У разі вивиху відбувається зміщення з'єднаних кісток.

Якщо є підозра на вивих, перелом, підвивих, розтягнення зв'язок, не можна пробувати вправляти, тягти за пошкоджене місце. Необхідно створити максимальний спокій, нерухомість пошкодженої частини тіла за допомогою транспортної шини - твердого матеріалу, обгорнутого в м'яку тканину. Шину треба прибинтувати так, щоб вона захоплювала суглоби нижче і вище від місця пошкодження. У разі перелому кісток гомілки укладають дві шини із зовнішнього і внутрішнього боків ноги від стопи до верхньої третини стегна.

У разі перелому стегна одну шину розміщують уздовж зовнішнього боку від пахвової западини пошкодженого боку до стопи, а другу - уздовж внутрішнього боку від паху до стопи. Шини туго прибинтовують до ноги бинтами або рушниками в 3 - 4 місцях. Стопу фіксують тугою пов'язкою.

У разі перелому руки, ключиці або вивиху кісток у плечовому або ліктьовому суглобі руку притискують до тулуба, закріплюють пов'язкою.

Поранення

Під час надання першої допомоги у разі поранення необхідно зупинити кровотечу, накласти стерильну пов'язку і доставити потерпілого до лікаря.

Той, хто надає допомогу при пораненні, повинен з милом помити руки, а якщо це неможливо - намазати пальці йодною настоянкою. Доторкуватися до рани навіть вимитими руками не дозволяється. Не дозволяється обмивати рану водою.

При незначних порізах рану обробляють йодною настоянкою і накладають марлеву пов'язку, яка захищає організм від мікробів і сприяє швидкому зсіданню крові.

При пораненні склом або іншим предметом рану промивають великою кількістю дистильованої води або тампоном, змоченим етиловим спиртом або розчином пероксиду водню; виймають осколки скла і знову промивають рану спиртом або розчином пероксиду водню. Якщо рана забруднена, бруд видаляється тільки навкруги, але ні в якому разі не з глибинних шарів рани. Шкіру навколо рани обробляють йодною настоянкою або розчином брильянтової зелені, перев'язують і звертаються в медпункт.

У разі кровотечі у вигляді крапель або рівної струмини під тиском судину, яка кровоточить, потрібно притиснути до кістки вище від місця поранення, а якщо це кровотеча на руці або нозі, то після цього максимально зігнути кінцівку в суглобі та забинтувати його в такому положенні. Потім накладають джгут на 5 - 10 см вище від рани, під джгут необхідно підкласти тканину або марлеву пов'язку, а також записку про час його накладання. Джгут не можна залишати на кінцівці довше ніж 1,5 год.

 

Директор Інституту інноваційних
технологій і змісту освіти
Міністерства освіти і науки України 

 
 
А. В. Кудін 




 

Додаток 4
до пункту 6.3 Правил безпеки під час занять у навчальних і навчально-виробничих майстернях навчальних закладів системи загальної середньої освіти 




РЕЄСТРАЦІЯ
вступного інструктажу з охорони праці для учнів, вихованців під час трудового і професійного навчання в журналі обліку навчальних (навчально-виробничих) занять

N з/п 

Прізвище, ім'я, по батькові особи, яку інструктують 

Дата проведення інструктажу 

Прізвище, ім'я, по батькові особи, яка проводила інструктаж 

Підпис 

особи, яка проводила інструктаж 

особи*, яку інструктують 



____________
* Учні розписуються у журналі інструктажу, починаючи з 9-го класу.

 

Директор Інституту інноваційних
технологій і змісту освіти
Міністерства освіти і науки України 

 
 
А. В. Кудін 


















Додаток 5
до пункту 6.3 Правил безпеки під час занять у навчальних і навчально-виробничих майстернях навчальних закладів системи загальної середньої освіти 





Титульний аркуш журналу 




______________________________________________________________________________
(навчальний заклад)

ЖУРНАЛ
реєстрації інструктажів учнів, вихованців з охорони праці на робочому місці

______________________________________________________________________________________
(майстерня, навчальна дільниця тощо)

Розпочато ________________ 20__ р.

Закінчено ________________ 20__ р.

Формат А4 (210 х 297) 



N з/п 

Дата проведення інструктажу 

Прізвище, ініціали особи, яку інструктують 

Клас, група тощо 

Вид інструктажу (первинний, позаплановий, цільовий), назва та номер інструкції  

Причина проведення позапланового або цільового інструктажу 

Прізвище, ініціали особи, яка інструктує та перевіряє знання 

Підписи 

особи*, яку інструктують 

особи, яка інструктує 


____________
* Учні розписуються у журналі інструктажу, починаючи з 9-го класу.

(Витяг з наказу Міністерства освіти і науки України від 13.08.07 р. № 730)