• всі засувки на сусідніх (розташованих в одній групі з тим, що ремонтується) резервуарах і трубопроводах, водоспускні крани, колодязі каналізації та вузли засувок (для уникнення займання випарів нафти і нафтопродуктів) прикрити повстиною, яку в жарку пору при температурі вище 25 град. С потрібно змочувати водою;

  • місця електрозварювання або гарячого клепання (для запобігання розлітанню іскор та появі окалини) обгородити переносними негорючими щитами розміром 1 м х 2 м.

  1. Зливні воронки, виходи з лотків та інші пристрої, пов'язані з каналізацією, в яких можуть бути горючі гази і пари, повинні бути в зоні проведення робіт перекриті.

  2. Місця можливого виділення горючих газів і парів, що знаходяться в зоні проведення тимчасових вогневих робіт, повинні бути загерметизовані.

  3. Камери засувок в радіусі 20 м від місця тимчасових вогневих робіт перед їх початком повинні бути провентильовані, нафта і нафтопродукти, що містяться в них - змиті до виробничої каналізації.

  4. До початку проведення тимчасових вогневих робіт на території зливно-наливних естакад:

  • повинні бути припинені зливно-наливні операції і з території залізничних естакад прибрані залізничні цистерни, а з території автоестакад - автоцистерни;

  • майданчики зливно-наливних естакад, залізничні колії, майданчики для наливу в автоцистерни, поверхні трубопроводів, зливні жолоби та стічні лотки виробничо-дощової каналізації повинні бути повністю очищені від замазученості та випадково розлитих нафти і нафтопродуктів;

  • оглядові колодязі, гідравлічні затвори виробничо-дощової каналізації та "нульові" ємкості, розташовані в межах 20 м від місця проведення вогневих робіт, повинні бути перевірені, щільно закриті кришками і зверху засипані піском (землею) шаром не менше ніж 10 см;

  • переносні лотки і резинові шланги, просочені нафтопродуктами, повинні бути прибрані з ділянки, де проводяться вогневі роботи, на відстань не менше ніж 20 м.

  1. При проведенні тимчасових вогневих робіт у вибухопожежонебезпечних приміщеннях повинен бути встановлений ретельний контроль за станом повітряного середовища шляхом проведення експрес-аналізів з застосування газоаналізаторів.

  2. У вибухопожежонебезпечному приміщенні проведення вогневих робіт дозволяється тільки при безперервному вентилюванні. Всі двері, що з'єднують вказані приміщення з іншими приміщеннями, в тому числі двері тамбур-шлюзів, повинні бути щільно зачинені.

  3. Тимчасові вогневі роботи допускається проводити на відстані не менше:

  • 50 м - від відкритих нафтоуловлючів;

  • 100 м - від естакад під час зливу і наливу нафти і 50 м, якщо ці операції не проводяться;

  • 24 м - від насосних по перекачці нафти, резервуарних парків і резервуарів з нафтою, що стоять окремо, від каналізаційних колодязів і стоків, гідравлічних пристроїв, вузлів засувок.

При проведенні операцій по наповненню нафтою вертикальних наземних резервуарів мінімальні відстані до місць проведення вогневих робіт (за результатами дослідження В. Г. Варлаташвілі) повинні відповідати значенням, наведеним в таблиці 3.

Таблиця 3

Продуктивність наповнення резервуару, куб.м/год

7000

6000

5000

4000

3500

3000

2500

2000

1500

1000

900

800

700

600

500

400

300

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Мінімальна відстань, м

503

433

360

288

250

216

180

143

107

72

64

56

49

44

37

30

24


Примітки.

  1. При визначенні мінімальних відстаней прийнято коефіцієнт безпеки, що дорівнює 20.

  2. Наведені відстані відповідають швидкості вітру 1 м/с на висоті флюгера Н=10 см. Якщо швидкість вітру більше 1 м/с, то дані таблиці (мінімальна відстань) необхідно розділити на відповідний коефіцієнт, який чисельно дорівнює швидкості вітру (в м/с). Якщо швидкість вітру менша, ніж 1 м/с, то вогневі роботи на території резервуарного парку допускається проводити тільки при незаповнених резервуарах.

  3. Мінімально допустима відстань від стінки резервуару, при якій дозволяється вести вогневі роботи, дорівнює 24 м.

