Спеціалізованої ліфтової організації допускається залучати ліфтову рятувальну службу іншої спеціалізованої ліфтової організації для звільнення пасажирів з ліфтів на підставі договору.

7.4.4.4. Умови проведення робіт з аварійно-технічного обслуговування повинні передбачати:

- Порядок функціонування, служби у робочі, вихідні та святкові дні, денний і нічний час;

- Порядок приймання, реєстрації та виконання заявок, передачі їх на виконання персоналу;

- Особливості організації робіт в екстремальних умовах (зникнення електроенергії в будівлях, пожежа, затоплення і т.п.).

7.4.4.5. Ліфтова рятувальна служба повинна бути укомплектована необхідною кількістю електромеханіків з ліфтів для виконання вимог п.п. 7.4.4.3, 7.4.4.4, з урахуванням кількості ліфтів, їх типів і модифікацій, а також оснащена необхідним автотранспортом, інструментом, пристосуваннями і механізмами. Персонал ліфтової рятувальної служби повинен бути навчений безпечному проведенню робіт на відповідних типах ліфтів.

7.4.5. Обсяг робіт з капітального ремонту складових частин ліфта визначається за результатами оцінки технічного стану та експертного обстеження.

7.4.5.1. Капітальний ремонт ліфта не входить до складу робіт з технічного обслуговування ліфта і проводиться спеціалізованої ліфтової організацією на умовах договору з власником ліфтів.

7.4.5.2. Проведення капітального ремонту ліфта повинне плануватися, виходячи з терміну служби складових частин, вузлів і обладнання ліфта, наведеного в документації виробника. У разі відсутності в документації виготовлювача терміну служби складових частин цей термін встановлюється відповідно до Додатку 1.

7.4.5.3. Термін проведення капітального ремонту ліфта планується власником ліфта спільно з організацією, що здійснює його технічне обслуговування та ремонт.

7.5. Обов'язки власника ліфта.

7.5.1. Власник ліфта забезпечує утримання ліфта в справному стані і його безпечну експлуатацію.

7.5.2. З метою забезпечення безпеки знаходиться в експлуатації ліфта власник:

- Забезпечує виконання заходів п.7.5.3 цих Правил;

- для постановки на облік нового або модернізованого ліфта в декларативному порядку надає до територіальних органів Держгірпромнагляду інформацію про власника ліфта (найменування, поштову адресу і телефон), адресу установки ліфта (його основні характеристики) та копію декларації про відповідність ліфта вимогам «Технічного регламенту ліфтів » в термін, що не перевищує 10 днів з дня введення ліфта в експлуатацію;

- забезпечує вивід ліфта з експлуатації після закінчення призначеного терміну служби і в разі загрози життю і здоров'ю людей;

- забезпечує організацію проведення оцінки відповідності ліфта згідно з розділом 7.9 цих Правил і експертизи промислової безпеки;

- призначає особу, відповідального за організацію експлуатації ліфтів;

- забезпечує організацію виконання рекомендацій, виданих при оцінці відповідності та експертизі;

- забезпечує організацію виконання приписів посадових осіб Держгірпромнагляду, відповідно до наданих їм повноважень;

- забезпечує дотримання законодавства у сфері промислової безпеки в тому числі:

- заходи по локалізації та ліквідації наслідків аварії і нещасних випадків на ліфті, сприяння державним органам, участь у технічному розслідуванні причин аварій і нещасних випадків на ліфті, а також вживає заходів щодо усунення зазначених причин і їх профілактиці;

- заходи по захисту життя і здоров'я працівників, пов'язаних з експлуатацією ліфтів;

- своєчасне інформування відповідних органів Держгірпромнагляду про аварію і нещасному випадку на ліфті;

- облік аварій, інцидентів і нещасних випадків на ліфті;

- аналіз причин виникнення інцидентів на ліфті, вжиття заходів щодо усунення зазначених причин і профілактиці подібних інцидентів;

- подання в орган Держгірпромнагляду інформації про кількість аварій, інцидентів і нещасних випадків, причини їх виникнення та вжиті заходи;

- подання відомостей, необхідних для реєстрації небезпечного виробничого об'єкта в державному реєстрі, в порядку встановленому Держгірпромнаглядом.

- забезпечує, щоб ключі від дверей (люків) у машинне і блочне приміщення і від аварійних і оглядових дверей (люків) знаходилися в будинку і використовуватися тільки персоналом, для якого дозволено доступ.

- забезпечує за будь-яких обставин обслуговуючій організації безпечний прохід у будинок і до установки для цілей звільнення людей.

