7.4.1.23 Над установками для зварювання, що знаходяться на відкритому повітрі повинні бути навіси з не горючих матеріалів. При неможливості встановлення навісів електрозварювальні роботи під час дощу чи снігу повинні припинятися.


7.4.2 ЕЛЕКТРОЗВАРЮВАЛЬНІ РОБОТИ

7.4.2.1 Живлення електричної дуги дозволяється тільки від зварювальних трансформаторів, зварювальних генераторів і випрямлячів.

7.4.2.2 Під’єднання і від’єднання від мережі електрозварювальних агрегатів, а також нагляд за їх станом в процесі експлуатації повинні виконуватися атестованими електромонтерами.

7.4.2.3 Проходи поміж зварювальними агрегатами, а також з кожного боку стелажа або стола для виконання ручних зварювальних робіт встановлюються шириною не менше 1,5 м.

7.4.2.4 Під час переміщення пересувних зварювальних агрегатів їх необхідно відключати від мережі живлення.

7.4.2.5 Машини для контактного зварювання повинні бути забезпечені прозорим щитком, який захищає від іскор і дозволяє безпечно вести спостереження за процесом зварювання.

7.4.2.6 Усі маховички, рукоятки, кнопки тощо, до яких торкається зварювальник у процесі зварювання, повинні бути зроблені з діелектричного матеріалу.

7.4.2.7 Зварювальні пости необхідно обладнувати пристроями для укладання електродотримачів під час перерв у роботі.

7.4.2.8 Для захисту працівників від дії променевої енергії електричної дуги робочі місця електрозварювальників, які знаходяться в приміщенні та на відкритому повітрі, повинні мати переносні огородження (щити, ширми) не менше як з трьох боків. Переносні огородження повинні бути міцними і легкими.

7.4.2.9 Довжина проводів між живильною мережею і пересувним зварювальним агрегатом не повинна перевищувати 10 м.

7.4.2.10 Тримач електродів з’єднується зі зварювальним агрегатом проводом марки ПРГД або кабелем типу РТП. Заміна електрозварювального кабелю проводом іншої марки, а також застосування його з пошкодженою ізоляцією забороняється.

7.4.2.11 Під’єднання проводу до тримача і зворотного проводу до деталі що зварюється повинно бути надійне та здійснюватися механічними затискачами. Місця з’єднання проводу з тримачем ізолюються.

7.4.2.12 В пересувних зварювальних агрегатах зворотний провід ізолюється так як і провід, під’єднаний до тримача електродів. Ця вимога не поширюється на ті випадки, коли виріб що зварюється являється зворотним проводом.

7.4.2.13 Перед проведенням зварювальних робіт на сільськогосподарських машинах або знаряддях, що мають ґумові колеса, машину (знаряддя), а також корпус переносного зварювального трансформатора необхідно надійно заземлити.

7.4.2.14 Кабелі електрозварювальних машин не повинні доторкатися або перехрещуватися з трубопроводами кисню, ацетилену та інших горючих газів.

Зварювальників необхідно забезпечувати світлофільтрами відповідної щільності, для захисного щитка, в залежності від сили струму.

7.4.2.15 З’єднання зварювальних проводів виконується методом гарячого паяння, зварювання або за допомогою з’єднувальних муфт з ізолюючою оболонкою. Місця паяних і зварних з’єднань проводів старанно ізолюється.

7.4.2.16 Рукоятка тримача повинна бути виготовлена з діелектричного теплоізолюючого матеріалу, та мати екран, який захищає руку електрозварника від іскор і зісковзування.

7.4.2.17 Для уловлювання газу, що виділяється під час зварювання під флюсом, місцеві відсмоктувачі щілинної форми розміщують безпосередньо біля місця зварювання над зварним швом, на висоті не більше 50 мм. Довжина щілини місцевого відсмоктувача повинна бути не менше 250-350 мм.

7.4.2.18 Автомати для зварювання в захисному середовищі газів повинні бути обладнанні місцевою витяжною вентиляцією з нижнім відсмоктувачем повітря.

7.4.2.19 Під час роботи в особливо небезпечних приміщеннях, а також колодязях, тунелях, резервуарах, цистернах тощо, електрозварювальна установка повинна мати електричне блокування, яка забезпечує автоматичне включення зварювального ланцюга при доторкуванні електрода до виробу що зварюється і автоматичне відключення зварювального ланцюга на холостому ходу, або зниження напруги в зварювальному ланцюгу до 12В.

7.4.2.20 Електропроводка до мобільних або підвісних машин контактного зварювання повинна виконуватися ізольованими гнучкими проводами в захисному шлангу.

7.4.2.21 Педальні пускові пристрої контактних зварювальних машин повинні бути надійно заземлені і мати зверху суцільне міцне огородження.

