7.7.16. Паяння виробів необхідно проводити на спеціальних підставках, обладнаних піддонами для стікання припою.

7.7.17. Обрізки металу складаються в спеціально відведене місце.

7.7.18. Кожне робоче місце комплектується щіткою для змітання дрібних металевих відходів і пилу.

7.7.19. Перед вживанням їжі і після закінчення роботи працівники зобов’язані чистити зуби і полоскати ротову порожнину. В кімнаті для вмивання для працівників, зайнятих паянням, встановлюються шафи з індивідуальними місцями (гніздами) для зберігання зубного порошку, пасти, щітки і склянки.

7.7.20. Біля умивальників, незалежно від місця їхнього розміщення, передбачаються бачки з 1-% розчином оцтової кислоти для попереднього обмивання рук.

7.7.21. Після закінчення робочої зміни на дільниці паяння проводиться миття підлоги. Сухі способи прибирання забороняються. Не рідше одного разу у два тижні проводиться вологе прибирання всього робочого приміщення.

7.7.22. Якщо пости для паяння у поточній лінії чергуються з іншими робочими місцями, необхідно дотримуватися вимог, які пред'являються до дільниць паяння.

7.7.23. Ванни для перевірки серцевини радіатора на герметичність повинні бути стійкими і зручно розміщеними.

7.7.24. Для доставки на робочі місця свинцю, свинцевого сплаву й виробів із них необхідно застосовувати зручну тару, що легко миється.

7.7.25. Плавка припою повинна здійснюватися в тиглях, які встановлюються в окремих приміщеннях, обладнаних припливно-витяжною вентиляцією.

7.7.26. При розміщенні тиглів у загальних приміщеннях їх необхідно обладнувати місцевими відсмоктувачами.

7.7.27. Для зберігання припою призначеного для витрат повинні бути спеціальні металеві ящики з щільно прилягаючими кришками.

7.7.28. Правку крил та інших деталей слід проводити на спеціальних підставках або оправках. Проводити правку деталей, що знаходяться у висячому положенні не дозволяється.

7.7.29. Не дозволяється:

- підключати вентиляційну систему робочих місць, де проводиться паяння, в загальну вентиляційну мережу;

- охолоджувати нагрітий паяльник у рідині;

- перевіряти ступінь нагрівання паяльника руками на дотик;

- зберігати одяг у приміщенні, де проводиться паяння.

7.8. Термічні роботи

7.8.1. Організація й обладнання робочих місць по термічній обробці металів повинні відповідати вимогам ПВЕ, ДНАОП 0.00-1.20-98, ДНАОП 0.00-1.21-98, ГОСТ 12.0.003-74, ГОСТ 12.1.005-88, ГОСТ 12.1.007-76, ГОСТ 12.2.003-91, ГОСТ 12.2.007.9-88, ГОСТ 12.2.007.10-87, ГОСТ 12.2.007.11-75, ГОСТ 12.2.008-75, ГОСТ 12.2.032-78, ГОСТ 12.2.033-78, ГОСТ 12.3.002-75, ГОСТ 12.3.004-75, ГОСТ 12.4.011-89 і цих Правил.

7.8.2. До виконання термічних робіт допускаються особи, що пройшли спеціальне навчання, мають відповідне посвідчення на право проведення робіт.

7.8.3. Електротехнічний персонал, що обслуговує електротермічне устаткування, повинен мати групу з електробезпеки не нижче ІІІ, оператори-термісти - не нижче ІІ.

7.8.4. Приміщення для термічного цеху повинно бути ізольоване від інших приміщень і обладнане припливно-витяжною вентиляцією.

7.8.5. Випускання газів, що відходять від печей термічного цеху, повинно здійснюватися на висоті не менше двох метрів від найвищої точки даху.

7.8.6. Поверхня стін приміщення термічного цеху повинна бути пофарбована вогнетривкою фарбою.

7.8.7. Підлога термічного цеху повинна бути вогнетривкою, рівною, не слизькою. Підлога в проїздах, проходах, на дільницях складування вантажів повинна мати тверде і міцне покриття.

7.8.8. Обладнання, на якому в процесі роботи виділяються шкідливі речовини, а також пожеженебезпечні установки необхідно розташовувати в ізольованих приміщеннях.

7.8.9. Пуск в роботу нової печі і після капітального ремонту дозволяється тільки після ретельного просушування і провітрювання внутрішнього простору.

7.8.10. Для нагрівальних печей необхідно застосовувати газоподібне паливо або електричну енергію. Застосування твердого або рідкого палива дозволяється в технічно обґрунтованих випадках.

7.8.11. Газопроводи і газове обладнання в термічних цехах повинні бути обладнанні відповідно до Правил безпеки систем газопостачання України (ДНАОП 0.00- 1.20-98).

Газопроводи в приміщеннях цеху повинні прокладатися відкрито і в місцях, які забезпечують вільний доступ для їхнього обслуговування.