  4. Для прикладу визначимо, на якій відстані від резервуару, в який закачують нафту з продуктивністю 1000 куб.м/год, можна вести вогневі роботи, якщо швидкість вітру 1,5 м/с. Цій продуктивності заповнення відповідає відстань від місця проведення вогневих робіт, що дорівнює 72 м. Зробивши відповідну поправку на швидкість вітру (1, 5 м/с), визначимо відстань, що шукаємо, яка становить 72/1,5=48 м, тобто, вогневі роботи в даному випадку можна вести на відстані не ближче 48 м від резервуару, що наповнюється.


  1. Зварювальні агрегати слід встановлювати на відстані не менше 20 м від резервуарів з нафтою з зовнішнього боку обвалування.

На відстані 5 м від місць установки зварювальних агрегатів територія повинна бути очищена від сміття, горючих предметів і розлитої нафти. Місця, залиті нафтою, легкозаймистими та горючими рідинами необхідно засипати сухим піском або землею шаром не менше 5 см.

  1. Експлуатація електрогазозварювального обладнання та обладнання з застосуванням рідкого пального (паяльних ламп, бензогасорізів і т.ін.) повинна здійснюватись згідно з ППБУ ( z0219-95 ).

  2. Роботи, пов'язані з розігріванням (варінням) бітумів і смол необхідно здійснювати в спеціальних котлах, які повинні бути справними і забезпечені кришками з негорючих матеріалів, які щільно закриваються.

Заповнювати котли дозволяється не більше ніж на 3/4 їх місткості. Наповнювач, що завантажується в котел, повинен бути сухим.

Для уникнення виливання бітуму (смоли) до топки та її займання котел необхідно встановлювати похило, так, щоб його край, розташований над топкою, був на 50-60 мм вище протилежного. Топочний отвір котла повинен бути обладнаний відкидним козирком з негорючого матеріалу.

Топки котлів після закінчення робіт необхідно загасити і залити водою.

  1. Місце розігрівання (варіння) бітумів і смол слід обносити валом або бортиком з негорючих матеріалів висотою не менше ніж 0, 3 м.

З метою пожежегасіння місця розігрівання (варіння) бітуму (смол) необхідно забезпечити ящиками з сухим піском місткістю 0, 5 куб. м, лопатами і не менше ніж двома вогнегасниками місткістю не менше ніж 10 л.

  1. При роботі пересувних котлів на зрідженому газі газові балони в кількості не більше двох повинні розміщуватись у вентильованих шафах з негорючих матеріалів, які встановлюються на відстані не менше 20 м від котлів, що працюють.

Вказані шафи слід тримати постійно закритими.

  1. Котли допускається встановлювати групами. Кількість котлів у групі не повинна перевищувати трьох. Відстань між групами котлів - не менше 9 м, а між окремими котлами - не менше 5 м.

  2. Транспортувати бітумну мастику вздовж траси магістральних нафтопроводів слід в автогудронаторах або спеціальних котлах з потушеними топками на відстані не менше 5 м від краю траншеї.

  3. При виконанні гарячих ізоляційних робіт на нафтопроводах, пересувні котли для варіння бітумів необхідно встановлювати на рівній площадці на відстані не менше 15 м від краю траншеї або котловану.

В радіусі 5 м навколо котловану або вздовж траншеї територія повинна бути очищена від сторонніх предметів.

  1. При займанні в котлі бітуму необхідно щільно закрити котел кришкою і загасити топку (припинити подачу палива), а потім приступити до гасіння, користуючись вогнегасниками.

Гасити бітумну мастику (або ґрунтовку), що спалахнула, водою (або снігом) забороняється.

  1. Для приготування ґрунтовки охолоджений до температури 70 С бітум слід вливати в бензин на відстані не ближче ніж 50 м від бітумного котла і не менше ніж 50 м від місця зберігання бензину. Вливати бензин в розігрітий більше 70 С бітум забороняється.

  2. При проведенні робіт поблизу ліній електропередач бітумні котли, паливо, матеріали і механізми слід розташовувати за межами їх охоронної зони.

  3. Запаси необхідної сировини і палива слід розміщувати на відстані не менше 5 м від котла. Ізоляційні матеріали слід зберігати окремо від палива.

  4. Не дозволяється:

  • залишати котли без нагляду в процесі розігрівання (варіння);

  • продовжувати топку котлів з бітумами (смолами) у випадку виникнення витоку. В такому разі необхідно негайно припинити топку, очистити котел і відремонтувати або замінити його.

