5.3.5. Надання відрядженим працівникам права працювати в діючій електроустановці керівниками робіт, наглядачами і членами бригади може бути оформлене керівництвом експлуатаційного підприємства резолюцією на листі підприємства, що відрядило працівників, або за письмовою вказівкою. Надання права видавати наряди і розпорядження має бути оформлено письмовою вказівкою керівництва експлуатаційного підприємства.

5.3.6. Інструктаж відряджених працівників повинен проводити працівник з групою V з електробезпеки зі складу адміністративно-технічних працівників або з групою ІV з електробезпеки зі складу оперативних або оперативно-ремонтних працівників підприємства, на яке вони відряджені. Зміст інструктажу визначається працівником, призначеним відповідальним за електрогосподарство залежно від характеру і складності роботи, схеми і особливостей електроустановки.

5.3.7. Підприємство (організація), що відряджає працівників, відповідає за відповідність груп з електробезпеки відряджених працівників наданим їм правам, а також за виконання відрядженими працівниками цих Правил.

5.3.8. Підприємство (організація), в електроустановках якого провадять роботи відрядженими працівниками, відповідає за виконання заходів безпеки, що забезпечують захист тих, хто працює, від ураження електричним струмом робочої і наведеної напруги.

5.3.9. Підготовка робочого місця і допуск до роботи відряджених працівників здійснюється у всіх випадках оперативними працівниками експлуатуючої організації.

5.3.10. В разі порушення цих Правил відрядженими працівниками посадові особи експлуатаційної організації зобов'язані заборонити подальше виконання робіт відрядженими працівниками.


5.4. Вимоги безпеки під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт

5.4.1. Вантажно-розвантажувальні роботи рекомендується виконувати механізованим способом за допомогою підіймально-транспортного обладнання (кранів, навантажувачів тощо) та засобів малої механізації (блоків, талів тощо).

5.4.2. Механізований спосіб вантажно-розвантажувальних робіт є обов'язковим для вантажів масою понад 50 кг, а також під час підіймання вантажів на висоту понад 3 м.


5.4.3. Вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою вантажопідіймальних машин і механізмів виконуються відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.03-93 Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів [3].

Норми і строки випробувань підіймальних механізмів і пристосувань, які можуть застосовуватися на СПМ, наведені в додатку 11.

5.4.4. Гранична норма перенесення вантажів ручним способом пo рівній і горизонтальній поверхні на одну людину не повинна перевищувати:

- для чоловіків - 35-50 кг;

- для жінок постійно протягом робочої зміни - 7 кг.

- для жінок в разі перенесення до 2 разів на годину - 10 кг,

-для підлітків чоловічої статі від 16 до 17 років - 14 кг, від 17 до

18 років - 16 кг.

Примітка 1. В масу вантажів, що підіймаються та переміщуються, зараховується маса тари і упаковки.

Примітка 2. В разі переміщення вантажів на візках або в контейнерах зусилля, що прикладається, не повинно перевищувати 10 кг. (“Гигиеническая классификация труда” [39], Граничні норми підіймання і переміщення важких речей жінками [12], Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми [13]).

5.4.5. Переносити матеріали на носилках допускається на відстань не більше 50 м по горизонтальній поверхні.

5.4.6. Великовагові, але невеликі за розміром вантажі слід переміщувати по сходах будинків за допомогою троса (каната) по дошкам, які укладені на східця сходин. Для полегшення переміщення під основу вантажів належить підкладати катки. Знаходитися на східцях сходин за вантажем, що підіймається за допомогою троса (каната), або перед таким, що опускається за допомогою троса (каната), забороняється.

5.4.7. В разі переміщення вантажу на катках слід очистити шлях від усіх сторонніх речей, а на нерівності покласти міцні дошки. Кінці катків не повинні виступати з-під вантажів більш ніж на 0,5 м. Для підведення катків під вантаж необхідно користуватися ломами та домкратами. Щоб запобігти перекиданню вантажу, слід мати додаткові катки, що підкладаються під передню частину вантажу.

5.4.8. Під час спуску вантажів по похилій площині необхідно застосовувати затримуючі пристосування, які перешкоджають ковзанню вантажу під дією власної ваги або його перекиданню.

5.4.9. Вантажно-розвантажувальні роботи з пиловидними матеріалами (цемент, вапно, гіпс тощо) необхідно виконувати, як правило, механізованим способом. Робітників, які виконують вручну вантаження



та розвантаження пиловидних матеріалів, необхідно забезпечувати спецодягом, спецвзуттям, респіраторами та протипиловими окулярами.

5.4.10. Всі вантажно-розвантажувальні роботи необхідно виконувати в рукавицях.


