9.1.11. Контроль небезпечних і шкідливих виробничих факторів потрібно проводити у строки, які установлені органами державного нагляду, а також при зміні технологічного процесу виробництва.

9.1.12. Виробничі ділянки, між якими підтримується постійний виробничий взаємозв'язок, потрібно забезпечити телефонним зв'язком, звуковою і світловою сигналізаціями.

9.1.13. Сигнальні пристрої повинні бути розміщені таким чином, щоб забезпечувати видимість і чутність сигналу в умовах роботи даної ділянки.

9.2. Процеси приймання і зберігання картоплі

9.2.1. Територія буртового поля повинна бути спланована і відповідати таким вимогам:

- площадки, що призначені для розвантаження та скла-дування картоплі, повинні бути забезпечені необхідним став ціонарним освітленням і справним інвентарем;

- колодязі, траншеї та інші споруди, що призначені для технічних цілей, повинні бути закриті або огороджені.

9.2.2. Для відведення атмосферних і ґрунтових вод за меж буртового поля повинні бути влаштовані канави, кювети, зализобетонні лотки.

9.2.3. Водостоки (канави) на території буртового поля необхідно регулярно прочищати, своєчасно ремонтувати та на допускати застою стокових вод.

9.2.4. Організація роботи на буртовому полі повинна за-безпечувати раціональне розташування буртів і виключати зустрічний рух вантажно-розвантажувальних механізмів: бульдозерів, тракторних лопат, буртоукладачів, буртоукривачів.

9.2.5. Ширина проїздів між буртами повинна бути не меншою 5 м і збільшуватись в залежності від механізмів, які застосовуються; проходи для обслуговуючого персоналу - не менше 2 м.

9.2.6. Для безпечного руху на буртовому полі повинна бути розроблена і вивішена схема укладання буртів, руху автотранспорту і вантажно-розвантажувальних механізмів. Швидкість руху автотранспортних засобів не повинна перевищувати 5 км/год.

9.2.7. Небезпечна зона роботи механізмів повинна бути визначена знаками у відповідності до ГОСТ 12.4.026-76.

9.2.8. Роботи вантажно-розвантажувальних механізмів, а також машин по укладанню картоплі в бурти і їх обкопування повинні проводитись при додержанні інструкції по безпечній експлуатації цих машин, яка вивішується в кабіні водія. При відсутності інструкції машина до роботи на буртовому полі не допускається.

9.2.9. Покрівельні матеріали (мати, пінопласт, солома) повинні зберігатиси на обладнаних площадках, забезпечених засобами пожежогасіння (вогнегасниками, водою, по-жінвентарем) і розташованих на відстані не менше 100 м від житлових і виробничих приміщень. Відстань між штабелями покрівельних матеріалів повинна бути не менше 3 м.

При розкритті буртів солому необхідно вивезти за межі буртового поля в спеціально відведене місце.

9.2.10. Контроль температури картоплі в буртах належить проводити дистанційно.

9.2.11. Електричні шафи дистанційного вимірювання температури в буртах повинні бути закриті на замок.

9.2.12. Забороняється користуватися буртовими термометрами з пошкодженою оправою.

9.2.13. При подаванні картоплі із буртів за допомогою бульдозера або тракторного навантажувача, робочим, які підбирають картоплю, забороняється знаходитися в межах небезпечної зони роботи механізмів.

9.2.14. Для кожного бурта повинна бути передбачена драбина з поручнями.

9.2.15. Відсмоктуючі патрубки вентиляторів при активному вентилюванні буртів повинні бути закриті металевими сітками. Проходи до вентиляторів повинні бути вільними.

9.2.16. Очищення підземних повітроводів потрібно проводити, механізованим способом при знятих плитах та відключеному електропроводі вентилятора.

9.2.17. Для відбирання проб картоплі з автотранспорту вручну повинні бути обладнані стаціонарні площадки зі сходами і перильними огородженнями.

9.3. Подавання картоплі в завод

9.3.1. Забирання картоплі з буртів повинно проводитись рівномірно. Забороняється забирати картоплю з утворенням «склепіння», «навісів».

Для обвалення змерзлої картоплі повинні застосовуватися металеві жердини.

9.3.2. Гідравлічні транспортери подавання картоплі, де можлива небезпечність падіння у них людей, повинні бути закриті або огороджені.

9.3.3. Колодязі на комунікаціях транспортерно-мийних вод повинні бути огороджені перилами висотою 1 м або обладнані кришками.

9.3.4. Ляди для перекриття канав гідравлічних транспортерів повинні бути виготовлені із міцних порід дерева або металу і щільно входити в пази транспортера.

9.3.5. Для підіймання ляд при відкриванні гідравлічного транспортера повинні застосовуватися крюки.

9.3.6. На тракті подавання картоплі повинні установлюватися, з врахуванням місцевих умов, пристрої для регулювання надходження картоплі в завод, а перед насосом, який подає картоплю слід, передбачити регулюючий решітчатий шибер.

