1. Відстань між огорожею і найближчою рейкою залізничної широкої колії повинна бути не менше 2, 6 м, а вузької колії - не менше 2, 0 м.


  1. Не дозволяється розроблення ґрунту підкопуванням (підбиванням). У разі випадкового утворення козирків (навісів) ґрунту або у разі знаходження на укосах виїмки валунів, каменів тощо робітників необхідно евакуювати з небезпечних місць, після чого козирки, валуни і камені зрушують зверху.


  1. До початку розробки траншей вживають заходів щодо відведення поверхневих вод від місця робіт.


  1. У разі наявності ознак зсувів і сповзання ґрунту в укосах розроблювальних чи раніше розроблених траншей і котлованів встановлюють щоденне спостереження за станом загрозливих місць і забороняють рух людей у цій зоні, а у разі необхідності встановлюють кріплення.


  1. У зоні впливу на ґрунт вібруючих установок вживають заходів проти обвалення ґрунту в укосах виїмок і насипів.


  1. Для спускання робітників в котлован і широкі траншеї встановлюють сходи шириною не менше 0, 75 м з перилами, а для спускання робітників у вузькі траншеї - приставні драбини.

Не дозволяється спускатися у траншеї по розпірках кріплень.


  1. У разі ручної розробки котлованів і траншей для викидання ґрунту з глибини понад 1, 8 м влаштовують за укріпленими розпірками спеціальні настили-полиці. Ширину полиць роблять не менш 0, 7 м, а відстань за висотою між полицями 1, 5 м. Кожна полиця обладнується бортовою дошкою висотою 0, 15 м.


  1. Кут нахилу укосів котлованів і траншей без кріплень у разі природної вологості ґрунтів визначають згідно з вимогами ДНАОП 0.07-1.01-80 Техніка безпеки в будівництві (СНиП III-4-80), затвердженого наказом Держбуду СРСР від 09.06.80 N 82.


  1. Якщо глибина котлованів і траншей більше 5 м, то кут нахилу укосів установлюють розрахунком.


  1. Не дозволяється розробляти без кріплень перезволожені піщані, супіщані, лесові ґрунти.


  1. У котлованах і траншеях, які розроблюються без кріплень і після повного чи часткового їх риття, якщо вони мали зволоження, проведення робіт дозволяється за умови вжиття заходів безпеки проти обвалення ґрунту, у тому числі: а) ретельний огляд керівником, який відповідає за проведення робіт, чи майстром стану ґрунту укосів перед початком кожної зміни і штучне обвалення ґрунту в місцях виявлення навісів і тріщин біля країв і на укосах; б) у разі небезпеки обвалів тимчасове припинення робіт у виїмці до осушення ґрунту; в) зменшення кута нахилу укосів на ділянках, де проведення робіт у виїмці є невідкладним.


  1. Про вжиті заходи безпеки проти обвалення перезволоженого ґрунту керівник, який відповідає за проведення робіт, складає акт і робить записи в журналі робіт відповідно до НАОП 5.1.11-1.07-62.


  1. Під час робіт на укосах виїмок глибиною більше 3 м і насипів висотою більше ніж 3 м та кутом нахилу більше ніж 45 град., а у вологій поверхні кутом нахилу більше ніж 30 град. працівники забезпечуються запобіжними поясами з вірьовками для прив'язування за міцні опори.


  1. За станом укосів протягом усього часу перебування виїмок у відкритому стані ведеться систематичне спостереження, а перед кожною зміною укоси оглядають.

У разі появи тріщин в укосах із загрозливих місць виводять робітників і вживають заходів проти самовільного обвалення ґрунту.


  1. Кріплення вертикальних чи близьких до вертикальних стінок котлованів виконують відповідно до вимог проекту.


  1. Під час риття траншей з вертикальними стінками вручну видаляють грунт, не допускаючи утворення тріщин, установлюють перший ярус кріплень, а потім продовжують подальшу розробку в тому самому порядку. Під час проходження ярусів у кріпленнях заміняють окремі частини стійок наскрізними на всю глибину траншеї.


  1. У місцях примикання котлованів або траншей з кріпленнями до раніше засипаних виїмок за станом кріплень установлюється систематичний контроль з боку керівника, відповідального за безпеку робіт, протягом усього часу проведення робіт.


  1. Розбирають кріплення котлованів і траншей знизу під час зворотного засипання ґрунту або зведення фундаменту.

Дозволяється одночасно видаляти за висотою не більше двох дощок, а в сипучих і нестійких ґрунтах - не більш однієї.

У разі видалення дощок відповідно переставляють розпірки, при цьому існуючі розпірки виймають лише після встановлення нових.

Кріплення розбирають у присутності керівника, відповідального за виконання робіт, або майстра чи бригадира.


  1. У місцях, де розбирання кріплень може викликати ушкодження суміжних споруд, а також у ґрунтах, насичених водою (пливунах), кріплення частково або повністю залишають у ґрунті.


  1. Механізоване риття котлованів і траншей проводиться з улаштуванням вертикальних стін без кріплення або з кріпленнями і з укосами без кріплень.