5.5. Вимоги безпеки під час роботи на висоті

5.5.1 До робіт на висоті відносяться ті роботи, під час яких робітник знаходиться вище 1,3 м від поверхні грунту, підлоги, перекриття або робочого настилу ("СНиП ІІІ-4-80". Техника безопасности в строительстве) [32].

5.5.2. Для роботи на висоті використовуються переносні драбини та драбинки.

5.5.3. Під час обслуговування, а також під час ремонту електроустаткування забороняється застосування металевих драбин.

Дозволяється застосування металевих рухомих драбин, що входять до комплекту станції, за умовою їх надійної ізоляції від підлоги і металевих частин обладнання.

5.5.4. Переносні драбини та драбинки необхідно виготовляти з витриманих сухих пиломатеріалів хвойних порід без сучків. Всі деталі драбин повинні мати гладку обстругану поверхню.

5.5.5. Східці драбин необхідно урізати в тятиви. Відстань між східцями не повинна бути більше 0,25 м і менше 0,15 м.

5.5.6. Драбини з площадками повинні бути пірамідальної форми, стійкими і такими, що легко пересуваються.

Драбини з колесами необхідно обладнувати запірним пристроєм, що запобігає пересуванню під час роботи на них.

Площадки драбин висотою 1,3 м та вище повинні мати огородження (упор, поручні) на висоті 1 м від площадки.

5.5.7. Якщо не можна міцно закріпити верх драбини, а також під час робіт в місцях з напруженим рухом людей для запобігання падінню драбини від випадкових поштовхів незалежно від наявності на її кінцях металевих наконечників чи гумових башмаків необхідно, щоб драбину підтримував інший робітник.

Переходити на висоті з приставної або переносної драбини на іншу забороняється.

5.5.8. Про проведення випробувань робиться запис у спеціальному журналі любої форми, а на тятивах драбин зазначається дата наступного випробування.

5.5.9. Інші вимоги безпеки під час роботи на висоті повинні відповідати вимогам НАОП 1.1.10 - 1.04 - 85 “Правила безопасности при работе с инструментом и приспособлениями” [16].


5.6. Вимоги безпеки під час роботи з електрифікованим інструментом, переносними ручними електричними машинами та ручними електричними світильниками.

5.6.1. Електрифікований інструмент (далі - електроінструмент), переносні ручні електричні машини, розподільчі трансформатори безпеки, ручні електричні світильники слід експлуатувати у відповідності до ДНАОП 0.00-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів [4] з такими доповненнями.

5.6.2. Електрообладнання, визначене у пункті 5.6.1., повинне бути сертифіковане.

5.6.3. Роботи щодо підключення електрообладнання до штатних 2- та 3 -контактних розеток дозволяється виконувати усім працівникам, допущеним до робіт з цим електрообладнанням.

5.6.4. Для попередження вібраційних захворювань усі працівники, зайняті на роботах з електроінструментом вібраційної дії, повинні проходити медичний огляд не рідше одного разу на рік.

5.6.5. У разі необхідності дозволяється подовжувати кабель (шнур) за допомогою шлангового проводу (наприклад, типу ШРПЛ чи ШРПС), за його відсутністю - гнучких проводів (наприклад, типу ПРГ) з ізоляцією на напругу не нижче 500 В, розташованих у гумовому шланзі.

Поперечний переріз таких проводів повинен відповідати потужності електроінструменту (машини, світильника).

5.6.6. Ремонт електроінструменту (машин) слід проводити у спеціалізованих підприємствах (підрозділах).

5.6.7. Можливість і правила застосування електроінструменту (машин) визначаються категорією приміщення, в якому вони застосовуються, стосовно ступеню небезпеки ураження електричним струмом.

5.6.8. Електроінструмент (машини) необхідно відключити від мережі живлення повністю за допомогою штепсельної вилки :

- в разі сильного нагрівання корпусу;

- в разі виходу з ладу вимикача;

- в разі встановлення, заміні або регулюванні робочого інструменту.

5.6.9. Під час роботи з електроінструментом забороняється:

- перевищувати зазначену у паспорті інструменту (машини) тривалість безперервної роботи;

- доторкатися до частин інструменту (машини), що ріжуть або обертаються;

- триматися за провід живлення.

5.6.10. Спосіб кріплення сітки переносного електросвітильника повинен виключати можливість зняття її без використання інструменту.

5.6.11. Контроль за цілісністю та справністю електрообладнання, вказаного у пункті 5.6.1., повинен здійснювати електротехнічний працівник з кваліфікаційною групою з електробезпеки не нижче ІІ, призначений наказом по підприємству.


5.7. Вимоги безпеки під час роботи з ручним інструментом.

