- непровару в корені шва та між валиками глибиною більш 10 % товщини стінки труби;

- непровару в корені шва в стиках газопроводів діаметром 920 mmта більше, виконаних з внутрішньою підваркою;

- непровару в корені шва в зварених з'єднаннях, виконаних з підкладним кільцем;

- якщо розміри дефектів стиків (пір, шлакових та інших включень) перевищують установлені для класу 6 за ГОСТ 23055.

Результати перевірки стиків радіографічним методом оформлюються протоколом за формою додатка У.

За результатами ультразвукового контролю стики слід бракувати при наявності дефектів, площа яких перевищує зазначену у BCH 012 або площа отвору в стандартних зразках підприємства, що прикладаються до ультразвукового апарату, а також при наявності дефектів протяжністю більш 25 mmна 300 mmдовжини зварного з'єднання або на 10 % периметру при довжині зварного з'єднання менше 300 mm.

Результати перевірки стиків ультразвуковим методом оформлюються протоколом за формою додатка X.

Виправлення дефектів шва, виконаного газовим зварюванням, забороняється.

Виправлення дефектів шва, виконаного дуговим зварюванням, допускається робити шляхом видалення дефектної частини та заварки її заново з наступною перевіркою усього зварного стику радіографічним методом. Перевищення висоти посилення зварного шва щодо розмірів, установлених ГОСТ 16037, допускається усувати механічною обробкою. Підрізи слід виправляти наплавленням ниткових валиків висотою не більше 2-3 mm, при цьому висота ниткового валика не повинна перевищувати висоту шва. Виправлення дефектів підчеканюванням та повторний ремонт стиків забороняється.

16.24 Механічним випробуванням піддаються:

- допускні стики;

- стики надземних та внутрішніх газопроводів природного газу та ЗВГ діаметром менше 50 mm;

- стики надземних та внутрішніх газопроводів природного газу діаметром 50 mmта більше, тиском до 0,005 MПa;

- стики підземних (наземних) газопроводів усіх тисків, зварених газовим зварюванням.

Число стиків, що відбираються для механічних випробувань, повинно складати 0,5 % загального числа стиків, зварених кожним зварником протягом календарного місяця при спорудженні об'єктів або виробництві трубних заготівель у ЦЗМ та ЦЗЗ, але не менше двох - для труб діаметром до 50 mmвключно, одного - для труб умовним діаметром понад 50 mm.

16.25 Для визначення механічних властивостей стиків, зварених дуговим або газовим зварюванням, виконуються такі види механічних випробувань:

- випробування на статичний розтяг;

- випробування на статичний вигин або сплющування.

16.26 Для механічних випробувань зварних стиків газопроводів діаметром понад 50 mmіз кожного відібраного для контролю стику повинні вирізатися три зразки із незнятим посиленням для випробування на розтяг та три зразки - на вигин. Зразки вирізуються з ділянок зварного стику, розподілених рівномірно по периметру. Виготовлення зразків повинно виконуватися за ГОСТ 6996.

Результати випробувань зварних стиків на розтяг та вигин визначаються як середнє арифметичне результатів відповідних видів випробувань зразків даного стику.

Результати механічних випробувань зварних стиків вважаються незадовільними, якщо:

- середній арифметичний розмір межі міцності при випробуванні на розтяг менше нижньої межі міцності основного металу труб, установленого стандартами і технічними умовами;

- середній арифметичний розмір кута вигину при випробуванні на вигин менше 120 ° для дугового зварювання, і менше 100 ° для газового зварювання;

- результат випробувань хоча б одного з трьох зразків по одному з видів випробувань на 10 % нижче необхідного розміру показника по цьому виду випробувань (межі міцності або рогу вигину).

16.27 Механічні випробування зварних стиків труб умовним діаметром до 50 mm включно повинні виконуватися на цілих стиках на розтяг та сплющування. Для труб цих діаметрів половину відібраних для контролю стиків (з незнятим посиленням) випробовуються на розтяг і половину (із знятим посиленням) - на сплющування.

Результати механічних випробувань зварних стиків вважаються незадовільними, якщо:

- величина межі міцності при випробувані стиків на розтяг менше нижньої межі міцності основного металу труб, установленого стандартами і технічними умовами;

- розмір просвіту між стискуючими поверхнями пресу при появленні першої тріщини на зварному шві при випробуванні стику на сплющуванні понад 5S, де S - товщина стінки труби.

16.28 Результати механічних випробувань зварних стиків оформлюються за формою додатку Ф.

16.29 При незадовільних результатах перевірки стиків фізичними методами або механічними випробуваннями необхідно провести перевірку подвоєної кількості стиків.