7.5.3. Власник ліфта для забезпечення безпеки, що знаходиться в експлуатації ліфта виконує заходи:

 а) по підтриманню умов експлуатації (температурного режиму, вологості та ін.) в машинному, блочному приміщеннях і в шахті ліфта відповідно до вимог технічної документації на ліфт;

б) щодо забезпечення можливості доступу в приміщення з обладнанням ліфта для обслуговуючого персоналу та осіб, що здійснюють контроль і нагляд;

в) по виключенню доступу сторонніх осіб в приміщення з обладнанням ліфта;

г) щодо забезпечення стаціонарним електричним освітленням: поверхових площадок, площадок перед входом у приміщення, в якому розміщено обладнання ліфта і проходів до них, пристроїв для проведення евакуації пасажирів з кабіни і для проведення динамічних випробувань згідно з розділом 7.10 цих Правил;

д) щодо забезпечення використання ліфта тільки за призначенням протягом всього терміну експлуатації;

е) щодо забезпечення переговорного зв’язку між кабіною та місцем знаходження (ліфтової) рятувальної служби.

7.5.4. Обладнання ліфтів автоматизованим контролем визначається власником ліфта або спеціалізованої ліфтової організацією за погодженням з власником ліфта.

7.5.5. Власник обладнання системи автоматизованого контролю за роботою ліфтів повинен забезпечити заходи з утримання його в справному стані.

7.5.6. Обслуговування та ремонт обладнання систем автоматизованого контролю за роботою ліфтів здійснюється (спеціалізованою ліфтовою) організацією, яка має технічні засоби та кваліфікований персонал.

7.5.7. Пристрій автоматизованого контролю за роботою ліфта повинна забезпечувати:

- сигналізацію про відкриття дверей шахти за відсутності кабіни на поверсі в режимі нормальної роботи;

- сигналізацію про спрацьовування електричних пристроїв безпеки;

- сигналізацію про відкриття дверей машинного (блочного) приміщення або шаф керування, розташованих поза машинним приміщенням (для ліфтів без машинного приміщення).

7.5.8. Енергопостачання устаткування автоматизованого контролю за роботою ліфтів повинно здійснюватися незалежно від енергопостачання ліфта. При припиненні енергопостачання устаткування власник повинен забезпечити наявність засобів для функціонування системи не менше 1 години.

7.5.9. Власник ліфта забезпечує наявність правил користування ліфтом.

У правилах користування пасажирським ліфтом має бути вказана заборона самостійного виходу пасажирів з кабіни в разі аварійного зупинення, проїзду дітей дошкільного віку без супроводу дорослих, заборона запуску кабіни з поверхової площадки, а також порядок перевезення немовлят в дитячих колясках.

У правилах користування вантажним та лікарняним ліфтом з внутрішнім керуванням має бути вказана заборона одночасного перевезення пасажира і вантажу. На стулках дверей шахти цих ліфтів повинен бути надпис «При відкритті дверей шахти переконайся в наявності кабіни на посадочному поверсі».

У правилах користування вантажним ліфтом з зовнішнім керуванням повинна бути передбачена заборона перевезення людей.

Використання ліфта не за призначенням і не у відповідності до настанови з експлуатації заборонено.


7.5.10. У пасажирському ліфті дозволено перевезення ручного багажу та речей домашнього вжитку.

Якщо пасажирський ліфт самостійного користування відповідає вимогам до ліфтів класу III, встановленим у ДСТУ ISO 4190-1:2001, його дозволено використовувати для установ охорони здоров'я.


7.5.11. У разі перевезення в ліфті вибухонебезпечних, пожежонебезпечних, хімічно активних і радіоактивних вантажів необхідно застосовувати заходи для безпеки персоналу, що супроводжує вантаж, оточуючих та збереження устаткування ліфта. Одночасне перевезення небезпечних вантажів та пасажирів заборонено.

У разі перевезення в ліфті пожежонебезпечних вантажів (легкозаймистих та горючих рідин) мають виконуватись вимоги НАПБ А.01.001-2004.


7.5.12. Правила користування ліфтом мають бути вивішені:

- на основному (першому) поверсі або в кабіні - у разі змішаного керування;

- у кабіні - у разі внутрішнього керування;

- біля кожного поста керування - у разі зовнішнього керування.

У разі групового керування на основному поверсі дозволено вивішувати одну табличку правил, яка стосується всієї групи ліфтів.


7.5.13. На всіх дверях шахти ліфта з зовнішнім керуванням мають бути написи про вантажопідіймальність ліфта і про заборону перевезення людей.



7.5.14. При зміні власника новий власник для обліку в строк, що не перевищує 10 днів з дня передачі ліфта в декларативному порядку, представляє в територіальні органи Держгірпромнагляду інформацію про власника ліфта (найменування, поштову адресу і телефон), адресу установки ліфта (його основні характеристики) і забезпечення його безпечної експлуатації.

