4.47 Для утримання та забезпечення стійкості укосів в гірських умовах слід за­стосовувати спеціальні конструкції. На гірських дорогах IV-V категорій дозволяється застосовувати конструкції з місцевих матеріалів.

5 ДОРОЖНІЙ ОДЯГ

5.1 Дорожній одяг повинен включати покриття, основу, а при необхідності - до­даткові прошарки, що відрізняються за функціональним призначенням.

5.2 За механічними властивостями дорожній одяг слід поділяти на два види:

жорсткий та нежорсткий. До жорсткого слід відносити дорожній одяг, покриття та ос­нова якого спроможні працювати на розтягування, а їх міцність та жорсткість практи­чно не залежать від температури, вологості, тривалості дії навантаження (змінюються не більше ніж на 15 % із зміною цих величин на всьому можливому діапазоні умов ек­сплуатації) і які на протязі всього терміну служби зберігають суцільність. Жорстким є одяг, що має цементобетонне монолітне покриття; збірне покриття із цементобетон­них і армобетонних плит; асфальтобетонне покриття на основі з цементобетону. До нежорстких слід відносити всі інші конструкції дорожніх одягів.

5.3 В залежності від строку служби та рівня надійності дорожні одяги поділяю­ться на три типи: капітальні, полегшені та перехідні. При виборі типу дорожнього одягу виходять із інтенсивності руху, складу транспортного потоку, вимог безпеки і комфортності руху, природних умов та техніко-економічних розрахунків.

5.4 Типи дорожніх одягів, основні матеріали покриттів і область їх використання наведені в таблиці 5.1.

5.5 Дорожній одяг проектують з урахуванням надійності - ймовірності безвідмовної роботи конструкції протягом наміченого строку експлуатації до капі­тального ремонту. Кількісним показником надійності є рівень надійності, що являє собою частку довжини (чи площі по смугах накату) ділянок без пошкоджень і дефор­мацій, пов'язаних з втратою міцності конструкцій, в загальній довжині ділянки доро­ги, яка розглядається. Розрахункові рівні надійності дорожніх одягів наведені в таб­лиці 5.2

ДБН В.2.3-4-2000 c.40

Таблиця 5.1 - Типи дорожніх одягів

Кате­горія

 

Класифіка­ція дороги

 

 

 

Конструкція дорожнього одягу

 

дороги

 

 

 

Тип

 

Матеріал покриття

 

І-ІІ

 

Державна ма­гістральна

 

Капітальний

 

Асфальтобетон гарячий щільний дрібнозерни­стий І марки. Цементобетон монолітний.

 

І-ІІІ

 

Державна ре­гіональна

 

Капітальний

 

Асфальтобетон гарячий щільний дріб­нозернистий І або II марки; асфальтобетон те­плий І марки. Цементобетон монолітний, збірні залізобетон­ні чи армобетонні плити.

 

І-ІІІ

 

Місцева тери­торіальна

 

Капітальний

 

Асфальтобетон гарячий щільний дрібнозерни­стий І або II марки; асфальтобетон теплий щі­льний дрібнозернистий І марки. Цементобетон; кам'яний матеріал, оброблений цементом методом змішування в установці або методом просочування чи зміщування на до­розі.

 

III

 

Місцева тери­торіальна

 

Полегшений

 

Асфальтобетон гарячий щільний дрібнозерни­стий II марки; кам'яний матеріал, оброблений органічними або неорганічними в'яжучими. Монолітний і укочений цементобетон; збірні залізобетонні плити.

 

IV-V

 

Місцева районна

 

Полегшений

 

Асфальтобетон гарячий дрібнозернистий III марки; асфальтобетон гарячий пористий або високопористий з поверхневою обробкою; кам'яний матеріал, оброблений в'яжучим ме­тодом змішування в установці або методом просочування чи змішування на дорозі.

 

IV-V

 

Місцева районна

 

Перехідний

 

Кам'яний матеріал, оброблений органічним в'яжучим в установці або способом просочен­ня; фракційний кам'яний матеріал.

 

Таблиця 5.2 - Розрахункові рівні надійності дорожніх одягів

Тип дорожнього одягу

 

Перспективний період для дорожнього покриття, років, не меньше

 

Рівень надійності

 

 

 

нежорсткого

 

жорсткого

 

 

 

Капітальний

 

15

 

25

 

0,95

 

Полегшений

 

12

 

20

 

0,85

 

Перехідний

 

8

 

-

 

0,75

 

 

Основні вимоги до елементів дорожнього одягу

5.6 Матеріали шарів дорожнього одягу, його загальна товщина і товщини окре­мих шарів повинні забезпечувати шорсткість і стабільну у часі рівність поверхні, а також

ДБН В.2.3-4-2000 c.41

 міцність і морозостійкість всієї конструкції.

