Виробник забезпечує кожний будівельний підйомник паспортом, зразок якого наведений у додатку 2 до цих Правил.


9.2. Первинний технічний огляд вказаних підйомників проводиться згідно з вимогами п.7.10 цих Правил, після його монтажу, налагоджуванням, перед введенням в експлуатацію.


9.3. Періодичний технічний огляд підйомників проводиться не рідше ніж один раз на 12 місяців, згідно вимог п.7.11 цих Правил.

Випробовування підйомника проводиться згідно вимог настанови виробника підйомника про порядок його проведення.

Під час проведення статичного і динамічного випробовування підйомника перевіряються в дії його механізми, спрацювання обмежувача швидкості і уловлювачів. Випробовування проводиться за наявності в кабіні рівномірно розподіленого на підлозі вантажу, маса якого перевищує вантажопідйомність підйомника на 25%.

Позачерговий технічний огляд проводиться у випадках і в обсязі, що передбачені в п. 7.12 цих Правил.


9.4. Шахта вантажних підйомників може не обладнуватись. У підйомника з провідником на нижній посадочній (завантажувальній) площадці повинна бути обладнана огорожа шляху руху кабіни і противага на висоту не менше ніж 2000 мм від рівня посадочної (завантажувальної) площадки.

Огорожа повинна бути забезпечена дверима.


9.5. Місце на верхній і проміжних зупинках кабіни (платформи) повинно бути обладнане приймальними площадками, які огороджені перилами, що забезпечує безпечне завантаження і розвантаження будівельних матеріалів або вихід з кабіни людей.


9.6. Щоглу підйомника треба кріпити до елементів будинку, який споруджується, жорсткими металевими конструкціями або розтяжками зі сталевого каната, забезпеченого пристроєм для регулювання натягу.

Дозволено установлення підйомника без закріплення щогли. У цьому випадку він повинен бути розрахований на стійкість з урахуванням діючих експлуатаційних і випробувальних навантажень.


9.7. Можливість кріплення підйомника до елементів будинку повинна бути підтверджена висновком проектно-будівельної організації.


9.8. Улаштування приямка у підйомників не обов'язкове.


9.9. Для обслуговування механізмів і електроустаткування до них повинен бути забезпечено зручний і безпечний доступ.


9.10. У підйомників з провідником у тих випадках, коли шахта не має огорожі або неможливо витримати передбачену цими Правилами відстань між порогом вантажної площадки і порогом кабіни, дозволено обладнувати вихід з кабіни на площадку через висувний трап, керування яким забезпечується з кабіни після її зупинення.

Висувний трап перед тим, як будуть відчинені двері кабіни, повинен бути надійно зафіксований від самовільного зміщення.


9.11. У разі розміщення висувного трапа на одному рівні з вантажною площадкою відстань між їх порогами повинна бути не менше ніж 50 мм і не більше ніж 100 мм.


9.12. З бокових сторін висувний трап повинен мати перила висотою не менше ніж 1000 мм, а його граничне положення - зафіксоване жорсткими упорами.


9.13. Дозволено платформу підйомників без провідника огороджувати з трьох сторін за умови наявності пристрою, який запобігає можливому сповзанню вантажу за габарити платформи. Огорожею з однієї сторони можуть бути двері, які замикаються. Висота огорожі повинна бути не менше ніж 1000 мм з суцільним обшиттям знизу на висоту не менше ніж 200 мм. Для платформ, на які забороняється вихід людей, висота огорожі може бути зменшена до 500 мм.


9.14. Платформи, які призначені для підіймання вагонеток або візків, повинні бути обладнані упорами або замками, які запобігають зрушенню вагонетки або візка з місця.


9.15. Підйомники, які обладнані висувним трапом, а також підйомники з поворотною платформою повинні бути обладнані пристроєм, який запобігає мимовільному переміщенню трапа або платформи.


9.16. У підйомників з висувним трапом відчинення дверей кабіни повинно бути заблоковане з висувним трапом так, щоб двері відчинялись тільки після висування трапа на величину робочого ходу, а зворотне переміщення трапа могло відбуватись тільки в разі зачинених дверей кабіни.


9.17. Двері кабіни підйомника з провідником і нижньої огорожі його повинні замикатись і відмикатись ключем, який знаходиться у провідника. Застосування автоматичного замка не обов'язкове.


9.18. Кабіна і платформа підйомника повинні бути обладнані уловлювачами. Приведення в дію уловлювачів підйомників з провідником повинно здійснюватись обмежувачем швидкості. Уловлювачі вантажних підйомників можуть приводитись у дію за допомогою механічного зв'язку їх з несучими канатами.


9.19. У підйомників без провідника дозволено багатошарове намотування канатів на гладенький барабан, у якого кут набігання каната на барабан за відсутності канатоукладача не повинен перевищувати 3 град.


9.20. Гладенький барабан, а також барабан з канавками, призначені для однієї вітки каната, повинні бути зроблені з ребордами. Реборди повинні підвищуватись над верхнім шаром каната не менше ніж на два його діаметри.


9.21. Підйомники повинні бути обладнані кінцевими вимикачами, які вимикають привод у разі переходу кабіною (платформою) крайніх робочих положень не більше ніж на 200 мм.


9.22. Двері кабіни з шахти підйомників з провідником повинні мати електричні контакти, які контролюють зачинення стулок, а в тих випадках, коли двері оснащені автоматичним замком, повинен бути установлений контакт, який контролює його замикання.


9.23. У підйомниках з провідником апарат керування повинен бути установлений в кабіні.

У підйомниках без провідника апарат керування установлюється в безпечному місці і повинна бути забезпечена достатня видимість вантажно-розвантажувальних площадок.

Дозволено керування декількома підйомниками без провідника одним оператором із загального пульта.


