7.15.44. Переливання лакофарбувальних матеріалів з одної тари в іншу необхідно проводити на металевих піддонах із бортами не нижче 50 мм.

Під час переливання та перемішування фарб і розчинників необхідно працювати в респіраторах та захисних окулярах.

7.15.45. Щітки необхідно зберігати в щільно закритій тарі у вентильованих металевих шафах, які закриваються.

7.15.46. Розлиті на підлогу фарби та розчинники необхідно видаляти за допомогою сухого піску або тирси.

7.15.47. Обтиральний матеріал після використання необхідно складати у металеві ящики з кришками та по закінченні кожної зміни виносити з виробничих приміщень у спеціально відведені місця.

7.15.48. Тару з-під лакофарбувальних матеріалів очищають м’якими скребками та щітками (мідними або алюмінієвими), що не утворюють іскор і промивають розчинником.

7.15.49. Після роботи з фарбами, які містять свинцеві сполуки, необхідно мити руки 1% розчином кальцинованої соди, алізариновим милом. Обличчя миють теплою водою з милом, полощуть рот і чистять зуби.

7.15.50. Забороняється:

- застосовувати фарби або розчинники невідомого складу;

- фарбувати за допомогою пульверизатора емалями, фарбами, ґрунтувати матеріалами, які містять свинцеві сполуки; відхилення дозволяється лише з дозволу органів санітарного нагляду, коли по технічним причинам неможливо замінити свинцеві сполуки менш шкідливими;

- зберігати порожню тару з-під фарб та розчинників в робочих приміщеннях;

- залишати на нічний час на робочих місцях використаний обтиральний матеріал;

- зберігати харчові продукти та приймати їжу у приміщеннях для фарбування;

- застосовувати лакофарбувальні матеріали, розчинники та розріджувачі, до складу яких входять хлоровані вуглеводні та метанол;

- здувати пил або змітати його руками при підготовці поверхні під фарбування;

- розміщувати фарбувальні дільниці в підвальних або цокольних приміщеннях.

7.15.51. При фарбувальних роботах необхідно виконувати вимоги пункту 8.2. Правил пожежної безпеки в Україні.

7.16. Обслуговування та ремонт акумуляторів

7.16.1. До ремонту, зарядки акумуляторних батарей допускаються особи, які мають спеціальне кваліфікаційне посвідчення не нижче III групи по електробезпеці, що пройшли медичний огляд в установленому порядку, забезпечені відповідним спецодягом та ознайомлені з вимогами Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів (розділ Э 2.8) та Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (підрозділ 6.6).

7.16.2. Зарядку акумуляторів необхідно проводити в ізольованих приміщеннях, обладнаних припливно-витяжною вентиляцією та водопроводом. В окремих випадках дозволяється заряджати акумулятори у витяжній шафі загального приміщення.

7.16.3. Стіни, стеля, двері, віконні прорізи й стелажі приміщень для заряджання акумуляторів необхідно фарбувати кислотостійкою фарбою, а стекла вікон захищають від проникнення прямих сонячних променів. Робочі місця обладнуються витяжними зонтами або місцевим відсмоктуванням, які мають ізольовані виходи у навколишнє середовище. Виводити вентиляційні канали у димоходи або вентиляційну систему забороняється.

7.16.4. Розвантаження (завантаження) акумуляторних батарей у транспортні засоби необхідно проводити з використанням засобів малої механізації.

Акумуляторні батареї вагою більше 20 кг необхідно перевозити по території на спеціальних візках, платформа яких виключає можливість падіння батарей.

Перенесення акумуляторних батарей вручну дозволяється в ґумових рукавицях із використанням спеціальних захватів, пристроїв і носилок, які виключають можливість попадання електроліту на шкіру працівників.

7.16.5. У приміщенні для заряджання акумуляторних батарей використовується електрообладнання у вибухобезпечному виконанні. Електроапаратура управління (випрямлячі, трансформатори, генератори, реостати тощо) необхідно розміщувати в ізольованих приміщеннях.

7.16.6. Електроліт готують у посудинах із кислотостійкого матеріалу (керамічного, пластмасового тощо). При цьому спочатку наливають дистильовану воду, а потім у неї тонкою цівкою вливають кислоту при безперервному помішуванні. Кислоту з бутлів у посудини наливають за допомогою спеціальних пристроїв (качалок, сифонів тощо).

7.16.7. Під час подрібнення шматків їдких калію або натрію слід користуватися захисними окулярами, ґумовими рукавичками, фартухом, совками та мішковиною.

У приміщеннях для зберігання кислоти або лугів проводити інші роботи, крім приготування електроліту, забороняється.

7.16.8. Бутлі з кислотою або електролітом необхідно переносити удвох на спеціальних носилках, що виключають їх падіння, або перевозити міцно закріпленими на візках. Пробки на бутлях повинні бути щільно закриті. Перед підняттям бутлів із кислотою або електролітом необхідно переконатися в міцності обплетення або каркасу.