5.7 При конструюванні дорожнього одягу належить обрати оптимальні дорожньо-будівельні матеріали і визначити раціональне розміщення шарів в комплексі з земляним полотном для подальшого їх розрахунку.

5.8 Товщина шару дорожнього одягу призначається з урахуванням процесу формування стійкої структури шару і його сполучення з існуючою конструкцією. Товщину шару слід призначати не меншою за величину, наведену в таблиці 5.3. Крім того, товщина шару повинна у 1,5 раза і більше перевищувати розмір найбільшої фракції зерен матеріалу цього шару.

Таблиця 5.3 - Технологічна товщина шарів дорожнього одягу

У сантиметрах

Матеріал шару дорожнього одягу

 

Мінімальна товщина в щільному стані

Асфальтобетонна суміш:

 

 

 

Грубозерниста

 

6

 

Дрібнозерниста

 

4

 

Піщана

 

3

 

Лита

 

2

 

Цементобетон

 

16

 

Чорний щебінь

 

6

 

Щебінь або гравій, оброблений в'яжучим в установці

 

8

 

Щебінь, оброблений органічним в'яжучим способом про­сочування (напівпросочування)

 

8(4)

 

Щебінь з просочуванням мінеральним в'яжучим

 

8

 

Крупноуламковий грунт і піщаногравійна суміш, укріпле­ні мінеральним в'яжучим

 

15

 

Щебінь або гравій, оброблені органічним в'яжучим змі­шуванням на місці укладання

 

8

 

Маломіцний кам'яний матеріал або грунт, оброблений в'яжучим

 

10

 

Шлаковий щебінь

 

10

 

Щебінь і гравій не оброблені в'яжучим:

 

 

 

- на шарі з щебеню або гравію

 

10

 

- на піщаному шарі

 

15

 

Грунт, укріплений в'яжучим

 

12

 

Пісок

 

15

 

 

5.9 Покриття для забезпечення стабільної рівності повинне протистояти накопиченню залишкових деформацій зсуву влітку і зберігати суцільність при прогині весною і восени, а також при розтягуванні від охолодження в осінньо-зимовий період. Для тривалого збереження шорсткості матеріал покриття повинен бути стійким до стирання.

ДБН В.2.3-4-2000 c.42

5.10 Основа служить для зменшення прогину покриття від дії зовнішнього на­вантаження.

Основа повинна забезпечувати зменшення прогину покриття від дії зовнішнього навантаження, а також мати достатню жорсткість, щоб зменшити напруження в дода­тковій основі та в грунті земляного полотна до допустимих значень. Основа повинна мати міцність, необхідну для виконання цих функцій протягом всього терміну служби дорожнього одягу. Основу слід конструювати з одного або декількох шарів.

5.11 Додаткова основа повинна сприяти зменшенню прогину і напружень від транспортних засобів в покритті, основі і земляному полотні, а також виконувати такі функції:

- відведення залишкової води з верхньої частини земляного полотна (при погано фільтруючому грунті) і з основи дорожнього одягу (дренуючий шар);

- зменшення товщини промерзаючого шару грунту (морозозахисний шар);

- зменшення глибини промерзання, земляного полотна (теплоізоляційний шар);

- виключення взаємного проникання зернистого матеріалу основи і грунту зем­ляного полотна (розділюючий прошарок);

- забезпечення зручності проїзду автомобілів і будівельної техніки під час буді­вництва дорожнього одягу (технологічний шар).

Один шар додаткової основи може виконувати декілька таких функцій.

Нежорсткий дорожній одяг

5.12 Нежорсткий дорожній одяг конструюють та розраховують за нижченаведеними вимогами та за положеннями інструкції ВСН 46.

5.13 Нежорсткий дорожній одяг в зоні перехрещень доріг, на узбіччях, на підхо­дах до перехрещення із залізницями, автостоянках, зупинках громадського транспорту і на підходах до них слід розраховувати як на повторну дію короткочасного наванта­ження (з малою повторністю), так і на дію статичного навантаження тривалістю 600 с, і призначати за результатами цих двох розрахунків міцнішу конструкцію.