9.24. Замість машинного приміщення дозволено обгороджувати лебідку. Устаткування блочного приміщення є не обов'язковим. Робоче місце оператора повинно бути захищене від атмосферних опадів, утеплене і, за необхідності, повинно мати достатньо міцне перекриття.


9.25. Гнучкий кабель, підвішений до кабіни (платформи), може закріплюватись на будинку або мати пристрій, який запобігає його розгойдуванню.


9.26. До місця керування підйомником повинна бути підведена сигналізація з усіх поверхів, на яких відбувається завантаження і розвантаження.


9.27. У кабіні підйомників без провідника повинен бути установлений сигнальний пристрій, не залежний від електроживлення підйомника, для викликання чергового персоналу.


9.28. Правила користування підйомником повинні бути вивішені на поверхових площадках, з яких проводиться завантаження або розвантаження кабіни (платформи).

Правила користування повинні містити:

- спосіб завантаження і розвантаження;

- спосіб сигналізації;

- заборону транспортування людей на платформах вантажних будівельних підйомників та інші вказівки з обслуговування підйомника.


9.29. Біля всіх місць завантаження і розвантаження кабіни або платформи повинні бути зроблені написи, які зазначають масу граничного вантажу, який дозволено підіймати і опускати.


9.30. Суб'єкт господарювання, який використовує підйомники, крім виконання цих вимог, вживає заходи по забезпеченню безпечної експлуатації підйомників з урахуванням їх конструкції і місцевих умов установки.


9.31. Суб'єкт господарювання, який використовує підйомники для устаткування вантажно-розвантажувальних площадок, повинен враховувати місцеві умови: характер вантажів, які транспортуються, конструкцію і форму будівельного об'єкта тощо, на підставі чинних Будівельних норм і правил.


9.32. Будівельні підйомники, призначені для роботи з провідником, до введення в експлуатацію підлягають реєстрації в територіальних органах спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці відповідно до п. 7.5.2 цих Правил.


9.33. Будівельні підйомники, призначені тільки для підіймання вантажів без провідника, споряджаються індивідуальним номером і під цим номером обліковуються в журналі обліку суб'єкта господарювання.


9.34. Електроустаткування, електропроводки, захисні заходи безпеки повинні відповідати вимогам ПУЕ та ПТЕ.


9.35. Будівельні підйомники мають бути сконструйовані та виготовлені так, щоб з урахуванням рівня технічного прогресу та існуючих засобів приглушення шуму, небезпека від акустичного шуму, створюваного будівельним підйомником, зокрема у місці його виникнення, була зменшена до найнижчого рівня. Рівень шуму може бути оцінений з посиланням на порівняльні дані для таких самих будівельних підйомників.


9.36. Будівельні підйомники мають бути сконструйовані та виготовлені так, щоб з рахуванням рівня технічного прогресу та існуючих засобів зменшення вібрації небезпека від результатної вібрації, причиненої будівельним підйомником, зокрема у місці її виникнення, була зменшена до найнижчого рівня. Рівень вібрації може бути оцінений з посиланням на порівняльні дані для таких самих будівельних підйомників.


9.37. У разі експлуатації будівельних підйомників кліматичного виконання нижче мікрокліматичного району експлуатації вони мають бути обладнані пристроєм (температурним реле, тощо), який унеможливлює експлуатацію будівельних підйомників в разі зниження температури навколишнього середовища нижче зазначеної в паспорті будівельного підйомника.


9.39. Введення будівельних підйомників в експлуатацію і їх експлуатація проводиться в порядку, передбаченому п.п. 7.2 і 7.8 цих Правил.



X. ПОРЯДОК РОЗСЛІДУВАННЯ АВАРІЙ ТА НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ

10.1. Проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що сталися на підприємстві, здійснюються згідно з Порядком проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1232.






Додаток 1

до Правил організації

безпечної експлуатації ліфтів

ПАСПОРТ ЛІФТА*

(типовий)



Назва постачальника,

місцезнаходження




1. Загальні відомості


Назва

Відомість

Підприємство-виробник


Тип і модель ліфта


Заводський номер


Рік виготовлення


Привод (електричний, гідравлічний, пневматичний)


Допустима температура у машинному приміщенні, шахті (0С) (мінімальна і максимальна)


Навколишнє середовище, у якому може експлуатуватись ліфт (відносна вологість, насиченість пилом, агресивне, вибухонебезпечне, пожежонебезпечне)


Установлений термін експлуатації





*Тверда обкладинка розмірами 218 х 290 мм (А4).

Продовження додатку 1


1.1. Основні нормативні документи, відповідно до яких виготовлено ліфт*


Позначення

Назва
















2. Основні технічні дані ліфта та його складових частин

2.1. Основні параметри і характеристики ліфта


Назва показника, одиниця виміру

Значення

Вантажопідіймальність, кг


Кількість пасажирів


Номінальна швидкість руху кабіни, м/с


Номінальна швидкість руху кабіни в режимі “Ревізія”, м/с


Вид керування


Кількість зупинок


Кількість дверей шахти


Висота підіймання, м


Конструкція шахти**


Конструкція кронштейнів кріплення напрямних кабіни**


Конструкція кронштейнів кріплення напрямних противаги**




* Заповнює виробник.

** Заповнює монтажна організація


Продовження додатку 1


2.2. Електричні ланцюги ліфта


Назва


Вид струму

Номінальна напруга, В, та допустиме відхилення, %

Частота, Гц

Ввідний пристрій




Силовий ланцюг (приводи лебідки і дверей):

у нормальному режимі у разі запуску двигуна




Ланцюг керування




Ланцюг освітлення:

кабіни

шахти

ремонту робіт




Ланцюг сигналізації