7.16.9. На посудини з кислотою, лугом або електролітом необхідно навішувати або наклеювати відповідні етикетки.

7.16.10. Для з’єднування акумуляторних батарей в групи та підключення до пристроїв для заряджання слід застосовувати багатодротові ізольовані проводи з щільно прилягаючими (пружинними) освинцьованими затискачами (для кислотних акумуляторів), що мають надійний електричний контакт, який виключає можливість іскроутворення.

7.16.11. Для огляду акумуляторних батарей необхідно використовувати переносні електросвітильники у вибухобезпечному виконанні напругою не вище 42 В.

7.16.12. Заливання електроліту та дистильованої води в акумуляторні банки необхідно виконувати ґумовою грушею.

7.16.13. Ремонт корпусів акумуляторних батарей необхідно проводити електростамескою з використанням захисних окулярів і рукавичок, попередньо зливши електроліт.

7.16.14. Видалення газів з приміщення повинно проводиться через шахту, яка повинна бути вище конька даху не менш ніж на 1,5 м. Відсмоктування газів повинно проводитись як з верхньої, так із нижньої частини приміщення з боку, протилежному припливу свіжого повітря.

7.16.15. Опалення приміщень рекомендується здійснювати за допомогою калориферних установок, які розташовуються поза приміщенням і подають тепле повітря через вентиляційні канали. При застосуванні електрообігріву необхідно вжити заходи проти занесення іскор через канал.

7.16.16. Паяння пластин в акумуляторній дозволяється за таких умов:

- паяння дозволяється не раніше ніж через 2 години після закінчення заряджання. Батареї, які працюють за методом постійного заряджання, повинні бути за 2 години до початку робіт переведені у режим розряджання, а приміщення до початку робіт повинні бути провентильовані;

- під час паяння необхідно проводити безперервну вентиляцію;

- місце паяння необхідно відгородити від решти батарей вогнестійкими щитами;

- для запобігання отруєнню свинцем та його сполуками вживають спеціальні застережні заходи та визначають режим робочого дня відповідно до інструкції з експлуатації та ремонту акумуляторних батарей.

7.16.17. Розігрів мастики необхідно проводити у спеціальних лампових, індукційних або інших печах. Забороняється розігрівати мастику паяльною лампою або іншим пристроями з відкритим вогнем.

7.16.18. Печі для розігріву заливальної мастики повинні бути з пристроями для відсмоктування парів та газів.

7.16.19. Для знімання кришок акумуляторів необхідно використовувати справні спеціальні знімачі.

7.16.20. Розбирання напівблоків акумуляторних пластин повинно проводитися тільки після їх промивання.

7.16.21. Верстаки, столи та робочі місця, на яких проводиться видалення сульфату із свинцевих пластин, складання пластин у напівблоці, встановлення сепараторів та інші роботи, які пов’язані з виділенням свинцевого пилу, повинні бути обладнані вентиляцією з відсмоктуванням забрудненого повітря з робочої зони через перфорації, вмонтовані у кришки столів та верстаків.

7.16.22. Виконувати зварювальні роботи з використанням водневого полум’я повинні не менше двох працівників, один із яких призначається старшим.

7.16.23. Відлиті свинцеві вироби, чистий свинець та сурма повинні зберігатися і транспортуватися у спеціальній тарі в закритому вигляді, а свинцевий шлам, згар та акумуляторні пластини - тільки у герметично закритих контейнерах або в іншій герметичній тарі.

7.16.24. Плавлення мастики повинно проводитися у спеціальних електротиглях, закритих кришками та обладнаних витяжною вентиляцією. Корпус електротигля повинен бути заземлений.

7.16.25. Шматки бітуму, які завантажуються в електротиглі повинні бути сухими.

7.16.26. Заливання мастики повинно проводитися за допомогою спеціальних ковшів. Ковші повинні бути справними, сухими та підігрітими.

7.16.27. Хімічна обробка дерев'яного шпону повинна виконуватись у спеціально відведених місцях, обладнаних вентиляцією, каналізацією та водопроводом.

7.16.28. Форми для відливання вивідних клем, міжелементних сполучень, бареток, прутків та інших деталей повинні бути сухими, підігрітими, з нанесеною на внутрішні поверхні емульсією.

7.16.29. Для розливання свинцю у форми повинні застосовуватися справні сухі та підігріті ковші. Брати ковшем розплавлений свинець необхідно в такій кількості, щоб його вистачило на заливання тільки однієї форми. Виплески, що утворилися під час заливання повинні бути забрані.

7.16.30. Електроліт, розлитий на стелажі, видаляють ганчір’ям, змоченим в 10% нейтралізуючому розчині двовуглекислої соди. Якщо електроліт розлитий на підлогу, то його необхідно посипати тирсою, а потім змочувати підлогу нейтралізуючим розчином та насухо витерти.

