8.18.18. Експлуатація сепараторів повинна відповідати моторесурсу, який вказаний в паспорті заводу-виробника, після відпрацювання якого устаткування виводиться із експлуатації.

8.18.19. Пасову передачу від індивідуального електродви-гуна сепаратора необхідно захистити кожухом, який легко знімається і надійно огороджує передачу.

8.18.20. Перед капітальним ремонтом сепаратор підлягає технічному огладу і виявлені несправності необхідно занести в спеціальний журнал. Ремонт барабана сепаратора дозволяється тільки на спеціалізованих заводах.

8.18.21. Перед пуском сепаратора необхідно перевірити:

- правильність збирання сепаратора і установлення огородження;

- заповнення картера маслом до риски на масловказів-ному склі;

- заповнення збірників води і продукту до нормального рівня;

- роботу насоса масляної системи у сепараторів з центральним змащенням.

8.18.22. При появі вібрації, ненормального звуку, різкого коливання числа обертів по тахометру сепаратор необхідно негайно зупинити.

8.18.23. Сепаратори повинні бути обладнані фільтрами для продукту і води. Розмір чарунок сітки фільтра повинен бути не більше 1 мм.

8.18.24. Забороняється до повної зупинки сепаратора знімати, поправляти або встановлювати деталі приймально-вихідного пристрою; проводити змащення і огляд механізмів; зупиняти руками або яким-небудь пристосуванням барабан.

8.18.25. В приміщенні сепараторного відділення повинні бути передбачені:

- напірний бак з 10-хвилинним запасом води на випадок аварійного припинення подавання її з водопровідної мережі;

- аварійне освітлення;

- телефонний зв'язок.

8.18.26. Випадкові розливи продукту в приміщенні необхідно негайно прибрати.

8.19. Устаткування для патоково-глюкозного виробництва

Зцукрювачі, нейтралізатори

8.19.1. Конструкціяг монтаж і експлуатація апаратів для гідролізу крохмалю (конвертор, зцукрювач безперервної дії) повинні відповідати вимогам «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском».

8.19.2. Збірники крохмальної суспензії, сиропу, вимірники повинні бути обладнані люками, які щільно закриваються кришками. Апарати для гідролізу крохмалю повинні бути укомплектовані монометрами, термометрами, запобіжними клапанами.

8.19.3. Внутрішній огляд, чищення і ремонт збірників, зцукрювачів необхідно проводити по наряду-допуску у відповідності до вимог розділу 10.1 цих Правил.

8.19.4. Подавання соляної кислоти у виробництво повинно бути механізоване.

8.19.5. Конструкції пробовідбірників повинні виключати можливість опіків робітника, який відбирає пробу.

8.19.6. Кришку зцукрювача і корпус необхідно теплоізолювати, температура на поверхні повинна бути не вище З18 К (45°С). Ізоляція повинна бути неспалимою, гладенькою, стійкою до вологи і механічних пошкоджень.

На підведеному паропроводі зцукрювача повинні бути установлені: редукційний клапан для регулювання тиску «після себе», манометр і запобіжний клапан.

8.19.7. Після розкриття підігрівників безперервного зцукрювача користуватись відкритим вогнем для огляду і ремонту поверхні нагрівання не дозволяється.

8.19.8. Нейтралізатор, збірник і вимірник содового розчину повинні бути обладнані переливними пристроями. Крани для відбирання проб повинні бути відрегульовані і легко переключатися обслуговуючим персоналом.

8.19.9. Нейтралізатори сиропу повинні мати витяжки, які забезпечують видалення пари. Баки для зберігання патоки необхідно обладнати обігрівальними пристроями.

8.19.10. Технологічні трубопроводи, ємкості, арматура, які призначені для транспортування агресивних середовищ (содового або кислотного розчину), повинні виготовлятись із матеріалів, стійких до корозії (вініпласт, поліетилен тощо).

8.19.11. Технологічні трубопроводи для зручності очищення їх всередині повинні збиратися на фланцях.

8.19.12. Лопасті барабанного дозатора необхідно надійно закріпити на валу.


8.19.13. Для нейтралізації випадкових розливів кислоти на робочому місці повинна бути кальцинована сода.

8.19.14. Особи, які працюють на нейтралізаторі, повинні мати захисні окуляри.

8.19.15. Безперервний зцукрювач повинен бути обладнаний системою автоматики для підтримання на заданому рівні кількості і гущини суспензії, кількості кислоти і соди, які подаються, температури і тиску пари.

8.19.16. Нейтралізатор сиропу повинен забезпечуватися бризкоуловлювачем.

8.19.17. При зцукренні розрідженого крохмалю із застосуванням ферментного препарату «глюкоамілаза очищена», приготування розчину ферменту необхідно проводити в окремому приміщенні.

Подача ферменту на робоче місце повинна бути механізована.

