8.20.2. Для можливості очищення зазору між заслінкою і живильним валиком, а також аспіраційних трубок, каналів і матеріалопроводів станки повинні бути обладнані спеціальними безпечними і зручними пристосуваннями.

8.20.3. Вальцьові станки повинні бути обладнані пристроєм, при якому можливо знімати і ставити заслін для зачищення живильних валків тільки при повній зупинці станка.

8.20.4. Привідні паси, шківи валків вальцьового станка з електродвигуном повинні бути огороджені з середини і з зовнішньої сторони станка.

8.20.5. Дверцята і лючки станка повинні бути герметизовані, мати запірний пристрій і не пропускати пил в приміщення.

8.20.6. Вальцьові станки і їх електродвигуни повинні мати віброізолюючу основу.

8.20.7. Автоматичні вальцьові станки повинні бути обладнані світловою сигналізацією.

Фільтрпреси (шнекові, автоматичні, форпреси, екс-пелери і жаровні)

8.20.8. Паропроводи і всі тепловиділяючі поверхні фільтрпресів повинні мати теплову ізоляцію, яка б забезпечувала температуру поверхні не више 318 К (45°С).

8.20.9. Температура олії і пари в процесі роботи повинна регулюватися автоматично дистанційно ручним способом.

На фільтрпресі повинні бути попереджувальні написи, світлова сигналізація - при роботі автоматичного фільтрпреса, звукова і світлова сигналізація - при аварійному стані.

8.20.10. Фільтрпреси повинні бути забезпечені амперметрами для контролю навантаження, обладнані гідравлічними або механічними зажимами, манометрами і запобіжними клапанами.

8.20.11. Фільтрпреси необхідно обладнати щитками, котрі запобігали б розбризкуванню олії.

8.20.12. Натяжні тягарі живильних шнекових пресів повинні мати огородження знизу.

8.20.13. Забороняється проводити на ходу очищення і ремонт шнекових пресів.

8.20.14. Обслуговування і утримування жаровні необхідно проводити у відповідності до «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском».

8.20.15. Жаровні повинні бути обладнані запобіжними клапанами і манометрами.

8.20.16. Чани жаровні повинні бути обладнані місцевим відсмоктувачем.

8.20.17. Жаровні шнекового преса необхідно обладнати місцевим освітленням з напругою не вище 12 В.

8.20.18. Для змащення втулок вертикального вала шнековий прес повинен мати спеціальну площадку.

8.20.19. Метрологічні параметри повітряного середовища

фільтрпресового відділення повинні відповідати вимогам табл.6.6.1 цих Правил.

8.20.20. Захисні фартухи зеєрного барабана повинні бути закритими при роботі преса і мати блокіровку.

8.20.21. Обертові елементи автоматичного фільтрпреса (клинопасова передача, муфта привода пресування тканини, муфти механізму зажиму і водонасосної станції) повинні бути захищені огородженням.

8.20.22. Для обмеження ходу фільтруючих плит і нажим-ної плити вверх і вниз фільтрпрес повинен бути обладнаний кінцевим вимикачем.

8.20.23. Лінії подавання і відведення продукту автоматичного фільтрпреса повинні бути герметично захищеними і обладнаними оглядовими пристроями.

8.20.24. Рамові фільтрпреси повинні бути обладнані гідравлічними або механічними зажимами, манометрами і запобіжними клапанами.

8.20.25. Мішалку для приготування розчину фільтруючого порошку необхідно комплектувати:

- верхньою кришкою, яка щільно закривається і має лійку для механізованої подачі фільтруючого порошку;

- показником рівня рідини в мішалці;

- засобами автоматизації процесу приготування і заливання фільтруючого шару у фільтр.

Вибухорозрядники (вибухові клапани)

8.20.26. Технологічне устаткування комбікормових цехів повинне бути захищено вибухорозрядниками (вибухорозряд-ними трубопроводами з розривними запобіжними мембранними клапанами) для запобігання руйнуванню устаткування при вибуху пилу.

8.20.27. Установка і експлуатація вибухорозрядників повинна проводитись згідно з «Временной инструкцией по про-ектированию, установке и эксплуатации взрыворазрядителей для производственного оборудования №9-1-88».

8.20.28. Вибухорозрядники повинні бути міцними, герметичними, справними, пронумерованими, опломбованими і мати паспорт.

8.20.29. Вибухорозрядні трубопроводи повинні бути, як правило, прямими, виведеними зовні будівлі на висоту 1 м і захищеними від атмосферних опадів. Трубопроводи належить виготовляти із листової сталі товщиною не менше 1 мм, дифузери - 1,5 мм, в перерізі не менше 0,0285 м2/м3 внутрішнього об'єму приміщення, що захищається.