7.8.12. Не дозволяється прокладання газопроводу в каналах травильного відділення, а також у інших відділеннях, де можуть знаходитися кислоти та інші агресивні рідини.

7.8.13. На вводі газопроводу у приміщення термічного цеху повинні встановлюватися регулятор тиску газу й пристрій відключення. До пристрою для відключення повинен бути забезпечений вільний доступ.

7.8.14. На відводі газопроводу від газового колектора в кожній печі повинен бути встановлений пристрій для відключення, крім тих, що знаходяться безпосередньо біля пальників.

7.8.15. Газопроводи перед пуском в експлуатацію повинні бути випробувані на міцність і щільність. В подальшому герметичність з`єднань газопроводу повинна перевірятися мильним розчином не рідше одного разу в 10 днів.

7.8.16. Пальники повинні працювати стабільно без відриву полум’я і проскакування його всередину пальника.

7.8.17. При використанні пальників, в яких повітря подається від дуттьових пристроїв, необхідно забезпечувати автоматичне відключення подачі газу до пальника у випадку падіння тиску при припиненні подачі повітря.

7.8.18. Особи, які допускаються до обслуговування печей, що працюють на газоподібному паливі, повинні пройти навчання і здати екзамен на знання Правил безпеки систем газопостачання України.

7.8.19. У місцях можливого накопичення газів повинні бути встановлені газоаналізатори, спеціальні звукові, світлові або інші пристрої, які сигналізують про витік газу.

7.8.20. Електричні печі повинні мати блокування для автоматичного зняття напруги з нагрівальних елементів при відкриванні дверей печі.

7.8.21. На щитах і пультах управління електропечами повинні бути встановлені сигнальні лампи, що вказують про подачу напруги на нагрівальні елементи печі або про його зняття.

7.8.22. Усі струмоведучі частини електричних печей повинні бути ізольовані або огороджені захисними засобами. Захисні засоби та інші металеві неструмоведучі частини повинні бути надійно заземлені.

7.8.23. Вугільний порошок і хімікати, що застосовуються для цементації повинні зберігатися в бункерах з дозувальним пристроєм, який виключає можливість пилоутворення під час заповнення ящиків з виробами.

7.8.24. Процеси приготування і транспортування твердого карбюризатора повинні бути механізовані і здійснюватися в герметичних пристроях.

7.8.25. Електродвигуни, електроапаратура і вентилятори, що встановлюються в приміщеннях приготування твердих карбюризаторів, а також прилади автоматичного контролю режиму термообробки в печах газової цементації повинні бути у вибухобезпечному виконанні.

7.8.26. У приміщеннях приготування твердого карбюризатора забороняється куріння, застосування відкритого вогню, виконання робіт, які можуть викликати утворення іскор; для цього повинні бути вивішені попереджувальні написи перед входом в приміщення і всередині нього.

7.8.27. Печі-ванни повинні мати пристрій для вільного стікання розплавленого робочого середовища (аварійний злив) по сухих каналах в спеціальний збірник.

7.8.28. Печі-ванни необхідно обладнувати приладами автоматичного регулювання температури з автоматичною сигналізацією і відключенням нагрівачів при пошкодженні приладів теплового контролю.

7.8.29. У ванну необхідно завантажувати тільки попередньо просушені солі. Рівень розплавлених солей не повинен перевищувати 3/4 висоти ванни.

7.8.30. Ванни для загартування і відпускання металів, гартувальні і травильні баки повинні бути обладнані витяжною вентиляцією з бортовими відсмоктувачами.

7.8.31. Гартувальні ванни повинні бути обладнанні кришками для їх закривання.

7.8.32. Електротермічні установки з машинними і ламповими генераторами, розміщені в загальноцехових приміщеннях, повинні бути огороджені. Двері огородження повинні мати механічне або електричне блокування, яке запобігає відкриванню дверей без зняття електричної напруги. Металеві частини установки повинні бути надійно заземлені.

7.8.33. Пульт управління установкою повинен бути забезпечений необхідними для нормальної експлуатації приладами, штурвалами і кнопками. Написи біля приладів, штурвалів, кнопок тощо, які вказують на їх призначення, повинні бути чіткими і відповідати позначенню на схемі.

Прилади для аварійного відключення (рубильники, кнопки, роз’єднувачі тощо) повинні бути виділені яскравими написами і покажчиками; доступ до яких повинен бути вільний.

На пульті керування повинні бути сигнальні лампи, які вказують на наявність напруги на установці, і загальний вимикач, що знімає напругу з установки.

7.8.34. Водоохолодження має здійснюватися безперервно з моменту включення установки до повного охолодження деталей після відключення. Блокування водоохолодження з пристроєм, який включає напругу на установку, обов'язкове.

На установках з водоохолодженням повинна передбачатися сигналізація, яка попереджає про закінчення подачі води, і встановлені термометри для вимірювання температури води на виході.