Перевірка подвоєної кількості стиків фізичними методами проводиться на ділянках, які до моменту виявлення браку не були прийняті за результатами цього виду контролю. Якщо при повторній перевірці фізичними методами хоча б один із стиків, що перевіряються, виявиться незадовільної якості, то всі стики, зварені даним зварником на об'єкті протягом календарного місяця, повинні бути перевірені радіографічним методом контролю.

Перевірка подвоєної кількості стиків механічними випробуваннями повинна виконуватися за видом випробувань, які дали незадовільні результати. У випадку отримання при повторній перевірці незадовільних результатів випробувань хоча б на однім стику, усі стики, зварені даним зварником протягом календарного місяця на даному об'єкті газовим зварюванням повинні бути вилучені, а стики, зварені дуговим зварюванням, повинні бути перевірені радіографічним методом контролю.


17 Збирання та зварювання газопроводів із поліетиленових труб

17.1 Поступаючі на будівельний об'єкт партії труб та з'єднувальних деталей повинні пройти вхідний контроль їх якості шляхом візуального огляду та згідно з вимогами РСН-358.

Протокол за результатами вхідного контролю пред'являється комісії при прийманні об'єкта в експлуатацію.

17.2 При закінченні гарантійного терміну зберігання труб або з'єд­ нувальних деталей придатність їх для будівництва газопроводу визначається за результатами проведення комплексу випробувань у випробувальних лабораторіях, які мають відповідний дозвіл Держнаглядохоронпраці України.

17.3 До початку робіт на об'єкті необхідно уточнити технологічні параметри зварювального процесу на підставі зварювання, візуального (вимірювального) контролю та механічних випробувань не менше трьох контрольних зварних з'єднань при використанні зварювання нагрітим інструментом встик та врозтруб, і одного з'єднання при терморезисторному зварюванні.

17.4 Перед допуском зварника до роботи із зварювання газопроводів він повинен виконати зварювання допускних (пробних) зварних з'єднань в таких випадках:

- якщо зварник вперше приступає до зварювання газопроводу або мав перерву в роботі більше календарного місяця;

- при зміні обладнання або технології зварювання.

Контроль допускних зварних з'єднань повинен здійснюватись згідно з вимогами нормативних документів на зварювальні роботи.

17.5 Зварювальні роботи виконуються із застосуванням обладнання, що пройшло атестацію згідно з вимогами ДНАОП 1.1.23-4.07.

17.6 Труби між собою з'єднуються зварюванням нагрітим інструментом встик або врозтруб та терморезисторним зварюванням.

Зварювальні роботи повинні виконуватися згідно з вимогами нормативних документів на зварювальні роботи. Зварювання нагрітим інструментом встик виконується при товщині стінок труб не менше 5 mmзгідно з вимогами

PCH 358.

Роботи по зварюванню труб нагрітим інструментом встик виконуються при температурі навколишнього повітря від мінус 15 до плюс 30 0C, нагрітим інструментом врозтруб - від мінус 5 до плюс 30 0C, терморезисторним зварюванням - від мінус 10 до плюс 45 0C. Температурні режими зварювання можуть зумовлюватися експлуатаційними характеристиками зварювального обладнання. При мінусових температурах нижче зазначених зварювання слід робити в спеціальних утеплених укриттях. Місце зварювання слід захищати від вітру, атмосферних опадів, пилюки та піску.

17.7 Зварні з' єднання труб газопроводі в в процесі виконання робіт необхідно піддавати візуальному контролю, вимірювальному контролю та механічним випробуванням. Візуальному контролю підлягають 100 % з'єднань. Вимірювальному контролю та механічним випробуванням підлягають 1 % контрольних з'єднань, зварених нагрітим інструментом встик але не менше трьох з'єднань із загального числа виконаних одним зварником на одному об'єкті.

Контрольні зварні з'єднання для механічних випробувань вирізаються в процесі виконання зварювальних робіт для виключення зайвих витрат на вварку на їхнє місце «котушок».

17.8 Візуальний та вимірювальний контроль а також механічні випробування контрольних зварних з'єднань труб необхідно провадити згідно з вимогами нормативної документації на зварювальні роботи.

Зовнішній вигляд зварних з'єднань повинен задовольняти вимогам нормативних документів на зварювальні роботи. Забраковані з'єднання виправленню не підлягають і повинні бути видалені.

17.9 Для всіх методів зварювання труб допускається механічні випробування контрольних зварних з'єднань замінити випробуваннями на стійкість при постійному внутрішньому тиску води, що виконуються в акредитованих лабораторіях за методикою, викладеною в ДСТУ Б В.2.7-73.