8.20.30. Мембранні клапани вибухорозрядників повинні

бути виготовлені із алюмінієвої або мідної фольги і обладнані всередині дротяними сітками з чарунками не менше ЗО х ЗО мм для запобігання мембран від продавлювання.

8.20.31. Спостереження і відповідальність за стан вибу-хорозрядників повинні покладатися на осіб, які обслуговують аспіраційні установки.

8.20.32. Агрегати, в яких стався місцевий вибух, а також цех, в якому вони знаходяться, повинні бути негайно зупинені, а причини вибуху з'ясовані.

Пуск агрегату і цеху в цілому дозволяється після усунення причин вибуху і відбудови пошкоджених мембран вибухо-розрядників.

8.21. Устаткування для виробництва декстрину і модифікованого крохмалю

8.21.1. Виготовлення, монтаж і експлуатація декстринізаторів безперервної дії повинні відповідати вимогам «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском».

8.21.2. Декстринізатор належить обладнати контрольно-вимірювальними приладами: при паровому обігріванні -манометрами, при електричному - амперметрами.

8.21.3. Декстринізатор повинен мати пристрій для автоматичного регулювання температури.

8.21.4. Декстринізатор необхідно обладнати витяжною вентиляцією.

8.21.5. Для захисту декстринізатора безперервної дії від тиску, що перевищує допустимий, на паропроводі повинен бути установлений запобіжний клапан.

8.21.6. Паропроводи і поверхня корпусу декстринізатора безперервної дії повинні мати теплову ізоляцію.

8.21.7. Декстринізатори безперервної і періодичної дії повинні комплектуватися пилонепроникним або вибухобез-печним щитом управління.

8.21.8. Вимірник кислоти підкислювачів повинен бути закритий кришкою і мати вказівні стекла.

8.21.9. Підкислювач (шнек-змішувач) необхідно обладнати пристроєм для автоматичного дозування кислоти, крохмалю і вивантаження підкисленого крохмалю.

8.21.10. Подавання підкисленого крохмалю в бункер повинне бути механізоване.

Реактори для модифікації крохмалю

8.21.11. Реактор для модифікації крохмалю повинен мати автоматичний дозатор для крохмалю і хімічних реагентів.

8.21.12. Дозатори повинні бути герметизованими і не допускати пилевиділення.

8.21.13. Перед пуском реактора необхідно:

- перевірити наявність змащення в редукторі змішувального механізму;

- щільно закрити верхні кришки дозаторів і вимірників хімічних реагентів.

Вальцьові сушарки

8.21.14. Виготовлення, монтаж і експлуатація вальцьових сушарок повинні відповідати вимогам «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском».

8.21.15. Вальцьова сушарка повинна мати пристрої для вилучення конденсату.

8.21.16. Вальцьова сушарка повинна мати спеціальний пристрій з автоматичним управлінням для заточування ножів. Пневматичні і барабанні сушильні установки

8.21.17. Пневматичні сушильні установки повинні бути оснащені регулюючими пристроями, контрольно-вимірювальними приладами для замірювання температури, розрідження та інших параметрів.

Всі прилади повинні бути розташовані на щиту управління.

8.21.18. Пневматичні сушильні установки повинні бути оснащені запобіжною технологічною і аварійною сигналізаціями на випадок виникнення ненормальностей в роботі окремих вузлів (забивання тракту пневмотранспорту або циклонів, підвищення температури сушильного агента до і після сушіння тощо).

8.21.19. Пневматичні сушильні установки необхідно обладнати запобіжними вибуховими клапанами.

8.21.20. Пристрій пожежогасіння повинен мати патрубки для подавання пари в розпушник, сушильну трубу, циклон. Подавання пари повинно відбуватись від одного вентиля, який розташований зручно і зблокований з запобіжними вибухо-вими клапанами.

8.21.21. Пневматична сушильна установка повинна бути обладнана пристроєм для очищення відхідного повітря або газу (скрубер чи інший пристрій).

8.21.22. Парові калорифери сушильних установок (пневматичні, стрічкові) повинні мати запобіжні клапани для запобігання підвищенню тиску пари вище допустимої величини.

8.21.23. Для контролю правильності спрацювання запобіжних клапанів і показників електроконтактних манометрів, або приладів, які їх замінюють, конструкція парових кало-

риферів повинна передбачати можливість приєднання контрольного манометра.

8.21.24. Газові толочні пристрої барабанних сушарок повинні мати систему контролю наявності полум'я. Подавання газу повинно бути зблокованим з системою запалювання і подавання повітря, а також з вентиляцією толочної камери у випадку гасіння полум'я. Допускається повторне запалювання полум'я при гасінні факела в процесі нормальної роботи в автоматичному режимі.

8.21.25. Запобіжні, сигналізуючі і блокуючі системи газових толочних пристроїв для попередження аварійних ситуа-ций повинні спрацьовувати автоматично із забезпеченням необхідної послідовності операцій.