7.5.15. Для зняття з обліку демонтованого ліфта, а також при передачі ліфта під нагляд в інші наглядові органи, власник представляє відповідну інформацію до органу Держгірпромнагляду.

7.6. Вимоги до спеціалізованої ліфтової організації, що здійснює, експлуатацію, технічне обслуговування, ремонт, модернізацію ліфтів.

7.6.1. Спеціалізована ліфтова організація повинна мати технічні засоби, обладнання, а також матеріали для виконання робіт по технічному обслуговуванню і ремонту і (або) модернізації ліфтів.

7.6.2. Спеціалізована ліфтова організація повинна мати у своєму розпорядженні достатню кількість працівників, що мають професійну підготовку, відповідну кваліфікацію і групи з електробезпеки. Штатна чисельність персоналу та структура спеціалізованої ліфтової організації повинна визначатися виходячи з необхідності виконання обсягу робіт, передбаченого керівництвом по експлуатації, з урахуванням місцевих умов експлуатації, кваліфікації персоналу та підтверджуватися розрахунком.

7.6.3. Спеціалізована ліфтова організація повинна мати:

- дільницю з технічного обслуговування та ремонту ліфтів;

- ліфтову рятувальну службу з автотранспортом;

- дільницю з монтажу ліфтів (при необхідності);

- дільницю електронної наладки (при необхідності);

- службу управління якістю;

- електротехнічну лабораторію (при необхідності);

- інженера з налагоджування та випробувань;

- електрозварювальника (при необхідності);

- офісне приміщення (на 1 чол. не менше 6 м2);

- опорний пункт для електромеханіків, в залежності від кількості ліфтів, які обслуговуються;

- необхідні вимірювальні та діагностичні прилади;

- нормативи оснащеності на виконання робіт з монтажу, ремонту та технічного обслуговування ліфтів згідно з ДСТУ 36.1-009-99;

- в штаті не менше 90% персоналу за основним місцем роботи.

7.6.4. Спеціалізована ліфтова організація повинна організувати і забезпечити функціонування виробничого контролю за дотриманням вимог промислової безпеки.

7.6.5. Спеціалізована ліфтова організація повинна:

- призначити працівників, відповідальних за організацію виконання відповідних видів робіт;

- призначити і допустити до самостійної роботи кваліфікованого працівника і покласти на нього виконання відповідних видів робіт на закріплених ліфтах;

- забезпечити підготовку та перевірку знань працівників і обслуговуючого персоналу з електробезпеки не нижче груп:

IV - особа, відповідальна за організацію виконання відповідних видів робіт;

III - особа, яка здійснює технічне обслуговування і ремонт ліфтів;

II - ліфтер;

- забезпечити працівників посадовими та виробничими інструкціями;

- забезпечити своєчасну підготовку і перевірку знань персоналу у відповідності з НПАОП 0.00-4.12-2005;

- на основному посадковому поверсі вивішувати табличку із зазначенням номера телефону для зв'язку з обслуговуючим персоналом і рятувальною ліфтовою службою;

- у разі загрози життю та здоров'ю людей негайно призупинити роботу ліфта і проінформувати власника;

- інформувати власника про необхідність призупинити експлуатацію ліфта, у зв'язку закінченням призначеного терміну служби;

- в розділ паспорта ліфта «Відомості про ремонт і модернізацію» вносити відомості про заміненому обладнанні із зазначенням типу або позначення і завіряти їх підписом уповноваженого представника спеціалізованої ліфтової організації;

- інформувати власника ліфта про прийняття нових нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів, що встановлюють вимоги до безпеки ліфтів.

7.6.6. Працівники (електромеханіки з ліфтів), які виконують технічне обслуговування і ремонт певного типу ліфтів, мають мати практичний стаж з обслуговування таких ліфтів, або його монтажу не менше шести місяців. Електромеханіки, які не мають шестимісячного практичного стажу можуть залучатися до технічного обслуговування і ремонту певного типу ліфтів тільки в складі ланки(бригади), або під керівництвом компетентного електромеханіка, який пройшов перевірку знань.

Електромеханіки, яких переводять на обслуговування інших типів ліфтів, мають бути ознайомлені з особливостями будови і обслуговування таких ліфтів, а також пройти стажування.


7.6.7. В виробничій інструкції обслуговуючого персоналу з технічного обслуговування ліфта(ів), повинен бути передбачений об’єм робіт, визначений виробником, але не менший ніж вказаний у Додатку А ДСТУ prEN 13015:2002.

7.6.8. Повинен бути врахований, для оцінювання ризику під час виконання робіт з технічного обслуговування ліфтів, перелік елементів, вказаний у Додатку В ДСТУ prEN 13015:2002