Асфальтобетонні покриття нежорстких дорожніх одягів на дорогах І і II катего­рій додатково розраховують на температурну тріщиностійкість.

5.14 Нежорсткий дорожній одяг слід розраховувати на морозостійкість проти порушення рівності покриття, тобто недопущення появи деформацій від морозного здимання грунту земляного полотна.

Відповідно до розрахунку слід передбачати заходи щодо забезпечення морозос­тійкості дорожнього одягу:

- заміна грунтів III- V групи за ступенем здимальності на грунти І- II групи за ступенем здимальності;

- забезпечення необхідного підвищення покриття над рівнем поверхневих або грунтових вод;

- влаштування морозозахисного шару з матеріалу, що не збільшує свій об'єм при промерзанні в зволоженому стані (щебеню, гравію, шлаку тощо), та теплоізоляційного шару з матеріалів пониженої теплопровідності для зменшення глибини про­мерзання земляного полотна;

- влаштування капіляроперериваючого або водоізолюючого прошарку;

- покращання поверхневого водовідводу з навколишньої місцевості;

- збільшення товщини дорожнього одягу.

5.15 Розрахунок на морозостійкість і заходи по захисту дорожніх одягів від дії морозу не виконуються в таких випадках:

ДБН В.2.3-4-2000 c.43

- при глибині промерзання менше 0,7 м;

- коли земляне полотно відсипане на всю глибину промерзання з грунтів I-ІІ групи за ступенем здимальності;

- якщо товщина дорожнього одягу перевищує 2/3 глибини промерзання;

- на ділянках 1-го типу зволоження, за винятком капітальних дорожніх одягів на земляному полотні з супіску пилуватого або суглинку пилуватого, якщо передбачені заходи щодо обмеження надходження води в земляне полотно.

5.16 При проектуванні нежорсткого дорожнього одягу слід виконати розрахунок на дренаж з метою забезпечення відводу води, яка потрапляє до основи за весняні період танення, а також для захисту земляного полотна від перезволоження поверхневою водою.

Дренуючий шар додаткової основи і водовідвідні засоби слід передбачати у нижньому шарі основи, який виконано із зернистого матеріалу, і робочому шарі земляного полотна з пилувато-глинистих грунтів (крім супіску піщаного) або пилувато піску з коефіцієнтами фільтрації менше 0,5 м/добу в таких випадках:

- в дорожньо-кліматичних зонах У-І і У-IV - при всіх типах зволоження робочого шару земляного полотна;

- в зоні У-ІІ - при 2-ому і 3-ому типах зволоження;

- в зоні У-ІІІ - при 3-ому типі зволоження.

Якщо нижній шар основи виконано з матеріалу, укріпленого в'яжучим, необхідність дренуючого шару додаткової основи визначають розрахунком на осушення.

На ділянках, де під випаровувальний басейн використовується притрасовий резерв, дорожній одяг розраховується як для III типу місцевості за умовами зволоження.

5.17 Розрахунком на осушення і дренаж необхідно визначити товщину дренуючого шару і необхідний коефіцієнт фільтрації його матеріалу залежно від кількості води, що надходить до основи, способу відведення її, довжини шляху фільтрації та інших факторів.

5.18 Дорожній одяг укріплених смуг узбіч (крайових смуг) рекомендується влаштовувати ідентичним дорожньому одягу основної проїзної частини; решту узбіччя(залежно від грунтів земляного полотна, річної кількості опадів, інтенсивності і характеру руху) - з застосуванням асфальтобетону; кам'яного матеріалу, обробленого (бітумом способом напівпросочування; грунтощебеню; щебеню; шлаку; засіву травою.

5.19 Розділювальну смугу слід сполучати з проїзною частиною шляхом влаштування на розділювальній смузі укріплених смуг. Іншу частину розділювальної смуги слід укріплювати засівом трав, посадкою чагарнику заввишки понад 1 м (суцільною або у вигляді поперечних смуг-куліс), що розташовані на відстані понад 1,75 м від крайки проїзної частини.

5.20 На велосипедних і пішохідних доріжках, на посадкових майданчиках зупинок транспорту загального користування, майданчиках відпочинку тощо, слід влаштовувати покриття з дрібношорсткою поверхнею (піщаних асфальтобетонних сумішей використанням подрібненого піску і висівок подрібнення вивержених гірських порід тощо).

5.21 На підходах (на відстані 250-300 м) до небезпечних ділянок доріг для влаш- тування "шумових" смуг проїзної частини рекомендується передбачати грубошорсткі поверхні.