  1. До проведення вогневих робіт допускаються особи, що мають спеціальну професійну підготовку і отримали посвідчення про присвоєння відповідної кваліфікації (електрозварювальник, газозварювальник, газорізчик, бензорізчик, лютувальник і т.ін.), а також пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) та перевірку знань з пожежної безпеки з отриманням спеціального посвідчення.

  2. Виконавець вогневих робіт зобовЂязаний:

  • мати при собі кваліфікаційне посвідчення, а також посвідчення про проходження спеціального навчання (пожежно-технічного мінімуму) з відмітками про щорічну перевірку знань;

  • одержати інструктаж з безпечного проведення вогневих робіт і розписатись в наряді-допуску (дозволі);

  • ознайомитись з об'ємом робіт на місці майбутнього проведення вогневих робіт;

  • приступити до вогневих робіт тільки за вказівкою особи, відповідальної за підготовку і проведення робіт;

  • виконувати тільки ту роботу, яка вказана в наряді-допуску (дозволі);

  • дотримуватись заходів безпеки, передбачених в наряді-допуску (дозволі);

  • уміти користуватись засобами пожежегасіння і у випадку виникнення пожежі негайно вжити заходів для виклику пожежної охорони і приступити до ліквідації займання;

  • після закінчення вогневих робіт ретельно оглянути місце проведення робіт, очистити його від недогарків, тліючих предметів, усунути інші причини, які можуть призвести до виникнення пожежі;

  • припинити вогневі роботи при виникненні небезпечної ситуації.

  1. Приступати до вогневих робіт дозволяється тільки після виконання всіх заходів, передбачених в наряді-допуску (дозволі).

Проведення робіт, не визначених нарядом-допуском (дозволом), не допускається.

У випадку необхідності у зміні виду, збільшенні обсягу і розширенні робочого місця оформляється новий наряд-допуск (дозвіл).

  1. Відповідальний за підготовку і проведення вогневих робіт зобов'язаний:

  • організувати виконання заходів по безпечному проведенню вогневих робіт;

  • провести інструктаж виконавців вогневих робіт;

  • перевірити наявність посвідчень у виконавців вогневих робіт, в тому числі про проходження спеціального навчання (пожежно-технічного мінімуму) і перевірку знань, справність і комплектність інструменту і засобів для проведення вогневих робіт;

  • забезпечити місце проведення вогневих робіт первинними засобами пожежегасіння, а виконавців - засобами індивідуального захисту (протигази, рятувальні пояси, мотузки та ін.);

  • безпосередньо контролювати роботу виконавців;

  • слідкувати за станом повітряного середовища відносно вимог п.5.2.3.15 і таблиці 1 на місці проведення вогневих робіт, і у випадку перевищення значення ГДК припинити вогневі роботи;

  • при відновленні вогневих робіт після перерви перевірити стан місця проведення цих робіт та обладнання і дозволити продовження робіт тільки після одержання задовільного аналізу повітряного середовища, забезпечити перевірку місця проведення тимчасових вогневих робіт на протязі 2 годин після їх закінчення.

  1. При перервах в роботі, а також в кінці робочої зміни зварювальна апаратура повинна відключатись, в тому числі від електромережі, шланги необхідно від'єднати і звільнити від горючих рідин і газів, а в паяльних лампах тиск повинен бути повністю знижений (стравлений).

По закінченні робіт вся апаратура і обладнання повинні бути прибрані до спеціально відведеного приміщення (місця).

    1. Про приведення місця вогневих робіт у пожежобезпечний стан виконавець та особа, відповідальна за підготовку і проведення робіт, роблять відповідні відмітки в наряді-допуску (дозволі).

  1. Особливості проведення зварювальних та інших вогневих робіт всередині апаратів, резервуарів, на нафтопроводах, під водою

    1. Після підготовки апаратів, ємкостей, резервуарів до виконання тимчасових вогневих робіт необхідно провести аналіз повітря на вміст горючих газів та парів для визначення можливості проведення в них вогневих робіт.

Вогневі роботи всередині апаратів, ємкостей, резервуарів, у колодязях, в котлованах дозволяється починати тільки при відсутності горючих речовин у повітряному середовищі або наявності їх не вище гранично допустимих концентрацій (надалі - ГДК) за санітарними нормами.

  1. Перед допуском людей до апарату, ємкості, резервуару відповідальний зобов'язаний особисто пересвідчитись в надійності відключення трубопроводів, перевірити наявність заглушок і дотримання всіх заходів безпеки.