6.1.3 Допускається транспортування брухту та відходів кольорових металів і сплавів в універсальних контейнерах за ГОСТ 18477 за згодою сторін.

6.1.4 Допускається транспортування в одному вагоні двох партій одного виду металу за умов, що виключають їх змішування. Транспортування у вагоні більше двох партій брухту та відходів проводиться за згодою із споживачем. У контейнері транспортують одну партію.

6.1.5 Відходи, що містять ртуть, транспортують у критих вагонах або напіввагонах у герметичній тарі.

6.1.6 Брухт і відходи кольорових металів і сплавів у вигляді хромованих, нікельованих, кадмійованих або покритих іншим гальванічним покриттям деталей і кусків, а також деталей і кусків, покритих або легованих сріблом, постачають окремими партіями із зазначенням матеріалу покриття.

6.1.7 У зв'язку з вибухо- і пожежонебезпечністю брикети стружки магнію і магнієвих сплавів транспортують у герметичній упаковці, яка виключає зволоження брикетів, у критих вагонах, контейнерах.

6.1.8 Брухт військової техніки транспортують окремо.

6.1.9 Порошкоподібні відходи алюмінію та його сплавів транспортують у гумово-кордових або металевих контейнерах, за згодою сторін — у напіввагонах.

6.1.10 Брухт та відходи кольорових металів і сплавів річковим транспортом перевозять в універсальних контейнерах (спеціальних) або транспортними пакетами.

6.1.11 Не допускається завантаження брухту і відходів кольорових металів і сплавів у транспортні засоби із залишками вантажів, які перевозилися раніше (руда, щебінь тощо).

6.2 Зберігання

6.2.1 Брухт та відходи кольорових металів і сплавів, які підлягають первинній обробці, зберігають нарізно за видами металів, класами, групами і сортами згідно з встановленою класифікацією у коробках, бункерах, відсіках і на спеціально обладнаних майданчиках з твердим покриттям, яке виключає можливість засміченості брухту та відходів кольорових металів і сплавів.

6.2.2 Стружку, порошкоподібні відходи і шлаки алюмінію, окалини, які містять цинк або свинець і які пройшли первинне оброблення, зберігають за умов, які виключають потрапляння вологи.

6.2.3 Стружку магнію і магнієвих сплавів зберігають у спеціально обладнаних складах, розташованих в ізольованих і вогнестійких приміщеннях.

6.2.4 Відходи, що утворюються при обробленні сплавів, які містять берилій, зберігають у закритих ємкостях або в закритій тарі.

6.2.5 Шлами, що містять цинк або свинець, та окалини зберігають за умов, що виключають потрапляння атмосферних опадів.

6.2.6 Порошкоподібні відходи, що містять кобальт, вольфрам або молібден, зберігають за умов, що виключають потрапляння вологи та активних хімічних речовин.

6.2.7 Відходи, що містять ртуть, зберігають у спеціальних ємкостях, які закриваються герметично.

6.2.8 Брухт свинцевих акумуляторів зберігають у відсіках або тарі на окремо розташованих майданчиках. і

6.2.9 Стружку титану і титанових сплавів зберігають у спеціальній тарі. Стружку титану і титанових сплавів з кольорами мінливості зберігають окремо від неокисленої стружки.

6.2.10 Брухт та відходи кольорових металів і сплавів, які підлягають первинній обробці, а також козли, пічні виламки, літаковий та інший негабаритний брухт зберігають на відкритих майданчиках.

6.2.11 Допускається зберігання брухту та відходів, за винятком зазначених у 6.2.2—6.2.9, на відкритих майданчиках терміном не більше 10 діб.

6.2.12 Побутовий брухт зберігається у закритих приміщеннях.

6.2.13 Брухт військової техніки зберігається окремо.

ДОДАТОК 1

(обов'язковий)

ПОРЯДОК ЗБИРАННЯ БРУХТУ ТА ВІДХОДІВ

КОЛЬОРОВИХ МЕТАЛІВ І СПЛАВІВ НА МІСЦЯХ

БРУХТОУТВОРЕННЯ

1 Брухт та відходи кольорових металів і сплавів збирають згідно з вимогами таблиць 1—78.

2 У місцях утворення брухту і відходів кольорових металів і сплавів передбачають заходи щодо забезпечення повноти їх збирання і попередження їх змішування, засміченості чорними металами, неметалевими домішками, кольоровими металами і сплавами інших марок.

