14.7.14Передача готового гідрогенізата з автоклава у саломасозбірники може здійснюватіся як насосами, так і "перетискуванням".

14.7.15Саломасозбірники повинні бути обладнані засобами КВП і А (манометром, термометром, рівнеміром), а також запобіжним клапаном.

14.7.16Відбирання проби гідрогенізата з автоклава повинно проводитися тільки крізь спеціальні пробовідбирачі, що виключають опіки обслуговуючого персоналу гарячим гідрогенізатом і мають вихлопну трубу в атомосферу.

14.7.17Показники технологічного процесу гідрогенізації жирів і олії повинні фіксуватися у технологічних журналах встановленої форми.

14.7.18При роботі цеху з виробництва гідрованих жирів необхідно контролювати:

  • герметичність устаткування і комунікацій у фланцевих з’єднаннях та у сальникових ущільненнях, щоб не допустити розливання жирів і олії;

  • наявність у відведених місцях засобів пожежогасіння;

  • роботу контрольно-вимірювальних приладів.

14.7.19Наявність водню у повітряному середовищі і у верхній зоні гідрогенізаційного виробництва повинно контролюватися за допомогою безперервно діючих сигналізаторів горючих газів із світловою і звуковою сигналізацією.

14.7.20Повітрозабірний пристрій до приладу-сигналізатора повинен бути встановлений у верхній зоні приміщення під стелею, у місцях можливого накопичення водню.

14.7.21Виробничі приміщення гідрогенізаційного виробництва повинні мати у верхній частині аераційний ліхтар або спеціальні витяжні труби для віддалення водню, що виділяється з апаратів і арматури, при можливих порушеннях їх герметичності або при аваріях.

14.7.22У приміщеннях виробництва гідрованих жирів повинна бути передбачена аварійна припливна вентиляція, яка забезпечує разом з постійно діючою припливною вентиляцією 8-кратний обмін повітря за годину.

14.7.23Сигналізатори горючих газів повинні блокуавтися з пусковими пристроями аварійної вентиляції і відімкненням водневих компресорів, що вмикаються при вмістові у повітрі 20 % (об’ємних) водню від нижньої границі вибуху.

14.7.24Ручні пускові пристрої аварійної вентиляції повинні розміщуватися біля основних вхідних дверей зовні приміщення.

14.8Відділення каталізатора від гідрованих жирів (фільтрування).

14.8.1Відділення каталізатора від гідрованих жирів на гідрогенізаційних виробництвах повинно проводитися фільтруванням на рамних фільтрпресах.

14.8.2В якості фільтрувальної перегородки на фільтрпресах повинні використовуватися фільтрувальні тканини, що застосовуються у харчовій промисловості і відповідати вимогам технологічного процесу.

14.8.3Перед фільтруванням гідровані жири необхідно охолодити до температури, що відповідає вимогам до фільтрувальної тканини, що використовується, але не більше 150 °С.

14.8.4Температура гідрованих жирів, що подаються на фільтрування, повинна постійно вимірюватися і реєструватися. Насос, що подає саломас на фільтрування, повинен автоматично вимикатися при підвищенні температури саломаса, що подається, вище регламентованої.

14.8.5Забороняється передавати на фільтрування саломас під тиском водню.

14.8.6Розтиск фільтрпреса перед його зачищенням повинен проводитися при температурі не вище 90-95 °С, у противному разі необхідно проводити продування фільтрпреса інертним газом.

14.8.7У випадку використання для розтиску фільтрпреса вакууму необхідно передбачати застосовування проміжної ємкості для збирання гідрогенізата.

14.8.8Тиск фільтрпресі не повинен перевищувати величини, що вказана у паспорті.

14.8.9Кожний фільтрпрес повинен обладнуватися зонтом. Периметр зонта повинен перекривати периметр верхньої площадки фільтрпреса. У вентиляційній трубі над зонтом повинна бути встановлена шиберна заслінка або клапан.

