також що котел та його елементи знаходяться в справному стані;

– при періодичних і позачергових опосвідченнях встановити справність котла і його елементів та надійність його подальшої безпечної роботи.

16.2.4. При зовнішньому і внутрішньому оглядах котла та його елементів слід звернути увагу на виявлення можливих тріщин, надривів, випинів, видимів і корозії на внутрішніх і зовнішніх поверхнях стінок, слідів пропарювання і пропусків у зварних, клепаних і вальцьованих з’єднаннях, а також пошкоджень обмурівки, що можуть викликати перегрів металу елементів котла.

16.2.5. Гідравлічне випробування котлів має за мету перевірку міцності елементів котла і щільності з’єднань і проводиться в порядку, встановленому пп. 9.7.2 і 9.7.3 цих Правил.

16.2.6. Власник котла зобов’язаний проводити опосвідчення котлів у такі строки:

– зовнішній і внутрішній огляди – після кожної очистки котла, але не рідше як через 12 місяців;

– гідравлічне випробування робочим тиском – кожного разу після очистки внутрішніх поверхонь або ремонту елементів котла.

16.2.7. Технічне опосвідчення котла технічні експерти повинні проводити в такі строки:

– після монтажу – до пуску в роботу (якщо котел надійшов на місце монтажу в розібраному вигляді). Якщо котел надійшов на місце від заводу-виготовлювача в зібраному вигляді, то технічний експерт проводить обстеження котла відповідно до пп. 16.1.6, 16.1.7 із проведенням гідравлічного випробування робочим тиском;

– зовнішній і внутрішній огляди – не рідше як через кожні 4 роки;

– гідравлічне випробування пробним тиском – не рідше як через 8 років;

– дострокове (або позачергове) технічне опосвідчення: зовнішній, внутрішній огляд і гідравлічне випробування пробним тиском.

16.2.8. Дострокове (позачергове) технічне опосвідчення котла має здійснюватись у випадках, якщо:

– котел не експлуатувався більше 12 місяців;

– котел демонтований і встановлений на новому місці;

– зроблено виправлення вигинів або ум’ятин, а також ремонт із застосуванням зварювання основних елементів котла;

– замінено одночасно більше 50% загальної кількості екранних або кип’ятильних труб, 100% димогарних або труб водопідігрівача;

– воно необхідне за розсудом особи, відповідальної за справний стан і безпечну експлуатацію котла, або державного інспектора Держнаглядохоронпраці;

– минув розрахунковий термін (нормативний строк) служби котла, встановлений проектом, заводом-виготовлювачем, нормативними документами (вказуються в паспорті);

– відбулася аварія котла або його елементів.

16.2.9. Перед гідравлічним випробуванням в обов’язковому порядку має бути проведений зовнішній і внутрішній огляд.

16.2.10. Перед внутрішнім оглядом і гідравлічним випробуванням котел повинен бути охолоджений і ретельно очищений від накипу, сажі і золи. Внутрішні пристрої в барабані повинні бути видалені, якщо вони перешкоджають огляду. При сумніві у справності стінок або зварних, клепаних швів відповідальний за безпечну експлуатацію котлів має право вимагати розкриття обмурівки або зняття ізоляції повністю чи частково, а при проведенні внутрішнього огляду котла з димогарними трубами – повного або часткового видалення труб.

16.2.11. Якщо при технічному опосвідченні котла не будуть виявлені дефекти, що знижують його міцність, він допускається в експлуатацію при робочих параметрах.

16.2.12. Якщо при технічному опосвідченні котла будуть виявлені дефекти, які викликають сумніви в його міцності, подальша робота такого котла повинна бути заборонена до усунення цих дефектів.