7.8.35. Кожна електротермічна установка повинна мати експлуатаційний журнал. Контроль за правильним оформленням експлуатаційного журналу повинен проводитися щоденно начальником цеху.

7.8.36. Експлуатація електротермічних установок при знятих захисних засобах, зовнішньому екрануванні і блокуванні забороняється.

7.8.37. У приміщенні, де знаходиться електротермічна установка, або поблизу на видному місці повинні бути вивішені:

- інструкції з охорони праці і експлуатації установки ;

- правила надання першої долікарської допомоги потерпілим при ураженні електричним струмом.

7.8.38. Огляд установок проводиться черговим електромонтером. Результати огляду і вжиті заходи по ліквідації несправностей заносяться в експлуатаційний журнал.

При оглядах слід звертати увагу на безвідмовність роботи всіх блокуючих пристроїв, які забезпечують безпеку праці працівників; надійність заземлення; справність огороджень і екранів окремих блоків.

7.8.39. Ремонтні роботи на електротермічних установках проводяться спеціальними ремонтними бригадами, в які може входити також черговий персонал. Об’єм і якість виконаних робіт фіксується в експлуатаційному журналі.

7.8.40. Кваліфікація осіб, які проводять ремонт або огляд установок, повинна бути не нижче четвертої групи по електробезпеці.

7.8.41. Роботи по огляду й ремонту електричних установок повинні проводиться тільки після їхнього відключення від мережі. При цьому необхідно:

- забезпечити, видимий розрив між установкою і живильною електромережею (видиме відключення рубильників або роз’єднувачів);

- встановити ізоляційні прокладки в розриві контактів рубильника або роз’єднувача, якщо не передбачене спеціальне механічне блокування;

- вивісити плакат “Не включати, працюють люди”.

7.8.42. Включення електротермічної установки після закінчення ремонту проводиться особою, яка керує ремонтними роботами, або по її розпорядженню електромонтером, і тільки після того, як усі працівники будуть відведені в безпечне місце.

7.8.43. Механізми керування і обслуговування печі слід розміщувати в таких місцях, щоб на працівників не впливали висока температура і шкідливі гази.

7.8.44. Зрівноважуючі вантажі заслінок, а також приводи механізмів печей повинні бути огороджені.

7.8.45. Дверці і заслінки робочих отворів нагрівальних печей повинні обладнуватися теплоізоляційними пристроями, які забезпечують температуру поверхні не вище 45°С.

7.8.46. Резервуари для зберігання запасу рідкого палива слід розміщати поза будовами цехів в окремих наземних і напівпідземних приміщеннях.

7.8.47. Паливні баки, що використовуються під час виконання термічних робіт, повинні бути щільно закриті і мати показники рівня палива, зливний кран і трубки для з’єднання з атмосферою. На зливній трубі біля вентиля повинен бути напис “Відкрити при пожежі”.

Ємкість аварійного резервуару повинна бути не меншою від сумарної ємкості паливних баків.

7.8.48. Вентилі, які регулюють подачу палива і повітря до форсунок, або приводи для їх керування повинні встановлюватися збоку від форсуночних отворів для запобігання опіків полум’ям.

7.8.49. Подача палива в баки повинна бути механізована.

7.8.50. Для зняття зарядів статичної електрики система труб і апаратура для перекачування рідкого палива повинні бути заземлені.

7.8.51. Газопроводи, що прокладаються в каналах повинні мати мінімальну кількість зварних стиків.

7.8.52. Арматура, яка встановлюється на газопроводах повинна бути легко доступна для керування, огляду і ремонту.

7.8.53. Газопроводи повинні мати продувальні свічки (труби), які забезпечують продувку будь-якої дільниці. Свічки повинні під'єднуватися в найвищих точках газопроводів. Продування газопроводів через топки печей не дозволяється.

7.8.54. Продувальні свічки повинні виводитися з приміщення не менше ніж на 1м вище верха даху.

Кінці продувальних свічок повинні бути захищені від попадання атмосферних опадів.

7.8.55. Приміщення й повітроводи від місцевих відсмоктувачів повинні очищатися від пилу. Щоб не утворювалась вибухонебезпечна суміш, кількість зваженого в повітрі та осілого пилу не повинна перевищувати 1% об'єму приміщення.

7.8.56. Завантаження (вивантаження) ящиків в цементаційні печі, а також перекидання їх в печах повинно виконуватися механізовано.

7.8.57. Робочий простір печей газової цементації повинен бути герметичним.

7.8.58. Печі необхідно обладнувати спеціальними пристроями для відводу та допалювання відпрацьованих газів.

7.8.59. Завантажувати виробів у ванни необхідно із застосуванням пристроїв з довгими і міцними рукоятками.

7.8.60. Операції завантаження деталей в ванну для загартування повинні бути механізовані.