  1. Риття котлованів і траншей землерийними машинами без улаштування кріплень виконують з укосами відповідно до пунктів 9.16-9.20 цих Правил.

Під час розробок виїмок з улаштуванням уступів ширина кожного з них повинна бути не менше ніж 2, 5 м і визначається в залежності від глибини виїмки, технічної характеристики землерийної машини і транспортних засобів, якщо уступ буде використаний для руху транспорту.


  1. Під час розробок грейферними ковшами і баддями котлованів і траншей із кріпленням вживають заходів проти ушкодження кріплень. За дотриманням вимог безпеки установлюють постійний контроль.


  1. Одноківшові екскаватори на гусеничному ходу встановлюють на спланованій площадці на відстані не менше 2 м від краю виїмки, а під гусениці (або колеса) кладуть підкладки. Відстань між кабіною одноківшового екскаватора і стіною котловану чи траншеї при будь-якому положенні екскаватора повинна бути не менше 1 м.

Під час перерв у роботі незалежно від їх причин і тривалості стрілу екскаватора відводять у бік від забою і ківш опускають на ґрунт.


  1. Під час руху одноківшового екскаватора стрілу встановлюють за напрямком переміщення, а ківш піднімають над землею на 0, 5-0, 7 м.


  1. Навантажують ґрунт екскаватором на автомобіль із заднього борту або з бічної сторони кузова автомобіля, але не через кабіну.


  1. Не дозволяється:

а) перебування людей між екскаватором і транспортними засобами, під ковшем або стрілою під час навантаження ґрунту;

б) переміщення ґрунту бульдозером на підйом або під ухил з кутом нахилу більш ніж 30 град.;

в) висування ножа бульдозера за брівку укосу виїмки під час відкидання ґрунту.


  1. Вимоги безпеки під час риття і експлуатації

шахтних питних колодязів


  1. Колодязі глибиною більше ніж 1, 5 м риють із кріпленням ґрунту у всіх випадках. Для кріплення стінок колодязя влаштовують рами і за ними закладають вертикально дошки суцільними рядами.


  1. У разі піднімання ґрунту з колодязя баддею її закріпляють до підіймального механізму за допомогою гака з карабіном.

Під час опускання бадді на повну глибину виїмки на барабані підіймального механізму повинен залишатися запас каната не менше ніж на 5-6 обертів.


  1. Для захисту робітників, що знаходяться внизу, влаштовують запобіжні козирки.

Баддю завантажують ґрунтом не вище бортів.

Перед підйомом з колодязя каменів, обв'язаних канатом, робітників з колодязя виводять.

Коли роботи не проводяться, колодязі закривають щитами або обгороджують.


  1. Спускати і підіймати робітників у колодязі в баддях дозволяється за дотриманням наступних умов:

а) підіймальний механізм повинен мати копер надійної конструкції - постійний чи тільки для проходки;

б) канати, причіпні пристрої, а також сигналізація повинні задовольняти встановлені вимоги для організації опускання та підіймання робітників у баддях;

в) баддя повинна бути суцільною і мати висоту не менше 1 м, а також обладнана запобіжним зонтом для захисту працівників;

г) підіймальний механізм повинен мати робоче і аварійне гальмо;

ґ) баддя повинна рухатися по направляючих або в стволі, що обшитий дошками;

д) рух бадді в колодязі, який не має направляючих і не обшитий дошками, дозволяється на глибину не більше 4 м.


  1. Під час риття колодязів із застосуванням механізмів необхідно дотримуватися наступних вимог безпеки:

а) під час роботи колодязекопача всі механізми, що рухаються, надійно огороджують;

б) домкрати повинні знаходитися у вертикальному положенні, а перед початком роботи перевіряють правильне встановлення домкратів;

в) не дозволяється закладати будь-які прокладки між головкою домкрата та елеваторами або хомутами, закріпленими на штангах або трубах;

г) під час натягування інструмента домкратом робітники, що виконують цю роботу, повинні знаходитися від домкрата на відстані не менше 1 м;

ґ) у разі механічного розгвинчування труб робітники повинні знаходитися поза радіусом обертання ручки ключа.


  1. Під час риття, очищення та ремонту шахтних колодязів необхідно дотримуватися наступних вимог безпеки:

а) площадку навколо колодязя на 2-3 м очищають від ґрунту та інших предметів, а колодязь обгороджують;

б) щодня оглядають і перевіряють усі підйомні пристосування лебідку, воріт, канат, баддю і усувають виявлені недоліки та несправності;

в) сповіщають працюючих у колодязі про підйом та опускання предметів.


  1. Перед опусканням і підійманням предметів і матеріалів їх міцно закріплюють на вірьовці або на тросі з гаком.


  1. Канат для підйому бадді з ґрунтом повинен бути пеньковий діаметром не менше 25 мм або сталевий діаметром 13 мм.


  1. У випадку застосування бадді ємністю 0, 05-0, 1 куб.м підіймальний пристрій попередньо випробовують на міцність навантаженням 400 кг. Таке випробування роблять кілька разів з поглибленням шахти і зносу пристосування (термін випробовування встановлюється інструкцією).