9.4. Процеси очищення і мийки картоплі

9.4.1. Процеси мийки картоплі повинні проводитися в

ізольованому приміщенні, обладнаному припливно-витяжною вентиляцією.

9.4.2. Прорізи в місці входу гідравлічного транспортера в приміщення мийки, а також у місці виходу транспортера вилучення відходів необхідно, обладнати шлюзами, гумовими фартухами, які перешкоджають проникненню холодного зовнішнього повітря у приміщення.

9.4.3. Мийне відділення потрібно обладнати каналізацією, що забезпечує відведення стічних вод.

Для відведення води безпосередньо від мийок повинні бути стокові канави, які закриваються зверху закріпленою решіткою.

9.4.4. Вилучення каміння, піску, гички, соломи та інших домішок із мийного відділення повинно бути механізованим.

9.4.5. Процес мийки картоплі повинен виключати розливання і розбризкування води та забруднення робочих місць.

9.4.6. Перед подачею картоплі на картоплетертушку потрібно установлювати водовіддільник або інші пристрої, які забезпечують повне відділення води від картоплі.

9.4.7. Мийне відділення потрібно обладнати світловою або звуковою сигналізацією.

9.4.8. Камери мийки зверху повинні бути закриті решітча-тим щитом з розміром чарунок не більше 50 х 50 мм і огороджені перилами.

9.4.9. При подаванні картоплі на мийку насосом приямок перед ним і каменезбірник повинні бути закриті.

9.4.10. Для вилучення із мийки соломи, каміння, гички повинні застосовуватись граблі, лопати, скребачки тощо. Забороняється безпосередньо руками виловлювати з мийки сторонні домішки.

9.4.11. Очищення шнека і проштовхування кусків змерзлої картоплі необхідно проводити за допомогою дерев'яного весла, скребачки або іншого пристосування.

9.5. Одержання картопляної кашки

9.5.1. При організації і проведенні процесів подріблення картоплі повинні забезпечуватися метеорологічні умови в зоні працюючих відповідно до вимог ГОСТ 12.1.005-88*.

9.5.2. Робоче місце обслуговуючого картоплетертушку повинно бути забезпечене припливно-витяжною вентиляцією, освітленням, комплектом інструментів і пристосувань.

9.5.3. При очищенні і ремонті підземних збірників, чанів, глибоких приямків і тонелей з причини можливого скупчення в них шкідливих газів необхідно додержуватись правил роботи в ємкостях у відповідності з вимогами, вказаними в розділі 10.1 цих Правил.

9.5.4. Шнеки, що подають картоплю в тертушку, повинні бути закриті.

9.5.5. Очищення шнеків необхідно проводити спеціальними скребачками.

9.6. Розмивання крохмалю

9.6.1. Ланцюгові приводи екстракторів повинні бути обладнані індивідуальними суцільними металевими огородженнями.

9.6.2. Барабани відстійних, відстійно-промивних, відстійно-фільтруючих та інших центрифуг повинні бути збалансовані.

9.6.3. Запуск центрифуги і її експлуатація повинні проводитися тільки при закритому кожусі зовнішнього барабана.

Перед зупинкою цеху внутрішній барабан центрифуг, станцію гідроциклонів необхідно промити водою.

9.6.4. Експлуатація відцентрово-лопатевих, барабанно-струменевих сит повинна проводитись тільки при закритих огороджувальних дверцятах, щитах тощо.

9.6.5. Ситові апарати повинні бути установлені у відповідності з технологічною схемою.

9.6.6. Площадки для обслуговування дугових сит необхідно огороджувати перилами.

9.6.7. Проведення будь-яких газових робіт в корпусі сит необхідно виконувати у відповідності з «Типовой инструкци-ей по организации безопасного проведения газоопасных работ».

9.6.8. Випадкові розливи продукту слід негайно прибирати.

9.6.9. Збірники крохмальних суспензій повинні бути оснащені кришками для огородження по периметру.

9.6.10. При роботі в середині розливних чанів, збірників, уловлювачів для вловлення крохмалю необхідно додержуватися вимог розділу 10.1 цих Правил.

9.6.11. Крохмальні уловлювачі, що знаходяться поза будівлею заводу, необхідно огородити суцільним бар'єром висотою не менше 1,2 м.

9.7. Зберігання зерна

9.7.1. Площадки для зберігання зерна необхідно заасфальтувати, вирівняти з влаштуванням нахилу не більше 0,1 для відведення атмосферних опадів та обладнати засобами механізації і пристосуваннями для проведення робіт. При короткочасному зберіганні зерна відкриті" площадки повинні бути обладнані навісами і огороджені.

9.7.2. Гранично допустиме завантаження складів зерном повинно позначатися рискою, нанесеною ясно на стіні склада.

9.7.3. Засіки, бункери, завальні ями та інші ємкості для зберігання зерна повинні покриватися суцільними настилами з обладнанням в них завантажувальних люків діаметром не більше 250 мм.