Для запобігання інфікуванню ємкість зцукрювача періодично 1 раз в місяць підлягає пропаренню протягом 1,0-1,5 години насиченою парою і промиванню гарячою водою.

8.19.18. Для подання содового розчину і спускання нейтралізованого сиропу нейтралізатор повинен бути обладнаний лійками.

8.19.19. Скімер-жировіддільник, електрофлотатор для виділення жиро-білкового осаду повинні бути забезпечені пристроями для зняття осаду.

Випарні апарати

8.19.20. Виготовлення, монтаж і експлуатація випарних апаратів повинні відповідати вимогам «Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском» та технічним умовам на апарати.

8.19.21. Випарні апарати повинні бути обладнані такою арматуррю:

- запірними органами для відключення апаратів від трубопроводів;

- мановакуумметрами на паровій камері і надсоковому просторі з мітками допустимого тиску;

- запобіжними клапанами, які установлені в паровій камері і надсоковому просторі апаратів;

- термометрами для вимірювання температури в паровій камері та надсоковому просторі;

- повітряним краном, необхідним при гідравлічному випробовуванні;

- засобами автоматичного регулювання відповідно до проектної документації;

- фланцевими з'єднаннями для установлення заглушки.

8.19.22. У конструкції випарних апаратів потрібно передбачити:

- вузли для установлення датчиків рівноміра сиропу;

- штуцери для підключення комунікацій реагентів хімічної очистки (розчину соди і кислоти), а також люки-лази з кришками, які відкриваються;

- пристрій для гасіння піни у соковому просторі.

8.19.23. Випарні апарати повинні бути обладнані оглядовими вікнами. Скло оглядових вікон повинне бути термостійким за ГОСТ 21836-88. Оглядові вікна корпусів, які працюють під тиском, належить обладнати запобіжною сіткою.

8.19.24. Конструкція апарата повинна передбачати заміну труб через люк у верхній частині апарата без демонтажу вмонтованого сепаратора.

8.19.25. Апарати повинні бути укомплектовані пристроями для підіймання та опускання нижніх днищ. Днища апаратів повинні відповідати ГОСТ 6533-78.

8.19.26. Кожний апарат повинен супроводжуватися такою технічною документацією:

- паспорт;

- інструкція з монтажу і безпечної експлуатації;

- перелік запасних частин;

- розрахунок на міцність елементів апарата;

- складальні креслення апарата, креслення розрахункових елементів і таблиці контролю;

- схема автоматичного регулювання рівня сиропу;

- товаросупроводжувальна документація;

- акт приймання апарата.

8.19.27. У комплект постачання повинні входити: апарат, виготовлений і укомплектований відповідно до специфікації складального креслення, запасні частини, інструмент, матеріали і змінні деталі.

8.19.28. Виварка випарних апаратів для видалення накипу з поверхні нагрівання повинна проводитись під наглядом відповідальної особи з числа фахівців, яка призначена наказом по підприємству.

8.19.29. Для приготування і подавання реагентів на виварку випарних апаратів повинна бути обладнана спеціальна установка, яку належить розміщувати на першому поверсі в ізольованому приміщенні, обладнаному витяжною вентиляцією.

8.19.30. Під час виварки випарних апаратів соляною кислотою, а також при огляді корпусу випарки, для запобігання вибуху, забороняється користуватись відкритим вогнем


(палити цигарки, запалювати сірники, користуватись свічками, світильниками з відкритим вогнем).

Для попередження цих дій повинні бути установлені знаки заборони з пояснюючим написом за ГОСТ 12.4.026-76.

8.19.31. Роботи, що пов'язані з транспортуванням і перекачуванням реагентів, повинні проводитись у відповідності до. виробничої інструкції з охорони праці.

В місцях і зонах, в яких можуть виділятися токсичні речовини, повинні установлюватися попереджувальні знаки за ГОСТ 12.4.026-76.

8.19.32. Чищення та ремонт випарних апаратів потрібно проводити у відповідності до вимог розділу 10.1 цих Правил.

Схема підключення апаратів повинна виключати можливість утворення тиску у вакуумній частині випарних апаратів, що працюють під тиском.

Дискові фільтри

8.19.33. Дискові фільтри повинні бути укомплектовані:

- запірними органами для відключення від сокопідвідних і соковідвідних трубопроводів;

- запобіжними клапанами, які забезпечені сигнальними пристроями, що спрацьовують при тиску вище допустимого;

- манометрами, на циферблаті яких потрібно нанести червону мітку, яка відповідає найбільшому робочому тиску;

- захисним екраном для запобігання пзориву соку у випадках виходу із ладу скла оглядового вікна.

8.19.34. Приймальна сокова коробка дискового фільтра повинна бути обладнана вістовою трубою для скидання тиску при повному наповненні її і при закритій сгускній комунікації, а також мати оглядові вікна, обладнані термостійким склом за ГОСТ 21836-88.