3 Підприємства та організації, на яких утворюються брухт та відходи і які мають річний обсяг здачі брухту та відходів 100 т і вище, повинні забезпечувати:

— приведення до габаритного стану згідно з вимогами до якісного брухту і відходів (таблиці 1—78);

— пакетування, ув'язку в бухти, в'язки і пучки тонколистових і дротових відходів, різку і розбирання складного брухту (освинцьованих кабелів і проводів з мідними і алюмінієвими жилами, кабелів з алюмінієвою оболонкою і мідною жилою) — згідно з таблицями 1—79;

— видалення хлорвінілової і поліетиленової ізоляції з провідників струму;

— сушіння і просіювання пилоподібних відходів через сито із розміром отворів З мм для видалення сторонніх включень.

Підприємства та організації, на яких утворюються брухт та відходи обсягом менше ніж 100 т на рік, здають брухт та відходи регіональним організаціям Вторколірмету для укрупнення партії та приведення брухту та відходів у відповідність з вимогами цього стандарту.

4 Підприємства та організації, на яких утворюються брухт та відходи, що мають річний обсяг здачі в'юнкої стружки 100 т і більше (для алюмінієвої і титанової стружки 50 т і більше), повинні забезпечити її пакетування або подрібнення.

5 Цехи та дільниці повинні мати необхідну кількість металозбірників і тари для роздільного збирання брухту та відходів кольорових металів і сплавів.

6 Підлога в місцях металооброблення повинна мати покриття, яке виключає втоптування відходів.

7 Робочі місця, на яких обробляють деталі з кольорових металів і сплавів різних марок, обладнують необхідною кількістю металозбірників для роздільного збирання брухту та відходів.

При обробленні деталей, які складаються з двох і більше кольорових металів і сплавів, відходи збирають в окремі металозбірники.

8 Верстати, металозбірники і підлогу біля робочих місць при переході в процесі оброблення від одного кольорового металу або марки сплаву до іншого кольорового металу або марки сплаву вивільняють від нагромаджених відходів.

9 Верстати, молоти, преси і решта обладнання, інші робочі місця, на яких обробляють кольорові металі і сплави, обладнують загороджувальними пристосуваннями для попередження розкидання відходів.

10 Прокатні стани кольорових металів і сплавів і легованих сталей обладнують для вловлювання окалини вловлювачами-збірниками.

11 Наждачні й заточні верстати для обробки напівфабрикатів і лиття, заточування твердосплавного інструменту обладнують для збирання пилу, який містить кольорові метали і сплави, індивідуальними пиловловлювачами з роздільним збиранням пилу кож-

ного металу і сплаву. Групові пиловловлювачі застосовують, якщо на всіх верстатах даної групи обробляють вироби або заточують інструменти з одного металу або сплаву.

При збиранні пилоподібних відходів, що містять вольфрам, менше ніж 100 кг на рік відвантаження їх відбувається один раз на рік, при збиранні від 100 кг до 500 кг на рік — один раз на півріччя, при збиранні від 500 кг і вище на рік — один раз на квартал.

12 В'юнку стружку збирають окремо від сипкої. Стружку, забруднену маслом та емульсією, збирають в окремі металозбірники, що мають отвори для їх стоку.

13 Відходи, що утворюються під час механічного оброблення (кускові відходи, висічка, обріз, штамповка, пропиловка, стружка тощо) у металургійних, ливарних, ковальських, металопрокатних та інших цехах (шлак, плени, окалини тощо) у травильних, загартовувальних, електролітних і гальванічних ваннах (шлами, катодні гачки, дендрити, обсмокти тощо), збирають окремо за кожним металом і маркою сплаву. Збирання цих відходів за групами сплавів проводять за згодою із споживачем.

14 Зняті з поверхні розплавлених металів і сплавів шлаки, плени, окалини, сплески та корольки металів і сплавів, металеві відсіви кольорових металів і сплавів під час регенерації формувальних земель, козли, пічні виламки, уламки тиглів та інше сміття, які містять кольорові метали і сплави, збирають окремо і видаляють з цехів в міру їх нагромадження.

15 Кольорові метали, які містяться у відпрацьованих розчинах, видобувають з них за умови економічної доцільності.

Загартовувальні і травильні ванни обладнують фільтрами-вловлювачами для вловлювання шламу.

16 Промивання свинцевих акумуляторів і зливання електроліту проводять із застосуванням уловлювачів-відстійників для вловлювання шламу.

17 Брухт гальванічних елементів і батарей марганцево-цинкової системи збирають за групами — з сольовим І лужним електролітом.