7.16.31. Баки з водою для обмивання та нейтралізуючими розчинами повинні фарбуватися в яскраві кольори і встановлюватися на спеціальні підставки на доступній висоті. На одному із боків яскравою фарбою необхідно нанести напис “Обмивальна вода", “Пити забороняється", "Застосовувати для нейтралізації кислоти” , "Застосовувати для інших цілей забороняється”.

7.16.32. Акумуляторні приміщення забезпечують умивальником, милом, ватою в упаковці, рушником і закритою посудиною з 5-10 % нейтралізуючим розчином питної соди для шкіри (одна чайна ложка на склянку води) та 2-3 % нейтралізуючим розчином питної соди для очей.

7.16.33. При попаданні кислоти або електроліту на шкіру необхідно промити цю ділянку тіла спочатку водою, а потім нейтралізуючим розчином.

7.16.34. Забороняється:

- переносити на плечах та на спині акумуляторні батареї, бутлі з кислотою та інші ємкості з агресивними або вогненебезпечними рідинами;

- знаходитися попереду візка при транспортуванні вантажу;

- застосовувати для приготування кислотного електроліту скляну тару;

- переливати кислоту вручну, без застосування відповідних пристроїв;

- вливати воду у кислоту;

- з’єднувати дротом затискачі акумуляторних батарей під час заряджання;

- перевіряти акумуляторні батареї шляхом короткого замикання;

- зберігати в акумуляторному приміщенні посудини з сірчаною кислотою більше добової потреби, а також порожні пляшки і посудини;

- стороннім особам знаходитися у приміщенні для заряджання акумуляторних батарей;

- зберігати та вживати їжу у приміщенні акумуляторного відділення;

- захаращувати підходи до баків з водою для обмивання і нейтралізуючими розчинами.

7.17. Обкатка машин, агрегатів та вузлів

7.17.1. Організація та обладнання робочих місць для обкатки та випробування машин і агрегатів повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.003-83, ГОСТ 12.1.004-91, ГОСТ 12.1.005-88, ГОСТ 12.2.003-91, ГОСТ 12.2.007.1-75, ГОСТ 12.2.032-81, ГОСТ 12.2.033-78, ГОСТ 12.3.002-75, ГОСТ 12.4.011-89 та цих Правил.

7.17.2. Випробування і обкатка двигунів, паливних насосів, насосів гідросистем та інших агрегатів повинно проводитися у спеціально виділених ізольованих від інших цехів приміщеннях, обладнаних припливно-витяжною вентиляцією.

7.17.3. Освітлювальна апаратура випробувальних цехів та відділень повинна бути у закритому, а у випробувальному відділені паливної апаратури у вибухобезпечному виконанні.

7.17.4. Випробувальні стенди повинні бути встановлені на міцних фундаментах.

7.17.5. Агрегати, вузли та машини, що обкатуються та випробовуються необхідно міцно закріплювати на стендах.

7.17.6. Обкатку тракторів та інших сільськогосподарських машин необхідно проводити по затвердженому власником підприємства маршруті або на огородженому майданчику, недоступному для сторонніх осіб.

7.17.7. Обкатка машин проводиться працівниками, які мають посвідчення на право керування цими машинами. Під час обкатки та випробування знаходження сторонніх осіб у кабінах або кузовах машин не дозволяється. Встановлений для обкатки на машині контрольний вантаж повинен бути надійно закріплений.

7.17.8. Гідросистеми тракторів та інших машин необхідно випробувати на спеціальних стендах. Шланги та з’єднувальні пристрої гідросистем повинні бути міцними, щільно приєднаними та не допускати протікання рідини.

7.17.9. Стенд для обкатки пускових двигунів повинен мати пристрій для заземлення проводу високої напруги магнето на період установлення та огляду двигуна.

7.17.10. Навантажувальні рідинні реостати випробувальних стендів повинні бути заповнені відповідним електролітом. Рівень електроліту повинен бути на 100 мм нижче від верху ємкості. Електроди навантажувального реостату повинні бути огороджені.

7.17.11. Агрегати й арматура високого тиску під час випробувань повинні бути закриті захисними засобами.

7.17.12. Обертові частини випробувальних стендів необхідно огороджувати захисними кожухами, а корпуси стендів необхідно заземлити.

7.17.13. Пуск двигуна під час випробування та обкатки машини необхідно проводити стартером або пусковим двигуном. При цьому машина загальмовується, а важіль коробки переміни передач установлюється у нейтральне положення. Провертати колінчастий вал двигуна заводною рукояткою дозволяється тільки для виконання регулювальних робіт.

7.17.14. Випробування гальмових пристроїв машин необхідно проводити на спеціальних стендах або майданчиках.