17.10 Результати механічних випробувань зварних стиків слід оформляти протоколами за формою додатку Ф.

17.11 При незадовільних результатах механічного випробування хоча б одного контрольного зварного з'єднання необхідно зробити повторні випробування подвійної кількості з'єднань, зварених цим зварником. Якщо при повторній перевірці хоча б одне із зварних з'єднань, що перевіряються, виявиться незадовільної якості, то всі з'єднання, зварені цим зварником на даному об'єкті протягом місяця, бракуються. Після цього зварник може бути допущений до роботи тільки після проходження додаткової практики із зварювання та отримання позитивних результатів перевірки контрольних з'єднань.

Забраковані з'єднання слід вирізуються і на їхнє місце вварюються «котушки» довжиною не менше 500 mm.

17.12 З'єднання поліетиленових труб із сталевими виконуються роз'ємними та нероз'ємними.

Як нероз'ємні з'єднання поліетиленових та сталевих труб використовуються з'єднувальні деталі, виготовлені за нормативними документами на ці вироби у відповідності з вимогами 4.34 та 11.23.

17.13 Розмотування труб з бухт або котушок повинно здійснюватися при температурі зовнішнього повітря не нижче 5 0C. Допускається розмотування і при більш низьких температурах, якщо створені умови для попереднього підігріву труб у бухті або на котушці до температури не менше 5 C. У випадку, якщо труба в бухті або на котушці охолоджується до гранично допустимої температури, прокладку необхідно призупинити, а бухту або котушку з трубою, що залишилася, знову підігріти.

Можлива установка тепляка з підігрівачем безпосередньо на платформі укладальної машини, що забезпечить безупинне розмотування труб. Рекомендована швидкість розмотування - (0,8 - 1,0) км/год.

17.14 Газопровід укладається в траншею після зварювання останнього з'єднання не раніше, ніж через 30 xb. Укладка виконується за допомогою конопляних канатів, брезентових рушників або інших м'яких чалочних пристроїв. Щоб уникнути падіння газопроводу в траншею необхідно застосовувати тимчасові підкладки через траншею під газопровід, що укладається.

Скидати труби та зварені з них нитки з брівки в траншею, а також переміщати їх уздовж траншеї волоком не допускається.

Допускається розмотування труб без з'єднань із бухт або котушок безпосередньо в траншею з подальшим зварюванням вузлів та деталей у спеціально обладнаних приямках відповідно з вимогами 15.3.

При укладанні газопроводів в траншеї виконують заходи, спрямовані на зниження напруги в трубах від температурних змін в процесі експлуатації: труби в траншею опускаються вільно без натягу, скруток та пережимів; при температурі навколишнього повітря вище 10 Cвиконується засипка трубопроводу в найбільше холодний час доби; при температурі навколишнього повітря нижче 10 Cзасипка трубопроводу провадиться у самий теплий час доби.

В зимовий період газопроводи прокладають на розталий грунт. У випадку промерзання дна траншеї здійснюють підсипку під газопровід м'якого або дрібногранульованого розталого грунту.

17.15 В поліетиленових газопроводах, заповнених газом, можуть виникнути заряди статичної електрики, здатні викликати іскру, достатню для запалення або вибуху газоповітряної суміші. У зв'язку з цим, при виконанні робіт на діючих поліетиленових газопроводах, необхідно заземлювати поверхню труб за допомогою просоченого водою пасма з бавовняного полотна, а також сильно змочувати водою поверхню труб та грунт біля заземлення. При мінусових температурах зовнішнього повітря для змочування труб та влаштування заземлення використовується водногліколієва суміш у пропорції 4:1.

В місцях проведення робіт на діючих газопроводах слід встановлювати порошкові вогнегасники типу ОП-5Б, покривало пожежне 2x1,5 м та совкові лопати для засипання фунтом місць можливого загоряння газу.


Реконструкція підземних сталевих газопроводів із застосуванням поліетиленових труб

17.16 Виконання робіт з реконструкції сталевих газопроводів методом протягування в них поліетиленових труб здійснюється згідно з нормативними документами з реконструкції газопроводів.

До початку протягування поліетиленових труб внутрішню порожнину сталевого газопроводу необхідно очистити шляхом протягування йоржа та продування повітрям.

Стан внутрішньої поверхні газопроводу, що реконструюється, ступінь його очищення та готовність до протягування в ньому поліетиленових труб слід перевіряти шляхом протягування контрольного відрізку поліетиленової труби довжиною не менше 3 м діаметром рівним діаметру поліетиленового газопроводу.