7.4.2.22 Шафи, пульти і станини контактних зварювальних машин, всередині яких розміщена електроапаратура з відкритими струмоведучими частинами, які знаходяться під первинною напругою, повинні мати дверцята з пристроєм блокування, яке забезпечує зняття первинної напруги з електроапаратури при відкриванні дверей.

7.4.2.23 Для попередження підвищеного виділення аерозолю і газів під час автоматичного та напівавтоматичного зварювання флюс повинен бути сухим і не забрудненим.

7.4.2.24 При виборі флюсу, крім технологічних показників, необхідно керуватися і гігієнічними, застосовувати флюс з мінімальним вмістом і виділенням шкідливих речовин.

7.4.2.25 При одночасній роботі зварювальників на різних висотах в одній вертикалі повинні бути завбачені надійні засоби, які би захищали зварювальників від падаючих бризок розплавленого металу, огарків електродів та інших предметів.

7.4.2.26 Підключення до електромережі електрозварювальних агрегатів, трансформаторів або електродвигунів генераторів повинно проводиться тільки за допомогою пускової апаратури.

7.4.2.27 При однопостовому зварюванні повинні бути передбачені індивідуальні щити, обладнані вольтметром і сигнальною лампочкою, яка показує зварнику наявність або відсутність напруги в зварювальній установці.

7.4.2.28 Забороняється:

  • працювати без захисного щитка із спеціальним склом;

  • виконувати зварювальні роботи на відстані менше 10 м від легкозаймистих і вогненебезпечних матеріалів;

  • зберігати в приміщенні для зварювання і на відстані менше 10 м від місця зварювання легкозаймисті матеріали;

  • виконувати електрозварювання без заземлення зварювальних агрегатів, зварювальних плит, столів та ізольованих деталей які зварюють, використовувати для заземлення оголені алюмінієві дроти;

  • виконувати зварювання при недостатній ізоляції проводів, що йдуть від зварювальних машин до щитів і від щитів до місць зварювання;

  • доторкуватися незахищеною рукою до тримача електродів;

  • залишати включеною електрозварювальну установку після закінчення роботи або під час тимчасового відлучення;

  • проводити зварювання трубопроводів і резервуарів, які знаходяться під тиском, незалежно від того, яким газом або рідиною вони заповнені.


7.4.3 ГАЗОЗВАРЮВАЛЬНІ РОБОТИ

7.4.3.1 Приміщення газогенераторної повинні бути з вогнетривкого матеріалу. Воно повинно відділятися від суміжних приміщень брандмауерами, бути сухим, мати вентиляцію, парове або водяне опалення.

7.4.3.2 Дерев’яні перегородки, які знаходяться ближче 5 м від газозварювальних постів, повинні бути оштукатуреними, а двері оббиті не горючим матеріалом.

Двері повинні відкриватися тільки назовні.

7.4.3.3 Наявність електропроводки, освітлювальних і електронагрівальних приладів в приміщенні газогенераторної не дозволяється. Освітлення забезпечується зовнішніми лампами через вікна.

7.4.3.4 Об’єм газогенераторного приміщення вибирають згідно табл.5.


Таблиця 5

Об’єм газогенераторного приміщення


Продуктивність ацетиленових генераторів, м3 за1год

Площа приміщення,

м2

Мінімально допустимий об’єм приміщення, м3

До 5

8

30

6-10

16

60

15-20

22

80

25-30

32

120



7.4.3.5 Зварювальні пости необхідно обладнувати стійкою з гачком, і вилкою для підвіски погашених пальників і різаків під час перерв у роботі.

7.4.3.6 Періодичний огляд і випробовування переносних газогенераторів ацетилену проводить комісія не рідше одного разу на рік, про результати огляду робиться відповідний запис в паспорті газогенератора. Якщо під час огляду генератора були виявлені несправності, подальша його експлуатація припиняється.

7.4.3.7 При тимчасових роботах дозволяється встановлення в робочому приміщенні не більше одного переносного газогенератора при умовах:

  • максимальна зарядка карбіду кальцію - не більше 10 кг;

  • кількість пальників, якими користуються одночасно - не більше двох;

  • сумарна потужність пальників не перевищує 2000 л газу за 1 год.

7.4.3.8 Встановлювати переносні газогенератори в котельних і кузнях, а також поблизу повітрозабірників, вентиляторів, повітродувок і компресорів забороняється.

7.4.3.9 Водяні затвори ацетиленових генераторів повинні бути справними, міцно закріпленими на корпусі генератора і встановленими у вертикальному положенні. Щоденно, не рідше двох разів за зміну і обов'язково перед роботою, а також після зворотного удару перевіряється рівень рідини в водяному затворі. Експлуатація генераторів без водяних затворів забороняється.

7.4.3.10 Ацетиленові переносні газогенератори повинні мати паспорти встановленої форми та інструкції з експлуатації заводу-виготовлювача.