  1. Під час риття колодязів стежать за станом стінок шахти, а у разі появи навіть невеликих тріщин у ґрунті негайно приступають до кріплення стінок.


  1. Під час риття колодязів глибиною більше ніж 15 м застосовують вірьовочну драбину, міцно закріплену на поверхні, якою працівники підіймаються на поверхню землі.


  1. Під час риття колодязів повинна застосовуватися знакова сигналізація. Так, перед спусканням у колодязь (шахту) матеріалу або інструменту робітник, що знаходиться нагорі, повинен подати сигнал про опускання матеріалу та починати опускати матеріал тільки після одержання з колодязя зворотнього сигналу від робітника, що приймає матеріал.


  1. Опускання в шахту кілець та інших частин колодязя дозволяється тільки після підйому робітників на поверхню.


  1. Під час риття колодязів за допомогою колодязекопачів необхідно дотримуватися наступних вимог:

а) перед розвантаженням бура закривають колодязь кришками оголовка;

б) нарощування і розбирання штанг проводиться із зачиненими дверцятами оголовка;

в) обсадні кільця підтягують при зачинених дверцятах оголовка;

г) опускати бур у шахту і приводити в дію штангу дозволяється тільки за сигналом керівника робіт;

ґ) після закінчення роботи колодязь закривають; д) для запобігання відкривання колодязя у відсутності робітників на дверцята оголовка опускають бур.


  1. Опускатися і підійматися працівникам на елеваторах дозволяється тільки у разі справності замків на елеваторах.


  1. Не дозволяється опускати і підіймати інструмент у колодязі на сталевому канаті з виступаючими кінцями обірваного дроту.

Кінці обірваних дротів, що виступають, повинні бути видалені. Максимальне число обірваних дротів не повинно перевищувати 10% загального числа їх у канаті на довжині кроку завивки.


  1. Ремонтні роботи, пов'язані зі спуском у шахтний колодязь, виконують за дотриманням заходів безпеки, викладених у пунктах 8.2.5. - 8.2.14, 8.2.16. і 8.2.17. цих Правил.


  1. Вимоги безпеки під час буріння свердловин для води


  1. Загальні вимоги

    1. Починати буріння свердловини дозволяється після оформлення актом готовності бурової установки до пуску і наявності геолого-технічного наряду на буріння свердловини відповідно до НАОП 8.5.10-2.01-80 ОСТ 41-01-158-80 Вишки і щогли геологорозвідувальні бурові. Методика огляду, випробувань, вибракування, затвердженого Мінгеології СРСР у 1980 р.

    2. Пуск в експлуатацію нових бурових установок здійснюють після приймання їх комісією з оформленням акта згідно з Положенням про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів залізничного транспорту і метрополітенів.

    3. Відстань від бурової установки до житлових та виробничих будівель, залізниць і шосейних доріг повинна бути не менше полуторної висоти її щогли.

    4. Відстань по горизонталі від бурової установки до крайнього проводу повітряної лінії електропередачі повинна бути не менше полуторної висоти щогли.

    5. Не дозволяється без наряду встановлювати самохідні і пересувні бурові агрегати в межах охоронних зон високовольтних електричних мереж.

    6. Бурові щогли висотою більше 12 м закріплюють міцними розтяжками зі стяжними гвинтовими муфтами, нижні кінці розтяжок кріплять до якорів.

    7. Для підіймання та опускання робітників щогли висотою до 12 м обладнують драбинами-стрем'янками, а щогли висотою більше 12 м - драбинами тунельного типу.

    8. Бурові щогли центрують після їхньої установки та періодично у процесі буріння свердловин.

    9. Під час монтажу щогл не дозволяється застосовувати несправні деталі (частини).

    10. Для запобігання скочування зі стелажів бурильних і обсадних труб їх закріплюють установленням міцних стійок або упорів.

    11. Керування буровими верстатами, а також обслуговування двигунів, компресорів, електроустановок та іншого устатковання дозволяється працівникам, що пройшли навчання і перевірку знань.

    12. Перед початком кожної зміни перевіряється справність бурового устатковання та інструменту, стан робочого місця, справність захисних і допоміжних пристосувань, пристроїв.

    13. Живлення бурової установки влаштовують через роз'єднувачі або інші комутаційні апарати.

    14. Освітлення бурових роторних установок і установок ударно-канатного буріння повинне відповідати діючим нормам.

    15. Освітлювальну мережу на буровій прокладають тільки ізольованими проводами, а на самохідних бурових установках гнучким кабелем.

    16. Виконувати будь-який ремонт електроустатковання, електросилової і освітлювальної мережі, а також підключати електроприлади дозволяється працівникам, що пройшли відповідне навчання і одержали дозвіл на виконання цих робіт.

    17. Не дозволяється: працювати, коли несправне чи пошкоджене огородження, а також у разі відсутності огородження; залишати на верстатах та інших механізмах, а також на огорожах будь-які предмети; знімати огородження або їхні елементи до повної зупинки частин, що рухаються; пересуватися по огорожах або під ними.

    18. Перед пуском бурового агрегату та інших механізмів подають попереджувальний сигнал (звуковий, світловий чи умовний).