С.126 ДБН В.2.3-7-2003



  • автоматичне керування (залежно від рівня освітленості в денний час) групами освітлення символом "М", наземних вестибюлів, а також козирків над сходами в підземні вестибюлі;

  • автоматичне керування обладнанням освітлення пасажирських приміщень (за графіком роботи станції);

  • автоматичне включення групи аварійного (евакуаційного) освітлення згідно з 14.23.

10.8 Пристрої керування, сигналізації та контролю установками ескалаторів, включаючи автоматичне переключення ліній живлення 380 В в машинному приміщенні ескалаторів, а також вимоги по керуванню ескалаторами із ДПС і ДПЛ слід приймати відповідно до електротехнічних завдань завода-виробника ескалаторів.

10.9 В електромеханічних установках необхідно передбачати:

  • місцеве поелементне керування об'єктами установок, світлову сигналізацію положення клапанів і засувок та контроль вольтметром наявності напруги в мережі живлення насосних установок і агрегатів тунельної вентиляції;

  • місцеве автоматичне керування насосними установками, системами повітрянотеплових і повітряних завіс, установками місцевої вентиляції на станції та підстанції залежно від установлених параметрів ( рівня рідини в збірниках, температури води, повітря) ;

- керування установками і системами, які повинні відповідати. вимогам протипожежної безпеки;

  • блокування вентиляційної системи приміщення акумуляторної підстанції із зарядно-підзаряджувальним агрегатом акумуляторної батареї при її заряджуванні;

- дистанційне керування з ДПС установками місцевої вентиляції. на станції та в притунельних спорудах перегонів і підвищувальними насосами водозабірних свердловин, мережами електрообігріву східців, сходів в підвуличні переходи або коридори на входах (виходах) в підземні вестибюлі станцій;

- дистанційний пуск підвищувальних насосів на водопроводі і відкривання засувок обвідної лінії водомірного вузла кнопочними постами згідно з 14.31;

ДБН В.2.3-7-2003 С.127


  • дистанційне керування з ДПС і телекерування з ДПЛ агрегатами тунельної вентиляції, установками повітряно-теплових і повітряних завіс, засувками на водопроводі, засувками на вводі теплових мереж, свердловинними насосами і засувками водозабірних свердловин та підвищувальними насосами на водопроводі;

  • сигналізацію в ДПС і телесигналізацію в ДПЛ про положення дистанційно - і телекерованих об'єктів, про включене положення насосів, несправності (відсутності напруги і заливу насосів) та аварійному рівні рідини на водовідливних установках, а також каналізаційних установках на станції і в пункті технічного огляду рухомого складу, про замикання "на землю" і відсутності напруги в ланцюгах дистанційного керування і сигналізації; про спрацювання систем пожежної сигналізації і пожежогасіння на станції та про перевищення допустимої температури повітря в машинних приміщеннях ескалаторів і в залі розподільних пристроїв підстанцій; про спрацювання систем охоронної сигналізації, фіксуючих відкриття дверей на входах у вентиляційні кіоски, з передачею сигналів в ДПС.

10.10 На станціях необхідно передбачати телеметричну систему обліку витрат теплової енергії і водопровідної води. Диспетчерський комплект системи слід розміщувати на ДПЛ.

10.11 Число резервних жил у кабелях мереж автоматики і телемеханіки обладнань слід приймати 10 % від загального розрахункового числа жил, але не менше двох для кожної системи.

10.12 Канали систем телемеханіки слід передбачати в окремих кабелях зв'язку, ємність яких повинна бути розрахована з врахуванням перспективного розвинення лінії.

10.13 Слід передбачати встановлення охоронної сигналізації в АКП на вході, автоматах видачі жетонів та проїзних карток. Пульт охоронної сигналізації слід встановлювати в приміщенні старшого касира.

С.128 ДБН В.2.3-7-2003


11 АВТОМАТИКА I ТЕЛЕМЕХАНІКА РУХУ ПОЇЗДІВ

11.1 Підвищення безпеки, регулювання та організацію руху поїздів на лінії слід забезпечувати стаціонарними пристроями:

  • інтервального регулювання і забезпечення безпеки руху поїздів;

  • ЕЦ;

  • диспетчерської централізації.

11.2 Стаціонарні пристрої інтервального регулювання і забезпечення безпеки руху поїздів слід передбачати в об'ємі АРШ та АБ.

11.3 Стаціонарними пристроями АРШ необхідно обладнувати всі ділянки лінії метрополітену, включаючи з'єднувальні колії вітки і обкаточну колію електродепо.