9.7.4. Внутрішня поверхня засіків, бункерів, ям повинна бути гладенькою, без тріщин, щілин і вибоїн, а стіни повинні мати нахил не менше 45°, який забезпечує повне осипання зерна.

9.7.5. При бунтуванні зерна і розбиранні бунтів для запобігання падінню робочих з висоти або заваленню їх зерном, що нависло, необхідно щоб:

- кут нахилу сторін бунта був не більше 45°;

- подавання зерна з бунтів висотою вище 2 м проводилося з краю бунта і тільки зверху.

9.7.6. Підключення електроустаткування рухомих транспортерів до роаподільної коробки і заземлюючих пристроїв дозволяється тільки особам, що мають допуск До обслуговування електроустановок.

9.7.7. Засіки, бункери, завальні ями та інші закриті ємкості повинні бути обладнані відвідними повітроводами, аспіра-ційними і фільтраційними пристроями для вилучення запиленого повітря.

9.7.8. Для відведення статичної електрики, що накопичилась на фільтрах, необхідно застосовувати індукційні нейтралізатори.

9.7.9. Вивантаження зерна із залізничних вагонів повинно бути організовано з додержанням таких заходів:

- для гальмування вагонів необхідно застосовувати стандартні гальмові башмаки, кількість яких повинна забезпечувати роботи по всьому розвантажувальному фронту;

- перед завантаженням вагона необхідно впевнитись в справності його дверей;

- робочі, що відкривають або закривають двері вагонів, повинні знаходитись зі сторони напрямку руху дверей для запобігання травмам, погоджуючи свої дії з іншими робітниками;

- для входу в вагон і виходу з нього при відсутності естакади повинна бути драбина, яка має зверху крюки.

9.7.10. При перекочуванні вагона робочі повинні знаходитись з боку вагона. Зачистку залізниці необхідно проводити тільки після відкочування вагонів.

9.8. Замочування зерна

9.8.1. Відділення для замочування зерна повинно розташовуватись в ізольованому приміщенні, яке обладнане припливно-витяжною вентиляцією.

9.8.2. Люки чанів для замочування зерна, розподільні жолобки стрічкових транспортерів повинні бути закриті щільними кришками з оглядовими вікнами, на яких установлюються запобіжні решітки.

9.8.3. Підлогу в приміщенні відділення для замочування зерна необхідно очищати не рідше двох разів в зміну і змивати гарячою водою.

9.8.4. Роботу всередині чану для замочування зерна необхідно проводити відповідно до вимог розділу 10.1 цих Правил.

9.8.5. Стаціонарні драбини, що ведуть на збірники, повинні бути достатньо освітлені.

9.9. Дроблення зерна

9.9.1. Приміщення, в яких розташовані машини для дроблення зерна з підвищеним рівнем шуму і вібрації, повинні бути ізольовані і самі машини установлені на віброізолюючій основі.

Подавання зерна із бункера-накопичувача на дроблення повинне регулюватися заслінкою або засувкою в залежності від навантаження двигуна дробарки.

9.10. Сушіння крохмалю і крохмалепродуктів

9.10.1. Цехи сушіння крохмалю повинні відповідати вимогам «Правил пожежної безпеки в Україні», а також ГОСТ 12.4.009-83.

9.10.2. Сушильні відділення повинні бути забезпечені засобами пожежогасіння.

9.10.3. В приміщеннях сушильного цеху не слід допускати накопичення пилу. Концентрація пилу у повітрі не повинна, перевищувати 6 мг/м3.

9.10.4. В сушільному відділенні всі апарати, які виділяють пил, повинні бути герметизовані.

9.10.5. Для підтримування нормальних умов роботи в сушильному відділенні повинна бути влаштована припливно-витяжна вентиляція. Прибирання цеху слід проводити не рідше 1 разу на зміну тільки мокрим способом або пилесосом. Всі електродвигуни і пускові пристрої повинні бути вибухонебезпечного виконання.

В приміщеннях сушіння крохмалю і крохмалепродуктів мон-тажні, демонтажні і ремонтні роботи дозволяється проводи-ти тільки по наряду-допуску.

9.10.6. Всі вогневі роботи в сушильному відділенні по-винні проводитися тільки у відповідності з вимогами розді-лу 10.3 цих Правил.

9.10.7. Для захисту від можливих розрядів статичної елек-трики повинна бути заземлена вся апаратура транспортерно-технологічного устаткування, металеві конструкції, газопроводи, пневмотранспорт, аспіраційні труби, металеві частини фільтрів для пилу і інше устаткування цеху як в середині приміщення, так і зовні його.

Всі тертьові деталі механізму і устаткування, встановлено-го у вибухонебезпечних приміщеннях, повинні бути густсто змащені електропровідним мастилом.

9.10.8. У сушильному відділенні не повинно бути механ-ічних і електричних джерел іскроутворення.

9.10.9. Бункери для крохмалю повинні утримуватися по-стійно закритими. Рукавні фільтри із текстильних матеріалів необхідно прошивати металевим (мідним, алюмінієвим тощо тросиком і заземляти їх.