14.8.10При заміні фільтротканини або чищення фільтрпресів не допускається утворення складок (загибів) салфеток. Під час роботи на фільтрпресах забороняється:

  • працювати без манометра на підводящому трубопроводі і перевищувати тиск, передбачений у паспорті на фільтрувальне обладнання;

  • працювати у разі течі саломасу між рамами, плитами і в арматурі. Працюючі фільтрпреси повинні бути захищені від розбризкування саломасу спеціальними зонтами або накриті тканиною, обробленою спеціальним антипіреновим вогнезахисним розчином. Просичення тканини повинно проводитися спеціалізованими підприємствами з видачею гарантійних документів (актів).

14.8.11Чищення фільтрпресів повинно проводитися двома робітниками у спецодязі.

14.8.12Збірники фільтрованого саломасу повинні мати кришки , що щільно закриваються , які виключають попадання вологи у збірники і обладнанні засобами контролю.

15ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ РЕМОНТУ ТЕХНОЛОГІЧНОГО УСТАТКУВАННЯ, ПУСКУ І ЗУПИНКИ ВИРОБНИЦТВА ГІДРОВАНИХ ЖИРІВ ПЕРЕД І ПІСЛЯ КАПІТАЛЬНОГО І ІНШИХ ВИДІВ РЕМОНТІВ.

15.1Пуск і зупинка виробництва гідрованих жирів.

15.1.1Роботи, пов’язані з оглядом, очищенням, ремонтом, розгерметизацією технологічного устаткування, комунікацій, в тому числі усередині ємкостей, при проведенні яких існує або не виключена можливість виділення у робочу зону, визначену відповідно з ГОСТ 12.1.005-88*, вибухопожежонебезпечних або шкідливих парів, газів і інших речовин, здатних викликати вибух, загоряння, шкідливо вплинути на організм людини, а також роботи при недостатній наявності у повітрі кисню (нижче 20 % об’єму) повинні провадитись за нарядом-допуском.

15.1.2Перед початком ремонтних робіт апарати і трубопроводи повинні бути звільнені, сумлінно вичищені від жиру, каталізатора, бруду. Залишки після їх звільнення із апаратів повинні бути терміново видалені із виробничих приміщень.

15.1.3На підприємстві по кожному цеху (виробництву) повинен бути складений Перелік робіт з підвищеною небезпекою.

15.1.4Проведення робіт у середині ємкості повинно виконуватися у відповідності з вимогами типової інструкції на даний вид роботи.

15.1.5Проникнення робітників до ємкості, яка має верхній та нижній люки, повинне здійснюватись лише крізь нижній люк при обов’язково відкритому верхньому.

15.1.6Підйомні механізми та пристрої повинні бути справними, мати реєстраційний або інвентарний номер, дату наступного випробування та позначення робочої вантажопідйомності.

Роботи усередині апаратів, у яких знаходилися вогневи бухонебезпечні речовини, дозволяється проводити інструментом та інвентарем, виготевленими із кольорових металів або із матеріалів, які не іскряться. Взуття не повинно мати металевих підківок, частин.

15.1.7Для забезпечення вибухобезпеки технологічної схеми виробництва гідрованих жирів при пускові до роботи або зупинці устаткування (апаратів, трубопроводів тощо) необхідно передбачати спеціальні заходи, у тому числі продування інертним газом, що попереджає утворення вибухонебезпечних сумішей.

15.1.8Пуск і зупинка виробництва гідрованих жирів після і на капітальний ремонт повинні проводитися у відповідності з вимогами цих Правил, виробничого технологічного регламенту і згідно з інструкцією з зупинки і пуску цеху, затвердженою технічним керівником підприємства.

15.1.9Інструкція повинна передбачати:

  • вивільнення від технологічного устаткування олії, саломасу і каталіза-тора;

  • охолодження технологічного устаткування до температури 40 °С;

  • видалення з технологічного устаткування і комунікацій водню інертним газом;

  • продування повітрям технологічного устаткування;

  • відмикання комунікацій;

  • відкриття технологічного устаткування і її природна вентиляція;

  • інші операції, що виключають можливість утворення вибухонебезпечних сумішей.