В місцях оберту рухомого складу повинні формуватися і передаватися сигнали про задання напрямку руху.

Деповські колії, за виключенням колій поточного ремонту ПР-3 та колій обмивання і обдування вагонів, слід обладнувати пристроями перевірки працездатності поїздної апаратури АРШ.

11.4 Пристрої АБ з тризначною сигналізацією без автостопів і захисних ділянок слід передбачати для організації руху господарських поїздів, а також для можливості виведення із лінії поїзду з несправними на ньому пристроями АРШ.

Світлофори автоматичної дії повинні встановлюватися тільки на виході зі станції. У нормальному режимі вони повинні бути погашені і включатися тільки в необхідних випадках як на окремих ділянках, так і по лінії метрополітену в цілому з пульту табло ЕЦ станції або з диспетчерського пункту керування лінією.

Світлофори напівавтоматичної дії повинні постійно горіти і мати два режими роботи: при відключеному АБ і включеному АБ.

11.5 Пропускна спроможність лінії повинна розраховуватися за пристроями АРШ з урахуванням 2.1. Запас часу на колійних ділянках перегонів повинен бути не менше 15 с, а на ділянках підходів до станції, станційних та обертових не менше 5 с.

11.6 Ділянки, які є продовженням діючої лінії, слід обладнувати комплексом пристроїв АТРП відповідно до завдання на проектування. У цьому випадку пристрої АТРП

ДБН В.2.3-7-2003 С.129


ділянки повинні нормально функціонувати в загальному об'ємі пристроїв безпеки і організації руху поїздів як на момент введення їх в експлуатацію, так і враховувати найближчу перспективу в частині передбаченого технічного переоснащення діючої лінії.

11.7 Пристрої ЕЦ повинні забезпечувати керування стрілками і сигналами (світлофором напівавтоматичної дії) на станціях з колійним розвиненням та паркових коліях електродепо з пульт-табло або з автоматизованого робочого місця по управлінню пристроями ЕЦ.

Маршрути, які часто повторюються у визначеному порядку переміщення поїздів (рухомих складів), повинні автоматизуватися.

Усі стрілки, що включаються в ЕЦ, необхідно обладнувати електроприводами неврізного типу, як правило, безконтактними. Для паркових колій дозволяється спарене включення стрілкових приводів з’їздів. Керування стрілками може бути індивідуальним та маршрутним. На неелектрифікованих паркових коліях електродепо слід передбачати стрілкові переводи з ручним перевідними механізмами.

Для підвищення надійності роботи пристроїв слід передбачати .резервування окремих систем АРШ, схеми керування стрілкою і можливість переключення схеми стрілки на "Макет".

11.8 Світлофори напівавтоматичної дії повинні бути обладнані запрошувальними сигналами, які не повинні відкриватися для переміщення на головну колію в неправильному напрямку. При переведенні напівавтоматичних світлофорів на автоматичну дію для пропускання поїздів по головним коліям одночасно повинні переводитися на автоматичну дію їх запрошувальні сигнали для відкриття на головні колії.

Запрошувальні сигнали на паркових коліях електродепо слід встановлювати на вхідних світлофорах, що огороджують маршрути приймання поїздів з лінії, на групових вихідних світлофорах із паркових колій та світлофорах запобіжних тупикових колій.

Світлофори, що дозволяють рух в кількох напрямках по дозвільному або запрошувальному сигналу, обладнуються маршрутними покажчиками. На окремих світлофорах ці покажчики дозволяється не встановлювати.

11.9 Пристрої диспетчерської централізації повинні забезпечувати керування стрілками та сигналами на станціях з колійним розвиненням із диспетчерського пункту керування лінією, а також передачу повідомлення з контрольних об'єктів на цей пункт.

С.130 ДБН В.2.3-7-2003


Одночасне керування стрілками та сигналами з диспетчерського пункту лінії та з пульт-табло ЕЦ станції повинно бути вилучено.

Слід передбачати обчислювальну техніку в системах керування та контролю пристроїв АТРП, автоматичне зчитування номера поїзду (або маршруту) з виводом інформації поїзному диспетчеру та диспетчеру станції, а також автоматичний запис виконання графіка.

11.10 В підземних і закритих наземних ділянках лінії слід передбачати світлофори типу "Метро", а на паркових коліях електродепо та відкритих наземних ділянках - світлофори на укорочених щоглах, що застосовуються на залізницях України.