18 Брухт побутовий збирають за найменуванням металів (з вмістом у ньому алюмінію, свинцю, міді, міді і свинцю) і за типами ізоляції (без ізоляції, емальовані й лаковані, у паперовій, бавовняній та шовковій ізоляції, в капроновій, лавсановій поліхлоридній та поліетиленовій ізоляції, в гумовій ізоляції, у зовнішніх захисних покриттях і в броні).

19 Стружку та інші відходи магнію і магнієвих сплавів збирають у металозбірники з кришками, що закриваються, згідно з діючими правилами безпеки та протипожежного захисту.

20 Стружку та інші відходи титану і титанових сплавів збирають за марками сплавів. Стружку з кольорами мінливості збирають окремо від неокисленої стружки.

21 Шлаки, формувальні землі та інші види брухту і відходів, у яких вміст кольорових металів і сплавів нижчий за встановлений цим стандартом, або які не відповідають його вимогам за іншими показниками якості, збирають (за винятком магнію та його сплавів) у відвали, що зберігаються окремо за кожним кольоровим металом.

ДОДАТОК 2

(обов'язковий)

міністерство, відомство найменування підприємства

НАРЯД-ДОПУСК № _______

на виконання робіт з розбору брухту та відходів кольорових металів

і сплавів

«__»_____19__р.

Дільниця______________________________________________________

Виданий виконавцю робіт______________________________________________

посада прізвище, ініціали

З бригадою у складі____________________________________________________

перелічити кожного за прізвищем

заходи безпеки при виконанні робіт______________________

роботу розпочато_____________год_______хв____«__»_____ 19__р.

роботу закінчено _____________ год_______хв___ «__»_____ 19 р.

Інструктаж з безпечних методів роботи на робочому місці одержали:

Наряд-допуск видав___________________________________________________

підпис ініціали, прізвище

Виконавець робіт______________________________________________________

підпис ініціали, прізвище

ДОДАТОК З

(обов'язковий)

міністерство, відомство найменування підприємства-споживача

АКТ№ ______

«__»______________ 19__р.

ЗАТВЕРДЖУЮ

Головний інженер

«___»___________19___р.

Виявлення вибухонебезпечних предметів під час перевірки брухту та відходів кольорових металів і сплавів

Відправник_______________________________________________________

Найменування____________________________________________________

Партія №________________________________________________________

Маса____________________________________________________________

Номер транспортного засобу

(вагон, контейнер тощо)__________________________________________________________________

від «__»_____19__р.

Перевіркою встановлено____________________________________________

детальний опис кожного вибухонебезпечного предмета

Представник адміністрації

підприємства-споживача________________________________________

підпис посада ініціали, прізвище

Піротехнік

(контролер брухту та відходів кольорових металів і плавів)__________________________________________

підпис ініціали, прізвище

ДОДАТОК 4

(обов'язковий)

КНИГА ОБЛІКУ НЕЗНЕШКОДЖЕНИХ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ

ПРЕДМЕТІВ, ЩО НАДІЙШЛИ

Номер

Найменування і адреса підприємства-постачаль-ника

Транспортний засіб (номер вагона, контейнера, автомашини)

Номер посвідчення про вибухо-безпеку

Стислий опис виявлених вибухонебезпечних предметів та їх кількість

Дата виявлення

Прізвище, ім'я, по батькові того, хто здійснював перевірку

Підпис

ДОДАТОК 5

(обов'язковий)

ПАСПОРТ «__»______ 19_ р.

найменування підприємства-постачальника

Вагон №_________________

(контейнер, автомашина)

Найменування металу

Найменування брухту та відходів

Клас (індекс)

Група (номер)

Марка сплаву і позначення стандарту або технічних умов

Сорт

Продовження

Хімічний склад, %

Засміченість

Металургійний вихід, %

Відомості про використання радіоактивних та шкідливих речовин

Сталь, чавун

Волога, масло

Земля

Інші домішки

Представник адміністрації постачальника

підпис ініціали, прізвище

Печатка або штамп

Штамп технічного контролю

Примітка:1. Марку сплаву і позначення нормативної документації вказують тільки в разі відвантаження брухту та відходів за маркою сплаву.

Примітка:2. Хімічний склад вказують тільки для марок сплавів, які виготовляються за нормативною документацією.

Примітка:3. Засміченість і металургійний вихід вказують для брухту і відходів, якщо вони передбачені вимогами таблиць 1 —79.

ДОДАТОК 6

(обов'язковий)

міністерство, відомство найменування підприємства-постачальника

ПОСВІДЧЕННЯ № _____

про вибухобезпечність брухту та відходів кольорових металів

і сплавів

«___»______ 19___р.

Одержувач___________________________________________________________

Найменування________________________________________________________

Партія №_____________________________________________________________