8.21.26. Газові топочні пристрої повинні мати автоматичне і ручне управління.

8.21.27. Система управління газовими топочними пристроями повинна забезпечувати триразовий обмін (вентиляцію) повітря в газовому тракті перед розпалюванням, а також опередження роботи системи запалювання перед подачею газу в пальники.

Допускається одночасне увімкнення запалювання з подаванням газу в пальники.

8.21.28. Газові топочні пристрої повинні мати систему електрозапалювання.

8.21.29. Газові топки повинні бути забезпечені запобіжними клапанами для гасіння вибухової хвилі, якщо в конструкції агрегату не передбачені інші засоби забезпечення вибухо-безпеки.

Розташування клапанів повинно забезпечувати безпеку обслуговуючому персоналу.

8.21.30. Барабанні сушарки необхідно обладнати газопилоуловлюючими пристроями.

8.21.31. Барабанні сушарки повинні мати блокировку, яка забезпечує порядок роботи устаткування: аспіраційна система, завантажувальний пристрій, сушарка і розвантажувальний пристрій.

8.21.32. Опорні і упорні ролики повинні бути огороджені суцільним металевим огородженням.

8.21.33. Сушильні барабани належить обладнати пристроями, які виключають можливість просипання продукту при відбиранні проб.

8.21.34. Газоходи сушильного барабану повинні бути теп-лоізольованими.

8.21.35. Стрічкові сушарки повинні бути обладнані:

- витяжними пристроями для вилучення вологого повітря із камер сушарки;

- пристроєм подавання пари і регулювання температури на кожному ярусі калориферів.

8.21.36. Стрічкові сушарки належить обладнати: манометром на колекторі, термометрами над кожною конвеєрною стрічкою.

8.21.37. Для спостереження за продуктом "на початку і в кінці сушильних камер стрічкової сушарки повинні бути оглядові вікна і передбачено освітлення.

9. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ДО ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ВИРОБНИЦТВА

9.1. Загальні вимоги

9.1.1. Технологічні процеси крохмального виробництва повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.3.002-75, ГОСТ 12.0.003-74, ГОСТ 12.1.004-91, санітарних, протипожежних і цих Правил.

9.1.2. При організації і веденні технологічних процесів повинні бути передбачені:

- прогресивна технологія виробництва;

- механізація і автоматизація технологічних процесів;

- дистанційне управління технологічними процесами;

- герметизація устаткування, яка є джерелом виділенням вологи, пилу, газів, тепла;

- система контролю технологічних процесів, яка забезпечує захист працюючих від шкідливих факторів;

- системи запобігання пожежі і протипожежному захисту

9.1.3. Режими технологічних процесів крохмального виробництва повинні забезпечувати:

- погодженість роботи технологічного устаткування, яка виключає можливість виникнення небезпечних і шкідливих виробничих факторів;

- невідмовну дію технологічного устаткування і засобів захисту працюючих протягом строків, які визначені норматив-но-технологічною документацією;

- запобігання можливим розливам;

- контроль і попередження підвищення тиску в апаратам понад допустимого;

- завантаження технологічного устаткування, яке забезпечує рівномірний ритм роботи;

- попередження загорання або пожеж.

9.1.4. У процесах крохмального виробництва, які пов'язані з використанням речовин, що мають токсичні, подразливі і вибухопожежонебезпечні властивості, необхідно забезпечувати безпеку праці працюючих і вибухопожежобезпеку, а також охорону навколишнього середовища.

9.1.5. Технологічні процеси крохмального виробництва, які пов'язані з використанням токсичних, подразливих і легкозаймистих речовин, потрібно проводити в окремих приміщеннях або на спеціальних ізольованих ділянках загальних виробничих приміщень, які обладнані припливно-витяжною механічною вентиляцією і протипожежними засобами.

9.1.6. Організація та ведення технологічних процесів крохмального виробництва повинні забезпечувати метеорологічні умови в приміщеннях і на виробничих ділянках, які відповідають вимогам табл. 6.6.1 цих Правил.

9.1.7. У приміщеннях і на виробничих ділянках потрібно проводити ефективне прибирання, яке постійно забезпечує вимоги санітарних правил.

9.1.8. При організації ведення технологічних процесів крохмального виробництва повинні бути усунені небезпечні або знижені до допустимих рівнів шкідливі виробничі фактори, які виникають при виконанні робіт.

9.1.9. Методи і засоби захисту працюючих від дії небезпечних і шкідливих факторів повинні відповідати вимогам системи стандартів безпеки праці (ССБП), протипожежних, санітарних і цих Правил.

9.1.10. Робочі місця для обслуговування процесів потрібно обладнати з врахуванням ергономічних вимог і зручностей виконання працюючими рухів.