Світлофори слід встановлювати з правого боку колії у напряму руху поїзду в місцях видимості їх машиністом. В одноколійних тунелях у місцях поганої видимості дозволяється встановлення світлофорів з лівого боку за напрямом руху поїздів.

11.11 Колії лінії (на станціях та перегонах) слід обладнувати двонитковими рейковими ланцюгами. Однониткові рейкові ланцюги дозволяється передбачати на перехресних з'їздах лінії і паркових коліях електродепо.

При однонитковому рейковому ланцюгу для пропуску тягового струму слід використовувати одну ходову рейку, яка розташована, як правило, ближче до контактної рейки. Рейкові ланцюги слід захищати від перешкод, що спричиняються змінними складовими тягового струму.

Кожний рейковий ланцюг повинен мати не менше двох виходів тяго­вого струму.

Рейкові ланцюги слід застосовувати як без ізолюючих стиків (безстикові), так і з ізолюючими стиками.

У кожному нерозгалуженому рейковому ланцюгу, відділеному від суміжних рейкових ланцюгів ізолюючими стиками, повинно бути не більше двох колійних дросель-трансформаторів.

У розгалужених рейкових ланцюгах дозволяється встановлення трьох колійних дросель-трансформаторів.

11.12 Апаратуру та прилади АТРП слід розміщувати у релейних приміщеннях на станціях, застосовуючи, як правило, кросову систему монтажу.

ДБН В.2.3-7-2003 С.131


Підлогове обладнання АТРП, яке розміщується у тунелі (світлофори, колійні ящики і коробки та інше), слід установлювати з боку, протилежного контактній рейці.

11.13 Експлуатаційний запас жил у кабелях повинен бути не менше 10 % загальноі кількості жил.

11.14 Приєднання до ходових рейок проводів та кабелів різного призначення (відсмоктування тягового струму, міжколійні перемички) при двонитковому рейковому ланцюгу слід здійснювати через середній вивід колійного дросель-трансформатора не частіше, ніж через два ізолюючих стики або три рейкових ланцюги.

При цьому довжина обхідного шляху для сигнального струму по суміжних і паралельних рейкових ланцюгах через міжколійні перемички і ланцюги відсмоктування тягового струму повинна визначатися за таблицею 17.


Таблиця 17

Довжина рейкового ланцюга (найбільша), м

Мінімально допустима

дов­жина ланцюга обходу, м

Відстань між точками під­ключення міжколійних перемичок, м

Максимальо-допустимий опір, Ом


100

540

320

1,0

125

560

340

1,1

150

580

370

1,15

175

600

390

1,2

200

616

410

1,22

225

640

430

1,3

250

670

480

1,33

275

700

490

1,4

300

720

510

1,45

325

760

540

1,5

350

790

570

1,6

375

820

600

1,65

400

850

630

1,7

425

900

660

1,8

450

930

690

1,85

475

975

730

1,95

500

1000

750

2,0


С.132 ДБН В.2.3-7-2003


При довжині обхідного шляху менше табличних значень, слід технічними рішеннями забезпечити опір ланцюга обходу сигнальному струму не менше 1 Ом.

На однониткових рейкових ланцюгах приєднання кабелів відсмоктування тягової мережі до ходових рейок .слід здійснювати безпосередньо.

11.15 Для вдосконалення керування технологічним процесом руху поїздів та покращення експлуатаційних характеристик лінію слід обладнувати системою АКРП.

Обсяг оснащення та етапність впровадження АКРП визначається завданням на проектування.

11.16 В пристроях АТРП слід передбачати ув'язку з СУРСТ, ПКПТ, АКРП.

11.17 Металеві конструкції та пристрої АТРП на лінії, а також оболонки та броню кабелів слід заземлювати, окрім колійних коробок безстикових рейкових ланцюгів, корпусів дросель-трансформаторів та стрілкових приводів, які необхідно ізолювати, відповідно, від основи і ходових рейок.

11.18 Лінію метрополітену слід обладнувати системою автоматичного контролю технічного стану рухомого складу на ходу поїзда і апаратурою автоматичного виявлення перегрівання буксів з передачею інформації на центральний диспетчерський пункт керування метрополітену диспетчерам лінії.

Пристрої автоматичного виявлення перегрівання буксів встановлюється із розрахунку - один комплект на кожні 40 км пробігу рухомого складу.

Пристрій контролю габариту підвагонного обладнання встановлюється на кожній колії лінії перед однією з станцій з колійним розвиненням для «скидання» за напрямком руху несправного поїзда з лінії у тупик (за 1.16) або в депо.