7.4.3.11 Газогенератор слід розташовувати на відстані не менше 10 м від місця виконання газозварювальних робіт, а також від будь-якого іншого джерела вогню й іскор. Під час роботи й транспортування генератор слід оберігати від поштовхів, ударів і падіння.

7.4.3.12 Не дозволяється працювати від переносного газогенератора, розташованого на одному возику з кисневим балоном. Відстань між кисневим і ацетиленовим балонами й газогенераторами повинна бути не менше 10 м.

Забороняється встановлювати ацетиленові газогенератори у проходах, проїздах, на сходових площадках, а також у місцях скупчення людей і неосвітлених місцях.

7.4.3.13 Під час експлуатації переносних газогенераторів на відкритому повітрі та в неопалюваних приміщеннях при температурі нижче 0°С необхідно вживати заходів, які запобігають замерзанню газогенераторів.

7.4.3.14 Після закінчення роботи карбід кальцію в газогенераторі повинен бути повністю відпрацьований, злитий мул, корпус і реторти промиті водою.

7.4.3.15 Карбідний мул, що видаляється під час перезаряджання газогенератора, необхідно вивантажувати в пристосовану для цього тару і зливати в мулову яму або спеціальний бункер (ящик), встановлений в безпечному в пожежному відношенні місці. Приміщення, в якому був встановлений діючий переносний газогенератор, після закінчення роботи повинно бути ретельно провітрено.

7.4.3.16 Барабани з карбідом кальцію необхідно зберігати в закритому сухому приміщенні. Склади карбіду ємкістю більше двох тон розташовують на відстані не менш ніж 15 м від житлових будівель. Барабани з карбідом кальцію вкладаються в штабелі. Ширина проходів між 2ідповідно до вимог пункту 7.10.4. ДНАОП 0.01-1.01-95.

7.4.3.18 Тару з-під карбіду необхідно зберігати на спеціально відведених огороджених майданчиках поза виробничими приміщеннями.

7.4.3.19 Під час навантаження (розвантаження) кидати або наносити удари по барабанах з карбідом кальцію не дозволяється. Куріння поблизу місць навантаження і розвантаження забороняється.

7.4.3.20 Відкриття барабанів з карбідом кальцію, його розвішування, відсівання дрібних часток, пилу і відбір феросиліцію проводиться в спеціально відведених приміщеннях за допомогою інструменту, виготовленого з матеріалу, що не викликає іскор.

Використовувати інструмент, виготовлений з міді та її сплавів (вміст міді понад 70%), забороняється.

7.4.3.21 Відкриті, але не повністю використані барабани з карбідом кальцію закривають кришками, які забезпечують герметизацію. Зберігання на складі пошкоджених барабанів з карбідом кальцію не дозволяється.

7.4.3.22 Опосвідчення, транспортування, зберігання та експлуатація газових балонів необхідно здійснювати відповідно до ДНАОП 0.00-1.07-94.

7.4.3.23 Переміщення кисневих і ацетиленових балонів дозволяється тільки на спеціально пристосованих для цього ручних візках або на носилках.

7.4.3.24 Під час навантаження і розвантаження балонів не дозволяється:

  • кидати їх, а також розвантажувати вентилями вниз;

навантажувати балони на автомобілі і причіпний транспорт при наявності в кузові бруду, сміття і слідів масла.

7.4.3.25 Навантаження, розвантаження, перевезення, зберігання, видача і отримання балонів повинні проводитися особами, які пройшли спеціальний інструктаж і здали іспит з правил поводження з балонами для кисню, ацетилену і горючих газів.

7.4.3.26 Спільне зберігання на складах і транспортування кисневих, ацетиленових балонів і балонів із іншими зрідженими газами на всіх видах транспорту забороняється, за виключенням переміщення двох балонів на спеціальному возику до робочого місця.

7.4.3.27 В літній час балони повинні бути захищені від попадання прямих сонячних променів.

7.4.3.28 При живленні зварювальних постів ацетиленом і киснем балони встановлюються у вертикальному положенні в спеціальних стійках і міцно закріплюються хомутами або ланцюгами. Балони встановлюються на відстані не менше 5 м від нагрівальних печей та інших джерел тепла.

7.4.3.29 Відбір кисню з балону проводять до залишкового тиску не нижче 0,5кгс/см2. Допустимі величини залишкового тиску ацетилену по манометру в балонах (залежно від температури навколишнього середовища) повинні бути не менше, кгс/см2:

  • нижче 0°С - 0.5 кгс/см2;

  • 0°-15°С - 1.0 кгс/см2;

  • 15°-25°С - 2,0 кгс/см2;

  • 25°-35°С - 3.0 кгс/см2.

7.4.3.30 Різаки, пальники, редуктори, шланги, газорізальні машини та інше зварювальне обладнання закріпляються за працівниками персонально.