8.19.35. Конструкція фільтра повинна передбачати суцільні огородження обертових муфт і черв'ячної передачі.

8.19.36. На огородженні приводу трубоїалу повинна бути нанесена стрілка, яка показує напрямок оіертання.

8.19.37. Дискові фільтри повинні комплектуватись блокуючим пристроєм, який забезпечує відклкчення подавання сиропу при тиску в фільтрі вище допустимого.

8.19.38. Привод дискового фільтра повинен мати блокуючий пристрій, який відключає фільтр при Іідкритому люкові.

8.19.39. Технічний, внутрішній огляд і Іідравлічне випробування потрібно проводити після монтажі і ремонту дискового фільтра. Результати огляду потрібно занести у паспорт фільтра.

Патронні фільтри

8.19.40. Фільтри повинні бути укомплектовані:

- манометрами, які мають червону лінію, що відповідає найбільшому робочому тиску;

- термометрами;

т запобіжними клапанами;

- засобами атоматизації роботи фільтра;

- блокуючими пристроями, які забезпечують відключення подачі соку або сиропу при тиску у фільтрі вище допустимого.

8.19.41. Верхня частина фільтрів повинна бути обладнана площадкою зручною, для обслуговування.

8.19.42. Фільтр повинен бути обладнаний оглядовими вікнами з термостійкими стеклами за ГОСТ 21836-88, захисними сітками і місцевим освітленням.

8.19.43. Кришки фільтрів повинні бути обладнані пристроями, які забезпечують їх зачалювання під час переміщення вантажопідйомними механізмами.

Вакуум-апарати

8.19.44. Виготовлення парових камер для вакуум-апаратів повинне відповідати діючим «Правилам будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском».

8.19.45. Вакуум-апарати повинні бути укомплектовані такими контрольно-вимірювальними приладами: вакуумметрами, термометрами і монометрами на комунікації, яка підводить пару в камеру.

8.19.46. Циліндрична частина вакуум-апарата від верхньої кромки парової камери до верхньої лінії звареного утфеля повинна мати оглядові вікна із термостійкого скла, щоб забезпечувати контроль рівня утфеля по всій висоті апарата. Оглядові вікна вакуум-апаратів повинні мати захисні пристрої. Пристрої для підсвічування скла повинні бути у вибухонебезпечному виконанні.

Напруга живлення світильників повинна бути не більше 36 В.

8.19.47. Для уловлювання перекидання утфеля із вакуумапаратів потрібно використовувати уловлювачі виносного типу з гідравлічним затвором, які установлюють перед конденса-торами.

8.19.48. Спускні і повітряні шибери вакуум-апаратів повинні мати приводи з дистанційним управлінням. Повітряні шибери вакуум-апаратів для створення попереднього розрідження повинні мати байпас з дистанційно керованим вентилем.

8.19.49. Пробні крани для відбирання пробутфеля із вакуум-апаратів повинні мати обмежувачі для підіймання пробок або вакуумну блокировку. Довжина рукоятки пробного крана повинна бути не менше 0,15 м. Кран потрібно розміщувати на висоті не більше 0,7 м від рівня підлоги.

8.19.50. Всі паропроводи, фланці, а також зовнішні поверхні вакуум-апаратів необхідно теплоізолювати.

8.19.51. На запроектованих або модернізованих апаратах повинен встановлюватися гідравлічний спускний затвір.

8.19.52. Конструкцією апарата повинен бути передбачений відвід викидів пари та газів від вакуум-конденсатної системи.

8.19.53. Кристалізатори повинні бути закриті кришками і обладнані люками.

8.19.54. Маховики для відкривання шиберів кристалізаторів і утфелерозподільників повинні бути огороджені, незалежно від частоти їх обертання.

8.19.55. Шибери кристалізаторів повинні бути укомплектовані електро- і пневмоприводами.

8.19.56. Кристалізатори повинні бути укомплектовані пристроями для прокручування приводу вручну.

8.19.57. Для обслуговування кристалізаторів потрібно обладнати площадки з перилами і обшивками знизу, відповідно до вимог п.7.6 цих Правил.

Центрифуги для глюкози

8.19.58. Центрифуги для глюкози повинні відповідати вимогам, які викладені в розділі 8.13 цих Правил.

8.19.59. У центрифугах, які мають механізми для відцен-тровопульсуючого вивантаження глюкози, в механізмі затвора ротора (спускний отвір) повинні застосовуватися литі гумові або полімерні прокладки.

8.19.60. Вода, яка поступає для пробілювання глюкози на центрифугах, повинна бути додатково профільтрована на спеціальних фільтрах.

8.20. Устаткування для виробництва кукурудзяної олії і кормів

Вальцьові станки

8.20.1. Вальцьові станки для подрібнення кукурудзяних зародків повинні бути обладнані запобіжними решітками.