5.7.1. Дерев’яні рукоятки ручних інструментів виготовляються із сухої деревини твердих і в’язких порід, без сучків і косих шарів. Поверхня рукояток має бути рівною і відшліфованою, наявність вибоїн, сколів і тріщин не допускається.

Робоча частина інструмента не повинна мати задирів, підсічок і тріщин.

5.7.2. Ручний інструмент ударної дії (зубила, пробійники, молотки, тощо) повинен відповідати таким вимогам:

- робочі поверхні інструмента не повинні мати пошкоджень (вибоїн, сколів);

- бокові грані у місцях затиску рукою не повинні мати задирів і гострих ребер;

- ударна частина повинна бути рівною, трохи випуклою, без тріщин, задирів і сколів;

- рукоятки молотків і кувалд повинні бути заклинені металевими клинами;

- довжина рукояток повинна бути не менше 150 мм.

5.7.3. Гайкові ключі належить підбирати за розмірами гайок. Робочі поверхні ключів не повинні мати збитих сколів, а рукоятки - задирів.

Відкручувати гайки ключем більших розмірів, прокладаючи мета-леві пластини між гранями гайки і ключа, заборонено; подовжувати гайкові ключі приєднанням іншого ключа або труби також заборонено.

5.7.4. Під час роботи зубилом або іншим інструментом для рубання металу необхідно користуватися захисними окулярами з небитким склом і рукавицями.

5.7.5. Свердлити отвори і пробивати борозни у стінах, пане-лях, перекриттях, де може знаходитись прихована електропроводка, а також виконувати інші роботи, під час яких можливо пошкодження ізоляції електричних проводів і установок, дозволяється тільки після відключення електропроводки і установок від джерел живлення. У такому разі вживають заходів для запобігання помилковому увімкненню напруги.

Роботи, під час виконанні яких можуть бути пошкоджені відкрито прокладені сантехнічні трубопроводи, належить виконувати, попередньо перекривши ці трубопроводи.

5.8. Вимоги безпеки під час роботи на електростанціях

5.8.1. На вхідній двері приміщення електростанції із зовнішньої сторони прикріплюється плакат “Стій, напруга!”.

5.8.2. В разі відсутності працівників приміщення електростанції зачиняється на замок. Ключі від приміщення електростанції зберігається в апаратній СПМ.

Машинне приміщення електростанції повинно мати прямий телефонний зв’язок з апаратною СПМ або систему сигналізації.

Двигуни і генератори належить встановлювати на фундаментах, виконаних відповідно до інструкцій заводу-виробника або за проектом.

Корпуси генераторів, силових щитів, щитів автоматики заземлюються відповідно до ПВЕ [34].

5.8.3. Біля генераторів, силових щитів та щитів автоматики мусять лежати діелектричні килимки. Площа килимків повинна бути таких розмірів, щоб обслуговуючий персонал під час роботи з обладнанням неодмінно знаходився на килимках.

Рубильники, клеми, інші струмовідні частини повинні бути накритті кожухами, які захищають від випадкового доторкання до частин, що знаходяться під напругою.

Вентилятори, а також усі частини машин, що рухаються або нагріваються до високої температури, повинні мати достатньо міцні захисні огородження, які перешкоджають торкатися цих частин під час роботи обладнання.

Кріплення машин та їх деталей повинне бути надійним і виключати можливість зриву під час роботи.

5.8.4. Глушники, випускні труби, інші деталі двигуна повинні мати ущільнення, які перешкоджають проникненню відпрацьованих газів у приміщення електростанції і забезпечують вивід цих газів назовні.

5.8.5. Перед пуском двигуна моторист мусить оглянути його і впевнитись у справному стані частин агрегату і запобіжних пристроїв. У приміщенні електростанції дозволяється розміщувати без акумуляторної шафи не більше двох акумуляторних батарей напругою

12 В, кожна, і ємністю до 150 А - год.

5.8.6. Під час пуску двигуна паливопровідну систему дозволяється підігрівати тільки гарячою водою. Підігрівати паливнопровідну систему паяльною лампою, факелом і ін. заборонено.

5.8.7. У разі пуску двигуна заводною рукояткою моторист повинен:

- повертати рукоятку знизу вгору;

- обхоплювати рукоятку тільки чотирма пальцями (великий па-лець має знаходитись в цьому разі поверх рукоятки);

- в разі пуску двигуна з ручним регулюванням випередження запалювання встановлювати запізнене запалювання;

- не застосовувати важелів для приведення у дію заводної руко-ятки.

5.8.8. У всіх випадках із загрозою аварії (двигун набрав недопустимі оберти, з’явився стукіт, ін.), потрібно негайно вжити заходів до зупинки двигуна.

5.8.9. Під час проведення профілактичних робіт на вимикач вивішується плакат “Не вмикати, працюють люди!”.