15.1.10При зупинці виробництва без продування інертним газом (у випадках короткочасних зупинок або при частих зупинках у разі неретмічності роботи виробництва) технологічне устаткування ставится під тиск газгольдера.

15.1.11Перед заповненням устаткування автоклавного цеху воднем після капітального ремонту проводиться гідравлічне випробування апаратів і комунікацій.

15.1.12Після проведення гідравлічних випробувань повинна проводитися перевірка на герметичність.

15.1.13Перевірка на герметичність повинна проводитися промазуванням швів апаратів мильним розчином.

Апарати і трубопроводи повинні випробовуватися робочим тиском у відповідності з паспортними данними (для цього апарату або трубопроводу) на протязі часу, необхідного для їх промазування і огляду.

15.1.14Відведення повітря з апаратури і комунікацій повинно здійснюватися продуванням системи інертним газом доти, доки у газі, що виходить з кожного апарата, концентрація кисню знизиться до рівня, що не превищює 1%.

15.1.15Після заповнення інертним газом апаратури и комунікацій слід проводити подачу водню.

15.1.16Подача водню до цеху з газгольдера повинна проводитися після встановлення знімного патрубка на воднепроводі “газгольдер - змішувач водню”.

15.1.17Перед зупинкою автоклавного цеху на капітальний ремонт видалення водню з апаратури і комунікацій повинно проводитися інертним газом до вмісту в продувному газі не більше 1% водню.

15.1.18Після продування інертним газом і пропарювання устаткування повинно охолоджуватися до температури приміщення, перевірятися на відсутність водню у окремих апаратах і комунікаціях.

15.1.19Ремонтні і вогневі роботи у автоклавному цехі повинні проводяться у відповідності з Типовою інструкцією з організації безпечного проведення вогневих робіт на вибухонебезпечних і вибухопожежонебезпечних об’єктах, а також у відповідності до вимог інструкції затвердженої технічним керівником підприємства.

15.1.20У разі короткочасних зупинок гідрогенізаційнного виробництва, не зв’язаних з необхідністю вивільнення апаратури від гідрогенізата, слід припинити подачу на гідрогенізацію олії, суспензії каталізатора, водню, залишивши усе устаткування під тиском газгольдера.

15.2Забезпечення гідрогенізаційного виробництва інертним газом.

15.2.1Для продування електоролізерів, водневих компресорів, газгольдерів, апаратів, технологічних трубопроводів, воднепроводів, а також для потреб пожежогасіння виробництво гідрованих жирів повинно бути забезпечене інертним газом - азотом.

15.2.2При продуктивності електролізерних установок вище 100 м3/год у виробничих приміщеннях повинне бути передбачене стаціонарне розведення трубопроводів азоту.

15.2.3Потреба у продувальному інертному газі визначається у кожному конкретному випадку проектною організацією, враховуючи потужність виробництва, кількість агрегатів, ємкостей. Розрахунок потреби інертного газу слід проводити виходячи з обліку 3-х кратного заповнення усіх апаратів, що знаходяться під воднем, продування технологічних трубопроводів, фільтрпресів і повинен бути затверджений технічним керівником підприємства і головною проектною організацією.

15.2.4Азот, що застосовується для продування технологічного устаткування повинен відповідати вимогам відповідної НД.

15.2.5Відведення, якими подається інертний газ до технологічного устаткування, розрахованого на тиск нижчий за тиск інертного газу, що подається, повинні бути споряджені автоматичними редукуючими пристроями, запобіжними клапанами і манометрами з боку низького тиску. Автоматичний редукуючий пристрій і запобіжний клапан повинен бути відрегульований на розрахунковий тиск апаратів і установок, що споживають інертний газ.

1